Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004PC0423

Priekšlikums Padomes lēmumam apspriedes procedūras ar Gvinejas- Bisavas Republiku nobeigums par Kotonū (Cotonou) līguma 96. pantu.

/* COM/2004/0423 galīgā redakcija */

52004PC0423

Priekšlikums Padomes lēmumam apspriedes procedūras ar Gvinejas- Bisavas Republiku nobeigums par Kotonū (Cotonou) līguma 96. pantu. /* COM/2004/0423 galīgā redakcija */


Priekšlikums PADOMES LĒMUMAM apspriedes procedūras ar Gvinejas- Bisavas Republiku nobeigums par Kotonū (Cotonou) līguma 96. pantu.

(iesniegusi Komisija)

PASKAIDROJUMA RAKSTS

Tūlīt pēc valsts militārā apvērsuma 2003. gada 14. septembrī, Eiropas Savienība 2004. gada 19. janvārī sāka sarunas ar Gvinejas-Bisavas republiku par Kotonū līguma 96. pantu.

Valsts apvērsums ir pretrunā ar galvenajiem Kotonū līguma 9. panta elementiem.

Sarunu atklāsanas sanāksmes laikā, Eiropas Savienība konstatēja, ka Gvinejas-Bisavas puse ir veikusi pozitīvas izmaiņas, no vienas puses tā ir atgriesanās pie konstitucionālas pārvaldes sistēmas, saistībā ar cilvēktiesībām, demokrātijas principiem un valsts tiesībām, no otras puses, strukturālu apstākļu izveidosana stabilai politikai un ilgstosai valsts attīstībai.

Bez tam, Eiropas Savienība atzīmē, ka Gvinejas-Bisavas Republikas valdība ir veikusi sādas izmaiņas:

- Apstiprinājums par valdības pārveidosanas programmu un it īpasi elementiem, kas saistīti ar vēlētas valdības vēlēsanu ieviesanu,

- Apstiprinājums par procesu veiksanu, kuri veicina atgriesanos pie neatkarības principiem, taisnīgas tiesas un armijas spēku civilkontroles atjaunosana,

- Mēru pieņemsana, lai atjaunotu un restaurētu valsts finansu sistēmu.

Eiropas Savienības secinājumi paredz arī, ka:

Ģ Eiropas Savienība uzraudzīs dialogu, lai pārliecinātos par demokrātijas atjaunosanu, cik ātri vien iespējams. Un arī par valsts tiesībām Gvinejas-Bisavas Republikā, kas veido prieksnosacījumus sadarbības attiecību normalizēsanai ar citām valstīm. Sarunas notiks cerībā veicināt konstitucionālas kārtības ieviesanu, kas radītu Gvinejas -Bisavas Republikai nepieciesamo stabilitāti, kura tai ir vajadzīga, lai samazinātu nabadzības līmeni, veicinātu reģiona stabilitāti un lai labāk integrētos pasaules ekonomijā.

Balstoties uz ikmēnesa atskaitēm, kuras Gvinejas- Bisavas puse ir apņēmusies sākt veikt, līdz ar ieprieks minēto pasākumu sāksanu, Eiropas Savienība rūpīgi uzraudzīs situācijas attīstību. Tā uzraudzīs pienācīgu pasākumu izpildi, īpasi vēlēsanu kalendāru un to mēru pieņemsanu, kas garantē demokrātisku vēlēsanu procesu un to caurskatāmību, nepieciesamo programmu sāksanu, progresu valsts finansu jomas atjaunosanā, kā arī atgriesanos pie neatkarības, taisnīgas tiesas un militāro spēku civilkontroles.

Konkrēto mēru, kuri ir veicami, saskaņā ar Kotonū līguma 96(2)pantu, vērtēsanas raksturs un lielums ir atkarīgs no Gvinejas-Bisavas varas iestāzu pieņemto veicamo procesu materializēsanās un plasuma. Tas tiek nolemts 3 pētīsanas mēnesu laikā , kad tiek vērots notiekosais dialogs un sarunas uz vietas. Tiek uzsvērts, ka pilnīga Gvinejas- Bisavas varasiestāzu sadarbība ir ļoti svarīga, lai tiktu atļauts arī turpmāk turpinātu palīdzēt sai valstij stiprināt attīstību. ģ

Šis padziļinātais dialogs notika Gvinejas- Bisavas Republikā. Tas balstījās uz sarakstu ar mēriem, ka jāpieņem, lai realizētu ikmēnesa atskaites darbus, kas jānodod prezidēsanas Komisijas pārstāvjiem uz vietas. Ar sī dialoga palīdzību, prezidēsanas Komisijas pārstāvji izveidoja izpildāmo uzdevumu sāksanas novērtēsanu.

No sī saraksta varēja secināt, ka dazi uzdevumi ir radījusi ievērojamu iniciatīvu un ir iedrosinājusi Gvinejas- Bisavas varas iestādes. Īpasi būtu jāuzsver :

* Brīvas formas, taisnīgas un caurskatāmas sēdes, vēlētas valdības vēlēsanas 2004. gada 28. un 30. martā

* Apstiprinājums procesiem, kuri veicina atgriesanos pie neatkarīgas tiesas ar

Republikas ģenerālprokurora posteni un Augstākās tiesas prezidenta vēlēsanām.

Tomēr, neskatoties uz to, galvenās darbības jomas ir saistītas ar valsts finansēm:

- Atklāta grāmatvedība ir jāizveido savā starpā. Finansiālā situācija ir diezgan slikta, jo liela daļa no valsts ienākumiem, īpasi uz robezām, neveic normālu iekasēsanas ciklu.

- Valsts finansiālā situācija ir diezgan nesakārtota. Ir veiktas dazādas kļūdainas darbības. Lielākā daļa no strādnieku algām ir tikusi izmaksāta no partneru nodokļu maksājumiem, kurus pārvalda PNUD ;

- Nepieciesamo ekonomisko programmu sāksanu jāapstiprina un jāuzrauga valdībai ;

- Jau uzņemto valstu aģentu pārskate ir jāuzrauga

- Valsts finansu jomā jāveic tādi labojumi, kā finansu kontroles sistēmas, tirgus un valsts ienākumu pārbaude,

- Jāveic līdzekļu atmaksāsana valsts budzeta programmām, pēc 2003. gadā veiktās resursu izmantojuma pārbaudes ;

- Pēc veiktās pārbaudes atskaites secinājumu paziņosanas, kuru veic galvenā finansu inspekcija, balstoties uz 2003. gada valsts ienākumu regularitāti, valdības atbildīgajām personām būtu jāveic nepieciesamās administratīvās un juridiskās darbības, lai sagatavotos nākosajam periodam, ņemot vērā un izvairoties no neregularitātes un krāpsanas kā pagātnē.

Eiropas Savienība uzskata, ka, globāli, pārmaiņu process un konstitucionālās kārtības ieviesana ir tikusi sākta. Protams, ir arī neskaidrības, kas ietekmē varas iestāzu orientēsanos, kas attiecas uz finansu sistēmas uzlabosanu.

Pēc sarunu beigsanas, Komisija piedāvā normalizēt attiecības, saistībā ar Kotonū līguma 96.panta 2.punktu un turpināt sadarbību, veicot uzraudzīsanas procesus 18 mēnesus, veicot ieprieksminētos uzlabojumus valsts finansu jomā, lai apvienotu tiesas neatkarību ar militāro spēku civilkontroles atjaunosanu, kā arī, lai uzraudzītu vēlēsanu ciklu, prezidentālas vēlēsanas. Šajā periodā ir jāveic ceturksņu aprēķini.

Gvinejas- Bisavas valdībai būtu jāatbalsta sis dialogs, lai pārliecinātos, ka tiek turpinātas jau iesāktās darbības, ar mērķi atjaunot valsts tiesības un sasniegt sociālu un ekonomisku stabilitāti Gvinejas- Bisavas valstī.

Ieprieks minēto un uzskaitīto veicamo darbību nepildīsanas un respekta neievērosanas gadījumā no Gvinejas- Bisavas puses, Eiropas Savienība patur tiesības, attiecīgi rīkoties. Īpasi izteikti Eiropas Savienība varētu rīkoties pēc augsminētā astoņpadsmit mēnesu termiņa, paņemot atpakaļ izsniegtos finansu resursus no Gvinejas- Bisavas Republikas FED.

Sekojosajā ieskatā un attiecīgi 9. un 96. Kotonū līguma pantā Komisija Padomei piedāvā noslēgt iesāktās sarunas ar Gvinejas- Bisavas Republiku un pieņemt pievienoto lēmumu.

Priekšlikums PADOMES LĒMUMAM apspriedes procedūras ar Gvinejas- Bisavas Republiku nobeigums par Kotonū (Cotonou) līguma 96. pantu.

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME

Aplūkojusi Eiropas Kopienas dibināsanas līgumu,

Aplūkojusi Partnerlīgumu, parakstītu 2000. gada 23. jūnijā [1], Kotonū, precīzāk, tā 96. pantu,

[1] OV L 317, 15.12.2000, lpp. 3

Aplūkojusi ieksējo līgumu par pieņemamiem mēriem un veicamajām procedūrām, kas jāpiemēro Partnerlīgumam ACP-CE [2]. Precīzāk, tā 3. pantu.

[2] OV L 317, 15.12.2000, lpp. 376

Aplūkojusi Komisijas priekslikumu [3],

[3] OV C , , lpp.

Uzskata, ka :

(1) Kotonū līguma galvenie elementi, atspoguļoti tā 9. pantā, tika pārkāpti valsts militārajā apvērsumā 2003. gada 14. septembrī. Nosodīts Eiropas Savienības paziņojumā 2003. gada 18. septembrī ;

(2) Sarunas par Kotonū līguma 96. pantu notika attiecīgi 2004. gada 19. janvārī. Pēc tām Gvinejas-Bisavas varas iestādes pieņēma specifiskus lēmumus ar mērķi uzlabot radusās problemātiskās situācijas ar Eiropas Savienību un sākt padziļinātu, dialogu veida sarunu periodu, trīs mēnesu garumā.

(3) Šajā periodā pierādījās, ka augstākminētās darbības ir radījusas konkrētus iniciatīvas gadījumus ; bet, neskatoties uz to, dazas svarīgas darbības, ar nozīmīgiem elementiem, no Kotonū līguma vēl sķiet diezgan nestabilas.

LĒMUMS :

1.pants

Sarunas ar Gvinejas-Bisavas Republiku par Kotonū līguma 96. pantu ir pabeigtas.

2. pants

Precizētie projekta līdzekļi ir parādīti pielikumā kā piemērotie līdzekļi, saistīti ar Kotonū līguma 96. panta, 2(c) paragrāfu.

3. pants

Pasreizējais lēmums stājas spēkā vienu dienu, pēc tā pieņemsanas.

Tas būs spēkā astoņpadsmit mēnesus pēc Padomes lēmuma.

Sastādīts Briselē,

Padome

Prezidents

Pielikums

Vēstules projekts

Premjerministra kungs!

Eiropas Savienība uzskata, ka Kotonū līguma 96. pants ir ļoti svarīgs. Cilvēktiesību ievērosana, demokrātiski principi un valsts tiesības, kuras veido Partnerību ACP-UE, ir pamatā galvenajiem minētā līguma elementiem, un, attiecīgi, arī mūsu attiecību veidosanai.

Ar sādu mērķi, ar savu 2003. gada 18. septembra paziņojumu Eiropas Savienība stingri nosodīja valsts militāro apvērsumu 2003. gada 14. septembrī.

Tāpēc Eiropas Savienība nolēma 2003. gada 19. decembrī uzaicināt Gvinejas- Bisavas varas iestāzu pārstāvjus sākt sarunas, ar mērķi padziļināti izprast situāciju un tās uzlabosanai nepieciesamos līdzekļus.

Sarunas notika 2004. gada 19. janvārī, Briselē. Tad tika izrunāti vairāki svarīgi jautājumi un valdības Premjerministrs varēja prezentēt Gvinejas- Bisavas viedokli par situācijas analīzi. Eiropas Savienība atzīmēja valdības pieņemtos lēmumus :

- Gvinejas- Bisavas valdības pārveidosanas programmas apstiprināsana, īpasi saistībā ar elementiem, kas attiecas uz vēlētas valdības vēlēsanām.

- Pieņemt mērus un attiecīgi rīkoties, atjaunojot valsts finanses ;

- Apstiprinājums par atgriesanos pie neatkarīgas tiesas procesiem, militāro spēku civilkontroles atjaunosanas.

Jāatzīmē, ka dialogs par daziem triju mēnesu laikā ieinteresējosajiem jautājumiem notika arī Gvinejas- Bisavas Republikā un viena punkta izskatīsana būs pabeigta līdz perioda beigām.

Šis regulārais, padziļinātais dialogs notika Gvinejas- Bisavas Republikā. Tā pamatā ir saraksts ar pieņemtajiem mēriem, ar mērķi realizēt ieprieksminētos uzdevumus.

Šajā periodā no Gvinejas- Bisavas varas iestādēm bija jūtama liela iniciatīva. Īpasi būtu jāatzīmē :

* Taisnīgas, brīvas, caurskatāmas vēlētas valdības vēlēsanas 2004. gada 28. un 30. martā.

* Apstiprinājums atgriesanās procesiem uz neatkarīgu tiesu ar Republikas ģenerālprokurora posteni, lai realizētu minētās darbības.

Nav nekādu saubu, ka sīs iniciatīvas veicina valsts politisku un sociālu stabilitāti. Bet neskatoties uz to, vislielākā aktivitāte ir nepieciesama valsts finansu atjaunosanas jomā un, precīzāk, tajā, kas attiecināms uz atklāto grāmatvedību, robezu ienākumu cirkulāciju, kā arī lielākās daļas administratīvo, valsts darbinieku maksājumiem.

Tātad, Eiropas Savienība īpasi gaida pieņemtos mērus, attiecībā uz valsts finansu sistēmu :

* Nepieciesamo ekonomisko programmu sāksanas uzraudzība un valdības apstiprinājums ;

* Jau uzņemto valstu aģentu pārskates uzraudzība ;

* Tādu labojumu veiksana valsts finansu sistēmā, kā finansu kontroles sistēmas, valsts ienākumu pārbaude ;

* Kopējā budzeta līdzekļu atmaksāsana, pēc 2003. gadā veiktās līdzekļu izmantojuma pārbaudes ;

* Finansu Ģenerālinspekcijas veiktās pārbaudes atskaites secinājumu prezentācija, 2003. gadā ;

* Valdības atbildīgo personu juridisko un administratīvo darbību uzraudzīsana, pārmaiņu periodā, izvairoties no neregularitātes un ieprieksējā perioda kļūdām.

Sarunu rezultātā, saistībā ar Kotonū līguma 96. panta 2.paragrāfa c daļu, tika izlemts normalizēt attiecības un turpināt sadarbību, visu uzraugot. Astoņpadsmit mēnesu garā posmā, kad būtu jāveic progress valsts finansu sistēmā, atgriesanās pie neatkarīgas tiesas, apvienosanās procesiem, militāro spēku civilkontroles atjaunosanas, kā arī vēlēsanu cikla, prezidentālu vēlēsanu uzraudzībā. Būtu jātiek izveidotiem un nodrosinātiem tādiem apstākļiem, lai prezidentālās vēlēsanas būtu demokrātiskas un caurskatāmas. Eiropas Komisija ik semestri veiks periodiskus aprēķinus.

Būtu jāveic stingrs politisks dialogs ar Jūsu valdību, lai veicinātu demokrātijas apvienosanos Jūsu valstī.

Ieprieks minēto un uzskaitīto veicamo darbību nepildīsanas un respekta neievērosanas gadījumā no Gvinejas- Bisavas puses, Eiropas Savienība patur tiesības, attiecīgi rīkoties. Īpasi izteikti Eiropas Savienība varētu rīkoties pēc augsminētā astoņpadsmit mēnesu termiņa, paņemot atpakaļ izsniegtos finansu resursus no Gvinejas- Bisavas Republikas FED.

Lūdzam pieņemt mūsu cieņas apliecinājumus, premjerministra kungs.

Komisijai Padomei

Top