Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006TA1219(13)

    Ziņojums par Eiropas Izglītības fonda 2005. finanšu gada pārskatiem, ar Fonda atbildēm

    OV C 312, 19.12.2006, p. 73–79 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    19.12.2006   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 312/73


    ZIŅOJUMS

    par Eiropas Izglītības fonda2005. finanšu gada pārskatiem ar Fonda atbildēm

    (2006/C 312/13)

    SATURS

    1–2

    IEVADS

    3–6

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    7–11

    APSVĒRUMI

    1–4. tabula

    Fonda atbildes

    IEVADS

    1.

    Eiropas Izglītības fondu, turpmāk tekstā – “Fonds”, izveidoja ar Padomes 1990. gada 7. maija Regulu (EEK) Nr. 1360/90 (1). Fonda uzdevums ir atbalstīt arodizglītības reformu Eiropas Savienības partnervalstīs. Fonds palīdz Komisijai īstenot vairākas programmas (Phare, Tacis, CARDS un MEDA).

    2.

    1. tabula sniedz pārskatu par Fonda kompetenci un darbībām. Būtiskākā informācija no finanšu pārskatiem, ko Fonds sagatavojis par 2005. finanšu gadu, ir apkopota 2., 3. un 4. tabulā.

    TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

    3.

    Šī deklarācija ir adresēta Eiropas Parlamentam un Padomei saskaņā ar Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 (2) 185. panta 2. punktu. Palāta sagatavoja šo deklarāciju pēc Fonda pārskatu pārbaudes, kā to nosaka Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 248. pants.

    4.

    Saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 1360/90 11. pantu Fonda pārskatus par 2005. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu (3) sagatavoja Fonda izpilddirektors, un tie tika nosūtīti Palātai, kurai jāsniedz atzinums par šo pārskatu ticamību un pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

    5.

    Palāta veica revīziju saskaņā ar savu revīzijas politiku un standartiem, kas balstīti uz vispārpieņemtajiem starptautiskajiem revīzijas standartiem, tomēr pielāgoti Kopienas īpašajiem apstākļiem. Revīziju plānoja un veica, lai gūtu pamatotu pārliecību par to, ka pārskati ir ticami un pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

    6.

    Palāta ir guvusi pietiekamu pamatu turpmāk izklāstītajam atzinumam.

    Pārskatu ticamībaFonda pārskati par 2005. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu visos būtiskajos aspektos ir ticami.Pakārtoto darījumu likumība un pareizībaFonda pārskatiem pakārtotie darījumi kopumā ir likumīgi un pareizi.Turpmāk izklāstītie apsvērumi nav pretrunā šajā ziņojumā sniegtajam Palātas atzinumam.

    APSVĒRUMI

    7.

    Lai gan finanšu gadam piešķirtajās apropriācijās saistību īpatsvars ir augsts (praktiski 100 % Fonda pašu darbībām), Fondam jāņem vērā augstais (vairāk nekā 40 %) pārnesto saistību īpatsvars pamatdarbībām (III sadaļa). Līdzīgs stāvoklis ir MEDA un Tempus darbību izpildē. Fondam jānodrošina labāka darbību plānošana.

    8.

    Tāpat kā iepriekšējos gados, pārkāpjot savus finanšu noteikumus, Fonds “Oficiālajā Vēstnesī” publicēja tikai budžeta kopsavilkumu. Budžeta nomenklatūrā trūkst līdzsvara: divos posteņos atspoguļotās summas veido gandrīz 10 % Fonda budžeta. Turklāt lielākā daļa budžeta pozīciju pamatdarbības izdevumiem (III sadaļa) ir sīki sadalīta pa posteņiem pēc galamērķa principa. Budžeta pozīcijas ir tik detalizētas, ka jāveic vairāki pārskaitījumi. Turklāt papildu pārskaitījumi vajadzīgi arī tāpēc, ka finanšu un pamatfunkciju struktūrvienību rīcība nav saskaņota.

    9.

    Sagatavojot galīgos pārskatus, bija kavēšanās un grūtības tos sagatavot saskaņā ar esošajiem noteikumiem.

    10.

    Fonds vēl nav pabeidzis ieviest iekšējās kontroles sistēmu. Iekšējās kontroles sistēmas nav pilnīgi dokumentētas, kā arī nav pat vienkāršs izmantoto procedūru uzskaitījums. Nav darbības risku analīzes un ex-post pārbaudes vēl nav definētas. Turklāt grāmatvedis vēl nav apstiprinājis kontu informācijas un inventarizācijas sistēmas. Kopumā darbību pārraudzība un kontrole, kā arī finanšu un budžeta atskaites nav pietiekamas. Ņemot vērā ar šo stāvokli saistītos riskus, Fondam tas būtu jārisina prioritāri.

    11.

    Divās darbinieku atlases procedūrās tika konstatēti trūkumi dokumentācijā: pieteikumu iesniedzēju noraidīšana bez pamatojuma norādīšanas attiecīgajās lietās (4) un informācijas trūkums par kandidātu sākotnējā atlasē izmantotajiem principiem.

    Šo ziņojumu Revīzijas palāta pieņēma 2006. gada 28. septembra sēdē Luksemburgā.

    Revīzijas palātas vārdā –

    Hubert WEBER

    Priekšsēdētājs


    (1)  OV L 131, 23.5.1990., 1. lpp.

    (2)  OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.

    (3)  Šie pārskati tika sagatavoti 2006. gada 30. augustā, un Palāta tos saņēma 2006. gada 14. septembrī.

    (4)  Lietās nebija dokumentu, kas pamatotu, kādēļ kandidāti nebija uzaicināti uz intervijām.


    Tabula 1

    Eiropas Izglītības fonds (Turīna)

    Kopienas kompetence saskaņā ar Līgumu

    Fonda kompetence

    saskaņā ar Padomes 1990. gada 7. maija Regulu (EEK) Nr. 1360/90

    Pārvaldība

    Fondam pieejamie resursi

    (2004. gada dati)

    Produkti un pakalpojumi

    “Kopiena saskaņā ar savu kompetenci īsteno pasākumus, kas saistīti ar ekonomisku, finansiālu un tehnisku sadarbību ar trešām valstīm. Minētie pasākumi papildina dalībvalstu īstenotus pasākumus un ir saderīgi ar Kopienas attīstības politiku”.

    (181.a pants)

    Mērķi

    Dot ieguldījumu arodapmācības sistēmā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm; bijušās Padomju Savienības jaunajām neatkarīgajām valstīm un Mongolijai, kas ir ekonomikas reformas un atveseļošanās programmas palīdzības saņēmējas; Vidusjūras valstīm, kas nav dalībvalstis un kas saņem palīdzību saskaņā ar finanšu un tehniskajiem pasākumiem, kuri atbalsta ekonomikas un sociālo struktūru reformu šajās valstīs.

    Veicināt palīdzības koordinēšanu valstīs, kurām ir tiesības saņemt palīdzību.

    Uzdevumi

    Saskaņā ar Kopienas līmenī noteiktajām vispārējām vadlīnijām Fonds darbojas izglītības jomā, kas ietver sākotnējo un nepārtraukto profesionālo izglītību, kā arī pārkvalificēšanos jauniešiem un pieaugušajiem. Fonds veic šādus uzdevumus:

    sniedz palīdzību izglītības vajadzību un prioritāšu noteikšanā, ieviešot tehniskās palīdzības pasākumus izglītības jomā un sadarbojoties ar attiecīgi izraudzītām iestādēm valstīs, kurām ir tiesības saņemt palīdzību;

    darbojas kā informācijas apstrādes centrs, lai Kopienai, tās dalībvalstīm un attiecīgām trešām valstīm sniegtu informāciju par kārtējām ierosmēm un tālākām vajadzībām mācību jomā un lai nodrošinātu struktūru, ar kuras palīdzību virzīt palīdzības piedāvājumus.

    1) Valde

    Viens pārstāvis no katras dalībvalsts;

    trīs pārstāvji no Komisijas;

    priekšsēdētājs ir viens no Komisijas pārstāvjiem.

    2) Direktors

    Ieceļ Valde pēc Komisijas priekšlikuma.

    3) Padomdevējs forums

    Ieceļ Valde;

    divi eksperti no katras dalībvalsts;

    divi eksperti no katras valsts, kurai ir tiesības saņemt palīdzību;

    divi eksperti no sociālo partneru puses Eiropas līmenī.

    4) Ārējā revīzija

    Revīzijas palāta

    5) Iekšējā revīzija

    Komisijas iekšējās revīzijas nodaļa

    6) Budžeta izpildes apstiprinātāja institūcija

    Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma.

    Galīgais 2005. gada budžets:

    26,3 (18,5) milj. EUR, kas iedalās Komisijas subsīdijā 18,5 (17,6) milj. EUR – un summā, ko kā piešķirtos ieņēmumus finansē citas organizācijas 7,45 (0,9) milj. EUR.

    Darbinieku skaits 2005. gada 31. decembrī:

    Plānotais štata vietu skaits: 104 (104), no kurām aizņemtās štata vietas: 97 (99)

    Citi darbinieki (palīgdarbinieki, vietējie darbinieki, līgumdarbinieki), kas nodarbināti, kamēr pieņems dabā pagaidu darbiniekus vai lai palīdzētu pārslodzes periodos: 22 (17)

    Kopējais darbinieku skaits: 119 (116), kas norīkoti šādu pienākumu izpildei:

    pamatdarbībām: 68 (67)

    administrācijā: 33 (32)

    dažādiem uzdevumiem: 18 (17).

    Darbības

    Fonda sniegtais atbalsts aptver plašu klāstu jomu, tostarp sākotnējo arodizglītību, mūžizglītību, tālākizglītību (pieaugušajiem), cilvēkresursu attīstību uzņēmumos, nodarbinātības politiku, bezdarbnieku mācības, nabadzības mazināšanu un sociālo integrāciju, kā arī mācību pasākumus, lai veicinātu attīstību vietējā mērogā.

    Atbalsts Komisijai

    Komisija 2005. gadā iesniedza 127 jaunus lūgumus pēc atbalsta. Vairumu iesniedza delegācijas (35 %), tad – AIDCO (21 %), EAC ĢD (16 %), ELARG ĢD (9 %) un RELEX ĢD (7 %). 18 no šiem lūgumiem attiecās uz stāvokļa novērtējumu ENPI valstīs. Komisija ar Fonda rīcību bija apmierināta par 97 %.

    Lielākā daļa pieteikumu attiecās uz plānošanu, pārējie – uz politiku un ieguldījumu Eiropas Kaimiņu programmu sagatavošanā, uz projektu definēšanu un to izpildes uzraudzību.

    Informācija un analīze

    Nozares izpēte valstīs, statistika par izglītību, konsultācijas valstīm politikas jautājumos. Projekti novatorisma un izstrādes atbalstam.

    Kā ekspertīzes centrs Fonds sniedz ieguldījumu izstrādes projektu izveidē, lai pārbaudītu novatoriskas metodes, kas ļauj partnervalstīm veikt to izglītības un arodizglītības sistēmu reformas. Tehniskā palīdzība EAC ĢD Tempus programmas īstenošanai

    Palīdzības nolīgumi Tempus programmai ar Cards, Meda un Tacis.

    Šī palīdzība aptver visu projekta ciklu. Tā ietver projektu atlasi, vadību un izpildes pārbaudi, kā arī informāciju un saziņu, tostarp vispārēju administratīvu atbalstu. IT instrumenti, piemēram, projektu pieteikumi un atskaites tiešsaites režīmā, ir būtiski atvieglojuši projektu ciklu administratīvo pārvaldību.

    Avots: Fonda sniegtā informācija.

    EIROPAS IZGLĪTĪBAS FONDS

    Avots: Fonda sniegtā informācija. Šīs tabulas sniedz kopsavilkumu par datiem, kurus Fonds norādījis gada pārskatā.

    Tabula 2

    Budžeta izpilde 2005. finanšu gadā

    (tūkst. EUR)

    Ieņēmumi

    Izdevumi

    Ieņēmumu avots

    Finanšu gada galīgajā budžetā iegrāmatotie ieņēmumi

    Iekasētie ieņēmumi

    Izdevumu sadalījums

    Galīgā budžeta apropriācijas

    No iepriekšējā finanšu gada pārnestās apropriācijas

    Kārtējā un iepriekšējā finanšu gada apropriācijas

    iegrāmatotās

    piešķirtās

    izmaksātās

    pārnestās

    atceltās

    pieejamās

    izmaksātās

    pārnestās

    atceltās

    pieejamās

    piešķirtās

    izmaksātās

    pārnestās

    atceltās

    Kopienas subsīdijas

    18 500

    18 500

    I sadaļa

    Personāls

    11 942

    11 787

    11 310

    478

    154

    123

    110

    0

    13

    12 065

    11 910

    11 420

    478

    167

    Pašu ieņēmumi

    759

    0

    II sadaļa

    Administrācija

    1 568

    1 559

    1 232

    326

    10

    247

    227

    0

    20

    1 815

    1 806

    1 459

    326

    30

    Citi ieņēmumi

    0

    34

    III sadaļa

    Pamatdarbības

    4 990

    4 744

    2 818

    1 925

    247

    1 168

    813

    0

    355

    6 158

    5 912

    3 631

    1 925

    602

    Itālijas iestādes – piešķirtie ieņēmumi

    1 131

    479

    IV sadaļa

    Itālijas ministrija

    479

    357

    123

    356

    0

    651

    342

    309

    0

    1 130

    1 008

    465

    665

    0

    MEDA-ETE – piešķirtie ieņēmumi

    5 000

    2 500

    V sadaļa

    MEDA-ETE nolīgumi

    5 000

    2 604

    135

    4 865

    0

    0

    0

    0

    0

    5 000

    2 604

    135

    4 865

    0

    TEMPUS – piešķirtie ieņēmumi

    1 323

    1 739

    VI sadaļa

    TEMPUS nolīgumi

    2 363

    1 327

    677

    1 686

    0

    0

    0

    0

    0

    2 363

    1 327

    677

    1 686

    0

    Kopā

    26 713

    23 252

    Kopā

    26 342

    22 378

    16 295

    9 636

    411

    2 189

    1 492

    309

    388

    28 531

    24 567

    17 787

    9 945

    799


    Tabula 3

    Ieņēmumu un izdevumu pārskats par 2005. finanšu gadu1 (1)

    (tūkst. EUR)

     

    2005

    Darbības ieņēmumi

    Kopienas subsīdijas

    18 484

    Citas subsīdijas/ieņēmumi

    7 842

    Kopā (a)

    26 326

    Darbības izdevumi

    Personāls

    11 785

    Administrācija

    2 091

    Pamatdarbības

    12 237

    Kopā (b)

    26 113

    Darbības rezultāts (c = a – b)

    213


    Tabula 4

    Bilance 2005. gada 31. decembrī un 2004. gada 31. decembrī (2)

    (tūkst. EUR)

     

    2005

    2004

    Aktīvi

    Pamatlīdzekļi

    3 426

    3 630

    Krājumi

    37

    76

    Kreditorsaistības

    1 440

    1 697

    Likvīdie līdzekļi

    23 665

    23 170

    Kopā

    28 568

    28 573

    Pasīvi

    Uzkrātais līdzekļu pārpalikums/deficīts

    3 458

    3 458

    Kārtējā gada saimnieciskās darbības rezultāts

    213

     

    Ilgtermiņa parādi

    205

    205

    Īstermiņa parādi

    24 692

    24 910

    Kopā

    28 568

    28 573


    (1)  Dati par 2004. finanšu gadu nav sniegti, jo tos nevar salīdzināt ar datiem par 2005. finanšu gadu grāmatvedības metožu nomaiņas dēļ.

    (2)  Dati par 2004. finanšu gadu ir koriģēti, lai tos varētu salīdzināt ar datiem par 2005. finanšu gadu.


    EIROPAS IZGLĪTĪBAS FONDA ATBILDES

    7.

    Lielākā daļa no pārnestās summas (t.i. 83 %) ir saistības attiecībā uz darbībām, kuras tika pabeigtas 2005. gadā un par kurām maksājumu pieprasījumi nav laicīgi saņemti. Attiecībā uz Tempus un MEDA programmu darbībām pārnesumu īpatsvars ir nelabvēlīgi ietekmēts tāpēc, ka attiecīgie nolīgumi netiek noslēgti katru gadu, kā arī nesakrīt ar finanšu gadu.

    8.

    Atsaucoties uz Palātas agrākajām piezīmēm, viss 2006. gada budžets ir publicēts Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī (OV L 67, 2006. gada 8. marts), iekļaujot pilnu štatu sarakstu. EIF paredz normatīvo prasību ietvaros pārskatīt savu budžeta struktūru, veicot 2007. gada budžeta procedūru, lai risinātu dažas no atrastajām nepilnībām.

    9.

    EIF uzsāks piemērotus pasākumus, lai turpmāk novērstu Palātas aprakstīto situāciju.

    10.

    EIF apzinās, ka grāmatvedim ir jāapstiprina kontu informācijas un inventarizācijas sistēmas. Tāpēc EIF grāmatvedis strādās pie sistēmu apstiprināšanas, pamatojoties uz Komisijā izmantoto metodoloģiju.

    11.

    Kopš 2004. gada EIF ir izstrādājis visaptverošu formātu atlases komisijas ziņojumiem, tāpēc tāda informācija, kā piemēram, atsevišķu komisijas locekļu individuālas piezīmes, nav nepieciešama. EIF mēģinās rast iespēju sniegt vairāk informācijas par atlases posmu.


    Top