EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0821

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA par kopīgiem noteikumiem budžeta plānu projektu pārraudzībai un novērtēšanai, un pārmērīga budžeta deficīta novēršanai eurozonas dalībvalstīs

/* COM/2011/0821 galīgā redakcija - 2011/0386 (COD) */

52011PC0821

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA par kopīgiem noteikumiem budžeta plānu projektu pārraudzībai un novērtēšanai, un pārmērīga budžeta deficīta novēršanai eurozonas dalībvalstīs /* COM/2011/0821 galīgā redakcija - 2011/0386 (COD) */


2011/0386 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA

par kopīgiem noteikumiem budžeta plānu projektu pārraudzībai un novērtēšanai, un pārmērīga budžeta deficīta novēršanai eurozonas dalībvalstīs

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 136. pantu, lasot to apvienojumā ar 121. panta 6. punktu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas atzinumu,

pēc tiesību akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

rīkojoties saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1) Līgumā paredzēts, ka dalībvalstis savu ekonomikas politiku uzskata par vispārsvarīgu jautājumu un to budžeta politiku nosaka stabilas publiskā sektora finanšu situācijas nepieciešamība, turklāt valstu ekonomikas politika neapdraud pienācīgu Ekonomiskās un monetārās savienības darbību.

(2) Stabilitātes un izaugsmes pakts, jo īpaši 1997. gada 7. jūlija Regula (EK) Nr. 1466/97 par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu[1] un Padomes 1997. gada 7. jūlija Regula (EK) Nr. 1467/97 par to, kā paātrināt un precizēt pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūras īstenošanu[2], kas paredzētas budžeta disciplīnas nodrošināšanai visā Savienībā, nosaka sistēmu pārmērīga valdības budžeta deficīta nepieļaušanai un novēršanai. Tās vēl vairāk pastiprina Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. …/2011, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1466/97 par budžeta stāvokļa uzraudzības un ekonomikas politikas uzraudzības un koordinācijas stiprināšanu un Regula (ES) Nr. …/2011, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1467/97 par to, kā paātrināt un precizēt pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūras īstenošanu. Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. …/2011 par efektīvu budžeta uzraudzības īstenošanu eurozonā izveidota efektīvu, preventīvu un pakāpenisku īstenošanas mehānismu sistēma finansiālo sankciju formā tām dalībvalstīm, kuru valūta ir euro.

(3) Grozījumi Stabilitātes un izaugsmes paktā paredz papildu norādījumus un dalībvalstīm, kuru valūta ir euro, ― papildu stimulus piesardzīgas budžeta politikas noteikšanai un īstenošanai, vienlaikus nepieļaujot pārmērīgu valdības budžeta deficītu. Ar šiem noteikumiem ir izveidota stabilāka Savienības līmeņa sistēma valstu ekonomikas politikas uzraudzībai.

(4) Saskaņā ar Līgumu eurozonā ir iespējams īstenot īpašus pasākumus, kas pārsniedz noteikumus, kuri attiecināmi uz visām dalībvalstīm, lai nodrošinātu Ekonomikas un monetārās savienības pienācīgu darbību.

(5) Stabils publiskā sektora finanšu stāvoklis vislabāk nodrošināms plānošanas fāzē, un kļūdas būtu jākonstatē iespējami ātrāk. Dalībvalstīm būtu jāizmanto priekšrocības, ko sniedz ne tikai noteiktie pamatprincipi un budžeta mērķi, bet arī budžeta politikas sinhronizēta pārraudzība.

(6) Kopīgu budžeta termiņu noteikšanai dalībvalstīm, kuru valūta ir euro, vajadzētu labāk sinhronizēt galvenās darbības valstu budžetu sagatavošanā, tādējādi palielinot Eiropas pusgada efektivitāti budžeta politikas koordinēšanā. Kopīgu budžeta termiņu noteikšanai vajadzētu radīt spēcīgāku sinerģiju, sekmējot politikas koordinēšanu starp tām dalībvalstīm, kuru valūta ir euro, un nodrošinot, ka Padomes un Komisijas ieteikumi ir pienācīgi integrēti valstu budžeta pieņemšanas procedūrā.

(7) Eksistē pārliecinoši pierādījumi, kas norāda, ka uz noteikumiem balstīti fiskālie režīmi ir efektīvs instruments stabilas un ilgtspējīgas fiskālās politikas atbalstam. Valstu fiskālo noteikumu ieviešanai, kas atbilst Savienības līmenī noteiktajiem budžeta mērķiem, jābūt svarīgam elementam, lai nodrošinātu Stabilitātes un izaugsmes pakta noteikumu ievērošanu. Konkrētāk, dalībvalstīm vajadzētu paredzēt strukturālus līdzsvarota budžeta noteikumus, kas valstu tiesību aktos transponētu galvenos Savienības fiskālā režīma principus. Šādai transponēšanai vajadzētu būt spēkā ar saistošu noteikumu palīdzību, kuriem vēlams konstitucionāls raksturs, lai parādītu valstu iestāžu stingro apņemšanos attiecībā uz Stabilitātes un izaugsmes paktu.

(8) Neobjektīvas vai nereālas makroekonomiskās vai budžeta prognozes var ievērojami ietekmēt budžeta plānošanas efektivitāti un tādējādi kavēt budžeta disciplīnas ievērošanu. Neatkarīgu struktūru prognozes var nodrošināt objektīvas un reālistiskas makroekonomiskās prognozes.

(9) Šāda pakāpeniski pastiprināta uzraudzība turpmāk papildinās esošos Stabilitātes un izaugsmes pakta noteikumus un stiprinās budžeta disciplīnas uzraudzību dalībvalstīs, kuru valūta ir euro. Pakāpeniski uzlabotai pārraudzības procedūrai vajadzētu palīdzēt sasniegt labākus budžeta rezultātus, kas nodrošinātu ieguvumus visās dalībvalstīs, kuru valūta ir euro. Ciešāka pārraudzība, kas ir pakāpeniski pastiprinātas procedūras daļa, ir jo sevišķi noderīga dalībvalstīs, kurās tiek īstenota pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūra.

(10) Kā to norāda valsts parāda krīze un jo īpaši nepieciešamība īstenot kopējus finansiālā atbalsta mehānismus, dalībvalstīs, kuru valūta ir euro, vērojami to budžeta politikas izraisīti blakusefekti. Visām dalībvalstīm, kuru valūta ir euro, vajadzētu apspriesties ar Komisiju un pārējām dalībvalstīm, kuru valūta ir euro, pirms pieņemt jebkādus nozīmīgus fiskālās politikas reformu plānus ar iespējamiem blakusefektiem, lai būtu iespējams novērtēt to potenciālo ietekmi uz eurozonu kopumā. Tām savi budžeta plāni būtu jāuzskata par vispārsvarīgu jautājumu un, pirms tie kļūst saistoši, tie būtu pārraudzības nolūkā jāiesniedz Komisijā. Komisijai būtu jāspēj attiecībā uz budžeta plāna priekšlikumu vajadzības gadījumā pieņemt nostāju, ko dalībvalstis un jo īpaši budžeta lēmējiestādes būtu jāaicina ņemt vērā budžeta likuma pieņemšanas procesā. Šādai nostājai būtu jānodrošina, ka Savienības politikas norādījumi budžeta jomā ir pienācīgi integrēti valstu budžeta sagatavošanas darbos. Konkrētāk, šai nostājai būtu jāietver novērtējums par to, vai budžeta plānos pienācīgi ņemti vērā budžeta jomā Eiropas pusgada kontekstā izdotie ieteikumi. Komisijai vajadzētu būt gatavai pēc attiecīgās dalībvalsts parlamenta pieprasījuma iesniegt nostāju šajā parlamentā. Tas, cik lielā mērā šī nostāja ir ņemta vērā, būtu jāiekļauj novērtējumā par to, vai un kad ir izpildīti nosacījumi, kuru rezultātā ir pieņemts lēmums attiecīgajā valstī īstenot pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru, kur Komisijas agrīno norādījumu neievērošana būtu uzskatāma par vainu pastiprinošu faktoru. Turklāt, balstoties uz Komisijas kopējo novērtējumu šiem plāniem, Eurogrupai vajadzētu apspriest eurozonas budžeta situāciju un perspektīvas.

(11) Dalībvalstis, kuru valūta ir euro un kurās īsteno pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru, būtu jāpārrauga ciešāk, lai nodrošinātu pilnīgu un laicīgu pārmērīga budžeta deficīta novēršanu. Ciešākai pārraudzībai būtu jānodrošina laicīga korekcija novirzēm no Padomes ieteikumiem pārmērīga budžeta deficīta novēršanai. Šāda pārraudzība varētu papildināt Regulā (EK) Nr. 1467/97 iekļautos noteikumus. Šādas ciešākas pārraudzības kārtību vajadzētu variēt atkarībā no tā, kura procedūras fāze attiecas uz dalībvalsti, kā noteikts Līguma 126. pantā.

(12) Ciešākai to dalībvalstu pārraudzībai, kurās īsteno pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru, vajadzētu ļaut konstatēt draudus attiecībā uz dalībvalstij noteikto termiņu ievērošanu pārmērīga budžeta deficīta novēršanai. Ja konstatē šādus riskus, Komisijai būtu jāizdod ieteikumi dalībvalstij par pasākumiem, kas jāveic noteiktā laikposmā, un šie ieteikumi pēc attiecīgās dalībvalsts parlamenta pieprasījuma būtu jāiesniedz šajā parlamentā. Šādam novērtējumam būtu jāļauj ātri koriģēt jebkādus pavērsienus, kas apdraud pārmērīga budžeta deficīta novēršanu noteiktajā termiņā. Novērtējumam par šī Komisijas ieteikuma ievērošanu vajadzētu būt daļai no Komisijas veiktā pastāvīgā novērtējuma par efektīvu rīcību pārmērīga budžeta deficīta novēršanai. Izlemjot, vai ir īstenota efektīva rīcība pārmērīga budžeta deficīta novēršanai, Padomei vajadzētu balstīt savu lēmumu uz to, vai dalībvalsts ir ievērojusi Komisijas ieteikumus.

(13) Lai pastiprinātu dialogu starp Savienības institūcijām, konkrētāk, starp Eiropas Parlamentu, Padomi un Komisiju, un lai nodrošinātu labāku pārskatāmību un pārskatatbildību, kompetentā Eiropas Parlamenta komiteja var dalībvalstij, uz kuru attiecas Komisijas ieteikums, piedāvāt iespēju piedalīties viedokļu apmaiņā.

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

I nodaļa

Vispārīgi noteikumi

1. pants Priekšmets un darbības joma

1.           Šajā regulā izklāstīti noteikumi pastiprinātai budžeta politikas pārraudzībai eurozonā:

(a) Eiropas pusgadu, kas noteikts Regulas (EK) Nr. 1466/97 2.a pantā, papildinot ar kopīgiem budžeta termiņiem;

(b) budžeta politikas daudzpusējai uzraudzības sistēmai, kas noteikta Regulā (EK) Nr. 1466/97, pievienojot papildu pārraudzības prasības ar mērķi nodrošināt, ka Savienības politikas ieteikumi budžeta jomā ir pienācīgi integrēti valstu budžeta sagatavošanas procesā;

(c) procedūru dalībvalstu pārmērīga budžeta deficīta novēršanai, kas noteikta Līguma 126. pantā un Regulā (EK) Nr. 1467/97, papildinot ar budžeta politikas ciešāku pārraudzību dalībvalstīs, kurās īsteno pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru, lai panāktu laicīgu un noturīgu pārmērīga budžeta deficīta novēršanu.

2.           Šī regula attiecas uz tām dalībvalstīm, kuru valūta ir euro.

2. pants Definīcijas

1.           Šajā regulā izmanto šādas definīcijas:

(2) "neatkarīga fiskālo jautājumu padome" ir struktūra, kurai piešķirta funkcionālā autonomija no dalībvalsts fiskālajām iestādēm un kura ir atbildīga par valsts fiskālo noteikumu īstenošanu;

(3) "neatkarīgas makroekonomiskās prognozes" ir makroekonomiskās un/ vai budžeta prognozes, kuras sniegusi neatkarīga struktūra vai struktūra, kurai piešķirta funkcionālā autonomija no dalībvalsts fiskālajām iestādēm;

(4) "vidēja termiņa budžeta programma" lieto Padomes Direktīvas […/…] 2. panta e) punkta izpratnē;

(5) "stabilitātes programma" lieto Regulas (EK) Nr. 1466/97 3. panta izpratnē;

(6) "valdība" un "deficīts" lieto Līgumam par Eiropas Savienību un Līgumam par Eiropas Savienības darbību pievienotā protokola (Nr. 12) 2. panta izpratnē.

2.           Terminiem "vispārējā valdība" un "vispārējās valdības apakšsektori" piemēro valsts pārvaldes un valsts pārvaldes apakšsektoru definīciju, kas iekļauta Regulas (EK) Nr. 2223/96 A pielikuma 2.70 punktā.

II nodaļa

Kopīgie budžeta noteikumi

3. pants Kopīgie budžeta termiņi

1.           Dalībvalstis katru gadu ne vēlāk kā 15. aprīlī kopā ar savām stabilitātes programmām atbilstīgi vidēja termiņa budžeta programmai publisko savus vidēja termiņa fiskālos plānus, kas balstīti uz neatkarīgu makroekonomisko prognozi.

2.           Vispārējās valdības sektora budžeta likumprojektus kopā ar makroekonomisko prognozi, uz ko tie balstīti, publisko katru gadu ne vēlāk kā 15. oktobrī.

3.           Vispārējās valdības sektora budžeta likumprojektus pieņem un publisko katru gadu ne vēlāk kā 31. decembrī.

4. pants Noteikumi par budžeta bilanci un valsts fiskālo jautājumu padomi

1.           Dalībvalstīs nosaka skaitliskus fiskālos noteikumus attiecībā uz budžeta bilanci, ar kuriem valsts budžeta procedūrā īsteno valstu vidēja termiņa budžeta mērķi, kas noteikts Regulas (EK) Nr. 1466/97 2.a pantā. Šie noteikumi attiecas uz vispārējās valdības sektoru kopumā un tiem ir saistošs, vēlams, konstitucionāls raksturs.

2.           Dalībvalstis izveido neatkarīgu fiskālo jautājumu padomi, lai pārraudzītu valsts fiskālo noteikumu īstenošanu, kā noteikts 1. punktā.

III nodaļa

Dalībvalstu budžeta plānu projektu pārraudzība un novērtēšana

5. pants Pārraudzības prasības

1.           Dalībvalstis katru gadu ne vēlāk kā 15. oktobrī Komisijai un Eurogrupai iesniedz budžeta plāna projektu nākamajam gadam.

2.           Budžeta plāna projektu tajā pašā laikā arī dara pieejamu publiski.

3.           Budžeta plāna projektā ietver šādu informāciju par nākamo gadu:

(a) vispārējās valdības sektora budžeta bilances mērķi, kas izteikts procentos no iekšzemes kopprodukta (IKP) un sadalīts pa vispārējās valdības sektora apakšsektoriem;

(b) prognozes ienākumiem un izdevumiem nemainīgas politikas gadījumā un to galvenos komponentus, prognozes attiecībā uz vispārējās valdības sektoru izsakot procentos no IKP;

(c) mērķa ienākumu un izdevumu apjomus un to galvenos komponentus, apjomus attiecībā uz vispārējās valdības sektoru izsakot procentos no IKP, ņemot vērā nosacījumus un kritērijus, lai panāktu valdības izdevumu pieaugumu, atskaitot diskrecionāros ienākumu pasākumus saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1466/97 5. panta 1. punktu;

(d) sīku aprakstu un skaitlisku argumentāciju tiem pasākumiem, kas iekļaujami nākamā gada budžetā, lai mazinātu atšķirības starp c) apakšpunktā minētajiem mērķa apjomiem un b) apakšpunktā minētajām prognozēm nemainīgas politikas gadījumā. Apraksti var nebūt tik sīki attiecībā uz tiem pasākumiem, kuru budžeta ietekme ir mazāka nekā 0,1 % no IKP. Īpašu uzmanību pievērš galvenajiem fiskālās politikas reformu plāniem, kuriem ir iespējami blakusefekti citās dalībvalstīs, kuru valūta ir euro;

(e) galvenos pieņēmumus saistībā ar gaidāmo ekonomikas attīstību un svarīgākajiem ekonomikas rādītājiem, kas ir būtiski, lai sasniegtu budžeta mērķus. Šos pieņēmumus balsta uz neatkarīgu makroekonomiskās izaugsmes prognozi;

(f) vajadzības gadījumā ― papildu norādes par to, kā tiks ievēroti pašreizējie ieteikumi, kas adresēti attiecīgajai dalībvalstij budžeta jomā saskaņā ar Līguma 121. pantu.

4.           Ja budžeta plāna projektā saskaņā ar 3. punkta a) un c) apakšpunktu iekļautie budžeta mērķi vai prognozes nemainīgas politikas gadījumā atšķiras no datiem stabilitātes programmā, atšķirības pienācīgi izskaidro.

5.           Ja Komisija konstatē sevišķi nozīmīgu Stabilitātes un izaugsmes paktā noteikto budžeta politikas pienākumu neizpildi, tā divu nedēļu laikā no budžeta plāna projekta iesniegšanas attiecīgajai dalībvalstij pieprasa pārskatīta budžeta plāna projekta iesniegšanu. Minētais pieprasījums ir publiski pieejams.

Pārskatīta budžeta plāna projekta gadījumā piemēro 2.–4. punktu.

6.           Panta 1. punktā minētā budžeta plāna projekta saturu nosaka Komisija.

6. pants

Budžeta plāna projekta novērtējums

1.           Vajadzības gadījuma Komisija līdz 30. novembrim pieņem nostāju par budžeta plāna projektu.

2.           Komisijas nostāju publisko, un pēc attiecīgas valsts parlamenta pieprasījuma Komisija to iesniedz šajā parlamentā.

3.           Komisija veic eurozonas budžeta situācijas un nākotnes perspektīvu kopējo novērtējumu. Šis novērtējums ir publiski pieejams.

4.           Eurogrupa apspriež Komisijas nostāju par valstu budžeta plāniem, budžeta situāciju un nākotnes perspektīvām eurozonā kopumā, pamatojoties uz kopējo novērtējumu, ko Komisija veikusi saskaņā ar 3. punktu. Šis novērtējums ir publiski pieejams.

IV nodaļa

Pārmērīga budžeta deficīta novēršanas nodrošināšana

7. pants To dalībvalstu ciešāka pārraudzība, kurās īsteno pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru

1.           Ja Padome saskaņā ar Līguma 126. panta 6. punktu nolemj, ka dalībvalstī eksistē pārmērīgs budžeta deficīts, uz šo dalībvalsti līdz pārmērīga deficīta novēršanas procedūras izbeigšanai attiecas šā panta 2.–5. punkts.

2.           Dalībvalsts, uz kuru attiecas ciešāka pārraudzība, nekavējoties veic visaptverošu novērtējumu par budžeta izpildi gada laikā vispārējās valdības sektorā un tās apakšsektoros. Finanšu riski, kas saistīti ar valdībai piederošām struktūrām un valdības līgumiem, arī iekļaujami novērtējumā tiktāl, ciktāl tie var ietekmēt pārmērīgu budžeta deficītu. Šā novērtējuma rezultātus ietver ziņojumā, ko iesniedz saskaņā ar 3. panta 4.a punktu un 5. panta 1.a punktu Regulā (EK) Nr. 1467/97 par darbībām pārmērīga budžeta deficīta novēršanai.

3.           Dalībvalsts regulāri sniedz ziņojumus Komisijai un Ekonomikas un finanšu komitejai vai jebkurai apakškomitejai, ko tā šiem mērķiem norīkojusi, par vispārējo valdību un tās apakšsektoriem, budžeta izpildi gada laikā, budžeta ietekmi uz diskrecionārajiem pasākumiem attiecībā uz ienākumiem un izdevumiem, valdības ienākumu un izdevumu mērķa apjomiem, kā arī informāciju par mērķu sasniegšanai pieņemtajiem pasākumiem un to veidu. Ziņojums ir publiski pieejams.

Šajā punktā minētā ziņojuma saturu nosaka Komisija.

4.           Ja uz dalībvalsti attiecas Padomes ieteikums saskaņā ar Līguma 126. panta 7. punktu, ziņojumu atbilstīgi šā panta 3. punktam pirmo reizi iesniedz 6 mēnešus pēc sākotnējā ziņojuma, kas paredzēts 3. panta 4.a punktā Regulā (EK) Nr. 1467/97, un turpmāk reizi 6 mēnešos.

5.           Ja uz dalībvalsti attiecas Padomes paziņojums saskaņā ar Līguma 126. panta 9. punktu, šā panta 3. punktā paredzētāja ziņojumā iekļauj arī informāciju par darbībām, kuras veic, lai izpildītu īpašos Padomes norādījumus. To pirmo reizi iesniedz 3 mēnešus pēc Regulas (EK) Nr. 1467/97 5. panta 1.a punktā paredzētā sākotnējā ziņojuma un pēc tam reizi ceturksnī.

6.           Pēc pieprasījuma un Komisijas noteiktā termiņā dalībvalsts, uz kuru attiecas ciešāka pārraudzība

(a) veic un sniedz pārskatu par visaptverošu neatkarīgu revīziju vispārējās valdības sektora finansēs, to veicot saziņā ar valsts augstākajām revīzijas iestādēm, ar mērķi novērtēt publiska sektora finanšu pārskatu uzticamību, pilnīgumu un precizitāti pārmērīga budžeta deficīta procedūras nolūkiem. Šajā kontekstā Komisija (Eurostat) novērtē kvalitāti datiem, ko saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 679/2010[3] iesniegusi attiecīgā dalībvalsts;

(b) sniedz papildu informāciju, lai novērotu progresu pārmērīga budžeta deficīta novēršanā.

8. pants Dalībvalstis, kurām draud pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūrā noteikto pienākumu neizpilde

1.           Novērtējot, vai pārmērīga budžeta deficīta novēršanai paredzētā termiņa, kas noteikts pašreizējā Padomes ieteikumā saskaņā ar Līguma 126. panta 7. punktu vai Padomes paziņojumā saskaņā ar Līguma 126. panta 9. punktu, ievērošana ir apdraudēta, Komisija savu novērtējumu balsta arī uz ziņojumiem, kurus dalībvalstis iesniegušas saskaņā ar šīs regulas 7. panta 3. punktu.

2.           Ja ir apdraudēta pārmērīga budžeta deficīta novēršanai paredzētā termiņa ievērošana, Komisija attiecīgajai dalībvalstij sniedz ieteikumu par papildu pasākumu pieņemšanu laikposmā, kas ir saderīgs ar tās pārmērīga budžeta deficīta novēršanai noteikto termiņu, kas minēts 1. punktā. Komisijas ieteikumu publisko, un pēc attiecīgas valsts parlamenta pieprasījuma Komisija to iesniedz šajā parlamentā.

3.           Laikposmā, kas noteikts 2. punktā minētajā Komisijas ieteikumā, attiecīgā dalībvalsts kopā ar 7. panta 3. punktā paredzētajiem ziņojumiem iesniedz Komisijai pārskatu par pasākumiem, kas pieņemti, sekojot šim ieteikumam. Pārskatā iekļauj visu veikto diskrecionāro pasākumu ietekmi uz budžetu, valdības izdevumu un ienākumu mērķa apjomus, informāciju par pieņemtajiem pasākumiem un plānotajiem pasākumiem mērķu sasniegšanai, kā arī informāciju par citām darbībām, kas tiek veiktas, lai ievērotu Komisijas ieteikumu. Pārskats ir publiski pieejams.

4.           Eiropas Parlamenta kompetentā komiteja var piedāvāt iespēju dalībvalstij, kurai adresēts ieteikums, atbilstoši 2. punktam piedalīties viedokļu apmaiņā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1467/97 2.a pantu.

5.           Pamatojoties uz 3. punktā minēto pārskatu, Komisija novērtē, vai dalībvalsts ir izpildījusi ieteikumu, kas sniegts saskaņā ar 2. punktu.

9. pants Ietekme uz pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru

1.           To, kādā mērā attiecīgā dalībvalsts ņēmusi vērā 6. panta 1. punktā minēto nostāju, ņem vērā:

(a) Komisija, sagatavojot ziņojumu saskaņā ar Līguma 126. panta 3. punktu un iesakot pieprasīt bezprocentu noguldījumu saskaņā ar Regulas (EK) Nr. XXX/2011 5. pantu;

(b) Padome, izlemjot, vai eksistē pārmērīgs budžeta deficīts saskaņā ar Līguma 126. panta 6. punktu.

2.           Ciešāka pārraudzība, kas noteikta ar šīs regulas 7. un 8. pantu, ir daļa no parastās uzraudzības, kas noteikta Regulas (EK) Nr. 1467/97 10. panta 1. punktā, no attiecīgās dalībvalsts veikto darbību īstenošanas, izpildot saskaņā ar Līguma 126. panta 7. punktu sniegtos ieteikumus, vai no Līguma 126. panta 9. punktā paredzētajiem paziņojumiem par pārmērīga budžeta deficīta novēršanu.

3.           Apsverot, vai ir veikta efektīva darbība, lai izpildītu ieteikumus, kas sniegti saskaņā ar Līguma 126. panta 7. punktu, vai ievērotu Līguma 126. panta 9. punktā minētos paziņojumus, Komisija ņem vērā šīs regulas 8. panta 5. punktā paredzēto novērtējumu un attiecīgi ierosina Padomei pieņemt lēmumus saskaņā ar Līguma 126. panta 8. punktu vai 126. panta 11. punktu.

10. pants Saderība ar Regulu Nr XXX par to eurozonas dalībvalstu ekonomiskās un budžeta uzraudzības pastiprināšanu, kurās ir vai kuras apdraud finansiālās stabilitātes grūtības

Dalībvalstis, kurās īsteno makroekonomisko pielāgojumu programmu saskaņā ar Regulas Nr. XXX 6. pantu, nepiemēro šīs regulas 5. un 7. pantu.

V nodaļa

Noslēguma noteikumi

11. pants Pārskatīšana

1.           Līdz [tam pašam datumam, kas minēts sankciju regulas 13. pantā] un pēc tam reizi piecos gados Komisija publicē ziņojumu par šīs regulas piemērošanu.

Ziņojumā sniedz izvērtējumu par, inter alia:

(a) šīs regulas efektivitāti;

(b) panākumiem dalībvalstu ekonomikas politikas ciešākā koordinēšanā un ekonomiskā snieguma stabilā konverģencē saskaņā ar Līguma noteikumiem.

2.           Atbilstošos gadījumos 1. punkta minēto ziņojumu papildina priekšlikums ar šīs regulas grozījumiem.

3.           Šo ziņojumu iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei.

12. pants Pārejas posma pasākumi

1.           Šo regulu piemēro dalībvalstīm, kurās šīs regulas spēkā stāšanās dienā jau īsteno pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru.

2.           Atkāpjoties no 1. punkta noteikumiem, 7. panta 2. punktu nepiemēro dalībvalstīm, par kurām Padome jau ir nolēmusi, ka ir veiktas efektīvas darbības saskaņā ar Regulas Nr. (EK) 1467/97 4. panta 2. punktu un 6. panta 1. punktu.

3.           Dalībvalstis izpilda 4. panta noteikumus vēlākais līdz [6 mēnešus pēc šīs regulas pieņemšanas].

13. pants Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama dalībvalstīs saskaņā ar Līgumiem.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā —                       Padomes vārdā —

priekšsēdētājs                                                priekšsēdētājs

[1]               OV L 209, 2.8.1997., 1. lpp.

[2]               OV L 209, 2.8.1997., 6. lpp.

[3]               OV L 198, 30.7.2010., 1. lpp.

Top