EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0504(04)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OV C 133, 4.5.2011, p. 13–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.5.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 133/13


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

(2011/C 133/07)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 (1) 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

KOPSAVILKUMS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

“VULTURE”

EK Nr.: IT-PDO-0005-0452-09.03.2005

ACVN ( X ) AĢIN ( )

Šis kopsavilkums nosaka galvenos produkta specifikācijas elementus informācijas nolūkā.

1.   Atbildīgais departaments dalībvalstī:

Nosaukums:

Ministero delle Politiche Agricole, Alimentari e Forestali

Adrese:

Via XX Settembre 20

00187 Roma RM

ITALIA

Tel.

+39 0646655104

Fakss

+39 0646655306

E-pasts:

saco7@politicheagricole.it

2.   Grupa:

Nosaukums:

Soc. coop. Rapolla Fiorente

Adrese:

Via Piano di Chiesa

85027 Rapolla PZ

ITALIA

Tel.

+39 0972760200

Fakss

+39 0972761535

E-pasts:

Sastāvs:

ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( )

3.   Produkta veids:

1.5. grupa.

Eļļas un tauki – augstākā labuma neapstrādāta olīveļļa

4.   Specifikācija:

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 4. panta 2. punkta prasību kopsavilkums)

4.1.   Nosaukums

“Vulture”

4.2.   Apraksts:

Fasēšanas lakā augstākā labuma neapstrādātajai olīveļļai “Vulture” ir jābūt šādām fizikālajām, ķīmiskajām un organoleptiskajām īpašībām.

 

Skābums izteikts kā oleīnskābe ≤ 0,5 %,

 

peroksīda skaitlis (mekv. aktīvā O2/kg ) ≤ 11,

 

kopējais polifenolu saturs ≥ 150,

 

ekstinkcijas koeficients ultravioletajā spektra daļā K232 (ar viļņa garumu 232 nm) ≤ 2,0

 

krāsa dzintara dzeltena ar zaļu nokrāsu;

 

smarža/garša:

 

augļainums – mediāna 4–6, viegla svaigi pļautas zāles smarža,

 

tomātu piegarša – mediāna 4–6,

 

rūgtenums neliels/mērens – mediāna 2–4,

 

sīvums neliels/mērens – mediāna 2–4.

4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals:

Ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu “Vulture” apzīmētā produkta ražošanas un pārstrādes apgabalā ietilpst visu šādu pašvaldību administratīvā teritorija: Melfi, Rapolla, Barile, Rionero in Vulture, Atella, Ripacandida, Maschito, Ginestra un Venosa.

4.4.   Izcelsmes apliecinājums:

Produkta izsekojamību nodrošina virkne pienākumu, kas ražotājiem ir jāizpilda. Atbildīgā pārbaudes struktūra kārto lauksaimnieku, eļļas ražotāju un fasēšanas uzņēmumu sarakstu, lai nodrošinātu ar ACVN apzīmētā produkta izsekojamību un izcelsmi.

Olīvu audzētājiem, olīvu pārstrādātājiem un fasēšanas uzņēmumiem vispirms jāpievienojas ACVN “Vulture” eļļas ražošanas uzraudzības sistēmai, iesniedzot pieteikumu pārbaudes struktūrai un nodrošinot visu informāciju, kas nepieciešama, lai identificētu olīvu birzi un pārstādes un/vai fasēšanas cehu. Pēc pārbaužu veikšanas pārbaudes struktūra reģistrē olīvu birzi un pārstādes un/vai fasēšanas cehu attiecīgajos reģistros, ja ir izpildītas šo specifikāciju un uzraudzības mehānisma prasības.

Lai ražotu ACVN eļļu, no iepriekš attiecīgajos reģistros reģistrētajām olīvu birzēm novāktās olīvas pirms spiešanas ievieto identificētos konteineros, transportē, saņem un atsevišķi uzglabā eļļas spiestuvē. Olīvu audzētājs katru gadu informē pārbaudes struktūru par saražoto olīvu daudzumu un eļļas spiestuvi, kurai tās piegādātas.

Eļļas spiestuve pieņem olīvas un, pārbaudījusi, vai šī olīvu birzs ir reģistrēta attiecīgajā reģistrā, izsniedz olīvu audzētājam kvīti, norādot attiecīgo daudzumu un izcelsmes olīvu birzi.

Uzglabāšanas periodā pirms spiešanas olīvas identificē ar zīmēm/etiķetēm. Pēc tam, kad olīvas ir izspiestas, sagatavo viendabīgas eļļas partijas, pamatojoties uz kvītīm, pret kurām audzētāji piegādājuši olīvas.

Eļļas spiestuve katru gadu informē pārbaudes struktūru par saražotās eļļas daudzumu, kā arī partijām, olīvu audzētājiem un attiecīgo olīvu daudzumu.

Komercpārvadājumu un fasēšanas laikā veic uzskaiti par katru eļļas partiju, katrā pārvadājuma reizē un/vai pudelēs iepildīšanas rēķinā norādot partijas numuru.

4.5.   Ražošanas metode:

Ar ACVN “Vulture” apzīmēto augstākā labuma neapstrādāto olīveļļu ražo, izspiežot eļļu no šādu šķirņu olīvkoku augļiem: “Ogliarola del Vulture” šķirne – vismaz 70 % no olīvbirzīs augošajiem olīvkokiem, pārējās šķirnes vai nu atsevišķi, vai kopā veido ne vairāk kā 30 % no olīvu biržu olīvkokiem, un tās ir šādas: “Coratina”, “Cima di Melfi”, “Palmarola”, “Provenzale”, “Leccino”, “Frantoio”, “Cannellino” un “Rotondella”.

Olīvu biržu audzēšanai “Vulture” ģeogrāfiskajā apgabalā ir ražošanas apgabalam tradicionāls raksturs (tas īpaši attiecas uz koku stādīšanas attālumu un audzēšanas metodēm). Atzarošana jāveic ar rokām vai arī, izmantojot pneimatiskas ierīces. Maksimālais atļautais olīvu ražošanas apjoms ir 8 tonnas no hektāra. Maksimāli atļautais eļļas ieguves daudzums ir 20 % no piegādātā produkta svara. Olīvu ražu vāc no nogatavošanās sākuma līdz 31. decembrim. Olīvas, kas dabiskā kārtā nobirušas no koka, nedrīkst vākt, tāpat arī ražas novākšanai nedrīkst izmantot pastāvīgi novietotus tīklus. Aizliegts izmantot arī produktus, kas veicina augļu priekšlaicīgu nobiršanu. Olīvas jāpārved uz eļļas spiestuvi novākšanas dienā plastmasas redeļu kastēs, kurās ietilpst līdz 25 kg olīvu, vai tvertnēs (lielās plastmasas redeļu kastēs, kurās ietilpst līdz 400 kg olīvu). Spiestuvē olīvas jāuzglabā pēc iespējas īsāku laika periodu, ne vairāk kā 24 stundas, labi vēdinātās telpās. Olīvu spiešanas un eļļas ekstrakcijas procesā nedrīkst lietot ķīmiskas, bioķīmiskas vai mehāniskas iedarbības produktus, piemēram, talku. Nepārtraukta divkārša olīvu masas centrifugēšana nav atļauta. Spiešanas vietā temperatūra nedrīkst pārsniegt 27 °C, un process nedrīkst būt ilgāks par 40 minūtēm. Eļļa jāuzglabā vāji apgaismotā telpā izcelsmes apgabalā vai nu nerūsošā tērauda tvertnēs, vai pazemes uzglabāšanas tvertnēs, kas izklātas ar nerūsošo tēraudu, keramikas flīzēm, stiklu vai epoksīdlaku. Uzglabāšanas temperatūrai jābūt 10–18 °C.

Viss darbs saistībā ar ACVN “Vulture” produktu, t. i., ražošana un olīvu pārstāde, kā arī eļļas uzglabāšana, jāveic ražošanas apgabalā. Fasēšanu drīkst veikt ražošanas apgabalā vai ārpus tā, tomēr jebkurā gadījumā jāgarantē uzraudzība un izsekojamība, transportēšanas dokumentācijā vienmēr iekļaujot atsauci uz eļļas partiju un eļļas spiestuvi, kurā tā iegūta. Ar ACVN “Vulture” apzīmēto augstākā labuma neapstrādāto olīveļļu var ražot arī bioloģiskās lauksaimniecības ceļā.

4.6.   Saikne:

Noteiktais ģeogrāfiskais apgabals pazīstams saistībā ar Vulture kalnu. Tas ir apdzisis vulkāns dienvidu Apenīnu centrālajā daļā, aptuveni 60 km no jūras krasta. “Vulture” eļļas ražošanā izmantotās olīvu birzis atrodas Vulture kalna austrumu un dienvidaustrumu nogāzēs, jo kalns ietekmē mikroklimatu un pasargā tās no aukstajiem ziemas vējiem. Noteiktais apgabals atrodas 400–700 metru augstumā virs jūras līmeņa, un tajā valda īpašs, raksturīgi kontinentāls mikroklimats ar parasti garām un aukstām ziemām un īsām un bieži vien sausām vasarām.

Gada vidējais nokrišņu daudzums ir 750 mm, bet apgabalos, kas atrodas tālāk iekšzemē, tas sasniedz pat 1 000 mm. Nokrišņi pārsvarā ir rudenī un ziemā, kā arī būtiskā daudzumā — agrā pavasarī, lai gan arī vēlāk pavasarī un vasarā nokrišņu netrūkst. Gada vidējā gaisa temperatūra ir 14–15 °C, un aukstākie mēneši ir janvāris un februāris. Šajos mēnešos vidējā temperatūra sasniedz 4–6 °C un bieži vien ir zem nulles. Šādi klimatiskie apstākļi ir visskarbākie, kādos olīvkoki vēl var izdzīvot un dot ražu. Apgabala augstākajā daļā olīvu birzis atrodas blakus kastaņu audzēm. Kā norādījuši daudzi autori, ražošanas apgabala samērā aukstais klimats nosaka augstāku polifenolu saturu eļļā. Vulkāniskā augsne ir īpaši auglīga, jo tā cēlusies no vulkāniskā tufa, kas ir bagāts ar fosfora, kālija un kalcija savienojumiem, kā arī satur daudz organisko vielu (aptuveni 6 %). Saskaņā ar Bazilikatas universitātes, Metapontum Agrobios un Lauksaimniecības un lauku attīstības reģionālā departamenta veiktajiem pētījumiem Vulture apgabala augsnes satur daudz kālija (vidēji – vairāk kā 450 ppm), kalcija (vidēji – vairāk kā 3 000 ppm) un magnija (vidēji – vairāk kā 170 ppm). Kālijs koksnē atrodams galvenokārt šūnu dobumos jonu veidā. Tam ir nozīme ogļhidrātu un olbaltumvielu veidošanā, kā arī asimilācijas, elpošanas un ūdens cirkulācijas procesos, kas notiek kokos. Vēl viens faktors, kas raksturo apgabalu un šā nosaukuma produktu, ir “Ogliarola del Vulture” šķirnes klātbūtne. Tā ir vietēja šķirne, kas gadsimtiem ilgi tikusi audzēta dabīgos apstākļos un ar olīvu audzētāju palīdzību, un tagad aizņem noteikto ģeogrāfisko apgabalu. Šķirne nav varējusi izplatīties lielākā augstumā virs jūras līmeņa auksto ziemu dēļ vai siltākos apgabalos, ņemot vērā ražīgāku šķirņu klātbūtni, kuru koki ir spēcīgāki un izturīgāki pret augstām temperatūrām. Dažādi autori ir parādījuši, ka pastāv sakarība starp šķirnes izcelsmi un tās spēju izturēt noteiktu temperatūru – aukstāku apgabalu vietējās šķirnes ir mazāk izturīgas pret augstām temperatūrām, bet šķirnes, kuru dzimtie apgabali ir siltāki, ir izturīgākas, un otrādi. Tādējādi “Ogliarola del Vulture” šķirne aizņem tikai ACVN “Vulture” olīveļļas ražošanas apgabalu. Vulture apgabalā olīvkoki ir ne tikai ražošanas resurss, bet arī elements, kas raksturo apgabala ainavu un vides identitāti, un elements, kas nodrošina aizsardzību pret laika apstākļu izraisītām dabas katastrofām, kādas šo apgabalu diemžēl bieži piemeklē. Atrodoties Vulture kalna austrumu un dienvidu nogāzēs, olīvkoki aizņem slīpās zemes teritorijas un nodrošina augsnes aizsardzību tikpat lielā mērā kā kalna mežainās teritorijas. Citiem vārdiem, olīvkoki palīdz saglabāt apgabala hidroģeoloģisko stabilitāti un cilvēku apmetnes, aizņemot zemes, kuras, būdamas izvietotas uz ļoti slīpām nogāzēm, nevarētu izmantot cita veida apstrādei. Olīvkoki ir bijuši sastopami Vulture apgabalā kopš senatnes, par ko liecina dažādi vēsturiskie dokumenti, kas atrodami Valsts arhīvā Potencā, kur glabājas dažādi statistikas un vēstures ziņojumi par apgabalu un olīvkoku audzēšanu apgabalā. Dokumentācija liecina, ka olīvu audzēšana un olīveļļas ražošana Vulture apgabalā ir ļoti sena un apgabala tautsaimniecībai laika gaitā tā kļuva arvien svarīgāka.

4.7.   Pārbaudes struktūra:

Nosaukums:

C.C.I.A.A. di Potenza

Adrese:

Corso XVIII Agosto 34

85100 Potenza PZ

ITALIA

Tel.

Fakss

E-pasts:

4.8.   Marķējums:

Ar ACVN “Vulture” apzīmēto olīveļļu piedāvā tirdzniecībā stikla vai alvota skārda tarā, kuras tilpums nepārsniedz 5 litrus. Produktu drīkst fasēt arī vienas devas maisiņos.

Uz etiķetes skaidri jānorāda:

nosaukums “Vulture”, zem tā — vārdi “olio extravergine di oliva a denominazione di origine protetta” (“augstākā labuma neapstrādāta olīveļļa ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu”) vai “olio extravergine di oliva DOP” (“ACVN augstākā labuma neapstrādāta olīveļļa”),

ražotāja vārds un uzvārds vai uzņēmuma nosaukums un fasēšanas ceha adrese,

eļļas daudzums traukā,

vārdi “olio imbottigliato dal produttore all’origine” (“eļļu iepildījis pudelēs ražotājs ražošanas vietā”), vai “olio imbottigliato nella zona di produzione” (“eļļa iepildīta pudelēs ražošanas apgabalā”), ja eļļu fasē trešā persona,

ražošanas gads,

derīguma termiņš,

ražošanas partija.

Aizsargātajam cilmes vietas nosaukumam nedrīkst pievienot ģeogrāfisku atsauci, izņemot skaidri paredzēto. Drīkst lietot norādes, kurās ir atsauces uz saimniecībām, uzņēmumu nosaukumiem un privātām preču zīmēm, ja tās nemaldina patērētāju. Šādu norāžu burtu lielumam jābūt uz pusi mazākam par “Vulture” nosaukumā lietoto burtu lielumu.

Ja eļļa ražota bioloģiskās lauksaimniecības ceļā, to drīkst norādīt.

Fasējot eļļu vienas devas maisiņos, uz produkta jānorāda aizsargātais nosaukums, partijas numurs, ražošanas gads un pārbaudes struktūras piešķirtais sērijas numurs.

Vārds “Vulture” jānorāda šādi –

—   burtu garnitūra: Korinna regular,

—   ārējo burtu lielums: 24,3,

—   burtu virskārtas krāsa: zelta 872 U,

—   iekšējo burtu lielums: 17,9,

—   burtu ēnojuma krāsa: Pantone 8580 cv,

—   ietvara krāsa: Pantone 8580 cv.

Fasētāji drīkst pievienot papildu etiķetes un pie pudeles kakla piestiprināmas etiķetes.

Image


(1)  OV L 93, 31.3.2006., 12. lpp.


Top