EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0587

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam saskaņā ar EK Līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes pieņemto kopējo nostāju nolūkā pieņemt Eiropas Parlamenta un Padomes regulu par pesticīdu maksimālajiem atlikumu līmeņiem dzīvnieku un augu izcelsmes pārtikā un lopbarībā un uz tās un grozīt Padomes Direktīvu 91/414/EEK (KOM (2003) 117 galīgā versija - 2003/0052 (COD))

/* COM/2004/0587 galīgā redakcija - COD 2003/0052 */

52004PC0587

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam saskaņā ar EK Līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes pieņemto kopējo nostāju nolūkā pieņemt Eiropas Parlamenta un Padomes regulu par pesticīdu maksimālajiem atlikumu līmeņiem dzīvnieku un augu izcelsmes pārtikā un lopbarībā un uz tās un grozīt Padomes Direktīvu 91/414/EEK (KOM (2003) 117 galīgā versija - 2003/0052 (COD)) /* COM/2004/0587 galīgā redakcija - COD 2003/0052 */


KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM saskaņā ar EK Līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes pieņemto kopējo nostāju nolūkā pieņemt Eiropas Parlamenta un Padomes regulu par pesticīdu maksimālajiem atlikumu līmeņiem dzīvnieku un augu izcelsmes pārtikā un lopbarībā un uz tās un grozīt Padomes Direktīvu 91/414/EEK (KOM (2003) 117 galīgā versija - 2003/0052 (COD))

2003/0052 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM saskaņā ar EK Līguma 251. panta 2. punkta otro daļu par Padomes pieņemto kopējo nostāju nolūkā pieņemt Eiropas Parlamenta un Padomes regulu par pesticīdu maksimālajiem atlikumu līmeņiem dzīvnieku un augu izcelsmes pārtikā un lopbarībā un uz tās un grozīt Padomes Direktīvu 91/414/EEK (KOM (2003) 117 galīgā versija - 2003/0052 (COD))

1- PAMATOJUMS

Priekslikuma iesniegsanas datums EP un Padomei (dokuments KOM(2003)117 galīgā versija - 2003/0052 COD): // 2003. gada 14. marts

Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma pieņemsanas datums: // 2003. gada 16. jūlijs

Eiropas Parlamenta atzinuma pieņemsanas datums (pirmajā lasījumā) // 2004. gada 20. aprīlis

Grozītā priekslikuma iesniegsanas datums // 2004. gada 26. aprīlis*

Kopējās nostājas pieņemsanas datums // 2004. gada 19. jūlijs

* Ņemot vērā saspringto grafiku, Padomei panākot politisko vienosanos sesu dienu laikā pēc pirmā lasījuma, Komisijai nebija laika pieņemt grozītu priekslikumu, balstoties uz EP atzinuma galīgo versiju. Komisija apstiprināja tekstu, par kuru panākta politiska vienosanās, un sajā paziņojumā pauz savus apsvērumus par EP grozījumiem.

2- KOMISIJAS PRIEKŠLIKUMA NOLŪKS

1. Piedāvātā regulas projekta nolūks ir aizvietot, sistematizēt un vienkārsot četras pasreizējās Padomes direktīvas par maksimālajiem atlikumu līmeņiem (MAL) augu aizsardzības produktos (Direktīvas 76/895/EEK, 86/362/EEK, 86/363/EEK un 90/642/EEK), saskaņot visus MAL ES līmenī un definēt dalībvalstu, Komisijas, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EPNI) un citu pusu lomas MAL noteiksanas procesā.

2. Regulā paredzēts, ka MAL ir tiesi piemērojami un izpildāmi dalībvalstīs, pamatojoties uz publiski pieejamiem patērētāju riska novērtējumiem, kas ir EPNI vispārējā atbildības joma. Gadījumos, kad augu aizsardzības produktu lietosana Kopienā nav atļauta, kad lietosana ārpus Kopienas ir nepieņemama attiecībā uz patērētāju uzņemto atlikumu daudzumu vai kad nav pietiekami daudz informācijas, lai veiktu riska novērtējumu, jāpiemēro ieteiktā vērtība 0,01 mg/kg.

3. Regulā noteikti dalībvalstu pienākumi attiecībā uz MAL kontroli un piemērosanu un datu paziņosanu EPNI par kontroli un piemērosanu, un so datu publicēsanu EPNI gada pārskatā.

3- PIEBILDES KOPĒJAI NOSTĀJAI

3.1. Vispārīgas piezīmes

Padomes vienprātīgi pieņemtā kopējā nostāja ir līdzsvarots Komisijas priekslikuma izstrādes turpinājums, pēc Padomes pieprasījuma iekļaujot dazādus noteikumus un ņemot vērā vairākus Eiropas Parlamenta pirmajā lasījumā izdarītos grozījumus. Rediģētajā priekslikumā mainītas dalībvalstu un EPNI lomas un uzdevumi novērtējuma procesos pirms MAL noteiksanas Komisijā. Tā kā paliek spēkā iespēja, ka vēlākā posmā - pamatojoties uz Komisijas ziņojumu un atbilstosiem turpmākiem priekslikumiem - lomu un uzdevumu sadalījums varētu palikt tāds pats kā sākotnējā Komisijas priekslikumā, Komisija var pieņemt sīs izmaiņas. Panākot politisku vienosanos par tekstu, Komisija un Padome ir pieņēmusas deklarācijas (sk. pielikumu), lai nodrosinātu EPNI lomas saglabāsanu un darba koordinācijas pārskatīsanu vēlākā posmā.

Citi pēc Padomes pieprasījuma ietvertie noteikumi ir sādi: paredzēta iespēja aizvietot ieteikto MAL ar zemāko analītiski nosakāmo līmeni (ANL) vielām, par kurām dati ir pieejami, atkāpes attiecībā uz ārkārtas MAL un fumigācijas apstrādi, ieviesta klauzula par administratīvo pārskatīsanu un izmainīti ziņosanas datumi gada pārskata vajadzībām. Komisija apsauba administratīvās pārskatīsanas klauzulas piemērotību un uzsver, ka tas nedrīkst ietekmēt EPNI neatkarību, sniedzot zinātniskas konsultācijas un tehnisku palīdzību. Pārējās izmaiņas Komisijai ir pieņemamas. Vairāki citi Padomes pieprasījumi bija identiski EP ierosinātajiem grozījumiem un tiek izklāstīti nākamajos punktos.

3.2. Īpasa piezīme

Vārdi "iesniegts pieņemsanai" 14. panta 1. punktā jāaizvieto ar "jāpieņem", lai atspoguļotu pareizo vārdu izvēli komitoloģijas procedūrai.

3.3. Eiropas Parlamenta pirmajā lasījumā izdarītie grozījumi

Kopējā nostājā iekļautie grozījumi:

Padome kopējā nostājā iekļāvusi vairākus grozījumus, ko pirmajā lasījumā pieņēmis Eiropas Parlaments un apstiprinājusi arī Komisija. Šie grozījumi attiecas uz samaksu, kas iesniedzējiem jāmaksā, lai finansētu kontroles, izpildes un novērtēsanas pasākumus, galīgo MAL noteiksanas grafiku pēc kādas vielas novērtēsanas saskaņā ar Direktīvu 91/414/EEK, preču, piemēram, drogu uzlējumu, pievienosanu sarakstam un papildu aizsardzību viegli ievainojamām grupām, piemēram, bērniem.

Grozījumi, kas nav iekļauti kopējā nostājā, bet ko Komisija tomēr atzinusi par pieņemamiem pilnībā vai nedaudz atsķirīgā redakcijā vai citā vietā nekā tā, ko bija paredzējis EP.

Šie grozījumi attiecas uz informācijas paziņosanu par pārkāpēju vārdiem un prasību EPNI informēt sabiedrību par pesticīdu radīto risku. Komisija arī atzinīgi vērtē ideju ņemt vērā kumulatīvu iedarbību un plāno lūgt EPNI izstrādāt metodoloģiju, kas ļautu veikt sādu novērtējumu. Dazi jautājumi jau tiek risināti vai tiks risināti citos specifiskos tiesību aktos par pesticīdu lietosanas atļaujām (Padomes Direktīva 91/414/EEK), piemēram, integrētā kaitēkļu apkarosana, imūntoksicitāte, endokrīnās sistēmas darbības traucējumi utt.

Nepieņemamie grozījumi

Komisijai nav pieņemami dazi grozījumi, ar ko ierosina ierobezojumus importa pielaidei, jo tos varētu apsaubīt PTO tāpēc, ka tie diskriminē lauksaimniekus ārpus ES, pamatojoties uz iemesliem, kas nav iekļauti PTO SPS nolīgumā. Nosacījumi importa pielaidei nedrīkst būt bargāki nekā nosacījumi, ko piemēro ES lauksaimniekiem, un tiem jāatbilst attiecīgajiem PTO noteikumiem.

4- SECINĀJUMI

Ieprieks minēto iemeslu dēļ Komisija atbalsta Padomes pieņemto kopējo nostāju.

5- KOMISIJAS UN PADOMES deklarācijas

Padome un Komisija pieņēmusas sādas deklarācijas:

- Komisijas paziņojums par to preču saraksta paplasināsanu, kurām noteikti MAL.

- Komisijas paziņojums par nodomu nesarezģīt MAL noteiksanu, vienā dokumentā apvienojot konfliktējosus priekslikumus.

- Komisijas paziņojums par nodomu konsultēties ar dalībvalstīm par finansu resursiem.

- Padomes paziņojums par MAL ārkārtas pasākumiem, ko īsteno dalībvalstis.

- Komisijas un Padomes paziņojumi par EPNI un dalībvalstu lomu MAL novērtēsanā.

Minētie paziņojumi ir pievienoti sim Paziņojumam.

PIELIKUMS

KOMISIJAS UN PADOMES DEKLARĀCIJAS

Attiecībā uz 4. pantu: Komisijas paziņojums

"Komisija centīsies nodrosināt, ka jaunu produktu ietversana 1. pielikumā būs laika ziņā saskaņota tādā veidā, lai pēc iespējas mazinātu pārtraukumus tirdzniecībā vai lopkopībā."

Attiecībā uz 14. pantu: Komisijas paziņojums

"Komisija saglabās tās pasreizējo praksi, priekslikumā iekļaujot vairāk nekā vienu aktīvo vielu tikai tādā gadījumā, ja tas nedraud aizkavēt priekslikuma pieņemsanu."

Attiecībā uz 18. pantu: Padomes paziņojums

"Padome atgādina, ka dalībvalstīm ir pienākums kontrolēt augu aizsardzības produktus saskaņā ar Direktīvas 91/414/EEK 8. panta 4. punktu un nodrosināt efektīvu oficiālu kontroli saskaņā ar sīs regulas 5. nodaļu. Šāda kontrole jo īpasi jāpiemēro produktiem, kas tiek laisti tirgū saskaņā ar 18. panta 4. punktu, un tai jābūt vērstai uz to, lai nodrosinātu produktu tirdzniecību tikai saskaņā ar minētā punkta prasībām."

Attiecībā uz 37. pantu: Komisijas paziņojums

"Komisija saglabās tās pasreizējo praksi, konsultējoties ar dalībvalstīm Pastāvīgās komitejas ietvaros attiecībā uz 36. panta 1. punktā minētajiem pasākumiem."

Par novērtēsanas pasākumiem un EPNI lomu: Padomes un Komisijas paziņojums

"Padome uzskata, ka novērtēsanas pasākumi, kas paredzēti regulā, atspoguļo nepieciesamību nodrosināt netraucētu pāreju uz jauno, pilnībā saskaņoto procedūru MAL noteiksanai, vienlaicīgi ievērojot pasreizējo kārtību attiecībā uz valstu atļaujām augu aizsardzības produktiem.

Padome aicina Komisiju iesniegt ziņojumu kopā ar jebkādiem atbilstīgiem priekslikumiem par uzlabojumiem, kas tai sķitīs vajadzīgi, ņemot vērā sīs regulas piemērosanā gūto pieredzi."

"Komisija atzīmē, ka Padome ir panākusi vienprātīgu vienosanos sajā jautājumā. Komisija tomēr vēlas, lai turpmākajā sā priekslikuma izskatīsanas gaitā tiktu pievērsta uzmanība iespējai uzlabot koordināciju starp EPNI un dalībvalstu varas iestādēm, lai atļauju pieprasījumi tiktu izskatīti visefektīvākajā veidā."

Top