Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D0832

    Padomes Lēmums (ES) 2024/832 (2024. gada 4. marts) par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Narkotisko vielu komisijas 67. sesijā par vielu iekļaušanu sarakstos, kuri pievienoti 1961. gada Vienotajai konvencijai par narkotiskajām vielām, kas grozīta ar 1972. gada protokolu, un 1971. gada Konvencijai par psihotropajām vielām

    ST/6501/2024/INIT

    OV L, 2024/832, 7.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/832/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/832/oj

    European flag

    Oficiālais Vēstnesis
    Eiropas Savienības

    LV

    Serija L


    2024/832

    7.3.2024

    PADOMES LĒMUMS (ES) 2024/832

    (2024. gada 4. marts)

    par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Narkotisko vielu komisijas 67. sesijā par vielu iekļaušanu sarakstos, kuri pievienoti 1961. gada Vienotajai konvencijai par narkotiskajām vielām, kas grozīta ar 1972. gada protokolu, un 1971. gada Konvencijai par psihotropajām vielām

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 83. panta 1. punktu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    tā kā:

    (1)

    Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1961. gada Vienotā konvencija par narkotiskajām vielām, kas grozīta ar 1972. gada protokolu (“Konvencija par narkotiskajām vielām”), stājās spēkā 1975. gada 8. augustā.

    (2)

    Ievērojot Konvencijas par narkotiskajām vielām 3. pantu, Narkotisko vielu komisija (CND) var lemt par vielu pievienošanu minētās konvencijas sarakstos. Izmaiņas sarakstos tā var veikt tikai saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem, taču tā var arī nolemt neveikt PVO ieteiktās izmaiņas.

    (3)

    ANO 1971. gada Konvencija par psihotropajām vielām (“Konvencija par psihotropajām vielām”) stājās spēkā 1976. gada 16. augustā.

    (4)

    Ievērojot Konvencijas par psihotropajām vielām 2. pantu, CND, pamatojoties uz PVO ieteikumiem, var lemt par vielu iekļaušanu minētās konvencijas sarakstos vai svītrošanu no tiem. CND ir plaša rīcības brīvība ņemt vērā ekonomiskos, sociālos, juridiskos, administratīvos un citus faktorus, taču tā nevar rīkoties patvaļīgi.

    (5)

    Izmaiņas Konvencijas par narkotiskajām vielām un Konvencijas par psihotropajām vielām sarakstos tieši ietekmē narkotisko vielu kontroles sfērā pieņemto Savienības tiesību aktu darbības jomu. Padomes Pamatlēmums 2004/757/TI (1) attiecas uz vielām, kas uzskaitītas minēto konvenciju sarakstos. Tātad jebkādas izmaiņas minētajām konvencijām pievienotajos sarakstos tiek tieši iekļautas kopīgos Savienības noteikumos.

    (6)

    CND 67. sesijā, kas plānota 2024. gada 14.–22. martā Vīnē, būs jālemj par piecu jaunu vielu iekļaušanu Konvencijas par narkotiskajām vielām un Konvencijas par psihotropajām vielām sarakstos.

    (7)

    Savienība nav ne Konvencijas par narkotiskajām vielām, ne Konvencijas par psihotropajām vielām puse. Tai ir novērotājas statuss bez balsstiesībām CND, kuras locekles ar tiesībām balsot tās 67. sesijā būs 13 dalībvalstis (2). Padomei jāpilnvaro minētās dalībvalstis paust Savienības nostāju par vielu iekļaušanu minēto konvenciju sarakstos, jo šādi lēmumi par jaunu vielu iekļaušanu minēto konvenciju sarakstos ir Savienības kompetencē.

    (8)

    PVO ir ieteikusi iekļaut vienu jaunu vielu Konvencijas par narkotiskajām vielām I sarakstā, trīs jaunas vielas Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā un vienu jaunu vielu Konvencijas par psihotropajām vielām IV sarakstā.

    (9)

    Visas vielas, ko ir izvērtējusi PVO ekspertu komiteja narkotiku atkarības jautājumos (ECDD) un ko PVO ir ieteikusi iekļaut sarakstos, Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs (EMCDDA) uzrauga kā jaunas psihoaktīvas vielas atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1920/2006 (3) noteikumiem.

    (10)

    Atbilstoši ECDD novērtējumam bromazolāms (IUPAC nosaukums: 8-brom-1-metil-6-fenil-4H-[1,2,4]triazol[4,3-a][1,4]benzodiazepīns) ir benzodiazepīns ar salīdzinoši spēcīgu iedarbību. Iepriekš ECDD savā 45. sanāksmē izvērtēja bromazolāmu un lika to uzraudzīt. Nav zināms, ka bromazolāmam būtu kāds ārstniecisks pielietojums vai zāļu tirdzniecības atļauja. Pastāv pietiekami pierādījumi, ka bromazolāmu lieto vai var lietot nelabvēlīgi un ka tas var kļūt par sabiedrības veselības un sociālu problēmu, tāpēc ir pamatoti tam piemērot starptautisku kontroli. Tādējādi PVO ieteic bromazolāmu iekļaut Konvencijas par psihotropajām vielām IV sarakstā.

    (11)

    Bromazolāms ir konstatēts 19 dalībvalstīs, un vismaz četrās dalībvalstīs tam ir noteikti kontroles pasākumi. Bromazolāmu uzrauga EMCDDA. Viena dalībvalsts ir ziņojusi par vienu akūtas saindēšanās gadījumu, saistībā ar kuru ir apstiprināta bromazolāma iedarbība. Viena dalībvalsts ir ziņojusi par vēl vienu akūtas saindēšanās gadījumu, saistībā ar kuru ir aizdomas par bromazolāma iedarbību. Piecas dalībvalstis ir ziņojušas par kopumā 15 nāves gadījumiem, saistībā ar kuriem ir apstiprināta bromazolāma iedarbība.

    (12)

    Tāpēc Savienības nostājai vajadzētu būt, ka bromazolāms jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām IV sarakstā.

    (13)

    Atbilstoši ECDD novērtējumam butonitazēns (IUPAC nosaukums: 2-[(4-butoksifenil)metil]-N,N-dietil-5-nitro-1H-benzimidazol-1-etānamīns) ir no benzimidazola atvasināts sintētisks opioīds (“nitazēns”), kurš pēc ķīmiskās struktūras un farmakoloģiskās iedarbības ir līdzīgs Konvencijas par narkotiskajām vielām I sarakstā iekļautajām narkotiskajām vielām. Iepriekš ECDD nav izvērtējusi butonitazēnu. Nav zināms, ka butonitazēnam būtu kāds ārstniecisks pielietojums vai zāļu tirdzniecības atļauja. Pastāv pietiekami pierādījumi, ka butonitazēnu lieto vai var lietot nelabvēlīgi un ka tas var kļūt par sabiedrības veselības un sociālu problēmu, tāpēc ir pamatoti tam piemērot starptautisku kontroli. Tādējādi PVO ieteic butonitazēnu iekļaut Konvencijas par narkotiskajām vielām I sarakstā.

    (14)

    Butonitazēns ir konstatēts septiņās dalībvalstīs, un vismaz trijās dalībvalstīs tam ir noteikti kontroles pasākumi. Butonitazēnu intensīvi uzrauga EMCDDA. Viena dalībvalsts ir ziņojusi par vienu nāves gadījumu, saistībā ar kuru ir apstiprināta butonitazēna iedarbība.

    (15)

    Tāpēc Savienības nostājai vajadzētu būt, ka butonitazēns jāiekļauj Konvencijas par narkotiskajām vielām I sarakstā.

    (16)

    Atbilstoši ECDD novērtējumam 3-hlormetkatinons(3-CMC) (IUPAC nosaukums: 1-(3-hlorfenil)-2-(metilamīn)propān-1-ons) ir sintētisks stimulators, kas pieder katinonu grupai. 3-CMC ir narkotiskās vielas metkatinona analogs, uz kuru attiecas kontroles pasākumi saskaņā ar Konvencijas par psihotropajām vielām I sarakstu. 3-CMC pašlaik nepiemēro starptautisku kontroli, taču tā izomēram 4-CMC 2020. gadā nolēma piemērot starptautisku kontroli. Iepriekš ECDD nav izvērtējusi 3-CMC. Nav zināms, ka 3-CMC būtu kāds ārstniecisks pielietojums vai zāļu tirdzniecības atļauja. Pastāv pietiekami pierādījumi, ka 3-CMC lieto vai var lietot nelabvēlīgi un ka tas var kļūt par sabiedrības veselības un sociālu problēmu, tāpēc ir pamatoti tam piemērot starptautisku kontroli. Tādējādi PVO ieteic 3-CMC iekļaut Konvencijas par psihotropajām vielām II tabulā.

    (17)

    3-CMC riskus vērtēja EMCDDA zinātniskā komiteja, un ar Komisijas Deleģēto direktīvu (ES) 2022/1326 tas jau ir iekļauts narkotiskās vielas definīcijā saskaņā ar Pamatlēmumu 2004/757/TI (4). To uzrauga EMCDDA. Riska novērtēšanas brīdī 2021. gada novembrī 3-CMC bija konstatēts 23 dalībvalstīs. Divas dalībvalstis ir ziņojušas par kopumā 10 nāves gadījumiem, saistībā ar kuriem apstiprināta 3-CMC iedarbība, un viena dalībvalsts ir ziņojusi par vienu akūtas saindēšanās gadījumu, saistībā ar kuru apstiprināta 3-CMC iedarbība.

    (18)

    Tāpēc Savienības nostājai vajadzētu būt, ka 3-CMC jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā.

    (19)

    Atbilstoši ECDD novērtējumam dipentilons (IUPAC nosaukums: 1-(1,3-benzodioksol-5-il)-2-(dimetilamīn)pentān-1-ons) ir sintētisks katinonu grupas stimulators. Pēc ķīmiskās struktūras un farmakoloģiski tas ir līdzīgs citiem Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā iekļautajiem sintētiskajiem katinoniem. Iepriekš ECDD nav izvērtējusi dipentilonu. Nav zināms, ka dipentilonam būtu kāds ārstniecisks pielietojums vai zāļu tirdzniecības atļauja. Pastāv pietiekami pierādījumi, ka dipentilonu lieto vai var lietot nelabvēlīgi un ka tas var kļūt par sabiedrības veselības un sociālu problēmu, tāpēc ir pamatoti tam piemērot starptautisku kontroli. Nav ziņots par apstiprinātu ārstniecisku pielietojumu. Tādējādi PVO ieteic dipentilonu iekļaut Konvencijas par psihotropajām vielām II tabulā.

    (20)

    Dipentilons ir konstatēts 16 dalībvalstīs, un vismaz četrās dalībvalstīs tam ir noteikti kontroles pasākumi. Dipentilonu uzrauga EMCDDA.

    (21)

    Tāpēc Savienības nostājai vajadzētu būt, ka dipentilons jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā.

    (22)

    Atbilstoši ECDD novērtējumam 2-fluordeshlorketamīns (2-FDCK) (IUPAC nosaukums: 2-(2-fluorfenil)-2-metilamīn-cikloheksanons) ir arilcikloheksilamīns, kas ir ķīmiski radniecīgs disociatīvajam anestēzijas līdzeklim ketamīnam. Iepriekš ECDD nav izvērtējusi 2-FDCK. Nav zināms, ka 2-FDCK būtu kāds ārstniecisks pielietojums vai zāļu tirdzniecības atļauja. Pastāv pietiekami pierādījumi, ka 2-FDCK lieto vai var lietot nelabvēlīgi un ka tas var kļūt par sabiedrības veselības un sociālu problēmu, tāpēc ir pamatoti tam piemērot starptautisku kontroli. Tādējādi PVO ieteic 2-FDCK iekļaut Konvencijas par psihotropajām vielām II tabulā.

    (23)

    2-FDCK ir konstatēts 22 dalībvalstīs, un vismaz piecās dalībvalstīs tam ir noteikti kontroles pasākumi. 2-FDCK intensīvi uzrauga EMCDDA. Divas dalībvalstis ir ziņojušas par diviem nāves gadījumiem, saistībā ar kuriem ir apstiprināta 2-FDCK iedarbība. Trīs dalībvalstis ir ziņojušas par kopumā 11 akūtas saindēšanās gadījumiem, saistībā ar kuriem ir apstiprināta 2-FDCK iedarbība. Viena dalībvalsts ir ziņojusi par vēl vienu akūtas saindēšanās gadījumu, saistībā ar kuru ir aizdomas par 2-FDCK iedarbību.

    (24)

    Tāpēc Savienības nostājai vajadzētu būt, ka 2-FDCK jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā.

    (25)

    Ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā ir jāieņem CND, jo lēmumi par piecu vielu iekļaušanu sarakstos tieši ietekmēs Savienības tiesību aktu saturu, proti, Pamatlēmumu 2004/757/TI.

    (26)

    Savienības nostāja, rīkojoties kopīgi Savienības interesēs, ir jāpauž dalībvalstīm, kuras ir CND locekles.

    (27)

    Pamatlēmums 2004/757/TI ir saistošs Dānijai, un tādēļ tā piedalās šā lēmuma pieņemšanā un piemērošanā.

    (28)

    Pamatlēmums 2004/757/TI ir saistošs Īrijai, un tādēļ tā piedalās šā lēmuma pieņemšanā un piemērošanā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU,

    1. pants

    Nostāja, kas dalībvalstīm Savienības vārdā ir jāieņem Narkotisko vielu komisijas 67. sesijā, kura notiks 2024. gada 14.–22. martā, attiecībā uz lēmumu pieņemšanu par vielu iekļaušanu sarakstos, kas pievienoti Apvienoto Nāciju Organizācijas 1961. gada Vienotajai konvencijai par narkotiskajām vielām, kas grozīta ar 1972. gada protokolu, un Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencijai par psihotropajām vielām, ir saskaņā ar to, kas izklāstīta šā lēmuma pielikumā.

    2. pants

    Šā lēmuma 1. pantā minēto nostāju, rīkojoties kopīgi Savienības interesēs, pauž dalībvalstis, kas ir Narkotisko vielu komisijas locekles.

    3. pants

    Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

    Briselē, 2024. gada 4. martā

    Padomes vārdā –

    priekšsēdētāja

    A. VERLINDEN


    (1)  Padomes Pamatlēmums 2004/757/TI (2004. gada 25. oktobris), ar ko paredz minimuma noteikumus par noziedzīgu darbību pazīmēm un sodiem narkotisko vielu nelikumīgas tirdzniecības jomā (OV L 335, 11.11.2004., 8. lpp.).

    (2)  Beļģija, Spānija, Francija, Itālija, Lietuva, Ungārija, Malta, Nīderlande, Austrija, Polija, Portugāle, Slovēnija un Somija.

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1920/2006 (2006. gada 12. decembris) par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centru (OV L 376, 27.12.2006., 1. lpp.).

    (4)  Komisijas Deleģētā direktīva (ES) 2022/1326 (2022. gada 18. marts), ar ko groza Padomes Pamatlēmuma 2004/757/TI pielikumu attiecībā uz jaunu psihoaktīvu vielu iekļaušanu narkotiskās vielas definīcijā (OV L 200, 29.7.2022., 148. lpp.).


    PIELIKUMS

    Nostāja, kas dalībvalstīm, kuras ir Narkotisko vielu komisijas locekles, kopīgi rīkojoties Savienības interesēs, jāieņem Narkotisko vielu komisijas 67. sesijā 2024. gada 14.–22. martā par vielu iekļaušanu sarakstos:

    1)

    bromazolāms ir jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām IV sarakstā;

    2)

    butonitazēns ir jāiekļauj Konvencijas par narkotiskajām vielām I sarakstā;

    3)

    3-hlormetkatinons (3-CMC) ir jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā;

    4)

    dipentilons ir jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā;

    5)

    2-fluordeshlorketamīns (2-FDCK) ir jāiekļauj Konvencijas par psihotropajām vielām II sarakstā.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/832/oj

    ISSN 1977-0715 (electronic edition)


    Top