EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0290

Priekšlikums Padomes direktīva, ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK, lai tajā iekļautu azinfosmetilu kā aktīvo vielu

/* COM/2006/0290 galīgā redakcija */

52006PC0290




[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 13.6.2006

COM(2006) 290 galīgā redakcija

Priekšlikums

PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK, lai tajā iekļautu azinfosmetilu kā aktīvo vielu

(iesniegusi Komisija)

PASKAIDROJUMA RAKSTS

Pievienotais Padomes direktīvas priekšlikuma projekts attiecas uz azinfosmetila kā aktīvās vielas iekļaušanu ar stingriem nosacījumiem atļauto vielu sarakstā (I pielikums) Padomes Direktīvā 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū.

Ar Padomes Direktīvu 91/414/EEK izveido saskaņotu sistēmu augu aizsardzības līdzekļu atļaušanai un laišanai tirgū. Aktīvās vielas, kuras izmanto kā augu aizsardzības līdzekļus, novērtē un atļauj Kopienas līmenī, un tās ir uzskaitītas minētās direktīvas I pielikumā. Atsevišķus augu aizsardzības līdzekļus, kuri satur aktīvās vielas, atbilstīgi saskaņotiem noteikumiem novērtē un atļauj dalībvalstis.

Nozares iesniegtos datus sākotnēji novērtēja ziņotāja dalībvalsts, kas šajā gadījumā ir Vācija, un pēc tam, pamatojoties uz novērtējuma ziņojuma projektu, – Komisija un visas dalībvalstis Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgajā komitejā.

Ņemot vērā vielas bīstamību, ar iekļaušanas nosacījumiem atļauju attiecina tikai uz kultūraugiem, kuri ir faktiski pētīti, veicot Kopienas novērtējumu, un attiecībā uz kuriem varētu pieļaut izmantošanu, ja tiek piemēroti ļoti stingri riska mazināšanas pasākumi.

Direktīvas projekts 2006. gada 3. martā tika iesniegts Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgajai komitejai.

4 dalībvalstis (50 balsis) balsoja par,18 dalībvalstis (223 balsis) balsoja pret, un3 dalībvalstis (48 balsis) atturējās.

Komiteja atzinumu nesniedza. Tādēļ atbilstīgi Direktīvas 91/414/EEK 19. pantam un saskaņā ar Padomes Lēmuma 1999/468/EK 5. pantu Komisijai jāiesniedz Padomei priekšlikums saistībā ar veicamajiem pasākumiem, un Padome trīs mēnešu laikā rīkojas, pieņemot lēmumu ar kvalificētu balsu vairākumu.

Uz direktīvas projektu neattiecas Eiropas Parlamenta pārbaudes tiesības (Padomes Lēmuma 1999/468/EK 8. pants).

Priekšlikums

PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK, lai tajā iekļautu azinfosmetilu kā aktīvo vielu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 1991. gada 15. jūlija Direktīvu 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū[1] un jo īpaši tās 6. panta 1. punktu,

tā kā:

1. Komisijas 1992. gada 11. decembra Regulā (EEK) Nr. 3600/92, ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus tās darba programmas pirmā posma īstenošanai, kas minēta 8. panta 2. punktā Padomes Direktīvā 91/414/EEK par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū[2], sniegts to aktīvo vielu saraksts, kuras jānovērtē attiecībā uz iespējamību tās iekļaut Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā. Azinfosmetils ir minētajā sarakstā.

2. Saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 3600/92 noteikumiem azinfosmetila iedarbība uz cilvēka veselību un vidi ir novērtēta attiecībā uz vairākiem lietojuma veidiem, ko ierosinājis pieteikuma iesniedzējs. Atbilstīgi Komisijas 1994. gada 27. aprīļa Regulai (EK) Nr. 933/94, ar ko nosaka augu aizsardzības līdzekļu aktīvās vielas un izraugās ziņotājas dalībvalstis Komisijas Regulas (EEK) Nr. 3600/92 īstenošanai[3], par ziņotāju dalībvalsti ir izraudzīta Vācija. Saskaņā ar Regulas (EEK) Nr. 3600/92 7. panta 1. punkta c) apakšpunktu 1996. gada 11. oktobrī Vācija iesniedza Komisijai attiecīgo novērtējuma ziņojumu un ieteikumus.

3. Dalībvalstis un Komisija Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgajā komitejā pārskatīja šo novērtējuma ziņojumu.

4. Pārskats par azinfosmetilu atklāja vairākus neatbildētus jautājumus, ar kuriem nodarbojās Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes ( EFSA ) Zinātnes ekspertu grupa par augu veselību, augu aizsardzības līdzekļiem un to atliekām ( PPR ). Zinātnes ekspertu grupai lūdza noteikt laiku, kas vajadzīgs apstrādātajos laukos dzīvojošo blakussugu posmkāju populāciju reģenerācijai, lai tās pēc vielas pielietošanas atkal kļūtu ekoloģiski ilgtspējīgas. Bez tam zinātnes ekspertu grupai lūdza arī izteikt viedokli par tā riska novērtējuma atbilstību, ko ziņotāja dalībvalsts veica attiecībā uz putniem. Atzinumā par pirmo jautājumu zinātnes ekspertu grupa pēc pieejamajiem datiem, ņemot vērā nelabvēlīgu apstākļu ticamāko kombināciju, secināja, ka posmkāju populācijas blīvums būs samazināts apstrādes perioda beigās un, iespējams, arī nākamā augšanas perioda sākumā. Reģenerāciju veicinātu ar vielu neapstrādāta zona, tomēr vajadzīga papildus informācija, lai precīzāk noteiktu reģenerācijai vajadzīgo laiku. Par otro jautājumu zinātnes ekspertu grupa secināja, ka nepieciešams precīzāks riska novērtējums. Zinātnes ekspertu grupa noteica dažas iespējas riska novērtējuma precizēšanai[4].

5. Dažādajās veiktajās pārbaudēs konstatēja, ka azinfosmetilu saturošus augu aizsardzības līdzekļus var uzskatīt par tādiem, kas atbilst Direktīvas 91/414/EEK 5. panta 1. punkta a) un b) apakšpunktā noteiktajām prasībām, jo īpaši attiecībā uz lietojuma veidiem, kas tika pārbaudīti un sīki izklāstīti Komisijas pārskata ziņojumā, ja tiek piemēroti attiecīgi riska mazināšanas pasākumi. Azinfosmetils ir bīstama viela, tādēļ to nedrīkst lietot bez ierobežojumiem. Īpašas bažas izraisa tam raksturīgā toksiskā iedarbība. Lai gan zinātnieki ir vienisprātis par azinfosmetila bīstamību, tomēr uzskati par tā izraisītajiem riskiem var būt atšķirīgi. Tas drīzāk ir nevis zinātnes, bet gan riska pārvaldības jautājums, kura risināšana atkarīga no attiecīgajā sabiedrībā pieņemamā riska līmeņa. Lai panāktu cilvēka un dzīvnieku veselības un vides aizsardzības augsto līmeni, ko izvēlējusies Kopiena, jāpiemēro riska mazināšanas pasākumi.

6. Direktīvas 91/414/EEK 5. panta 4. punktā un 6. panta 1. punktā paredzēts, ka uz vielas iekļaušanu I pielikumā var attiecināt ierobežojumus un nosacījumus. Šajā gadījumā nepieciešami ierobežojumi attiecībā uz iekļaušanas periodu un kultūraugiem, kuriem atļauts izmantot vielu. Iekļaušanas perioda ierobežojumi nozīmē to, ka dalībvalstis dos priekšroku tādu azinfosmetilu saturošu augu aizsardzības līdzekļu pārskatīšanai, kuri jau ir tirgū. Lai nodrošinātu nepieciešamo augsta līmeņa aizsardzību, Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā jāiekļauj tikai tie azinfosmetila lietojuma veidi, kas faktiski izvērtēti Komisijas veiktajā novērtējumā un atzīti par atbilstīgiem Direktīvas 91/414/EEK nosacījumiem. Tas nozīmē, ka citi lietojuma veidi, kas nebija iekļauti vai bija tikai daļēji iekļauti minētajā novērtējumā, jāizvērtē pilnībā, un tikai pēc tam var apsvērt to iekļaušanu Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā. Visbeidzot, ņemot vērā azinfosmetila bīstamību, jānodrošina tas, ka Kopienas līmenī tiktu saskaņoti atsevišķi riska mazināšanas pasākumi, ko dalībvalstis veic, piešķirot atļaujas.

7. Šajā direktīvā paredzētie riska mazināšanas pasākumi uzskatāmi par pietiekamiem, lai līdz pieņemamam līmenim ierobežotu riskus, ko rada vielas lietojums.

8. Ir iespējams noteikt atbilstīgus riska mazināšanas pasākumus, kas jāpiemēro detalizēti aprakstītās situācijās un ar stingriem nosacījumiem, tādēļ nav nepieciešams atteikt šīs aktīvās vielas iekļaušanu Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā.

9. Neierobežojot atzinumu, ka azinfosmetilu saturoši augu aizsardzības līdzekļi varētu atbilst Direktīvas 91/414/EEK 5. panta 1. punkta a) un b) apakšpunktā noteiktajām prasībām, jāiegūst turpmāka informācija par atsevišķiem konkrētiem jautājumiem. Direktīvas 91/414/EK 6. panta 1. punktā noteikts, ka vielas iekļaušanai I pielikumā var paredzēt nosacījumus. Tādēļ ir lietderīgi paredzēt, ka azinfosmetilam jāveic sīkākas pārbaudes, lai apstiprinātu riska novērtējumu attiecībā uz dažiem blakussugu organismiem, un ka šos pētījumus sagatavo pieteikuma iesniedzēji. Bez tam dalībvalstīm jāpieprasa, lai atļaujas turētāji sniegtu informāciju par azinfosmetila lietojumu, iekļaujot jebkādu informāciju par gadījumiem, kad novēroti veselības traucējumi personām, kas strādā ar šo vielu.

10. Azinfosmetila statusu var pārskatīt tāpat kā visu Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā iekļauto vielu statusu saskaņā ar minētās direktīvas 5. panta 5. punktu, lai ņemtu vērā jebkādus jaunus pieejamus datus.

11. Pieredze, kas gūta, Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā iekļaujot aktīvās vielas, kuras novērtētas saskaņā ar Regulu (EEK) Nr. 3600/92, liecina par iespējamām grūtībām, kas var rasties, interpretējot pašreizējo atļauju turētāju pienākumus attiecībā uz piekļuvi datiem. Lai izvairītos no turpmākām grūtībām, jāprecizē dalībvalstu pienākumi, jo īpaši pienākums pārliecināties, ka atļaujas turētājs nodrošina tādu piekļuvi dokumentācijai, kas atbilst minētās direktīvas II pielikuma prasībām. Tomēr šī pienākumu precizēšana neparedz dalībvalstīm vai atļaujas turētājiem jaunus pienākumus, kas nebija noteikti līdz šim pieņemtajās direktīvās, ar ko groza I pielikumu.

12. Pirms aktīvās vielas iekļaušanas I pielikumā jāparedz pietiekami ilgs laiks, lai dalībvalstis un ieinteresētās personas sagatavotos jauno prasību izpildei saistībā ar minēto iekļaušanu.

13. Neierobežojot Direktīvā 91/414/EEK noteiktos pienākumus, kas izriet no aktīvās vielas iekļaušanas I pielikumā, pēc iekļaušanas dalībvalstīm jāatvēl sešu mēnešu laikposms pašreizējo atļauju pārskatīšanai attiecībā uz azinfosmetilu saturošiem augu aizsardzības līdzekļiem, lai nodrošinātu atbilstību Direktīvas 91/414/EEK un jo īpaši tās 13. panta prasībām un I pielikumā izvirzītajiem nosacījumiem. Dalībvalstīm attiecīgi jāmaina, jāaizstāj vai jāatsauc pašreizējās atļaujas saskaņā ar Direktīvas 91/414/EEK noteikumiem. Atkāpjoties no iepriekš noteiktā termiņa, jāparedz ilgāks laikposms, lai iesniegtu un novērtētu visu III pielikuma dokumentāciju par katra augu aizsardzības līdzekļa katru paredzēto lietojuma veidu atbilstīgi Direktīvā 91/414/EEK noteiktajiem vienotajiem principiem. Ņemot vērā azinfosmetila bīstamās īpašības, laikposms, kurā dalībvalstīm jāpārbauda, vai augu aizsardzības līdzekļi, kuri satur azinfosmetilu kā vienīgo aktīvo vielu vai apvienojumā ar citām atļautām aktīvajām vielām, atbilst VI pielikuma nosacījumiem, nedrīkst pārsniegt trīs gadus.

14. Tādēļ attiecīgi jāgroza Direktīva 91/414/EEK.

15. Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgā komiteja nav sniegusi atzinumu tās priekšsēdētāja noteiktajā termiņā,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvas 91/414/EEK I pielikumu groza, kā norādīts šīs direktīvas pielikumā.

2. pants

Dalībvalstis vēlākais līdz 2007. gada 30. jūnijam pieņem un publicē normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus, kā arī minēto noteikumu un šīs direktīvas atbilstības tabulu.

Tās piemēro minētos noteikumus no 2007. gada 1. jūlija.

Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu, vai arī šādu atsauci pievieno to oficiālai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā izdarāma šāda atsauce.

3. pants

1. Vajadzības gadījumā dalībvalstis līdz 2007. gada 30. jūnijam saskaņā ar Direktīvu 91/414/EEK groza vai atsauc pašreizējās atļaujas augu aizsardzības līdzekļiem, kas satur azinfosmetilu kā aktīvo vielu. Līdz šim termiņam tās jo īpaši pārliecinās, ka ir izpildīti minētās direktīvas I pielikuma nosacījumi attiecībā uz azinfosmetilu, izņemot tos nosacījumus, kas noteikti attiecīgās aktīvās vielas ieraksta B daļā, un ka atļaujas turētājam ir dokumentācija vai piekļuve dokumentācijai atbilstīgi minētās direktīvas II pielikuma prasībām saskaņā ar tās 13. panta nosacījumiem.

2. Atkāpjoties no 1. punkta, par katru atļauto augu aizsardzības līdzekli, kas satur azinfosmetilu, dalībvalstis veic šā līdzekļa pārvērtēšanu saskaņā ar vienotajiem principiem, kuri noteikti Direktīvas 91/414/EEK VI pielikumā, pamatojoties uz dokumentāciju, kas atbilst minētās direktīvas III pielikuma prasībām, un ņemot vērā minētās direktīvas I pielikuma azinfosmetila ieraksta B daļu. Pamatojoties uz šo novērtējumu, dalībvalstis nosaka, vai augu aizsardzības līdzeklis atbilst nosacījumiem, kas izklāstīti Direktīvas 91/414/EEK 4. panta 1. punkta b), c), d) un e) apakšpunktā.

Pēc tam dalībvalstis vajadzības gadījumā līdz 2009. gada 31. decembrim groza vai atsauc atļaujas augu aizsardzības līdzekļiem, kas satur azinfosmetilu.

4. pants

Šī direktīva stājas spēkā 2007. gada 1. janvārī.

5. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē,

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

PIELIKUMS

Direktīvas 91/414/EEK I pielikumā tabulas beigās pievieno šādus ierakstus.

„Nr. | Vispārpieņemtais nosaukums, identifikācijas numuri | IUPAC nosaukums | Tīrība[5] | Stāšanās spēkā | Iekļaušanas termiņa beigas | Īpaši noteikumi |

XX | Azinfosmetils CAS Nr. 86-50-0 CIPAC Nr. 37 | S-(3,4-dihidro-4-oksobenz[1,2,3]triazīn-3-ilmetil)-O,O- dimetilfosfoditioāts | >900 g/kg | 2007. gada 1. janvāris | 2013. gada 31. decembris | A DAĻA Var atļaut lietot tikai kā insekticīdu kartupeļiem. Jāievēro šādi nosacījumi: lieto ne vairāk kā 0,12 kg aktīvās vielas uz vienu hektāru vienā apstrādes reizē, ne vairāk kā 2 apstrādes reizes vienā sezonā. Nav atļauti šādi lietojuma veidi: izsmidzināšana gaisā, amatieru vai profesionāla lietošana, izmantojot uz muguras pārnēsājamas vai jebkādas rokās turamas ierīces, piemājas dārzkopība. Dalībvalstis nodrošina, ka tiek veikti visi attiecīgie riska mazināšanas pasākumi. Īpaša uzmanība jāveltī: putnu un zīdītāju aizsardzībai. Kā nosacījums atļaujas piešķiršanai jāiekļauj riska mazināšanas pasākumi, piemēram, apstrādes veikšana vispiemērotākajā periodā un tādu preparātu izvēle, kuru fiziskās īpašības vai sastāvā esošās vielas, nodrošinot piemērotu izvairīšanos no apdraudējuma, samazina ietekmi uz attiecīgajām sugām, ūdens organismu un blakussugu posmkāju aizsardzībai. Jāievēro pietiekams attālums no apstrādātajiem apgabaliem līdz virszemes ūdenstilpēm vai kultūraugu platību malām. Šis attālums var būt atkarīgs no tā, vai tiek izmantotas tehnoloģijas, kas samazina aizplūšanu, ar šo vielu strādājošo personu aizsardzībai. Jāvalkā piemērots aizsargapģērbs, jo īpaši cimdi, virsvalks, gumijas zābaki un aizsardzības respiratoriekārtas jāizmanto, jaucot vielu un uzpildot iekārtu, un cimdi, virsvalks, gumijas zābaki un sejas aizsargs vai drošības brilles jāizmanto, veicot apstrādi un tīrot iekārtu. Iepriekš minētie pasākumi jāveic, ja vien pašas iekārtas projekts un konstrukcija vai iekārtai pierīkotas īpašas aizsargājošas sastāvdaļas attiecīgi neizslēdz iespēju saskarties ar vielu. B DAĻA Lai īstenotu VI pielikuma vienotos principus, ņem vērā pārskata ziņojuma secinājumus par azinfosmetilu un jo īpaši tā I un II papildinājumu. Dalībvalstīm jānodrošina, ka atļaujas turētāji katru gadu ne vēlāk kā līdz 31. decembrim ziņotu par katru gadījumu, kad novēroti veselības traucējumi personām, kas strādā ar šo vielu. Dalībvalstis var pieprasīt informāciju, piemēram, pārdošanas datus un pārskatu par lietojuma veidiem, lai iegūtu patiesu priekšstatu par azinfosmetila lietošanas apstākļiem un iespējamo toksikoloģisko ietekmi. Dalībvalstis pieprasa iesniegt papildus izpētes materiālus, lai apstiprinātu riska novērtējumu attiecībā uz putniem, zīdītājiem, ūdens organismiem un blakussugu posmkājiem. Tās nodrošina, ka pieteikuma iesniedzēji, pēc kuru pieprasījuma azinfosmetilu iekļāva šajā pielikumā, iesniedz Komisijai šādas izpētes materiālus divu gadu laikposmā pēc šīs direktīvas stāšanās spēkā. |

[1] OV L 230, 19.8.1991., 1. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas Direktīvu 2003/119/EK (OV L 325, 12.12.2003., 41. lpp.).

[2] OV L 366, 15.12.1992., 10. lpp. Regulā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 2266/2000 (OV L 259, 13.10.2000., 10. lpp.).

[3] OV L 107, 28.4.1994., 8. lpp. Regulā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 2230/95 (OV L 225, 22.9.1995., 1. lpp.).

[4] Atzinums, ko Zinātnes ekspertu grupa par augu veselību, augu aizsardzības līdzekļiem un to atliekām pēc Komisijas pieprasījuma izstrādāja attiecībā uz azinfosmetila novērtējumu Padomes Direktīvas 91/414/EEK kontekstā ( The EFSA Journal (2003), 5, 1-20), pieņemts 2003. gada 3. novembrī.

[5] Sīkāka informācija par aktīvās vielas identitāti un tās specifikācija ir sniegta pārskata ziņojumā.

Top