Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012TA1215(14)

    Ziņojums par Eiropas Vides aģentūras 2011. finanšu gada pārskatiem ar Aģentūras atbildēm

    OV C 388, 15.12.2012, p. 80–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.12.2012   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 388/80


    ZIŅOJUMS

    par Eiropas Vides aģentūras 2011. finanšu gada pārskatiem ar Aģentūras atbildēm

    2012/C 388/14

    IEVADS

    1.

    Eiropas Vides aģentūru (turpmāk tekstā — “Aģentūra”), kura atrodas Kopenhāgenā, izveidoja ar Padomes Regulu (EEK) Nr. 1210/90 (1). Aģentūra atbild par tāda novērojumu tīkla izveidi, kas sniegtu Komisijai, Parlamentam, dalībvalstīm un plašākai sabiedrībai ticamu informāciju par vides stāvokli. Aģentūras sniegtajai informācijai ir jo īpaši jādod iespēja Eiropas Savienībai un dalībvalstīm veikt pasākumus, lai aizsargātu apkārtējo vidi, un izvērtēt veikto pasākumu efektivitāti (2).

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

    2.

    Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskās revīzijas procedūras, darījumu tiešās pārbaudes un Aģentūras pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    3.

    Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 287. pantu Palāta revidēja Aģentūras gada pārskatus (3), kuri ietver finanšu pārskatus (4) un budžeta izpildes pārskatus (5) par 2011. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, un šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    Vadības atbildība

    4.

    Būdams Aģentūras kredītrīkotājs, direktors izpilda budžeta ieņēmumus un izdevumus saskaņā ar Aģentūras finanšu noteikumiem uz savu atbildību un piešķirto apropriāciju ietvaros (6). Direktors atbild par to, lai viņa vadītajā iestādē būtu izveidota tāda organizatoriskā struktūra un iekšējās vadības un kontroles sistēmas un procedūras (7), kas ļautu sagatavot galīgos pārskatus (8) bez būtiskām neatbilstībām krāpšanas vai kļūdas dēļ un nodrošinātu, lai šiem pārskatiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    Revidenta atbildība

    5.

    Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (9) sagatavot deklarāciju par Aģentūras gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    6.

    Palāta veica revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Aģentūras gada pārskatos nav būtisku neatbilstību un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    7.

    Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Procedūras izraugās revidents, pamatojoties uz profesionālo spriedumu, tostarp uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir būtiskas neatbilstības vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Lai izstrādātu konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras, revidents, novērtējot minēto risku, ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, un pārraudzības un kontroles sistēmas, kuras ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

    8.

    Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu turpmāk sniegtos atzinumus.

    Atzinums par pārskatu ticamību

    9.

    Palāta uzskata, ka Aģentūras gada pārskati (10) visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Aģentūras finanšu stāvokli 2011. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmu minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Aģentūras finanšu noteikumi un Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi (11).

    Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

    10.

    Palāta uzskata, ka Aģentūras 2011. gada 31. decembrī slēgtā finanšu gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

    11.

    Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

    KOMENTĀRI PAR AĢENTŪRAS PĀRRAUDZĪBAS UN KONTROLES SISTĒMU GALVENAJIEM KONTROLES MEHĀNISMIEM

    12.

    Starptautiskai vides aizsardzības organizācijai samaksāja EUR 6 061 par Aģentūras darbinieku piedalīšanos ekspedīcijās, kuras šī organizācija rīkoja un kuras notika 2011. gada februārī un maijā. Attiecībā uz šīm ekspedīcijām nebija ne iepirkuma procedūras, ne arī bija noslēgts kāds līgums. Saistītās papildu ceļošanas izmaksas, ko sedza Aģentūra, bija EUR 11 625. Izpilddirektors līdz 2011. gada aprīlim bija pilnvaroto personu valdes loceklis. Tas ir acīmredzams interešu konflikts.

    CITI KOMENTĀRI

    13.

    Gadu gaitā Aģentūra ir ievērojami uzlabojusi darbā pieņemšanas procedūru pārredzamību. Taču revīzijā joprojām konstatēja sajukumu starp attiecināmības un atlases kritērijiem attiecībā uz vajadzīgajiem profesionālās pieredzes gadiem. Nebija arī pierādījumu, ka rakstisko pārbaudījumu saturs vai robežkritēriji būtu noteikti pirms pieteikumu izskatīšanas.

    Šo ziņojumu 2012. gada 5. septembra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Louis GALEA.

    Revīzijas palātas vārdā

    priekšsēdētājs

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  OV L 120, 11.5.1990., 1. lpp.

    (2)  Aģentūras kompetence un darbības ir apkopotas pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

    (3)  Gada pārskatiem pievieno pārskatu par budžeta un finanšu pārvaldību attiecīgajā gadā, kurā sniedz sīkāku informāciju par budžeta izpildi un pārvaldību.

    (4)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, tīro aktīvu izmaiņu pārskats un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

    (5)  Budžeta izpildes pārskati ietver pārskatu par budžeta izpildes rezultātu un tā pielikumu.

    (6)  Komisijas Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 33. pants (OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.).

    (7)  Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 38. pants.

    (8)  Noteikumi par aģentūru pārskatu un uzskaites izklāstu ir paredzēti VII sadaļas 1. un 2. nodaļā Regulā (EK, Euratom) Nr. 2343/2002, kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK, Euratom) Nr. 652/2008 (OV L 181, 10.7.2008., 23. lpp.). Minētās regulas noteikumi ir pilnībā iekļauti Aģentūras finanšu noteikumos.

    (9)  Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 185. panta 2. punkts (OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.).

    (10)  Galīgos gada pārskatus sagatavoja 2012. gada 31. maijā, un Palāta tos saņēma 2012. gada 29. jūnijā. Šos pārskatus konsolidē ar Komisijas pārskatiem un publicē “Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī” līdz nākamā gada 15. novembrim. Pārskati ir pieejami tīmekļa vietnē http://eca.europa.eu vai www.eea.europa.eu.

    (11)  Komisijas galvenā grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja tajos vajadzīgā standarta nav, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS) / starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).


    PIELIKUMS

    Eiropas Vides aģentūra (Kopenhāgena)

    Kompetence un darbības

    Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

    (Līguma par Eiropas Savienības darbību 191. pants)

    Vides politika

    Savienības politika attiecībā uz vidi palīdz sasniegt […] mērķus saglabāt, aizsargāt un uzlabot vides kvalitāti; aizsargāt cilvēku veselību; apdomīgi un racionāli izmantot dabas resursus; sekmējot starptautiska mēroga pasākumus, risinot reģionālas un pasaules vides problēmas un jo īpaši cīnoties pret klimata pārmaiņām.

    Savienības politika attiecībā uz vidi tiecas panākt augsta līmeņa aizsardzību, ievērojot dažādu Savienības reģionu stāvokļa atšķirības. Tā pamatojas uz piesardzības un preventīvās darbības principu, uz principu, ka videi nodarīts kaitējums jālabo, pirmām kārtām novēršot tā cēloni, un uz principu, ka maksā piesārņotājs. […] Izstrādājot politiku […], Savienība ņem vērā pieejamos zinātnes un tehnikas datus, vides apstākļus dažādos Savienības reģionos; iespējamos ieguvumus un izmaksas darbības vai bezdarbības gadījumā; vienotu Savienības ekonomisku un sociālu attīstību, kā arī tās reģionu līdzsvarotu attīstību […].

    Aģentūras kompetence

    (Padomes Regula (EEK) Nr. 1210/1990)

    Mērķi

    Izveidot Eiropas vides informācijas un novērojumu tīklu un tādējādi nodrošināt Savienību un dalībvalstis ar

    1.

    objektīvu, drošu un salīdzināmu informāciju Eiropas līmenī, lai tās varētu:

    a)

    veikt vajadzīgos pasākumus, lai aizsargātu vidi,

    b)

    novērtēt šādu pasākumu rezultātus,

    c)

    nodrošināt to, ka sabiedrība ir pienācīgi informēta par vides stāvokli;

    2.

    vajadzīgo tehnisko un zinātnisko atbalstu.

    Uzdevumi

    Sadarbībā ar dalībvalstīm izveidot un koordinēt Eiropas Vides informācijas un novērojumu tīklu.

    Nodrošināt Savienību un dalībvalstis ar objektīvu informāciju, kas vajadzīga, lai izstrādātu un īstenotu pamatotu un efektīvu vides politiku.

    Palīdzēt uzraudzīt vides pasākumus, sniedzot pienācīgu atbalstu prasību formulēšanā attiecībā uz ziņojumu sagatavošanu.

    Individuāli konsultēt dalībvalstis par valstu vides pasākumu uzraudzības sistēmu izstrādi, izveidi un paplašināšanu.

    Reģistrēt, salīdzināt un izvērtēt datus par vides stāvokli, sagatavot ziņojumus par vides kvalitāti un slodzi Savienības teritorijā, nodrošināt vienotus vides datu vērtēšanas kritērijus visām dalībvalstīm, kā arī pilnveidot un uzturēt uzziņu centru par vidi.

    Palīdzēt nodrošināt, lai Eiropas līmenī vides dati būtu salīdzināmi, un vajadzības gadījumā ar piemērotiem līdzekļiem veicināt vides mērmetožu saskaņošanas uzlabošanu.

    Sekmēt Eiropas vides informācijas iekļaušanu starptautiskās uzraudzības programmās.

    Reizi piecos gados publicēt pārskatu par vides stāvokli, tendencēm un nākotnes prognozēm, papildinot to ar ziņojumu par rādītājiem konkrētās jomās.

    Veicināt vides stāvokļa prognozēšanas paņēmienu izstrādi un informācijas apmaiņu par metodēm kaitējuma novēršanai vai mazināšanai. Veicināt metožu izstrādi videi nodarīto zaudējumu, kā arī vides saglabāšanas, aizsardzības un atjaunošanas politikas izmaksu novērtēšanai.

    Nodrošināt drošas un salīdzināmas vides informācijas plašu izplatību sabiedrībai, it īpaši attiecībā uz vides stāvokli, šajā nolūkā sekmēt jaunās telemātikas tehnoloģijas izmantošanu.

    Aktīvi sadarboties ar citām Savienības struktūrām un programmām un ar citām starptautiskām struktūrām un kopīgo interešu jomās ar iestādēm trešās valstīs, ņemot vērā, ka jāizvairās no darbību dublēšanas.

    Atbalstīt Komisiju informācijas apmaiņas procesā par vides novērtēšanas metožu attīstību un labāko praksi un informācijas izplatīšanā par rezultātiem, kas attiecas uz pētījumiem vides jomā, un darīt to tādā veidā, kas vislabāk sekmē politikas īstenošanu.

    Pārvaldība

    Valde

    Sastāvs

    Viens pārstāvis no katras dalībvalsts, pa vienam pārstāvim no citām Aģentūrā esošām valstīm, divi Komisijas pārstāvji un divi zinātnieki, kurus iecēlis Eiropas Parlaments.

    Uzdevumi

    Pieņemt daudzgadu programmu un gada darba programmu, nodrošināt to īstenošanu un pieņemt gada ziņojumu par Aģentūras darbību.

    Izpilddirektors

    Ieceļ Valde pēc Komisijas priekšlikuma.

    Zinātniskā komiteja

    Kvalificēti profesionāļi vides jomā, ko ieceļ Valde.

    Ārējā revīzija

    Eiropas Revīzijas palāta

    Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

    Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

    Aģentūrai pieejamie resursi 2011. gadā (2010. g.)

    Galīgais budžets

    62,2 milj. EUR (50,6 milj. EUR)

    Savienības subsīdija: 66 % (80 %)

    Darbinieku skaits 2011. gada 31. decembrī

    Amata vietu skaits štatu sarakstā: 134 (133)

    Aizpildītās amata vietas: 132 (125) un 82 (76) citas amata vietas (līgumdarbinieki un norīkotie valstu eksperti)

    Kopējais darbinieku skaits: 214 (201), norīkoti šādu pienākumu izpildei:

    90 (89) pamatdarbībām

    43 (43) administrācijā

    1 (1) dažādos amatos

    Produkti un pakalpojumi 2011. gadā (2010. g.)

    Raksti

    13

    Svarīgas ziņas

    46

    Preses relīzes

    9

    Runas

    1

    Raksti tīmeklī

    3

    Datu kopas

    30

    Rādītāji

    12

    Kartes, grafiki

    271

    Reklāmas materiāli

    5

    Korporatīvi dokumenti

    2

    Ziņojumi

    7

    Tehniskie ziņojumi

    30

    Novērtējumi visas Eiropas mērogā

    1

    Ziņojums par vides stāvokli 2010. gadā (SOER 2010)

    1

    Avots: Aģentūras sniegtā informācija.


    AĢENTŪRAS ATBILDES

    12.

    Maksājums tika veikts par pārtiku un mājvietu darbiniekiem, kamēr tie atradās pētniecības centros. 2011. gada aprīlī saņemot informāciju no Eiropas Revīzijas palātas par iespējamu interešu konflikta esamību, Izpilddirektors nekavējoties atkapās no Pilnvaroto padomes, lai aizsargātu aģentūru un nodrošinātu, ka netiek apdraudēti zinātniskie gala rezultāti. Ņemot vērā 2010. gada budžeta izpildes apstiprināšanas procesu, Valde un EVA vadība ir stiprinājusi EVA interešu konfliktu novēršanas politiku, lai turpmāk izvairītos no iespējamām problēmām.

    13.

    Aģentūra ņem vērā Palātas komentārus un jau ir uzsākusi rekomendāciju ieviešanas procesu.


    Top