EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0044

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centru (COM (2005) 399 galīgā red. — 2005/0166 (COD))

OV C 69, 21.3.2006, p. 22–23 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

21.3.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 69/22


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas Atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centru”

(COM (2005) 399 galīgā red. — 2005/0166 (COD))

(2006/C 69/05)

Padome saskaņā ar Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 262.pantu 2006. gada 18. janvārī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par augstāk minēto tematu.

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Nodarbinātības, sociālo lietu un pilsonības specializētā nodaļa atzinumu pieņēma 2005. gada 14. novembrī. Ziņotājs: Jan Olsson kgs.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja plenārajā sesijā, kas notika 2006. gada 18. un 19. janvārī (2006. gada 18. janvāra sēdē), ar 33 balsīm par, nevienam nebalsojot pret un 1 balsi atturoties, pieņēma šādu atzinumu.

1.   Ievads

1.1

2003. gada oktobra beigās Eiropas Komisija iesniedza priekšlikumu attiecībā uz Padomes Regulas (EEK) Nr. 302/93 par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (ENNUC) izveidi pārstrādāšanu.

Juridiskais pamats bija EK Līguma 308. pants.

1.2

Pēc diskusijām Padomē tika nolemts izmainīt priekšlikuma juridisko pamatojumu un to aizstāt ar EK Līguma 152. pantu, tāpēc lēmumu par priekšlikumu var pieņemt ar koplēmuma procedūras palīdzību, tajā piedaloties Eiropas Parlamentam. Padomē notikušo diskusiju rezultātā priekšlikumā regulai vienlaicīgi tika veikti nelieli grozījumi, un tos iesniedza 2005. gada augustā.

2.   Vispārēji komentāri

2.1

2004. gada oktobrī EESK sniedza atzinumu par pirmo priekšlikumu (1). Šī atzinuma pamatā ir tās pašas principiālās piezīmes, kas ir iekļautas iepriekšminētajā atzinumā — pirmām kārtām par to, ka ENNUC darbā ir jāiesaista pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas specializējušās ar narkotikām saistītos jautājumos.

2.2

EESK atbalsta priekšlikuma juridiskā pamata nomaiņu. Šajā gadījumā īsta sadarbība ar Eiropas Parlamentu ir dabiska, jo īpaši — nolūkā garantēt sabiedrībai ieskatu centra darbībā. Jaunajā priekšlikumā (2) Parlamentam ir piešķita nozīmīgāka loma, tostarp — tiesības darbam valdē izraudzīties divus neatkarīgus ekspertus, kas ir īpaši kompetenti narkotiku jomā. Komiteja uzskata, ka ir ļoti ieteicams, lai šie divi neatkarīgie eksperti būtu tādu nevalstisku organizāciju pārstāvji, kas risina ar narkotikām saistītas problēmas.

2.3

EESK norāda arī uz iestāžu nolīguma par Eiropas regulatīvo aģentūru pamatnoteikumiem projektu, kurā teikts, ka aģentūru iekšējai organizācijai ir jābūt tādai, kas nodrošina ieinteresēto pušu dalību un to, ka darbības pārredzamība patiesi ir laba (3). Tostarp darbam valdes locekļu amatā ir jāizraugās ieinteresēto pušu pārstāvji. Šajā sakarā Komiteja cita starpā atsaucas uz Balto grāmatu par Eiropas pārvaldību.

3.   Konkrēti komentāri par dažiem regulas punktiem

3.1   5. pants — Eiropas informācijas tīkls

Eiropas informācijas tīklu veido valstu kontaktpunkti, kas ir savienojošais posms starp dalībvalstīm un centru. Kontaktpunktu uzdevums ir informācijas vākšana un analīze dalībvalsts līmenī, pamatojoties uz centra pieņemtajām pamatnostādnēm. Kontaktpunkti katru gadu no ES saņem arī pabalstu par savu darbu, un šī pabalsta piešķiršana ir reglamentēta par darbību piešķiramu subsīdiju līgumā (“grant agreement for action”).

Komiteja iesaka centram pamatnostādnēs un līgumos ar dalībvalstīm noteikt to, ka kontaktpunktiem ir jāsadarbojas ar valsts organizācijām, tostarp — arī NVO, kas risina ar narkotikām saistītas problēmas.

Izmainot 5. panta 2. a punkta trešo teikumu, vajadzētu arī skaidri norādīt, ka “kontaktpunktiem ir valsts līmenī jāvāc un, sadarbojoties ar šajā jomā strādājošiem ekspertiem un organizācijām, jāanalizē visa būtiskā informācija par narkotikām un narkomāniju, kā arī atbilstīgo politiku un izvēlētajiem risinājumiem”.

3.2   20. pants — sadarbība ar citām valsts un starptautiskām organizācijām un iestādēm

Saskaņā ar regulu centram ir aktīvi jāmeklē sadarbības iespējas ar starptautiskām organizācijām un citām valstiskām un nevalstiskām struktūrām, kas risina ar narkotikām saistītas problēmas, bet jo īpaši — ar šādām organizācijām un struktūrām Eiropā. Šī sadarbība ir jāformalizē, noslēdzot vienošanos starp iesaistītajām iestādēm un organizācijām, un Komisijai ir par to jāizsakās. Starptautiskajām organizācijām varētu piedāvāt novērotāja statusu valdē.

Nolūkā nodrošināt šo organizāciju sistemātiskāku un regulārāku dalību Komiteja ierosina šajā regulā noteikt, ka ir jāizveido sadarbību koordinējoša iestāde. To var norādīt 20. pantā, pievienojot šādu teikumu: “Centrs nozīmē kontaktu grupu, kura konsultējas par sadarbības organizāciju; šajā grupā iekļauj tādu organizāciju pārstāvjus, kas risina ar narkotikām saistītas problēmas”.

Briselē, 2006. gada 18. janvārī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas

priekšsēdētāja

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes Regulai par Eiropas Narkotisko vielu un narkomānijas uzraudzības centru”, galvenais ziņotājs: Jan Olsson kgs, OV C 120, 20.5.2005.

(2)  COM(2005)399 galīgā red., 9. pants

(3)  COM (2005)59 galīgā red. un COM(2002)718 galīgā red.


Top