EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008XC0625(01)

Komisijas lēmuma kopsavilkums ( 2008. gada 23. janvāris ), ar ko koncentrāciju atzīst par saderīgu ar kopējo tirgu un EEZ līguma darbību (Lieta COMP/M.4781 — Norddeutsche Affinerie/Cumerio) (Dokuments attiecas uz EEZ )

OV C 161, 25.6.2008, p. 7–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

25.6.2008   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 161/7


Komisijas lēmuma kopsavilkums

(2008. gada 23. janvāris),

ar ko koncentrāciju atzīst par saderīgu ar kopējo tirgu un EEZ līguma darbību

(Lieta COMP/M.4781 — Norddeutsche Affinerie/Cumerio)

(Autentisks ir tikai teksts angļu valodā)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2008/C 161/08)

Komisija 2008. gada 23. janvārī pieņēma lēmumu apvienošanās lietā saskaņā ar Padomes 2004. gada 20. janvāra Regulu (EK) Nr. 139/2004 par kontroli pār uzņēmumu koncentrāciju un jo īpaši tās 8. panta 1. punktu  (1). Pilns lēmuma teksts bez konfidenciālas informācijas lietas autentiskā valodā un Komisijas darba valodās atrodams Konkurences ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnē šādā adresē:

http://ec.europa.eu/comm/competition/index_en.html

I.   KOPSAVILKUMS

1.

Komisija 2007. gada 30. jūlijā saņēma paziņojumu par ierosinātu koncentrāciju, ievērojot 4. pantu Padomes Regulā (EK) Nr. 139/2004 (“EK Apvienošanās regula”), saskaņā ar kuru uzņēmums Norddeutsche Affinerie AG (“NA”, Vācija) EK Apvienošanās regulas 3. panta 1. punkta b) apakšpunkta nozīmē iegūst kontroli pār visu uzņēmumu Cumerio S.A. (“Cumerio”, Beļģija) publiskā izsolē, kas izziņota 2007. gada 27. jūnijā.

2.

NA ir Vācijas akciju sabiedrība, kurai ir ražotnes Hamburgā, Emmerihā un Līnenā (Vācijā). NA ražo vara katodus (Hamburgā un Līnenā). Vara katodus vēlāk pārstrādā vara stieņos (Hamburgā un Emmerihā) un vara veidnēs (sakausējumus cilindra formā un plakanbluķus Hamburgā). Nākamā ražošanas daļa pēc vara veidnēm ir meitas uzņēmumā Prymetall GmbH & Co. KG (“Prymetall”) Stolbergā (Vācijā), NA arī darbojas ar vara pusfabrikātu ražošanu un pārdošanu. Bez vara stieņu ražošanas Prymetall ražo arī savītas stieples. Turklāt NA pieder (netieši, ar Prymetall starpniecību) 50 % daļu uzņēmumā Schwermetall Halbzeugwerk GmbH & Co. KG (“Schwermetall”, Vācija), kas ražo vara veidnes un satītas vara sloksnes. Otrs partneris Wieland Werke AG (“Wieland”, Vācija) uzņēmumā JV Schwermetall pats ražo vara veidnes (tikai paša iekšējai apstrādei), kā arī vara pusfabrikātus un vara gala izstrādājumus. Uzņēmumi Wieland un Prymetall pērk vara veidnes un satītas sloksnes no uzņēmuma Schwermetall. Visbeidzot, NA pieder 60 % daļu uzņēmumā Deutsche Giessdraht GmbH (“Deutsche Giessdraht”, Vācija), kas ražo vara stieņus un kuru kopīgi kontrolē ar Corporacion Nacional del Cobre de Chile (“Codelco”, Čīle), kam pieder atlikušie 40 % daļu.

3.

Cumerio ir Beļģijas akciju sabiedrība, kurai ir ražotnes Olenā (Beļģijā), Pirdopā (Bulgārijā), Avelino (Itālijā) un ar savu meitasuzņēmumu Swiss Advanced Materials AG, Yverdons-les-Bains pilsētā (Šveicē). Cumerio nodarbojas ar vara katodu ražošanu (Olenā, Pirdopā), vara stieņus ražo (Olenā, Avelino) un vara veidnes (gan sakausējumus cilindra formā, gan vara plakanbluķus Olenā), mazākā apjomā vara stieņus, vara stieples (Avelino) un profilus (Yverdons-les-Bains). Atšķirībā no NA, kas tālāk pārstrādā veidnes un satītas vara sloksnes, Cumerio neražo vara pusfabrikātus.

4.

Austrijas kontrolakciju sabiedrība A-TEC Industries AG (“A-TEC”) ir starptautiska rūpniecības grupa, kas darbojas piedziņas sistēmu, ražošanas inženiertehnisko iekārtu, darbarīku ražošanas un metalurģijas jomā, tās daļa NA ir 13,75 %, tās daļa Cumirio ir 25 % plus 1 akcija. A-TEC pieder 100 % daļas uzņēmumā Montanwerke Brixlegg AG (“Brixlegg”), kas ir galvenais NA un Cumerio konkurents vara veidņu ražošanā.

5.

Piedāvātā darījuma rezultātā NA iegūst vienpersonisku kontroli pār Cumerio, pārņemot visas neapmaksātas akcijas, iespēju līgumus un garantijas.

6.

Lai Komisija varētu novērst jebkādas nopietnas šaubas I fāzē, puses 2007. gada 28. augustā iesniedza atlīdzināšanas priekšlikumu, piedāvājot pārdot visu uzņēmuma Cumerio vara veidņu ražošanas darbības veidu.

7.

Atlīdzināšanas priekšlikuma tirgus pārbaudes rezultāts bija samērā negatīvs. Komisija secināja, ņemot vērā I fāzē pieejamo informāciju, ka šaubas par potenciālu vienpusēju ietekmi vara veidņu tirgos nevar tikt kliedētas. Tādēļ Komisija 2007. gada 18. septembrī nolēma sākt izmeklēšanas II fāzi.

8.

II fāzes tirgus izmeklēšanā atklājās, ka uz jauno uzņēmumu EEZ vara veidņu tirdzniecības tirgū, uz to saglabāsies konkurences spiediens gan no vara veidņu vietējiem ražotājiem, gan no vara veidņu pircējiem, kas var iesaistīties iepriekšējā posma tirgū. Turklāt, ņemot vērā vara veidņu tirgus īpašības, tā struktūru, ierobežojumus, ko izraisījis jaudas pārpalikums un konkurences spiediens, ko savukārt izraisījuši vara pusfabrikātu pakārtotie tirgi, tiek secināts, ka darījums neparedz būtiski traucēt efektīvu konkurenci EEZ vara veidņu tirgū. Ņemot minēto vērā, jaunais uzņēmums nespēs īstenot veiksmīgu ierobežošanas stratēģiju vara izejvielu pusfabrikātu pakārtotajos tirgos.

9.

Tādēļ tiek ierosināts pieņemt apstiprināšanas lēmumu saskaņā ar Apvienošanās regulas 8. panta 1. punktu.

II.   PASKAIDROJUMA RAKSTS

A.   KONKRĒTIE PRODUKTU TIRGI

10.

Ierosinātais darījums attiecas uz vara nozari.

1.   Vara nozare

11.

Varš ir dabisks produkts, ko iegūst no vara rūdas. Pēc vara rūdas iegūšanas vara raktuvē pārstrādes uzņēmumos to bagātina un iegūst vara koncentrātu. Gan vara koncentrātu, gan vara lūžņus izmanto vara katodu ražošanā. Lai sasniegtu Londonas Metālu biržas (LMB) vara katodu “A klases” standartu, kas ir starptautiskajā tirdzniecībā visplašāk izmantotais standarts, katodos vara saturam jābūt vismaz 99,9935 %, kā arī jābūt noteiktam dažādu piejaukumu, piemēram, sudraba, svina, fosfora u.c. maksimālajam līmenim, kas veido ne vairāk kā 0,0065 %. Katodus, ko LMB nav sertificējusi, sauc par zemākas kvalitātes katodiem. LMB ir pasaules vadošais vara tirdzniecības tirgus. “LMB cena” tiek uzskatīta par “pasaules vara cenu”.

12.

Vara katodi ir galvenais materiāls, no kura ražo vara stieņus un vara veidnes.

13.

Vara stienis ir tievs, garš, apaļš vara gabals, ko parasti ražo ar 8 mm diametru. Vara stienis ir galvenā izejviela elektrības kabeļu, instalācijas kabeļu, komunikāciju kabeļu un stiepļu ražošanā. Vara stieni var tālāk pārstrādāt, piemēram, stieptā un savītā stieplē, profilos un kniedēs.

14.

Ir divu veidu vara veidnes: sakausējumi cilindra formā (billets) un plakanbluķi (cakes). Sakausējumi cilindra formā ir vara veidnes ar apaļu griezumu, kura diametrs ir 100–800 mm un garums aptuveni 600 mm. Plakanbluķi ir vara veidnes četrstūra formā, viens plakanbluķis sver līdz 25 tonnām. Sakausējumus cilindra formā pēc tam pārstrādā caurulēs, serdeņos un profilos, bet vara plakanbluķi ir izejmateriāls satītām vara sloksnēm un citiem satītiem vara materiāliem.

15.

Pušu darbība pārklājas vara lūžņu, vara katodu, blakusproduktu, kas rodas vara kausēšanas un elektrolīzes rezultātā, vara stieņu un vara veidņu ražošanā. Lai gan Cumerio nedarbojas kā vara izstrādājumu, kas izgatavoti no vara veidnēm, ražotājs pakārtotajos tirgos, šie tirgi tiks analizēti attiecībā uz vienpusēju un vertikālu ietekmi vara veidņu tirgū.

2.   Vara lūžņi

Produktu tirgus definīcija

16.

Savos iepriekšējos lēmumos Komisija ir norādījusi, ka vara lūžņiem ir atšķirīgs produktu tirgus. Atšķirīga vara lūžņu tirgus esību apstiprināja tirgus izmeklēšana.

17.

Viens no respondentiem, kas piedalījās tirgus izpētē, apstiprināja, ka vara lūžņu pārstrāde saskaņā ar tā saucamo vienošanos par vara lūžņu pārstrādi (tolling arrangement) var veidot produktu tirgu, kas ir atšķirīgs no vara lūžņu tirgus.

18.

Tirgus izmeklēšanas rezultātā noskaidrojās, ka ne tikai vara veidņu ražotāji, bet visi vara pārstrādātāji EEZ un ārpus tās izmanto vara lūžņus kā izejmateriālu. Notiek plaša vara lūžņu tirdzniecība. Tirgus izpētē apstiprinājās, ka vara lūžņu pārstrāde ir viens no daudziem veidiem, kā tos izmantot, gūstot peļņu. Tādēļ Komisija secina, ka, raugoties no pieprasījuma puses, vara lūžņu pārstrāde (scrap tolling) ir iespējams aizstāt ar lūžņu pārdošanu pārstrādātājiem un, iespējams, lūžņu tirgotājiem.

Ģeogrāfiskā tirgus definīcija

19.

Tirgus izpētē apstiprinājās, ka vara lūžņu piegādātāji un tirgotāji piedāvā savus lūžņus visā pasaulē un daudzi lūžņu pircēji EEZ iepērk no avotiem, kas atrodas ārpus EEZ.

3.   Vara katodi

Produktu tirgus definīcija

20.

Tā kā šis darījums nerada bažas par konkurenci vara katodu tirgū, jautājums par to, vai LMB kvalitātes standartam atbilstoši un tam neatbilstoši katodi veido vienu produktu tirgu vai tomēr ir atšķirīgi tirgi, var — saskaņā ar iepriekšējiem Komisijas lēmumiem — palikt atklāts.

Ģeogrāfiskā tirgus definīcija

21.

Ņemot vērā ģeogrāfiskā tirgus definīciju, respondenti, kas piedalījās Komisijas tirgus izmeklēšanā, apstiprināja saskaņā ar iepriekšējiem Komisijas lēmumiem, ka vara katodu tirdzniecība norit visā pasaulē.

4.   Vara stieņi

Produktu tirgus definīcija

22.

Vara stieņus var ražot divos dažādos procesos: (i) nepārtraukti lejot un velmējot, vai (ii) tieši lejot (direct casting). Lai gan vara stieņus ražo ar dažādiem diametriem no 8 mm līdz 25 mm, 95 % no visiem Eiropā ražotiem vara stieņiem diametrs ir 8 mm, tas ir pieņemtais standarts.

23.

Ziņotāja puse uzskata, ka vara stieņu ražošanas un piegādes tirgus veido vienu konkrēto produktu tirgu un nav vajadzības atdalīt minētos divus ražošanas procesus vai stieņu diametrus. Tas atbilst iepriekšējiem Komisijas lēmumiem.

24.

Tirgus izmeklēšanā norādīts, ka vara stieņa (i), kas ražots nepārtraukti lejot un velmējot, un vara stieņa (ii), kas ražots, tieši lejot, aizvietojamība no pieprasījuma viedokļa ir galvenokārt vienpusēja.

25.

Attiecībā uz iespējamu turpmāku iedalījumu saskaņā ar vara stieņu dažādiem diametriem (no 8 mm līdz 25 mm) tirgus izmeklēšanā noskaidrots, ka dažādus diametrus izmanto dažādi un vairums pircēju pērk dažādu diametru vara stieņus. Tirgus izmeklēšanā apstiprinājās augsta līmeņa piedāvājuma puses aizvietojamība.

Ģeogrāfiskā tirgus definīcija

26.

Saskaņā ar iepriekšējiem Komisijas lēmumiem un ņemot vērā vara stieņu piegādātāju izplatību Eiropā, tirgus izmeklēšanā noskaidrojās, ka ģeogrāfiskie loki ap ražotnēm, kas savstarpēji ietekmē konkurences situāciju, pārklājas. Tādēļ ģeogrāfiskais tirgus ir EEZ.

5.   Vara veidnes

Produktu tirgus definīcija

27.

Vara veidnes ir vara izstrādājumi, kas daļēji pārtrauktā vai nepārtrauktā procesā izlieti sakausēta cilindra vai plakanbluķa formā. Atkarībā no vara un piejaukumu satura ziņotāja puse izšķir vara veidnes pēc dažādām īpašībām, piemēram, veidnes, kas nesatur skābekli (OF-Cu), speciāli elektrolītiskas (SE-Cu), elektrolītiskas (E-Cu) un fosforu saturošas (Cu saturoši Ph) vara veidnes.

28.

Attiecībā uz pieprasījuma puses cilindra sakausējumu un plakanbluķu savstarpēju aizvietojamību tirgus izpētē norādīts, ka cilindra sakausējumi un plakanbluķi nav aizvietojami un no respondentu viedokļa veido atšķirīgus tirgus.

29.

Attiecībā uz piedāvātāju puses vara veidņu aizvietojamību, ziņotāja puse ir paziņojusi, ka veidņu piegādātāji var viegli pāriet no cilindra sakausējumu uz plakanbluķu ražošanu un otrādi īsā laikposmā un bez īpašiem ieguldījumiem. Tas pats tiek apgalvots par iespēju ražot dažādas kvalitātes vara veidnes.

30.

Lai gan ne visi vara ražotāji/pārstrādātāji varētu viegli pārslēgties starp cilindra sakausējumu un plakanbluķu ražošanu uz tās pašas ražošanas līnijas, tirgus izmeklēšanā apstiprinājās, ka, raugoties no piedāvājuma aizvietojamības viedokļa, cilindra sakausējumi un plakanbluķi ir savstarpēji aizvietojami.

31.

Attiecībā uz dažādas kvalitātes varu tirgus izpētē noradīts, ka dažādas kvalitātes varu parasti var ražot uz tām pašām ražošanas līnijām ar nelielām papildu izmaksām vai bez tām. Apstiprinājās, ka no piedāvājuma aizvietojamības viedokļa dažādas kvalitātes vara veidnes neveido atšķirīgus produktu tirgus, iespējams, izņemot OF-Cu veidnes.

32.

Tomēr, tā kā Cumerio neražo OF-Cu veidnes, jautājums ir atklāts, vai OF-Cu veidnes veido atšķirīgu konkrētu produktu tirgu, jo tas neietekmē darījuma novērtējumu konkurences jomā.

Ģeogrāfiskā tirgus definīcija

33.

Ziņotāja puse apgalvo, ka konkrētais veidņu ģeogrāfiskais tirgus ir vismaz EEZ. Tirgus izpētē apstiprināts, ka transporta izmaksas ir salīdzinoši nelielas, salīdzinot ar vara veidņu vērtību. Vēl svarīgāk, tirgus izmeklēšanā tika apstiprināts, ka piegādātāji no EEZ valstīm vara veidņu tirdzniecības tirgū pārdod visā EEZ un zināmā mērā ārpus EEZ, Āzijā un Ziemeļamerikā.

6.   Vara veidņu pakārtotie tirgi

Produktu un ģeogrāfiskā tirgus definīcija

34.

Vara veidnes pēc tam pārstrādā vara pusfabrikātos. Tirgus izpēte apstiprina, ka pastāv dažādi vara izstrādājumu pielietojumi pēc veidņu ražošanas, svarīgākie no tiem ir elektrotehnikas un elektronikas nozare; būvniecības nozare; telekomunikācijas; automobiļu rūpniecība; mašīnbūve.

35.

Zinot, ka Cumerio nedarbojas vara pusfabrikātu pakārtotajos tirgos, novērtējumā nav svarīgi precīzi definēt robežas starp dažādu vara pusfabrikātu dažādiem tirgiem un lemt par to precīzu ģeogrāfisko izplatību EEZ vai pasaulē.

B.   IETEKMES UZ KONKURENCI NOVĒRTĒJUMS

1.   Vienpusēja ietekme

Nekoordinēta ietekme uz vara lūžņu tirgu

36.

Veicot tirgus izpēti, vairāki pircēji pauda bažas, ka darījums var radīt paaugstinātu pirktspēju, kad jaunais uzņēmums kā viens no ierobežota skaita vara lūžņu pircējiem var izmantot savu stāvokli, lai samazinātu lūžņu cenu.

37.

Kā noteikts Pamatnostādnēs par horizontālo apvienošanos novērtēšanu saskaņā ar Padomes Regulu par uzņēmumu koncentrāciju kontroli (“Horizontālās apvienošanās pamatnostādnes”) paaugstināta pirktspēja (ja apstiprināsies tās esība) nav pietiekama, lai apgalvotu, ka tiek būtiski traucēta konkurence.

38.

Maz ticams, ka minētā darījuma dēļ ievērojami pieaugtu pirktspēja. Jaunā uzņēmuma daļa kopējā vara lūžņu pieprasījumā būs aptuveni [10–15] %. Jaunais uzņēmums saskarsies ar konkurences spiedienu no daudziem konkurentiem un šajā tirgū nevarēs uzsākt pret konkurenci vērstu darbību.

39.

Ņemot vērā minēto, var secināt, ka piedāvātais darījums nebūs par cēloni vienpusējai ietekmei, kuras rezultātā tiks būtiski traucēta efektīva konkurence pasaules vara lūžņu tirgū.

Nekoordinēta ietekme uz vara stieņu tirgu

40.

Pēc darījuma jaunais uzņēmums kļūs par lielāko vara stieņu piegādātāju EEZ. Trešām personām tika pārdoti [80–90] % produkcijas, atlikušo daļu vara stieņu piegādātāji izmanto savai iekšējai stiepļu, kabeļu un profilu ražošanai. Vara stieņu tirdzniecības tirgū jaunajam uzņēmumam būs kopēja tirgus daļa aptuveni [30–40] % apmērā. Attiecībā uz kopējo vara stieņu ražošanu, ieskaitot ražošanu iekšējām vajadzībām, jaunā uzņēmuma kopējā tirgus daļa būtu aptuveni [20–30] %.

41.

Lai gan daži respondenti, kas iesaistīti tirgus izpētē un kas pērk vara stieņus, pauda bažas, ka lielāka apvienotā uzņēmuma tirgus daļa var paaugstināt cenas un samazināt izvēli, šādas bažas var kliedēt. Pirmkārt, jaunais uzņēmums saskarsies ar vairākiem lieliem konkurentiem, kas darbojas visā EEZ. Otrkārt, vairums pircēju saņem vara stieņus no diviem vai trijiem dažādiem piegādātājiem un vairākus citus piegādātājus apsver kā alternatīvu. Treškārt, vairumam vara stieņu piegādātāju ir neizmantotā jauda, un tie var palielināt pārdošanas apjomu tirdzniecības tirgū vai palielināt to kopējo ražošanu vara stieņu cenas paaugstināšanās gadījumā.

42.

Pastāvot citiem spēcīgiem konkurentiem, pašreizējā situācijā, kad ir vara stieņu ražošanas jaudas pārpalikums EEZ, kā arī potenciāla konkurentu esošo ražošanas apjomu paplašināšanās turpinās veicināt saspringtu konkurenci un ierobežos jaunā uzņēmuma spēju un stimulu pacelt cenas pēc apvienošanās.

Nekoordinēta ietekme uz vara veidņu tirgu

43.

EEZ galvenais vara veidņu patēriņa raksturojums ir augsta iekšējā patēriņa proporcija: vara veidņu iekšējais patēriņš ir gandrīz piecas reizes lielāks nekā noiets tirdzniecības tirgū.

44.

Tirdzniecības tirgū puses ir galvenie vara veidņu piegādātāji EEZ. To kopējā tirgus daļa vara veidņu EEZ tirdzniecības tirgū ir aptuveni [50–60] %. Vara veidņu tirgū, neskaitot OF-Cu kvalitātes varu, abu uzņēmumu kopējā tirgus daļa EEZ būs aptuveni [50–60] %. Montanwerke Brixlegg, kas pieder A-TEC, ir galvenais konkurents, kura tirgus daļa ir aptuveni [20–30] %.

45.

Kopumā tirgus izpēte liecina, ka vara veidņu ražošanu un izmantošanu EEZ iekšējai ražošanai vai tirdzniecības tirgū veicina dinamika vara veidņu ražošanas iepriekšējā posma tirgū un nākamā posma tirgū.

46.

Pirmkārt, vara cena ietekmē vara ražošanas vērtības pilnu ķēdi, jo tā veido aptuveni 95 % no vara veidņu vērtības (iekšējais patēriņš) vai pārdošanas cenas (pirkumi tirdzniecības tirgū). Tikai mazāk par 5 % no vara veidņu vērtības vai pārdošanas cenas veido vara veidņu ražotāju pievienoto vērtību (“pārstrādes nodeva”).

47.

Otrkārt, konkurences dinamiku būtiski ietekmē dažādu pakāpju dažādu dalībnieku vertikāla integrācija un/ vai to atrašanās vērtību ķēdē. Tā kā lielākie ziņotāja puses pircēji vara veidņu tirdzniecības tirgū vienlaicīgi ir nozīmīgi ražotāji iekšējām vajadzībām, tie ierobežo savu atkarību no ziņojošās puses. Citi svarīgi vara veidņu ražotāji izmanto visu savu vara veidņu ražošanu, lai ražotu vara pusfabrikātus.

48.

Komisija izmeklēja, cik lielā mērā cenu pieaugums EEZ vara veidņu tirdzniecības tirgū var būt ilgtspējīgs. Tirgus izpēte apstiprināja, ka pieejamā ievērojama apjoma neizmantotā jauda veidņu ražošanai turpinās izdarīt konkurences spiedienu uz jauno uzņēmumu un neļaus tam paaugstināt cenu vara veidnēm.

49.

Turklāt, ja cenas tirdzniecības tirgū vara veidnēm pieaugs, pastāv iespēja, ka vara veidņu neintegrēti lietotāji integrējas iepriekšējā posma tirgū un tādējādi kļūs aktīvi vara veidņu ražotāji.

50.

Turklāt tirgus izpēte apstiprināja, ka pusfabrikātu nākamā posma tirgi vara izstrādājumu izdara konkurences spiedienu uz vara veidņu iepriekšējā posma tirgu. Tā tas ir šajā gadījumā, pirmkārt, jo ir vairāk pārdevēju (dalībnieku tirdzniecības tirgū) vara pusfabrikātu nākamā posma tirgos nekā vara veidņu iepriekšējā posma tirgū; otrkārt, jo integrētiem pārdevējiem ir (līdzīgi kā tas būtu jaunā uzņēmuma gadījumā) lieka ražošanas jauda; treškārt, jo pārdevēji vara pusfabrikātu nākamā posma tirgos saskaras ar ne vara izstrādājumu konkurenci; un ceturtkārt, tie saskaras ar spēcīgu konkurenci ārpus Eiropas attiecībā uz vara izstrādājumu pusfabrikātiem, ko izmanto elektriskās un elektroniskās iekārtās.

51.

Ņemot vērā vara veidņu tirgus īpašības, tā struktūru, ierobežojumus, ko izraisījis jaudas pārpalikums un konkurences spiediens, ko savukārt izraisījuši vara pusfabrikātu pakārtotie tirgi, tiek secināts, ka darījums neparedz būtiski traucēt efektīvu konkurenci EEZ vara veidņu tirgū.

2.   Vertikālā ietekme

52.

Komisijai ir sniegta informācija, ka jaunajam uzņēmumam būs spējas un nodoms lietot ierobežošanas stratēģiju tirgos attiecībā uz vara pusfabrikātiem, kas ražoti, pamatojoties uz uzņēmuma stāvokli vara veidņu tirgū. Šādas bažas norāda uz iespējamu diskrimināciju, kas dod priekšroku jaunā uzņēmuma meitasuzņēmumiem (t.i., Schwermetall un Prymetall), kas ir pārstāvēti vara pusfabrikātu nākamā posma tirgos.

53.

Kā norādīts Nehorizontālās apvienošanās pamatnostādnēs “Nehorizontālā apvienošanās nerada draudus efektīvai konkurencei, izņemot gadījumus, kad apvienotajai struktūrai ir ievērojama ietekme (kas ne vienmēr nozīmē dominējošo stāvokli) vismaz vienā no attiecīgajiem tirgiem”.

54.

Kā iepriekš norādīts, jaunais uzņēmums EEZ vara veidņu tirdzniecības tirgū saskarsies ar konkurences spiedienu gan no vara veidņu vietējiem ražotājiem, gan no vara veidņu pircējiem, kas var iesaistīties iepriekšējā tirgus posmā. Ņemot vērā minēto, jaunais uzņēmums nespēs īstenot veiksmīgu ierobežošanas stratēģiju vara pusfabrikātu nākamā posma tirgos.

55.

Turklāt, pat ja jaunais uzņēmums nolemj īstenot šādu stratēģiju, un daži vara veidņu pircēji tā rezultātā saskaras ar pārejošām vara veidņu, kas vajadzīgas kā izejmateriāls, iegādes grūtībām, vara pusfabrikātu tirgi, kā iepriekš minēts, ir konkurētspējīgi un aptver vismaz EEZ. Attiecīgi bažas par patērētāju labklājības pazemināšanos var tikt kliedētas.

56.

Rezultātā nav paredzams, ka darījums būtiski traucētu efektīvu konkurenci vara pusfabrikātu tirgū.

3.   Koordinēta ietekme

57.

Komisija ir tālāk izmeklējusi, vai fakts, ka A-TEC, kas ir galvenais pušu konkurents vara veidņu EEZ tirgū un arī svarīgs mazākuma akcionārs NA un Cumerio, var koordinējoši ietekmēt šo tirgu. Jaunā uzņēmuma un A-TEC meitasuzņēmuma Brixlegg kopējā tirgus daļa būs aptuveni [70–80] % no EEZ vara veidņu tirdzniecības tirgus. Neskaitot OF-Cu veidnes, jaunā uzņēmuma un Brixlegg kopējā tirgus daļa būtu aptuveni [70–80] %.

58.

Komisijas rīcībā pašlaik nav liecību, ka A-TEC un jaunajam uzņēmumam būtu nodoms koordinēt savu izturēšanos vara veidņu tirgū.

59.

Lai koordinēšana būtu ilgtspējīga, jāievēro trīs nosacījumi, kas noteikti Airtours spriedumā un iekļauti Horizontālās apvienošanās pamatnostādnēs.

60.

Pirmkārt, tikai ticami savlaicīgas un atbilstošas pretdarbības draudi attur uzņēmumus no atkāpšanās no koordinācijas noteikumiem. Tādēļ parasti ir nepieciešams, lai tirgi ir pietiekami pārskatāmi, lai koordinējošie uzņēmumi var pietiekamā apmērā uzraudzīt uzņēmumu novirzīšanos no nosacījumiem. Tirgus izpētes rezultāts attiecībā uz cenu noteikumu pārskatāmību tirgū nav viennozīmīgs. Ja jaunais uzņēmums un A-TEC mēģinātu koordinēt savu izturēšanos konkurences apstākļos, nevar pilnībā izslēgt, ka A-TEC pozīcija kā mazākuma akcionāram var dod informāciju A-TEC par NA, kas A-TEC nebūtu pieejama, ja nepastāvētu šādas akcionāru attiecības.

61.

Otrkārt, koordinēšana nav noturīga, ja vien atkāpšanās sekas nav pietiekami būtiskas, lai pārliecinātu koordinējošos uzņēmumus, ka koordinēšanas noteikumu ievērošana ir viņu interesēs. Gadījumos, ja ir konstatēts, ka jaunais uzņēmums vai A-TEC novirzās no iespējamās koordinēšanas, to pretdarbības iespējas vai līdzekļi var šķist atšķirīgi, ņemot vērā to atšķirīgo jaudu un stāvokli tirgū. Fakts, ka jaunajam uzņēmumam būs lieka jauda un tirgus daļa, kas ir gandrīz trīs reizes lielāka par A-TEC, var dot jaunajam uzņēmumam lielākas iespējas pretdarbībai salīdzinājumā ar A-TEC. Tajā pat laikā mazākuma akciju pakete var sniegt A-TEC iespēju izmantot savu akciju paketi, lai veiktu atbildes darbības, izmantojot informāciju, kas tam nebūtu pieejama kā vienkāršam konkurentam, vai pretoties jaunā uzņēmuma uzņēmējdarbības politikai kā galvenajiem akcionāriem. Ņemot to vērā, nevar izslēgt, ka A-TEC un jaunais uzņēmums var uzskatīt viens otru par spējīgiem reaģēt uz novirzīšanos no iespējamās vienošanās.

62.

Treškārt, lai koordinēšana noritētu veiksmīgi, koordinēšanā neiesaistīto uzņēmumu un potenciālo konkurentu, kā arī pircēju rīcībai nevajadzētu būt tādai, kas var apdraudēt paredzamos koordinēšanas rezultātus. Ja koordinēšanas mērķis ir samazināt vispārējo jaudu tirgū, tas tikai kaitēs pircējiem, ja uzņēmumi, kas nav iesaistīti koordinēšanā, nespēs vai nebūs ieinteresēti reaģēt uz šo samazinājumu, pietiekami palielinot savu jaudu, lai novērstu jaudas tīro samazinājumu vai vismaz nodrošinātu koordinētā jaudas samazinājuma neizdevīgumu.

63.

Pat ja jaunajam uzņēmumam kopā ar A-TEC izdotos īstenot koordinēšanas stratēģiju, ko pilnībā neapdraudētu konkurenti, konkurences nosacījumi vara izstrādājumu nākamā posma tirgos novērstu šos mēģinājumus, kam būtu pret konkurenci vērsta ietekme nākamā posma tirgos, paaugstinot vara izstrādājumu cenas patērētājiem.

64.

Rezultātā var secināt, ka piedāvātais darījums nebūs par cēloni koordinētai ietekmei, kuras rezultātā tiks būtiski traucēta efektīva konkurence EEZ vara veidņu tirgū.

III.   SECINĀJUMS

65.

Ņemot vērā minētos iemeslus, lēmumā secināja, ka ierosinātā koncentrācija būtiski netraucēs efektīvu konkurenci kopējā tirgū vai būtiskā tā daļā.

66.

Tādēļ koncentrācija atzīstama par saderīgu ar kopējo tirgu un EEZ līguma darbību saskaņā ar EK Apvienošanās regulas 2. panta 2. punktu, 8. panta 1. punktu un EEZ līguma 57. pantu.


(1)  OV L 24, 29.1.2004., 1. lpp.


Top