EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1403

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2024/1403 (2024. gada 12. marts), ar kuru Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1139 papildina, nosakot nosacījumus un procedūras kvalificēto struktūru akreditācijai, ko veic Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra

C/2024/1490

OV L, 2024/1403, 24.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1403/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1403/oj

European flag

Eiropas Savienības
Oficiālais Vēstnesis

LV

L sērija


2024/1403

24.5.2024

KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2024/1403

(2024. gada 12. marts),

ar kuru Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1139 papildina, nosakot nosacījumus un procedūras kvalificēto struktūru akreditācijai, ko veic Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/1139 (2018. gada 4. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem civilās aviācijas jomā un ar ko izveido Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūru, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 2111/2005, (EK) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 un Direktīvas 2014/30/ES un 2014/53/ES un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 552/2004 un (EK) Nr. 216/2008 un Padomes Regulu (EEK) Nr. 3922/91 (1), un jo īpaši tās 62. panta 13. punkta f) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Regulas (ES) 2018/1139 69. pants ļauj Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūrai (“Aģentūra”) un valstu kompetentajām iestādēm savus uzdevumus, kas saistīti ar sertifikāciju un uzraudzību, uzticēt kvalificētām struktūrām, kuras saskaņā ar 62. panta 13. punkta f) apakšpunktā minētajiem deleģētajiem aktiem vai 62. panta 14. punkta pirmās daļas e) apakšpunktā minētajiem īstenošanas aktiem akreditētas kā atbilstošas minētās regulas VI pielikumā noteiktajiem kritērijiem.

(2)

Aģentūrai sertifikācijas un uzraudzības uzdevumi būtu jāuztic tikai kvalificētām struktūrām, kas spēj veikt šādus uzdevumus. Tāpēc Aģentūrai būtu jāizveido un jāuztur visaptveroša akreditācijas sistēma, kas nodrošinātu kvalificēto struktūru atbilstību Regulas (ES) 2018/1139 VI pielikuma prasībām.

(3)

Šajā regulā būtu jānosaka procedūra, saskaņā ar kuru Aģentūra var akreditēt kvalificētās struktūras, lai nodrošinātu, ka tās spēj pastāvīgi veikt savus uzdevumus. Lai nodrošinātu rezultatīvu sadarbību starp Aģentūru un valstu kompetentajām iestādēm, Aģentūrai vajadzētu būt tiesīgai pieprasīt no valsts kompetentās iestādes attiecīgos kvalificēto struktūru akreditācijas ziņojumus.

(4)

Veicot sertifikācijas un uzraudzības uzdevumus Aģentūras vārdā, akreditētās kvalificētās struktūras pilda publiskās iestādes uzdevumus. Šie uzdevumi nav pakalpojumi, ko ekonomikas dalībnieks piedāvā saskaņā ar publiskā iepirkuma līgumu, tāpēc uz tiem neattiecas Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2). Tādēļ nolūkā nodrošināt, ka uzdevumi kvalificētajām struktūrām tiek uzticēti pārredzamā, taisnīgā un nediskriminējošā veidā, Aģentūrai būtu jānosaka uzdevumu uzticēšanas kritēriji, uz kuru pamata noslēdz rakstiskas vienošanās ar šādām struktūrām.

(5)

Lai izvairītos no iespējamiem traucējumiem uzticēto uzdevumu izpildē, šajā regulā būtu arī jāprecizē nosacījumi, saskaņā ar kuriem akreditēta kvalificētā struktūra drīkst turpināt sava uzdevuma izpildi gadījumā, ja notiek struktūras organizatoriskās, procedūru un personāla izmaiņas, kas varētu ietekmēt tās akreditācijas statusu.

(6)

Aģentūrai būtu jānodrošina akreditēto kvalificēto struktūru pastāvīga uzraudzība, lai nodrošinātu to pastāvīgu atbilstību Regulas (ES) 2018/1139 VI pielikumam,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets un darbības joma

1.   Šajā regulā ir noteikti:

a)

noteikumi un procedūras kvalificēto struktūru akreditācijai, ko veic Aģentūra;

b)

nosacījumi, saskaņā ar kuriem Aģentūra var uzticēt kvalificētajām struktūrām sertifikācijas vai uzraudzības uzdevumus.

2.   Šī regula attiecas uz visām jomām, kurās Aģentūra var akreditēt kvalificētās struktūras, rīkojoties kā kompetentā iestāde saskaņā ar Regulas (ES) 2018/1139 62. panta 4. punkta otro daļu.

2. pants

Kvalificēto struktūru akreditācijas sistēma

1.   Aģentūra izveido un uztur kvalificēto struktūru akreditācijas sistēmu. Minētā akreditācijas sistēma ietver procedūras, kas reglamentē visus šādus aspektus:

a)

kvalificēto struktūru sākotnējā akreditācija;

b)

akreditēto kvalificēto struktūru atbilstības pastāvīga uzraudzība un novērtēšana;

c)

akreditācijas grozīšana, apturēšana, ierobežošana un atsaukšana;

d)

strīdu izšķiršanas mehānisms, kas aptver vismaz Aģentūras lēmumus, kuri minēti šīs regulas 3. panta 5. punktā un 6. panta 3. punktā.

Aģentūra dokumentē un uztur akreditācijas sistēmu un sākotnējās akreditācijas rezultātus, kā arī akreditēto kvalificēto struktūru pastāvīgās uzraudzības un novērtēšanas rezultātus.

2.   Ja valsts kompetentā iestāde jau ir akreditējusi kvalificēto struktūru saskaņā ar īstenošanas aktu, kas pieņemts, pamatojoties uz Regulas (ES) 2018/1139 62. panta 14. punkta e) apakšpunktu, Aģentūra var pieprasīt, lai valsts kompetentā iestāde, kas izdevusi akreditāciju, iesniedz Aģentūrai attiecīgos akreditācijas ziņojumus.

3.   Ja Aģentūra un viena vai vairākas valsts kompetentās iestādes plāno kopīgi akreditēt ieinteresēto struktūru, tās noslēdz vienošanos par attiecīgajiem uzdevumiem un pienākumiem saistībā ar šā panta 1. punktā minētajām akreditācijas sistēmas procedūrām.

3. pants

Kvalificēto struktūru akreditācijas procedūra

1.   Ja Aģentūra plāno izmantot kvalificētās struktūras, tā savā tīmekļvietnē publicē paziņojumu, aicinot ieinteresētās struktūras iesniegt akreditācijas pieteikumus.

Minētajā paziņojumā jo īpaši norāda:

a)

sertifikācijas un uzraudzības uzdevumu kategorijas, ko Aģentūra plāno veikt ar kvalificēto struktūru starpniecību;

b)

vai Aģentūra plāno akreditācijas tvērumā iekļaut tiesības izdot, atjaunināt, grozīt, ierobežot, apturēt un atsaukt sertifikātus vai saņemt deklarācijas Aģentūras vārdā;

c)

dokumentus un informāciju, kas pieteikuma iesniedzējiem jāiesniedz, un pieteikumu iesniegšanas termiņu.

2.   Aģentūra novērtē pieteikuma iesniedzēja iesniegto akreditācijas pieteikumu, ņemot vērā 3. punktā noteiktos kritērijus.

3.   Aģentūra akreditē pieteikuma iesniedzēju un izdod tam akreditācijas sertifikātu, ja pēc 2. punktā minētā novērtējuma tā secina, ka:

a)

pieteikuma iesniedzējs atbilst Regulas (ES) 2018/1139 VI pielikumā noteiktajām pamatprasībām;

b)

pieteikuma iesniedzēja kompetence, speciālās zināšanas un procedūras ir tādā līmenī, kāds nepieciešams akreditācijas tvērumam gan organizācijas līmenī, gan attiecībā uz ekspertiem vajadzīgajā tehniskajā jomā.

4.   Aģentūras piešķirtajā akreditācijā detalizēti nosaka uzdevumu tvērumu, piešķirtās tiesības un visus saistītos nosacījumus.

5.   Ja pieteikuma iesniedzējs neatbilst šā panta 3. punktā noteiktajiem akreditācijas nosacījumiem, Aģentūra attiecīgi informē minēto struktūru un pamato atteikumu piešķirt akreditāciju.

4. pants

Uzdevumu uzticēšana akreditētām kvalificētajām struktūrām

1.   Aģentūra izstrādā taisnīgus un pārredzamus kritērijus, kuri jāievēro, uzticot uzdevumus kvalificētajām struktūrām, kas akreditētas saskaņā ar 3. pantu. Aģentūra paziņo uzdevumu uzticēšanas kritērijus visām kvalificētajām struktūrām.

2.   Izstrādājot 1. punktā minētos uzticēšanas kritērijus, ņem vērā:

a)

uzdevumu tvērumu;

b)

kvalifikāciju un pieredzi attiecīgajā darbības jomā, aptverot arī tehniskos, personāla, organizatoriskos un procesuālos priekšnosacījumus, kas jāizpilda uzticēto uzdevumu veikšanai;

c)

kvalificētās struktūras pieejamību un spēju veikt uzdevumus vajadzīgajā termiņā un vajadzīgajā tehniskajā, kvalitātes un profesionālajā līmenī;

d)

saskarni ar fizisko vai juridisko personu, uz kuru attiecas Regula (ES) 2018/1139, jo īpaši tuvumu, kā arī spēju un kompetenci, kas ļauj efektīvi sazināties ar to;

e)

izmaksefektivitāti.

3.   Uzticot uzdevumus kvalificētajām struktūrām, Aģentūra noslēdz rakstisku līgumu, kurā nosaka vismaz:

a)

veicamos uzdevumus;

b)

deklarāciju, ziņojumus un uzskaiti, kas kvalificētajai struktūrai jānodrošina;

c)

tehniskos nosacījumus, kas kvalificētajai struktūrai jāievēro, veicot uzticētos uzdevumus;

d)

attiecīgo atbildības nodrošinājumu;

e)

aizsardzību, kas piešķirta informācijai, kuru kvalificētā struktūra ieguvusi, veicot uzticētos uzdevumus;

f)

kvalificētās struktūras atalgojumu.

Aģentūra uzdod kvalificētajai struktūrai uzdevumu izpildi, arī tehniskās pārvaldības funkcijas, ar uzdevuma rīkojumu, kurā detalizēti noteikts veicamā uzdevuma tvērums.

4.   Uzticot uzdevumu kvalificētajai struktūrai, Aģentūra nodrošina, ka kvalificētā struktūra atbilst visām Regulas (ES) 2018/1139 VI pielikumā noteiktajām pamatprasībām.

5. pants

Akreditācijas tvēruma izmaiņas

1.   Kvalificētā struktūra bez nepamatotas kavēšanās paziņo Aģentūrai par visām struktūras organizatoriskajām, procedūru un personāla izmaiņām, kas varētu ietekmēt tās akreditācijas tvērumu.

2.   Aģentūra novērtē paziņoto izmaiņu ietekmi uz akreditācijas tvērumu un tiesībām un izlemj, vai ir vajadzīgs kvalificētās struktūras papildu novērtējums.

3.   Aģentūra var grozīt akreditācijas tvērumu atbilstīgi izmaiņu nozīmīgumam un attiecīgā gadījumā – novērtējuma rezultātam.

6. pants

Akreditētu kvalificēto struktūru uzraudzība

1.   Aģentūra pārbauda kvalificētās struktūras pastāvīgu atbilstību, lai nodrošinātu, ka tās kompetence, speciālās zināšanas un procedūras atbilst 3. panta 3. punktam.

2.   Šā panta 1. punktā minētās pārbaudes pamatā ir uz risku balstīta uzraudzības sistēma, kurā ņem vērā kvalificētās struktūras specifiku, tās darbību sarežģītību un iepriekšējo uzraudzības darbību rezultātus.

3.   Ja Aģentūra jebkurā laikā konstatē, ka 3. panta 3. punktā minētie akreditācijas nosacījumi vairs netiek izpildīti, vai ja akreditētā kvalificētā struktūra ir pārkāpusi akreditācijas tvērumu, Aģentūra nekavējoties veic atbilstīgus izpildes nodrošināšanas pasākumus un atkarībā no neatbilstības apmēra attiecīgi ierobežo, aptur vai atsauc kvalificētās struktūras akreditāciju, līdz organizācija ir veikusi sekmīgus korektīvos pasākumus.

7. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2024. gada 12. martā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)   OV L 212, 22.8.2018., 1. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1. lpp.).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1403/oj

ISSN 1977-0715 (electronic edition)


Top