Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0536

    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei - 2006.-2007. gada ziņojums par Kopienas palīdzības īstenošanu saskaņā ar Padomes 2006. gada 27. februāra Regulu (EK) Nr. 389/2006, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību

    /* COM/2007/0536 galīgā redakcija */

    52007DC0536




    [pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

    Briselē, 18.9.2007

    COM(2007) 536 galīgā redakcija

    KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    2006.-2007. gada ziņojums par Kopienas palīdzības īstenošanu saskaņā ar Padomes 2006. gada 27. februāra Regulu (EK) Nr. 389/2006, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību

    KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

    2006.-2007. gada ziņojums par Kopienas palīdzības īstenošanu saskaņā ar Padomes 2006. gada 27. februāra Regulu (EK) Nr. 389/2006, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību

    1. IEVADS

    Padome savā 2004. gada 26. aprīļa sanāksmē Luksemburgā pieņēma zināšanai Kiprā 2004. gada 24. aprīlī vienlaicīgi notikušo referendumu rezultātus par Anana plānu un pauda šādu viedokli:

    „Kipras turku kopiena ir paudusi skaidru vēlmi, lai tās nākotne būtu Eiropas Savienībā. Padome ir nolēmusi izbeigt Kipras turku kopienas izolāciju un veicināt Kipras atkalapvienošanu, sekmējot Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību. Padome aicināja Komisiju šajā sakarā iesniegt visaptverošus priekšlikumus, īpašu uzsvaru liekot uz salas ekonomisko integrāciju un sakaru uzlabošanu starp abām kopienām un ar ES. Padome ir ieteikusi šim nolūkam izmantot tos 259 miljonus euro, kas jau bija paredzēti Kipras ziemeļu daļai situācijas atrisinājuma gadījumā.”

    Balstoties uz šiem secinājumiem, Komisija 2004. gada 7. jūlijā[1] iesniedza priekšlikumu Padomes regulai, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību. Šim priekšlikumam pievienotajā finanšu pārskatā bija paredzēti 259 miljoni euro, ko finanšu plāna 7. pozīcijā (Pirmspievienošanās stratēģija) atvēlēt programmai laikposmā no 2004. līdz 2006. gadam.

    Tā rezultātā 2006. gada 27. februārī tika pieņemta Padomes Regula (EK) Nr. 389/2006, ar ko izveido finansiāla atbalsta instrumentu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību, un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2667/2000 par Eiropas Rekonstrukcijas aģentūru[2] (še turpmāk „Atbalsta regula”).

    Atbalsta regulas 10. pants paredz, ka „Komisija katru gadu iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei ziņojumu par Kopienas palīdzības īstenošanu saskaņā ar šo instrumentu. Ziņojumā iekļauj informāciju par gada laikā finansētām darbībām un pārraudzības darba rezultātiem, kā arī dod novērtējumu par palīdzības īstenošanas rezultātiem.”

    Šis pirmais ziņojums aptver laikposmu no 2006. gada 27. februāra līdz 2007. gada 28. februārim. Saskaņā ar pieņemto ikgadējo ziņošanas praksi par gūtajiem panākumiem finansiālās palīdzības jomā, ievērojot budžeta gadu parasto ciklu, nākamais gada ziņojums būs par laikposmu līdz 2007. gada decembra beigām. Pirmajā ziņojumā jo īpaši ir ietvertas šādas jomas: 1) finansiālās palīdzības programmu veidošana, 2) šīs programmas īstenošanas mehānismi, 3) pirmās darbības attiecībā uz konkursu rīkošanu un līgumu slēgšanu un 4) secinājumi un šīs konkrētās atbalsta programmas izvirzīto uzdevumu novērtējums.

    2. PALīDZīBAS PROGRAMMU VEIDOšANA

    2.1. Priekšvēsture

    Pēc tam, kad 2006. gada februārī tika pieņemta Atbalsta regula, Komisijas darbība pārskata periodā galvenokārt tika vērsta uz palīdzības programmu veidošanu, lai līdz 2006. gada beigām uzņemtos vajadzīgās budžeta saistības. Šādi elementi ir raksturīgi 2006. gada programmu veidošanai.

    2.1.1. Atbalsta regulas novēlota apstiprināšana

    Padome pieņēma Atbalsta regulu aptuveni 20 mēnešus pēc tam, kad Komisija 2004. gada jūlijā bija iesniegusi sākotnējo priekšlikumu. Atbalsta regulas novēlota apstiprināšana nozīmēja to, ka budžeta saistības, kuras sākotnēji bija paredzēts sadalīt pa trim gadiem – 2004., 2005. un 2006. gadu - , bija jāuzņemas tikai vienā gadā. Daudzgadu programmu veidošanā ņem vērā iepriekšējos gados gūto pieredzi, lai labāk definētu programmu veidošanas ikgadējās vajadzības. Šajā gadījumā tas nebija iespējams, un tāpēc programma, kurā ietverta visa summa 259 miljonu euro apmērā, bija jāizstrādā un jāpieņem vienīgi 2006. gadā. Šis aspekts ir īpaši svarīgs, ņemot vērā arī to, ka atbilstoši šai atbalsta programmai atbalsta intensitāte ir daudz lielāka nekā iepriekšējās finansiālās palīdzības programmās Kipras turku kopienai.

    Šī kavēšanās nozīmēja to, ka nevarēja veikt daudzus sagatavošanas pasākumus, kas bija plānoti jau 2004.-2005. gadā. Lai sagatavotu programmu, Komisijai bija jābalstās uz ierobežotu 2 miljonu euro budžetu priekšizpētei, kas tika piešķirts 2003. gada Īpašās atbalsta paketes Kipras ziemeļu daļai[3] ietvaros. Priekšizpēti cita starpā veica cieto atkritumu, ūdens un notekūdeņu, enerģētikas un lauku attīstības jomā. Lai palīdzētu vispārējās programmas sagatavošanā, Pasaules Banka Komisijas vārdā veica arī pamata pētījumu par ekonomisko stāvokli Kipras ziemeļu daļā.

    Iepriekš minētie pētījumi sniedza situācijas trūkumu sākotnēju novērtējumu attiecībā uz acquis prasībām un ļāva apzināt prioritārus projektus, kas jāīsteno saskaņā ar atbalsta programmu. Kopumā šajos pētījumos tika akcentēts augstais ieguldījumu līmenis, kuri ir vajadzīgi, lai nodrošinātu Kipras ziemeļu daļas infrastruktūras un pakalpojumu atbilstību acquis communautaire prasībām.

    Pētījumi arī norādīja uz vajadzību pēc turpmākas projektu sagatavošanas attiecībā uz konkursa sīku specifikāciju izstrādi. Kopumā nebija uzticamu sociālekonomisko statistikas datu par Kipras ziemeļu daļu.

    Sagatavošanas pasākumu aizkavēšanās nozīmē, ka dažiem ieguldījumu projektiem līgumu slēgšana notiks īsi pirms termiņa beigām – 2009. gada beigās.

    2.1.2. Nenoteiktība attiecībā uz pieejamo finanšu līdzekļu kopējo summu

    Padome 2004. gada 26. aprīļa secinājumos ieteica Atbalsta regulā noteikto mērķu īstenošanai piešķirt tos 259 miljonus euro, kas jau bija paredzēti Kipras ziemeļu daļai situācijas atrisinājuma gadījumā. Šai nolūkā 2005. gada budžetā rezervē tika iekļauti aizdevumi 120 miljonu euro apmērā, bet 2006. gada budžetā – 139 miljonu euro apmērā - , līdz tiktu pieņemts juridiskā pamata akts.

    Juridiskā pamata novēlotā apstiprināšana nozīmēja, ka aizdevumi, kas bija paredzēti 2005. gadam, vairs nebija pieejami. Kad 2006. gada februārī regula tika apstiprināta, vienīgie pieejamie līdzekļi bija šie 139 miljoni euro. Sākotnēji programmu veidošana tika balstīta uz minēto piešķīrumu.

    Komisija informēja dalībvalstis, ka 259 miljonu euro paketi būtu iespējams atjaunot, pieprasot papildu 120 miljonus euro budžeta 7. pozīcijā, kur pieejamā rezerve bija 1085,4 miljoni euro.

    Budžeta grozījumus pieņēma 2006. gada oktobrī. Tiklīdz kļuva skaidrs, ka tiks piešķirta visa sākotnēji paredzētā summa 259 miljonu euro apmērā, programmu veidošana tika pārskatīta, dažus projektus izstrādājot divos posmos.

    2.1.3. Apspriešana ar Kipras Republikas valdību

    Paziņojumā, kas tika iekļauts Padomes sēdes protokolā, pieņemot Atbalsta regulu, Komisija, ņemot vērā tā brīža politisko stāvokli Kiprāa, kā arī salas integrācijas un atkalapvienošanas mērķi, paziņoja, ka tā ir gatava apspriesties ar Kipras Republikas valdību par šajā regulā paredzētās palīdzības īstenošanas galvenajiem aspektiem.

    Konsultatīvas sanāksmes ar Kipras Republikas valdības pārstāvjiem par programmas saturu notika 2006. gada 19. jūnijā un no 9. līdz 11. oktobrim, īpašu uzmanību pievēršot jautājumam par plānošanu visas salas mērogā. Notika papildu sanāksmes un sarakste par citiem horizontāliem jautājumiem (īpaši par Atbalsta regulas 7. panta 1. punktu saistībā ar īpašuma tiesību aizsardzību) laikposmā no 2006. gada marta līdz oktobrim.

    2.1.4. Komitoloģija

    Atbalsta regulas 3. panta 3. punktā noteikts, ka Phare Vadības komiteja sniedz atzinumus par finansējuma lēmumprojektiem, kuros paredzētā summa pārsniedz 5 miljonus euro un kuri attiecas uz darbības, nevis atbalsta pasākumiem. Apspriešanās ar Phare Vadības komiteju par diviem finansējuma lēmumprojektiem, kuri atbilda minētā panta prasībām, notika attiecīgi tās 3. jūlija un 20. oktobra sanāksmēs. Abos gadījumos notika balsošana. Atzinums netika sniegts 3. jūlijā, bet 20. oktobrī komiteja sniedza labvēlīgu atzinumu ar kvalificētu balsu vairākumu. Saskaņā ar komitoloģijas noteikumiem Komisija pieņēma lēmumus par finansēšanu.

    Sanāksmē, kas notika 3. jūlijā, komitejas locekļi lūdza Komisiju vēl apspriesties ar Kipras Republikas valdību. Turpmāka saziņa notika visu 2006. gada vasaru un rudeni vai nu sanāksmju vai sarakstes veidā, kā minēts iepriekš 2.1.3. punktā.

    2.2. Programmas saturs

    Kopējo piešķīrumu 259 miljonu euro apmērā Komisija veica, pieņemot 5 lēmumus par finansēšanu laikposmā no 2006. gada 23. jūnija līdz 22. decembrim (skatīt finansēšanas lēmumu sarakstu I pielikumā, kā arī kopējās atbalsta programmas sadalījumu pa projektiem 2. pielikumā).

    No 259 miljoniem euro 240,15 miljoni euro tika piešķirti atbalsta programmas darbības daļai, bet atlikušos 18,85 miljonus euro (t.i., 7,2 % no kopējā finanšu piešķīruma) izmantos, lai Komisija atbalstītu atbalsta programmas īstenošanu saskaņā ar Atbalsta regulas 4. panta 3. punkta noteikumiem.

    Veidojot programmu, Komisija balstījās uz

    - Atbalsta regulas mērķiem;

    - apspriešanām ar saņēmēju kopienu;

    - esošo projektu rezultātiem;

    - to pētījumu konstatējumiem, kurus veica 2004.-2006. gadā;

    - līgumu noslēgšanai atvēlētajiem termiņiem (N+3).

    2.2.1. Finansiāla palīdzība darbības projektiem

    Pieņemot trīs lēmumus par finansēšanu, tika izstrādāta programma, kurā ietverts līdzsvarots pasākumu kopums, kas pievēršas Kipras turku kopienas galveno vajadzību apmierināšanai un visu Padomes Regulā Nr. 389/2006 (finansējuma sadalījuma pārskatu pa prioritārajiem mērķiem skatīt 1. tabulā) paredzēto mērķu sasniegšanai.

    Šajā Atbalsta regulā paredzētā finansiālā palīdzība vērsta uz šādiem pieciem prioritāriem mērķiem.

    1. mērķis. Infrastruktūras attīstīšana un pārstrukturēšana (aptuveni 129,25 miljoni euro)

    Saskaņā ar šo prioritāro mērķi programma paredzēta, lai novērstu nopietnos trūkumus infrastruktūras noteikumos, kuri pastāv Kipras ziemeļu daļā tādās svarīgās nozarēs kā vide (un jo īpaši ūdens un sanitārija, cietie atkritumi un dabas aizsardzība), enerģētika (īpašu uzmanību pievēršot piedāvājuma un pieprasījuma vadības jautājumiem), satiksmes drošība un telekomunikācijas. Pēc gadiem ilgušiem nepietiekamiem ieguldījumiem un nevērības ir vajadzīga rehabilitācija un modernizācija galvenajās infrastruktūras nozarēs, lai izpildītu acquis communautaire prasības.

    Līdztekus ieguldījumiem infrastruktūrā tiks sniegta tehniska palīdzība resursu veidošanai un politikas reformu īstenošanai, lai nodrošinātu ilgtermiņa stabilitāti saistībā ar pakalpojumu uzlabotu sniegšanu. Šo prioritāti, iespējams, visvairāk ietekmēs situācija īpašuma jomā. Programmā ir iekļauta zināma elastība attiecībā uz rezerves projektu finansēšanu gadījumā, ja dažus projektus nevarētu turpināt sakarā ar to, ka ir jāievēro īpašuma tiesības.

    2. mērķis. Sociālās un ekonomiskās attīstības veicināšana (aptuveni 70,2 miljoni euro)

    Šī prioritāte aptver plašu turpmāk minēto pasākumu klāstu, kuru mērķis ir uzlabot Kipras turku kopienas ilgtermiņa ekonomisko stabilitāti.

    - Lauku attīstība un lauksaimniecības nozares modernizācija, tostarp pasākumi vietējo iedzīvotāju noturēšanai lauku rajonos, izveidojot diversificētāku vietējās ekonomikas bāzi un uzlabojot sociālekonomiskos apstākļus un vietējo pakalpojumu sniegšanu;

    - pilsētu un vietējās infrastruktūras atjaunošana trīs lielākajās pilsētās – Nikozijā, Kirenijā un Famagustā - , kā arī citos mazākos pilsētu centros un ciemos;

    - infrastruktūras darbi, kas ir vajadzīgi, lai atvērtu jaunus šķērsošanas punktus pāri Zaļajai līnijai;

    - cilvēkresursu attīstība , kas atbalsta reformas izglītības nozarē, kā arī arodmācību pastiprināšana, lai, izmantojot dažādas shēmas, nodrošinātu prasmes, kas ir vajadzīgas vietējiem uzņēmumiem;

    - pasākumi konkurences veicināšanai privātajā sektorā , cita starpā izmantojot aizdevumu shēmu un tiešu atbalstu maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU).

    3. mērķis. Saskaņas veicināšana, uzticēšanās veidošanas pasākumi un atbalsts pilsoniskai sabiedrībai (aptuveni 13 miljoni euro)

    Saskaņā ar šo prioritāti ar atbalsta programmas palīdzību finansēs pasākumus, kuru mērķis ir

    - nostiprināt pilsonisku sabiedrību un atbalstīt saskaņas un uzticēšanās veidošanas pasākumus (ieskaitot atbalstu Pazudušo personu meklēšanas komitejai). Saskaņas un uzticēšanās veidošanas pasākumu panākumi ir atkarīgi no pašreizējā politiskā klimata uzlabošanās. Iepriekš šajās jomās gūtie rezultāti ir dažādi, tomēr uzticēšanās līmenis starp abām kopienām joprojām ir zems, un jebkuras cerības rast risinājumu ir balstītas uz šīs uzticēšanās pārveidošanu, lai aptvertu visus sabiedrības slāņus;

    - turpināt atmīnēšanu buferzonā un blakusesošās zonās. Īpaša uzmanība arī turpmāk tiks pievērsta nākamo šķērsošanas punktu atmīnēšanai;

    - turpinot kopš 2004. gada veikto sagatavošanas darbu ar abām kopienām, sadarbībā ar Eiropas Padomi atbalstīt kopīgu darbu starp abām kopienām vēstures mācīšanā .

    4. mērķis. Kipras turku kopienas tuvināšana Eiropas Savienībai (aptuveni 9,5 miljoni euro)

    Šīs prioritātes mērķis ir mazināt Kipras turku kopienas izolāciju, sekmējot kontaktus ar Eiropas Savienību ar šādiem līdzekļiem:

    - kopienas stipendiju shēma studentiem un skolotājiem;

    - dotācijas cilvēku savstarpējo kontaktu veidošanai starp Kipras turku kopienu un partneru organizācijām Eiropas Savienībā;

    - informētības veicināšana par Eiropas Savienību un tās politikas virzieniem. Kipras ziemeļu daļā tiks izveidots ES informācijas punkts.

    5. mērķis. Kipras turku kopienas sagatavošana acquis communautaire ieviešanai un īstenošanai (aptuveni 13,46 miljoni euro)

    Ar šīs prioritātes palīdzību tiks sagatavoti juridiski teksti, kā arī nostiprināti resursi acquis īstenošanai, ņemot vērā atlikšanas atcelšanu saskaņā ar Pievienošanās akta 10. protokola 1. pantu. Saskaņā ar šo prioritāro mērķi lielāko daļu veicamo pasākumu īstenos ar Tehniskās palīdzības informācijas apmaiņas instrumenta ( TAIEX ) palīdzību. Finansēs arī neliela apjoma iekārtas/ieguldījumus, kas vajadzīgi acquis saskaņošanai. Ņemot vērā vides aizsardzības nozīmīgumu Kipras ziemeļu daļā, tiks atbalstīts arī atsevišķs projekts vides pārvaldības resursu veidošanai.

    Nepiešķirta tehniskā palīdzība un programmas rezerves līdzekļi (aptuveni 4,74 miljoni euro, 2 %)

    Programmas rezerves komponents nodrošinās ierobežotus resursus pieprasījumu apmierināšanai attiecībā uz jauniem pasākumiem, kas varētu būt vajadzīgi, kad sāksies īstenošana un kuri varētu rasties sakarā ar politiskā stāvokļa izmaiņām. Tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā to, ka, lai gan šīs atbalsta programmas īstenošana ilgs vairāk nekā 5 gadus, finansējums programmas veidošanas mērķiem bija pieejams vienīgi 2006. gadā.

    1. tabula. Finansējuma sadalījums pa prioritāriem mērķiem

    ---

    2.2.2. Finansiāla palīdzība administratīvo izdevumu segšanai saskaņā ar Atbalsta regulas 4. panta 3. punktu

    Saskaņā ar Atbalsta regulas 4. panta 3. punktu palīdzību arī var izmantot, „lai jo īpaši segtu atbalsta aktivitāšu izmaksas, piemēram, iepriekšējus un salīdzinošus pētījumus, apmācību, aktivitātes, kas saistītas ar palīdzības sagatavošanu, novērtēšanu, pārvaldīšanu, īstenošanu, pārraudzību, kontroli un izvērtēšanu, informācijas un izskaidrošanas aktivitātes, kā arī atbalsta personāla izmaksas, telpu īri un iekārtu piegādi.”

    Summa 18,85 miljonu euro apmērā ir paredzēta, lai sniegtu atbalstu Komisijai atbalsta programmas īstenošanā. Finansiālu atbalstu administratīvu izdevumu segšanai cita starpā izmantos šādiem mērķiem.

    1. Nozaru stratēģiju formulēšanai;

    2. priekšizpētes pārskatīšanai un/vai uzsākšanai saistībā ar projektu sagatavošanu (ieskaitot ekonomisku un finanšu analīzi, sīki izstrādātas tehniskās projektēšanas specifikācijas, juridiskus novērtējumus, konkursa dokumentu sagatavošanu būvdarbiem, pakalpojumiem, piegādēm un uzaicinājumiem iesniegt dotāciju priekšlikumus u.c.);

    3. īpašu zināšanu sniegšanai, lai palīdzētu iepirkuma procesā un vajadzības gadījumā arī īstenošanas posmā (ieskaitot revīzijas, uzraudzību, novērtēšanu u.c.);

    4. līgumdarbinieku pieņemšanai Komisijas programmas darba grupā, lai nodrošinātu biroju pārvaldības loģistiku (ieskaitot telpu īri) un ar to saistīto iekārtu piegādi nolūkā izveidot programmas atbalsta biroju saņēmējā kopienā.

    2.3. Līgumu slēgšanas un izpildes termiņi

    Līgumu slēgšanas termiņi tika noteikti katrā no pieciem lēmumiem, ko Komisija pieņēma 2006. gadā saskaņā ar Atbalsta regulu. Tie ir noteikti no 2009. gada jūnija līdz decembrim saskaņā ar Atbalsta regulas 5. panta 1. punkta noteikumiem attiecībā uz līgumu slēgšanai paredzēto laiku. Attiecībā uz programmas lielāko daļu īstenošana turpinās līdz 2012. gada decembrim. Gadījumā, ja projekts ir saistīts ar apgrozības kredīta shēmu, īstenošanas posms ir līdz 2014. gada decembrim.

    3. ĪSTENOšANAS MEHāNISMI

    Saskaņā ar Atbalsta regulas 3. panta 1. punktu Komisija ir atbildīga par palīdzības pārvaldīšanu. Atbalsta regulas 5. panta 2. punkts atļauj Komisijai pilnībā vai daļēji uzticēt atbalsta programmas īstenošanu Eiropas Rekonstrukcijas aģentūrai.

    Tomēr pēc Komisijas ziņojuma Padomei par Eiropas Rekonstrukcijas aģentūras nākotni[4], kur ierosināta aģentūras slēgšana līdz 2008. gada beigām, tās izmantošanas iespēja vairs netika uzskatīta par piemērotu. Īstenošanas posma kritiskā brīdī, ja rodas iespējama kavēšanās un traucējumi, nāktos ieviest alternatīvus pasākumus.

    3.1.1. Komisijas centralizēta vadība

    Programmas īstenošana norit saskaņā ar Finanšu regulas[5] 53.a pantu (centralizēta vadība), un Eiropas Komisijas Paplašināšanās ĢD ir kā līgumslēdzēja iestāde, izņemot 3.1.2. iedaļā minētos gadījumus.

    Iepirkumu veic saskaņā ar Finanšu regulas IV sadaļas 2. daļas (Ārējie darījumi) noteikumiem un tās īstenošanas noteikumu III sadaļas 2. daļas 3. nodaļu[6], kā arī ar Komisijas 2006. gada 24. janvāra Lēmumu C(2006) 117 un 2007. gada 24. maija Lēmumu C(2007) 2034 par noteikumiem un procedūrām, ko piemēro līgumiem par pakalpojumiem, piegādes un darbu veikšanas līgumiem un ko finansē no Eiropas Kopienu vispārējā budžeta nolūkā sadarboties ar trešām valstīm.

    Lai īstenotu programmu, Paplašināšanās ģenerāldirektorātā Kipras turku kopienas darba grupas ietvaros tika izveidota programmas darba grupa, kurā darbojas Komisijas ierēdņi un līgumdarbinieki.

    Lai palīdzības sagatavošanā un īstenošanā nodrošinātu rentablu koordināciju ar saņēmēju kopienu, vienlaikus nodrošinot vietu sanāksmēm un semināriem, kopš 2006. gada septembra programmas darba grupa izmanto Programmas atbalsta biroja telpas, kas atrodas Nikozijas ziemeļu daļā. Biroja vadību – gan telpas, gan tādus atbalsta darbiniekus kā sekretāres un šoferi – nodrošina privāts līgumslēdzējs GTZ ( Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit ). Kā programmas darba grupas neatņemama sastāvdaļa tika izveidots arī TAIEX vietējā atbalsta punkts, kas paredzēts dalībvalstu ekspertu apmeklējumu koordinēšanai.

    Pārskata periodā pakāpeniski palielinājās programmas darba grupa. Programmas darba grupā 2007. gada februāra beigās bija 20 darbinieki, no tiem 2 bija Komisijas ierēdņi, 8 līgumdarbinieki un 10 darbinieki, kurus nodrošināja privāts līgumslēdzējs administratīvam un loģistikas atbalstam. Noritēja papildu līgumdarbinieku pieņemšana, lai līdz 2007. gada beigām nokomplektētu darba grupu.

    3.1.2. Kopēja vadība

    Pasākumus vietējās un pilsētas infrastruktūras modernizācijas jomā un atbalstu privātajam sektoram (par kopējo summu 17,5 miljoni euro) pārvaldīs kopīgi ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmu ( UNDP ) saskaņā ar Finanšu regulas 53.d pantu. Komisija izmantos UNDP pieredzi un zināšanas, kas tika gūtas programmas Partnerība nākotnei ietvaros laikposmā no 2001. līdz 2004. gadam, kad UNDP sniedza ES palīdzību Kipras turku kopienai.

    3.1.3. Netieša centralizēta vadība

    Pasākumus saskaņā ar TAIEX (9,5 miljoni euro) veiks atbilstoši netiešas centralizētas vadības procedūrai, kas minēta Finanšu regulas 54. panta 2. punkta c) apakšpunktā un 56. pantā (netieša centralizēta vadība). Pašlaik līdz 20.06.2008. ir noslēgts līgums ar GTZ ( Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit ) par visu TAIEX programmu.

    3.1.4. Dotāciju piešķiršana bez uzaicinājuma iesniegt priekšlikumu

    Programmā ir paredzēts noteikums, ka var piešķirt vairākas dotācijas bez uzaicinājuma iesniegt priekšlikumu attiecīgi UNDP (Atmīnēšanas palīdzības programma un atbalsts Pazudušo personu meklēšanas komitejas kampaņai) par summu 5,5 miljonu euro apmērā un Eiropas Padomei (Vēstures mācīšanas projekts un Politisko zinātņu akadēmijas projekts) par summu 1,6 miljonu euro apmērā. Tiešs atbalsts ir pamatots ar 168. panta 1. punkta c) apakšpunktu, ņemot vērā šo organizāciju de facto monopolstāvokli šajās nozarēs.

    4. DARBīBAS, KO FINANSē PāRSKATA PERIODā

    4.1. Darbības

    Lielāko daļu lēmumu par finansēšanu saskaņā ar atbalsta programmu Komisija pieņēma 2006. gada rudenī. Pārskata periodā darbības tika vērstas uz programmas darba grupas un TAIEX vietējā atbalsta punkta, kā arī pielāgotu sistēmu un procedūru izveidošanu. Arī dotāciju līgumi ar UNDP privātā sektora attīstības un pilsētu un vietējās infrastruktūras jomā tika parakstīti 2006. gada decembrī. Bija svarīgi nodrošināt UNDP darbību nepārtrauktību Kipras turku kopienas labā, jo iepriekšējiem dotāciju līgumiem ar UNDP šajās nozarēs termiņš beidzās 2006. gada novembrī. Projekta koordinācijas komiteja, kurā piedalījās UNDP un Komisija, tikās 2007. gada janvārī, lai lemtu par īpašām veicamajām darbībām.

    Pārskata periodā tika uzsāktas arī darbības cieto atkritumu apsaimniekošanas plāna sagatavošanai Kipras turku kopienai. Šis plāns ir svarīgs priekšnoteikums būvdarbu konkursa uzsākšanai, kas paredzēts Cieto atkritumu apsaimniekošanas nozares programmā.

    Ziņojuma 3. pielikumā dots to līgumu saraksts, ko Komisija ir noslēgusi pārskata periodā.

    Tika sniegtas līgumu prognozes un paziņojumi par iepirkumiem, tostarp 2007. gada janvārī tika publicēts pirmais uzaicinājums iesniegt priekšlikumus kopienas stipendiju shēmai 2007./2008. mācību gadam. Daudzi no uzsāktajiem konkursiem attiecās uz konsultācijām būvdarbu konkursu sagatavošanai. Būvdarbu projektu detalizētu sagatavošanu nevarēja veikt agrāk tāpēc, ka pirms tam bija pieejams ierobežots finansējums.

    4.2. TAIEX

    Kopš 2004. gada TAIEX ir nodrošinājis tehnisku palīdzību Kipras turku kopienai saskaņā ar iepriekšējo finansēšanas režīmu. Pārskata periodā atbalsta programmas līdzekļus galvenokārt izmantoja TAIEX vietējā atbalsta punkta izveidei. Citas darbības joprojām finansēja no iepriekšējo finansēšanas programmu līdzekļiem.

    4.3. Informācija un publicitāte

    Pārskata periodā saistībā ar publicitāti uzsvars tika likts uz informētības veicināšanu saņēmējā kopienā par projektiem, ko finansēs saskaņā ar Atbalsta regulu. Laikposmā no 2006. gada novembra līdz decembrim informāciju saņēmējai kopienai sniedza projekta uzsākšanas semināros, kurus dažādām interesentu grupām, tostarp Kipras turku kopienas vadībai, vietējām kopienām, izglītības un lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, privātajam sektoram un pilsoniskai sabiedrībai organizēja Paplašināšanās ĢD. Attiecīgi 2006. gada novembrī un 2007. gada janvārī notika preses konferences gan Kipras turku kopienas, gan Kipras grieķu kopienas presei. Tika sagatavota informācijas lapa un izplatīta potenciālajiem saņēmējiem un plašākai sabiedrībai.

    Papildus tam atbalsta programmas publiskošanai izmanto Paplašināšanās ĢD tīmekļa vietni. Tīmekļa vietnē ir Atbalsta regulas teksts un Komisijas lēmumu par finansēšanu un saistīto dokumentu teksti. Ir arī saites uz citām tīmekļa vietnēm, kurās sniegta informācija par konkursiem par tādu līgumu noslēgšanu, ko finansēs saskaņā ar Atbalsta regulu.

    4.4. Finansiālais izlietojums (līgumu slēgšana un līdzekļu izmaksa)

    Pārskata perioda beigās bija noslēgti līgumi par summu 14,5 miljonu euro apmērā. No šīs summas aptuveni par 13,2 miljoniem euro tika noslēgti līgumi saskaņā ar atbalsta programmas darbības daļu un par 1,3 miljoniem euro – atbalsta darbībām.

    Pārskata periodā Komisija izmaksāja saviem līgumslēdzējiem summu aptuveni 4,25 miljonu euro apmērā. No šīs summas aptuveni par 3,7 miljoniem euro tika noslēgti līgumi saskaņā ar atbalsta programmas darbības daļu un par EUR 550 000 – atbalsta darbībām. Turklāt Komisija izlietoja aptuveni EUR 400 000 darbinieku un komandējumu izmaksām.

    5. SECINāJUMI

    Lielākā daļa darbību pārskata periodā bija vērstas uz:

    5. palīdzības programmu veidošanu - visi lēmumi par finansēšanu tika pieņemti 2006. gadā;

    6. īstenošanas mehānisma izveidi - tika izveidota programmas darba grupa, un 2006. gada septembrī – mazāk nekā septiņus mēnešus pēc Atbalsta regulas pieņemšanas - darbu uzsāka Programmas atbalsta birojs un TAIEX vietējais atbalsta punkts;

    7. nepārtrauktības nodrošināšanu ar darbībām Kipras turku kopienas labā , ko iepriekš finansēja ES - darbības, ko pirms tam veica UNDP, varēja nepārtraucot turpināt visā laikposmā, kad 2006. gada decembrī tika parakstīti dotāciju līgumi starp Komisiju un UNDP.

    Komisija strādā iepriekš nepieredzētā juridiskā, diplomātiskā un politiskā kontekstā. Tas rada vairākas problēmas un riskus šīs Atbalsta regulas sekmīgai īstenošanai.

    8. Saspringts līgumu slēgšanas grafiks un programmas ilguma samazināšana . Kā tika norādīts iepriekš, šai programmai pieejamo līdzekļu piešķiršanas laiks tika saīsināts sakarā ar juridiskā pamata novēlotu pieņemšanu. Īstenošanas ilguma kopējā samazinājuma sekas ir šādas:

    9. nevarēja veikt sagatavošanas darbības, kas bija plānotas programmas agrīnajā posmā. Līgumu noslēgšana par liela mēroga ieguldījumiem infrastruktūrā trīs gados būs ļoti problemātiska sakarā ar to, ka netika veikta projektu iepriekšēja sagatavošana;

    10. darbības, kuru veikšana bija plānota katru gadu, sākotnēji plānoto piecu gadu (2005.-2009.) vietā var notikt tikai trīs gadus pēc kārtas (2007.-2009.). Piemēram, kopienas stipendiju shēmu īstenos tikai trīs mācību gadus. Pašlaik nav pieejams finansējums šādas shēmas finansēšanai pēc 2009./2010. mācību gada. Tas pats attiecas uz visām dotāciju shēmām, kas paredzētas atbalsta programmā, piemēram, lauksaimniekiem, vietējai sabiedrībai, pilsoniskas sabiedrības organizācijām u.c. Pēdējo uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus šīm dotāciju shēmām izziņos 2009. gada pirmajā pusgadā.

    11. Jautājums par īpašumiem . Tiek lēsts, ka 78 % privātīpašumā esošās zemes Kipras ziemeļu daļā pieder Kipras grieķiem. Joprojām nav noteikts, kur tiks veikta liela daļa plānoto ieguldījumu infrastruktūrā. Tomēr, ņemot vērā īpašumu apjomu, kas ir Kipras grieķu privātīpašumā, šķiet, ka daudzus ieguldījumus varēs veikt vienīgi ar šo īpašnieku piekrišanu. Tiks sagatavoti rezerves projekti, lai mazinātu risku, ka dažus projektus nevar turpināt, jo nav saņemta īpašnieku piekrišana. Tas, ka ir jāsaņem piekrišana, prasīs arī papildu laiku jau tā ļoti saspringtajā īstenošanas grafikā.

    12. Saņēmējas kopienas zemā palīdzības pieņemšanas spēja . Lai gan vajadzības ir lielas, Kipras turku kopiena ir maza un struktūru ziņā nav labi sagatavota šādu milzīgu līdzekļu saņemšanai tik īsā laikā. Pastāv risks, ka, īstenojot programmu īsākā laikposmā, samazināsies kopējā ietekme sociālās un ekonomiskās attīstības izteiksmē.

    13. Komisijas programmas darba grupas sastāvs . Tā kā pašreizējie personāla noteikumi paredz līgumdarbinieku darba līgumu maksimālo ilgumu, 2009. gadā – neilgi pirms līgumu noslēgšanas termiņa beigām – programmas darba grupā notiks liela kadru mainība.

    14. Kipras turku un grieķu kopienu sadarbība . Programmas vispārējie panākumi Kipras atkalapvienošanās veicināšanas kopīgā mērķa sasniegšanā lielā mērā ir atkarīgi no sekmīgas sadarbības starp šīm divām salas kopienām. Politiski jautājumi, kas nav tieši saistīti ar atbalsta programmu per se, bet gan ar šīs salas vispārējo politisko stāvokli, varētu rosināt abas kopienas bloķēt dažu programmas daļu īstenošanu. Šajā ziņā īstenošanu lielā mērā atvieglotu atkalapvienošanās procesa panākumi ANO aizgādībā.

    6. PIELIKUMI

    6.1. 1. pielikums. Komisijas lēmumu saraksts, kas pieņemti saskaņā ar Atbalsta regulu

    Lēmuma nosaukums un datums | Summa miljonos euro |

    1. | KOMISIJAS LĒMUMS C/2006/2336/3 (2006. gada 23. jūnijs), ar ko izveido tehniskas palīdzības instrumentu, lai atbalstītu finansiāla atbalsta instrumenta ieviešanu Kipras turku kopienas ekonomiskās attīstības veicināšanai | 4,00 |

    2. | KOMISIJAS LĒMUMS C/2006/2335/4 (2006. gada 26. jūnijs), ar ko izveido palīdzības programmu, ko paredz Tehniskās palīdzības informācijas apmaiņas instruments (TAIEX), Kipras turku kopienai | 4,50 |

    3. | KOMISIJAS LĒMUMS C/2006/5000 (2006. gada 27. oktobris), ar ko izveido finansiālas palīdzības programmu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību – I daļa | 38,10 |

    4. | KOMISIJAS LĒMUMS C/2006/6533 (2006. gada 15. decembris), ar ko izveido finansiālas palīdzības programmu, lai veicinātu Kipras turku kopienas ekonomisko attīstību – II daļa | 197,55 |

    5. | KOMISIJAS LēMUMS C/2006/7035 (2006. gada 22. decembris), ar ko izveido tehniskas palīdzības instrumentu, lai atbalstītu finansiāla atbalsta instrumenta ieviešanu Kipras turku kopienas ekonomiskās attīstības veicināšanai – II daļa | 14,65 |

    258,800* |

    * Šī ir kopējā summa 2006. gada budžeta 22.02.11. postenī (2007. gada budžeta 22.020703. postenī). Atlikumu veido EUR 200 000 budžeta postenī, kas attiecas uz TAIEX administratīvajiem izdevumiem 2006. gadā TAIEX palīdzības īstenošanai Kipras turku kopienai.

    6.2. 2. pielikums. Atsevišķu projektu sadalījums

    Mērķi un projekti | Izmaksas (EUR) |

    1. mērķis. Infrastruktūras attīstīšana un pārstrukturēšana (49,9 %) |

    1. pakārtotais mērķis – Vides aizsardzība |

    1.1. projekts. Nozares programma ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu kvalitātes un pārvaldības uzlabošanai | 71 400 000 |

    1.2. projekts. Atbalsts Kipras turku kopienai saistībā ar iespējamo Natura 2000 objektu pārvaldību un aizsardzību Kipras ziemeļu daļā | 5 000 000 |

    1.3. projekts. Cieto atkritumu nozares programma Kipras turku kopienai | 21 200 000 |

    1.4. projekts. Priekšizpēte Lefke raktuvju rajona rehabilitācijai | 900 000 |

    2. pakārtotais mērķis – Enerģētikas nozares pārvaldības uzlabošana |

    1.5. projekts. Enerģētikas nozares pārvaldības modernizācija | 5 000 000 |

    1.6. projekts. Enerģētikas infrastruktūras attīstība un pārstrukturēšana – II daļa | 8 750 000 |

    3. pakārtotais mērķis – Satiksmes drošības uzlabošana |

    1.7. projekts. Satiksmes drošības uzlabošana | 3 000 000 |

    4. pakārtotais mērķis – Telekomunikācijas |

    1.8. projekts. Telekomunikāciju infrastruktūras attīstība un pārstrukturēšana | 14 000 000 |

    Starpsumma | 129 250 000 |

    2. mērķis. Sociālās un ekonomiskās attīstības veicināšana (27,1 %) |

    2.1. projekts. Lauku attīstības nozares programma | 29 700 000 |

    2.2. projekts. Vietējās un pilsētu infrastruktūras modernizācija | 7 000 000 |

    2.3. projekts. Vietējās un pilsētu infrastruktūras modernizācija – II daļa | 8 000 000 |

    2.4. projekts. Cilvēkresursu attīstības nozares programma | 8 000 000 |

    2.5. projekts. Mikro un mazo uzņēmumu aizdevumu programma | 9 000 000 |

    2.6. projekts. Ilgtspējīgas ekonomiskās attīstības nozares programma | 6 000 000 |

    2.7. projekts. Atbalsts privātā sektora attīstībai Kipras turku kopienā | 2 500 000 |

    Starpsumma | 70 200 000 |

    3. mērķis. Saskaņas veicināšana, uzticēšanās veidošanas pasākumi un atbalsts pilsoniskai sabiedrībai (5 %) |

    3.1. projekts. Saskaņas veicināšana, uzticēšanās veidošanas pasākumi un atbalsts pilsoniskai sabiedrībai | 8 000 000 |

    3.2. projekts. Atmīnēšanas palīdzības programma | 4 000 000 |

    3.3. projekts. Atbalsts jaunu tendenču attīstībai vēstures mācīšanā, lai panāktu izlīgumu un stabilitāti Kiprā | 1 000 000 |

    Starpsumma | 13 000 000 |

    4. mērķis. Kipras turku kopienas tuvināšana Eiropas Savienībai (3,7 %) |

    4.1. projekts. Kopienas stipendiju programma | 5 000 000 |

    4.2. projekts. Jauniešu apmaiņas un iedzīvotāju citu savstarpējo kontaktu veicināšana | 3 000 000 |

    4.3. projekts. Informācija par Eiropas Savienības politisko un tiesisko sistēmu | 1 500 000 |

    Starpsumma | 9 500 000 |

    5. mērķis. Kipras turku kopienas sagatavošana acquis communautaire ieviešanai un īstenošanai (5,2 %) |

    5.1. projekts. Tehniskā palīdzība, lai atbalstītu tiesisko transponēšanu, kā arī acquis īstenošanu ar TAIEX instrumenta palīdzību – II daļa (Komponents A – Palīdzība, izmantojot TAIEX); Komponents B - neliela apjoma iekārtas)+I daļa | 6 500 000 4 500 000 |

    5.2. projekts. Resursu palielināšana vides nozarē | 2 460 000 |

    Starpsumma | 13 460 000 |

    6. mērķis. Nepiešķirta tehniskā palīdzība un programmas rezerves līdzekļi (1,8 %) |

    6.1. projekts. Nepiešķirta tehniskā palīdzība un programmas rezerves līdzekļi | 4 740 000 |

    Starpsumma | 4 740 000 |

    Kopā | 240 150 000 |

    + Kopējā tehniskā palīdzība programmas īstenošanai (7,2 %) | 18 850 000 |

    Pavisam kopā | 259 000 000 |

    6.3. 3. pielikums. Līgumi, kas parakstīti pārskata periodā

    Līguma numurs (CRIS) | Līguma nosaukums | Līgumslēdzējs | Paraksts | Summa (EUR) |

    2006/124-237 | Papildpielikums TAIEX 2005 līgumam ar GTZ, lai izveidotu TAIEX vietējo koordinācijas punktu Kipras ziemeļu daļā | Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit - GTZ GMBH (Vācija) | 18.07.2006. | 506 836 |

    2006/124-397 | Programmas atbalsta biroja izveidošana Kipras ziemeļu daļā | Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit - GTZ GMBH (Vācija) | 25.07.2006. | 1 324 257 |

    2006/127-273 | Papildpielikums TAIEX 2005 līgumam ar GTZ par tehniskas palīdzības sniegšanu Kipras turku kopienai | Deutsche Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit - GTZ GMBH (Vācija) | 08.11.2006. | 2 993 164 |

    2006/129-343 | Privātā sektora attīstības programma Kipras ziemeļu daļā | ANO attīstības programma - UNDP | 26.12.2006. | 2 500 000 |

    2006/129-353 | Vietējās un pilsētu infrastruktūras modernizācija | ANO attīstības programma - UNDP | 26.12.2006. | 7 000 000 |

    2006/131-199 | Cieto atkritumu apsaimniekošanas plāns Kipras turku kopienai | AGRECO | 23.02.2007. | 199 850 |

    KOPā | 14 524 107 |

    ----

    [1] COM (2004) 465, galīgā redakcija, 2004. gada 7. jūlijs, ar grozījumiem, kas izdarīti ar COM (2004) 696, galīgā redakcija, 2004. gada 21. oktobris.

    [2] OV L 65, 7.3.2006., 5. lpp.

    [3] Finansē saskaņā ar Padomes 2000. gada 13. marta Regulu (EK) Nr. 555/2000 par darbību īstenošanu saistībā ar pirmspievienošanās stratēģiju Kipras Republikai un Maltas Republikai.

    [4] COM (2005) 710, galīgā redakcija, 23.12.2005.

    [5] Padomes 2002. gada 25. jūnija Regula (EK, Euratom) Nr. 1605/2002; OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp. Regulā jaunākie grozījumi izdarīti ar Padomes 2006. gada 13. decembra Regulu (EK, Euratom) Nr. 1995/2006, OV L 390, 30.12.2006., 1. lpp.

    [6] Komisijas 2002. gada 23. decembra Regula (EK, Euratom) Nr. 2342/2002 (OV L 537, 31.12.2002., 1. lpp.). Regulā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK, Euratom) Nr. 478/2007 (OV L 111, 28.4.2007., 13. lpp.).

    Top