EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0204

KOPĪGS ZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM HONKONGA – 2010. GADA ZIŅOJUMS

/* COM/2011/0204 galīgā redakcija */

52011DC0204

/* COM/2011/0204 galīgā redakcija */ KOPĪGS ZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM HONKONGA – 2010. GADA ZIŅOJUMS


[pic] | EIROPAS KOMISIJA | EIROPAS SAVIENĪBAS AUGSTĀ PĀRSTĀVE ĀRLIETĀS UN DROŠĪBAS POLITIKAS JAUTĀJUMOS |

Briselē, 14.4.2011

COM(2011) 204 galīgā redakcija

KOPĪGS ZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM

HONKONGA – 2010. GADA ZIŅOJUMS

Honkongas īpašās pārvaldes apgabals – 2010. gada ziņojums

Ievads

Kopš Honkongas nodošanas kontinentālās Ķīnas valdījumā pirms vairāk nekā 13 gadiem Eiropas Savienība ir cieši uzraudzījusi ekonomiskos un politiskos notikumus Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā (ĪPA), lai tādējādi pildītu saistības, kuras Komisija 1997. gadā uzņēmās pret Eiropas Parlamentu, proti, izstrādāt gada ziņojumus par notikumiem Honkongā. Šis ir trīspadsmitais šāda veida ziņojums, kas aptver notikumus 2010. gadā.

2010. gadā joprojām labi darbojās princips ,,viena valsts, divas sistēmas”, kas noteikts Ķīnas un Lielbritānijas deklarācijā un Honkongas Pamatlikumā, jo Honkongas iedzīvotāju tiesības un pamatbrīvības ir ievērotas, tiesiskums aizsargāts un tirgus ekonomikas sistēma un uzņēmējdarbības vide saglabātas.

ES un Honkongas divpusējās attiecības un sadarbība ir turpinājušas attīstīties ļoti pozitīvi tirdzniecības un ieguldījumu jomā un attiecībā uz dialogu par jautājumiem, kas skar kopīgas intereses. ES joprojām bija Honkongas otrā lielākā tirdzniecības partnere. Eiropas Savienība ir lielākais ārvalstu tiešo ieguldījumu ( FDI ) avots Honkongā (neskaitot kontinentālo Ķīnu un Britu Virdžīnu salas). Tā kā Honkongā atrodas viena no lielākajām Eiropas uzņēmumu kopienām Āzijā un Honkonga ir reģiona finanšu un ekonomikas centrs, tā saglabā savu stratēģisko nozīmi kā ES tirdzniecības un ieguldījumu partnere.

ES turpina stingri atbalstīt drīzu un būtisku virzību uz mērķi – patiesām vispārējām vēlēšanām atbilstoši Honkongas ĪPA Pamatlikumam un Honkongas iedzīvotāju vēlmēm.

Politiskie notikumi

2010. gads bija svarīgs Honkongas konstitucionālai attīstībai, kura laikā dominēja aktīvas politiskas diskusijas par vēlēšanu reformu.

Jūnijā Honkonga spēra nozīmīgu soli uz priekšu, kad Likumdošanas sapulce apstiprināja priekšlikumus par galvenās amatpersonas atlases un Likumdošanas sapulces sastāva noteikšanas metodēm 2012. gadā. Saskaņā ar šiem tiesību aktiem komiteja, kas ievēlē galveno amatpersonu, 2012. gadā tiks palielināta no 800 līdz 1200 locekļiem, un vietu skaits Likumdošanas sapulcē – no 60 līdz 70 vietām. Tiek saglabāta 50:50 attiecība, saskaņā ar kuru pusi no likumdevējiem ievēlē iedzīvotāji tiešās vēlēšanās un otru pusi ievēlē atlasīti, profesionālajā ziņā kompetenti vēlētāji funkcionālajos vēlēšanu apgabalos (kā noteikts Nacionālā tautas kongresa pastāvīgās komitejas 2007. gada lēmumā).

No desmit jaunajām vietām Likumdošanas sapulcē piecus likumdevējus ievēlē tiešās vēlēšanās uz ģeogrāfisko vēlēšanu apgabalu pamata, savukārt pārējās piecas vietas iedala funkcionālajiem vēlēšanu apgabaliem. Piecas jaunās, funkcionālajiem vēlēšanu apgabaliem iedalītās likumdevēju vietas tiks aizpildītas ar tieši ievēlētiem apgabala padomju (pašvaldības iestāžu) locekļiem. Tas nozīmē, ka tie 3,2 miljoni reģistrēto vēlētāju, kuriem šobrīd nav tiesību ievēlēt nevienu likumdevēju no funkcionālajiem vēlēšanu apgabaliem, būs tiesīgi vēlēt piecas jaunās likumdevēju vietas funkcionālajos vēlēšanu apgabalos.

Galvenā amatpersona Donald Tsang 25. jūnijā paziņoja, ka tādējādi tas ir ,,principa ,,viena valsts, divas sistēmas” uzvara”. Vēlāk oktobrī savā politikas uzrunā viņš uzsvēra, ka Honkonga ir spērusi izšķirīgu soli ceļā uz vispārējām vēlēšanām, Likumdošanas sapulcei pieņemot 2012. gada konstitucionālo tiesību aktu kopumu, un ka ir īstenoti kopienas centieni virzīties uz priekšu konstitucionālajā attīstībā.

ES Augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrinas Eštones preses sekretārs 2010. gada 25. jūnijā nāca klajā ar paziņojumu, kurā tika ņemts vērā tas, ka Likumdošanas sapulce ir apstiprinājusi 2012. gada vēlēšanu reformas, un tika uzsvērts, ka ES turpina stingri atbalstīt drīzu un būtisku virzību uz mērķi – patiesām vispārējām vēlēšanām atbilstoši Honkongas Pamatlikumam un starptautiskajiem standartiem. Paziņojumā ir secināts, ka tā ir labākā garantija Honkongas iedzīvotāju stabilitātei un labklājībai.

Likumdošanas process bija sarežģīts. Valdības priekšlikumiem sākotnēji iebilda visas demokrātiskā spārna partijas. Maijā notika papildvēlēšanas, ko bija izraisījis fakts, ka janvārī atkāpās pieci demokrātisko spārnu pārstāvošie likumdevēji, kuri apgalvoja, ka papildvēlēšanas būtu ,, de facto referendums” par demokrātiskās attīstības tempu. Šajās papildvēlēšanās visi pieci likumdevēji atguva savas vietas; iedzīvotāju aktivitāte vēlēšanās bija ļoti zema (17 %), un tajās nepiedalījās valdību atbalstošās partijas. Lai rastu kompromisu, kas nepieļautu to, ka parlaments otrreiz noraida tiesību aktu kopumu par vēlēšanu reformu, kontinentālās Ķīnas ierēdņi un Honkongas demokrātiskā spārna vadošie pārstāvji tikās pirmo reizi kopš Tjananmeņas notikumiem 1989. gadā. Centrālā valdība piekrita Demokrātiskās partijas priekšlikumam, ar kuru ļauj visiem Honkongā reģistrētajiem vēlētājiem (ne tikai ievēlētajiem apgabala padomju locekļiem) vēlēt piecas jaunās likumdevēju vietas funkcionālajos vēlēšanu apgabalos, un parlaments pieņēma jauno priekšlikumu ar vajadzīgo divu trešdaļu balsu vairākumu. ES pauž lielu gandarījumu par dialogu, kas padarīja iespējamu šā priekšlikuma pieņemšanu.

Savā politikas uzrunā oktobrī galvenā amatpersona Donald Tsang norādīja, ka viņa pilnvaru laikā valdība nepieņems tiesību aktus par valsts drošības jautājumu atbilstoši Pamatlikuma 23. pantam. Tsang teica, ka, kaut arī tas ir konstitucionāls pienākums, viņš pievērsīsies steidzamākiem jautājumiem, piemēram, to tiesību aktu īstenošanai, ar kuriem savlaicīgi līdz 2012. gadam tiks ieviestas ar vēlēšanu reformu saistītās izmaiņas, un iztikas līdzekļu jautājumu risināšanai.

Jaunais Honkongas galvenais tiesnesis Geoffrey Ma stājās amatā 2010. gada septembrī, apņemoties aizstāvēt tiesiskumu īpašās pārvaldes apgabalā un apsoloties enerģiski aizsargāt Honkongas tiesu neaizskaramību.

Dažādus politiskos uzskatus pārstāvošie Honkongas likumdevēji pauda atbalstu ieslodzītajam ķīniešu aktīvistam Zhao Lianhai , kurš izveidoja vecāku grupu, lai pieprasītu kompensāciju par bērniem, kuri cieta ar melamīnu piesārņotā piena dēļ kontinentālajā Ķīnā. Daži likumdevēji bija arī parakstījuši Ķīnas Augstākajai tautas tiesai adresētu lūgumrakstu, aicinot atbrīvot aktīvistu. 28 Nacionālā tautas kongresa deputāti no Honkongas iesniedza tiesai arī lūgumrakstu, pieprasot mērenāku spriedumu šajā lietā. Zhao Lianhai tika nosacīti atbrīvots medicīnisku iemeslu dēļ 2010. gada decembrī.

Honkongas tūristu autobuss kļuva par traģiskas ķīlnieku sagrābšanas upuri 2010. gada 23. augustā Manilā (Filipīnās), kā rezultātā dzīvību zaudēja astoņi cilvēki no Honkongas, citi tika ievainoti. ES pauda līdzjūtību un atbalstu Honkongas iedzīvotājiem.

2010. gadā turpināja paplašināties saites starp Honkongu un Taivānu – Honkongas finanšu sekretārs John Tsang augustā apmeklēja Taivānu. Maijā Honkongā tika izveidota Taivānas un Honkongas ekonomiskās un kultūras sadarbības padome. Abas puses vienojās stiprināt apmaiņu un sadarbību tirdzniecības, finanšu, ieguldījumu veicināšanas un tūrisma jomā.

Kopumā ES uzskata, ka principa ,,viena valsts, divas sistēmas” īstenošana Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā 2010. gadā joprojām bija apmierinoša un ka joprojām tika ievērotas Ķīnas un Lielbritānijas deklarācijā un Honkongas Pamatlikumā garantētās Honkongas iedzīvotāju tiesības un brīvības.

Notikumi ekonomikā un tirdzniecībā

Jau 2010. gada sākumā Honkongas ekonomika bija labi pārvarējusi pasaules finanšu krīzi. 2010. gada pirmajos trīs ceturkšņos IKP reālā izteiksmē pieauga par 7,1 % pēc 2,7 % samazinājuma 2009. gadā. Krīzes laikā ieviestie valdības pasākumi spēja mazināt ārējo risku un saglabāt uzticību. Pēckrīzes izaugsmi atbalstīja spēcīgā kontinentālās Ķīnas ekonomika, eksporta ievērojama atjaunošanās Āzijas tirgos, pietiekams likviditātes pieplūdums, kā arī augoša patērētāju un uzņēmumu uzticība. Darba tirgus bija stabils, un trīs mēnešos līdz 2010. gada novembrim bezdarba līmenis samazinājās līdz 4,1 %[1], kas ir zemākais rādītājs pēdējos divos gados. Tomēr vienlaikus ar ilgtspējīgu ekonomikas atveseļošanos un augošām importa cenām kļuva jūtams inflācijas spiediens. Patēriņa cenu inflācija 2010. gadā bija 2,3 %[2], un šķiet, ka pieaugoša tendence saglabāsies arī 2011. gadā.

2010. gadā Honkonga nodrošināja pietiekamu starptautiskās likviditātes pieplūdumu aktīvu tirgiem labvēlīgas globālās monetārās vides apstākļos. Ņemot vērā Honkongas dolāra piesaisti ASV dolāram, nebija iespējams piemērot monetāro politiku, lai novērstu spiedienu uz aktīvu cenām. Tāpēc par vienu no svarīgākajiem Honkongas ĪPA valdības uzdevumiem 2010. gadā kļuva aktīvu ,,burbuļa” riska mazināšana. Neraugoties uz valūtas piesaistes negatīvo ietekmi uz aktīvu cenu attīstību un inflāciju, Honkongas iestādes publiski atkārtoja savu nostāju, ka ir jāsaglabā piesaistītā valūtas maiņas kursa sistēma (ar kuru Honkongas dolāru piesaista ASV dolāram), kas ir spēkā kopš 1983. gada.

Honkonga paplašināja savu lomu kontinentālās Ķīnas valūtas renminbi (RMB) internacionalizācijā. Ar centrālās valdības atbalstu un, izmantojot zināšanas finanšu jomā un infrastruktūru, ko Honkonga piedāvā, tā šobrīd ir sekmīgi nostiprinājusies kā vadošais ārzonas centrs attiecībā uz RMB darījumiem un produktiem. 2010. gadā Ķīna pakāpeniski atvieglināja noteikumus par RMB kapitāla pārvedumiem, pārrobežu norēķiniem, uzņēmumu obligāciju izdošanu un piekļuvi savam iekšzemes obligāciju tirgum, lai tādējādi uzlabotu ārzonas RMB fondu apriti. Vienlaikus Honkongā nopietnā un ilgtspējīgā veidā tika uzsākta RMB uzņēmējdarbība, sasniedzot pieaugošu rekordlīmeni RMB noguldījumu un pārrobežu tirdzniecības norēķinu jomā, kā arī panākot finanšu un ieguldījumu produktu, kas izteikti renminbi, strauju pieaugumu. Honkonga 2010. gadā saglabāja arī savu vadošo pozīciju kā lielākais sākotnējo publisko piedāvājumu ( IPO ) tirgus pasaulē.

Honkonga un Ķīna turpināja stiprināt ekonomiskās un tirdzniecības attiecības, izmantojot ,,Ciešāku ekonomisko partnerattiecību nolīgumu” ( CEPA ). 2010. gada maijā tika parakstīts CEPA septītais papildinājums, saskaņā ar kuru Ķīna ieviesa pakalpojumu jomā vairāk liberalizācijas pasākumu attiecībā uz Honkongas pakalpojumu sniedzējiem, kā rezultātā CEPA ietvaros liberalizēto pakalpojumu nozaru kopējais skaits palielinājās līdz 44. ES turpināja sadarbību ar Honkongas valdību, lai izplatītu informāciju par CEPA Eiropas darījumu aprindās.

Reģionālās integrācijas jomā Honkonga un Ķīnas Guangdong province spēra turpmākus soļus, lai institucionalizētu savu sadarbību un apmaiņu saskaņā ar pamatnolīgumu, ko pieņēma Ķīnas Tautas Republikas Valsts padome un kas tika parakstīts 2010. gada 7. aprīlī. Tā mērķis ir sekmēt kopīgu sociālekonomisko attīstību Honkongā un Guangdong provincē un izmantot Honkongas pakalpojumu nozares un Guangdong provinces ražošanas nozares konkurētspēju, lai izveidotu modernu, pasaules līmeņa ražošanas un pakalpojumu nozares bāzi.

Turpinot stingri atbalstīt daudzpusību tirdzniecības liberalizācijas jomā, Honkonga nesen ir kļuvusi aktīvāka, lai apspriestu un noslēgtu brīvās tirdzniecības nolīgumus (BTN). Papildus ,,Ciešāku ekonomisko partnerattiecību nolīgumam” ar kontinentālo Ķīnu Honkonga 2010. gada 29. martā parakstīja ,,Ciešāku ekonomisko partnerattiecību nolīgumu” ar Jaunzēlandi, kas ir Honkongas pirmais brīvās tirdzniecības nolīgums ar citu valsti. Sarunas par brīvās tirdzniecības nolīgumu ar Eiropas Brīvās tirdzniecības asociāciju (EBTA) sākās 2010. gada janvārī, un tiek ziņots, ka tās tiks drīz pabeigtas. Honkonga ir uzsākusi ievadsarunas ar Čīli, Peru un Malaiziju. 2010. gada decembrī PTO veica Honkongas (Ķīnas) tirdzniecības politikas pārskatu. Līdzīgi kā iepriekšējos PTO veiktajos tirdzniecības politikas pārskatos, arī šajā pārskatā tika konstatēts, ka Honkongā joprojām ir viens no liberālākajiem un pārredzamākajiem ārvalstu ieguldījumu režīmiem un ka Honkonga joprojām ir viena no atvērtākajām un uz tirgu orientētajām ekonomikām pasaulē.

2010. gadā tika iesniegti vai pieņemti vairāki svarīgi tiesību akti priekšlikumi ekonomikas jomā. Jūlijā Honkonga pieņēma savā vēsturē pirmo likumu par minimālo algu. Likumdošanas sapulce pieņēma valdības ieceltās darba grupas priekšlikumu noteikt minimālās algas līmeni 28 Honkongas dolāri stundā (apmēram 2,80 euro). Likums par minimālo algu stāsies spēkā 2011. gada 1. maijā.

Cits svarīgs pasākums bija konkurences likuma projekta iesniegšana. Saskaņā ar likumprojektu (ja to pieņems) tiktu izveidota konkurences komisija, kas atbild par tādu darbību izmeklēšanu un saukšanu pie atbildības, kuras vērstas pret konkurenci un uz kurām attiecas konkurences likuma piemērošanas joma, savukārt pašreizējām apraides un telekomunikāciju iestādēm būtu vienlaicīga jurisdikcija jautājumos, kas attiecas uz šīm abām nodalītajām jomām. Ar likumu tiktu izveidots arī Konkurences tribunāls. ES pauž gandarījumu par konkurences likuma ieviešanu Honkongā, jo ES uzskata, ka konkurences politika ir svarīgs labi funkcionējošas tirgus ekonomikas elements. Šāds likums nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem, pastiprinātu ekonomikas efektivitāti un aizsargātu brīvu tirdzniecību patērētāju labā.

Pieņemot tiesību aktu un noteikumus par informācijas apmaiņu saskaņā ar ESAO nodokļu paraugkonvencijas 2004. gada redakciju, Honkonga 2010. gada 3. martā pabeidza likumdošanas procesu. Nodokļu likumā ir paredzēta informācijas apmaiņa tikai pēc pieprasījuma. Reaģējot uz sabiedrības prasībām, Honkonga atsevišķos visaptverošos nolīgumos par izvairīšanos no divkāršas nodokļu uzlikšanas ir iekļāvusi aizsargnoteikumus, kuros paredzētas obligātas papildu procesuālās garantijas attiecībā uz to informācijas apmaiņas pieprasījumu apstrādi, kas saņemti no ārvalstu iestādēm. 2010. gadā Honkonga parakstīja 14 šādus visaptverošus nolīgumus par izvairīšanos no divkāršas nodokļu uzlikšanas (septiņus no tiem ar ES dalībvalstīm). Paredzams, ka arvien lielākais divpusējo nolīgumu skaits nodokļu jomā radīs visām iesaistītajām personām jaunas uzņēmējdarbības, tirdzniecības un ieguldījumu iespējas.

Eiropas Savienības un Honkongas attiecības un sadarbība

2010. gadā turpināja paplašināties Eiropas Savienības un Honkongas divpusējās attiecības un sadarbība. Honkongai ir svarīga loma reģionā, un tā ir ES un kontinentālās Ķīnas starpniecības platforma tirdzniecības un ieguldījumu plūsmu jomā.

2010. gadā ES saglabāja savu pozīciju kā Honkongas otrā lielākā tirdzniecības partnere pēc kontinentālās Ķīnas. Savukārt Honkonga 2010. gadā bija ES 16. lielākā tirdzniecības partnere. ES un Honkongas divpusējās tirdzniecības apjoms strauji atguvās un palielinājās 2010. gada pirmajos deviņos mēnešos par 29,9 %, sasniedzot 37,9 miljardus euro.

Pēc kontinentālās Ķīnas un Britu Virdžīnu salām ES bija trešā lielākā ārvalstu ieguldītāja Honkongā; uz Eiropas Savienību attiecās 9,9 % no kopējā tiešo ārvalstu ieguldījumu ( FDI ) apjoma 2009. gadā. Honkongas ieguldījumu apjoms Eiropā ir pastāvīgi palielinājies, rezultātā Honkonga ir viens no galvenajiem tiešo ieguldījumu avotiem no Āzijas.

Neraugoties uz pasaules ekonomikas krīzi, Honkongā joprojām atrodas viena no lielākajām Eiropas uzņēmēju kopienām Āzijā, un tā turpina piesaistīt daudzus Eiropas pilsoņus, kuri dzīvo un strādā apgabalā – saskaņā ar oficiālajiem Honkongas Imigrācijas dienesta datiem to skaits 2010. gada beigās bija apmēram 31 100. Ar 2010. gada jūnijā šeit reģistrētām 423 reģionālajām filiālēm, 654 reģionālajiem birojiem un 590 vietējiem birojiem[3] Eiropas Savienība ir lielākais ārvalstu uzņēmumu avots Honkongā, apsteidzot ASV un Japānu. Eiropas Savienības uzņēmumi pārstāv daudzas un dažādas nozares, galvenokārt finanšu un uzņēmējdarbības pakalpojumus, tirdzniecību, loģistiku, būvniecību un mazumtirdzniecību. Cita starpā ES uzņēmumi šobrīd Honkongā ir svarīgi tirgus dalībnieki banku, apdrošināšanas un vērtspapīru nozarē.

Ceturtais strukturētais dialogs starp Eiropas Komisiju un Honkongas ĪPA valdību norisinājās Briselē 2010. gada 22. novembrī. Sanāksmē tika aptverti dažādi jautājumi, sākot ar ekonomiskajām attiecībām, tostarp tirdzniecību un ieguldījumiem, līdz pat aviācijai, videi, pētniecībai, tehnoloģijai, inovācijai un sadarbībai izglītības jomā. Abas puses ar gandarījumu atzīmēja, ka to tirdzniecības un ekonomiskās attiecības ir turpinājušas pastiprināties un ka divpusējā tirdzniecība ir pastāvīgi atguvusi to līmeni, kāds bija pirms finanšu krīzes. Konstruktīva apmaiņa par regulatīvo reformu ir pastiprinājusies gan finanšu pakalpojumu, gan rotaļlietu drošuma jomā.

Pēc vairāku gadu apspriedēm starp Eiropas Komisiju un Honkongu, kā arī pēc tam, kad 2008. gadā tika uzsāktas Vācijas un Honkongas divpusējās sarunas, Eiropas Komisija un Honkonga 2010. gadā panāca vienošanos par to, kā atjaunot ES un Honkongas divpusējo gaisa pārvadājumu pakalpojumu nolīgumu juridisko noteiktību.

2010. gadā Honkongā notika vairākas augsta līmeņa vizītes no Briseles. Komisāre Kuneva (veselība un patērētāju politika) janvārī apmeklēja Honkongu, lai piedalītos atklātajā dialogā par APEC rotaļlietu drošuma iniciatīvu. Komisārs Šemeta (nodokļi un muitas savienība, revīzija un krāpšanas apkarošana) 2010. gada augustā tikās ar attiecīgajām Honkongas amatpersonām, lai apspriestu nodokļu un muitas jautājumus; viņš apsveica Honkongas iestādes ar panākumiem, kas gūti, īstenojot ESAO standartus par palīdzību nodokļu jautājumos, un vienlaikus uzsvēra Eiropas Savienības un tās dalībvalstu noturīgo interesi izveidot īpašu sadarbību ar Honkongu procentu ienākumu jomā, lai nodrošinātu, ka ES ieguldītāji tiek aplikti ar nodokļiem atbilstoši noteikumiem savā dzīvesvietas dalībvalstī, kā tas paredzēts ES direktīvā par tādu ienākumu aplikšanu ar nodokļiem, kas gūti no uzkrājumiem, un tai pievienotajos nolīgumos. Septembrī ģenerāldirektora Deffaa (nodokļi un muitas savienība) vadītā delegācija piedalījās ES un Honkongas kopīgās komitejas muitas sadarbības jautājumos astotajā sanāksmē.

Eiropas Komisijas līdzfinansētās un Eiropas Tirdzniecības palātas Honkongā pārvaldītās ,,Eiropas Savienības uzņēmējdarbības informācijas programmas” Honkongai un Makao ( EUBIP ) darbības ir palielinājušās skaita ziņā un kļuvušas daudzveidīgākas. 2010. gadā prioritāte tika piešķirta finanšu pakalpojumu noteikumiem, Ciešāku ekonomisko partnerattiecību nolīgumam ( CEPA ), videi, telekomunikāciju jomai, muitai un nodokļiem. Ir izveidotas dažādas uzņēmējdarbības padomes vairākās nozarēs, kurās Eiropas rūpniecības un komerciālie uzņēmumi ieņem vadošo pozīciju, piemēram, informācijas un sakaru tehnoloģijas (IKT) un finanšu pakalpojumu jomā. Šīs padomes ir sniegušas mūsu starpvaldību dialogam svarīgu pienesumu no uzņēmumu puses. EUBIP ir izrādījusies sekmīgs instruments labākai sapratnei starp ES un Honkongas uzņēmēju aprindām.

Honkonga joprojām ir preses un vārda brīvības centrs un svarīgs plašsaziņas līdzekļu mezgls reģionā. ES centieni ,,tautas diplomātijas” jomā bija pievērsti tam, lai jaunā Lisabonas līguma ietvaros padarītu Eiropas Savienību Honkongā aktīvāku un pamanāmāku. Kopš 2010. gada 1. janvāra Eiropas Savienības birojs Honkongā pārstāv Eiropas Savienību Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā kā koordinators un sarunu vadītājs. Lisabonas līgums sniedz Eiropas Savienībai iespēju vēl vairāk stiprināt attiecības ar Honkongu. Cieši sadarbojoties ar tām ES dalībvalstīm, kas ir oficiāli pārstāvētas Honkongas īpašās pārvaldes apgabalā, ES birojs ir ātri sniedzis būtisku informāciju par ES tirdzniecības un reglamentējošo politiku, enerģētiku un klimata pārmaiņām, finanšu noteikumiem, starpkultūru dialogu un ES lomu pasaulē.

Honkonga ir pārvarējusi pasaules krīzi bez lielām sistēmiskām problēmām. Honkongas stabilie ekonomikas un finanšu pamati, tās atvērtā ekonomika un stabilā tiesiskā vide, kuras pamatā ir tiesiskuma un tiesu iestāžu neatkarības ievērošana, ir svarīgi elementi, lai palielinātu tirdzniecības un ieguldījumu plūsmas ar Eiropas Savienību un nodrošinātu, ka Honkonga ir vārti uz kontinentālo Ķīnu un reģionu.

[1] Avots: Honkongas Uzskaites un statistikas departaments.

[2] Avots: Honkongas Uzskaites un statistikas departaments (šis skaitlis atbilst kopējam patēriņa cenu indeksa pieaugumam 2010. gada pirmajos 11 mēnešos).

[3] Avots: Honkongas Uzskaites un statistikas departaments.

Top