Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2175

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2023/2175 (2023. gada 7. jūlijs) par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2017/2402 papildināšanu attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem, kuros sīkāk precizē riska paturēšanas prasības iniciatoriem, sponsoriem, sākotnējiem aizdevējiem un parādus apkalpojošām sabiedrībām

    C/2023/1563

    OV L, 2023/2175, 18.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2175/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2175/oj

    European flag

    Oficiālais Vēstnesis
    Eiropas Savienības

    LV

    Serija L


    2023/2175

    18.10.2023

    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2023/2175

    (2023. gada 7. jūlijs)

    par Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2017/2402 papildināšanu attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem, kuros sīkāk precizē riska paturēšanas prasības iniciatoriem, sponsoriem, sākotnējiem aizdevējiem un parādus apkalpojošām sabiedrībām

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/2402 (2017. gada 12. decembris), ar ko nosaka vispārēju regulējumu vērtspapīrošanai un izveido īpašu satvaru attiecībā uz vienkāršu, pārredzamu un standartizētu vērtspapīrošanu, un groza Direktīvas 2009/65/EK, 2009/138/EK un 2011/61/ES un Regulas (EK) Nr. 1060/2009 un (ES) Nr. 648/2012 (1), un jo īpaši tās 6. panta 7. punkta trešo daļu,

    tā kā:

    (1)

    Lai nodrošinātu, ka ieguldītāji un uzraudzības iestādes saprot, kā paturēšana sintētiskā vai nosacījuma formā ir līdzvērtīga vienai no paturēšanas iespējām, kas noteiktas Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punktā, paturēšanas šādā formā izmantošana un tās informācija būtu jāatklāj galīgajā piedāvājuma dokumentā, prospektā, darījuma kopsavilkumā vai pārskatā par vērtspapīrošanas galvenajām iezīmēm.

    (2)

    Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta a)–e) apakšpunktā ir noteikta dažāda kārtība, kā izpildīt minētās regulas 6. panta 1. punktā noteikto riska paturēšanas prasību. Lai saskaņotu riska paturēšanas prasības piemērošanu un panāktu līdzvērtīgu būtiskas neto ekonomiskās līdzdalības paturēšanu vērtspapīrošanā, ir sīkāk jāprecizē šo kārtību, tostarp izpildi, izmantojot paturēšanu sintētiskā vai nosacījuma formā. ABKV programmā likviditātes līgums, kas sedz 100 % no katra vērtspapīrotā riska darījuma kredītriska vai kas veido pirmās kārtas zaudējumu pozīciju saistībā ar vērtspapīrošanu, ir līdzvērtīgs neto ekonomiskās līdzdalības paturēšanai vērtspapīrošanā. Tāpēc šādas ABKV programmas būtu jāuzskata par atbilstošām riska paturēšanas prasībai saskaņā ar Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta a) un d) apakšpunktu.

    (3)

    Sintētiskā atlikusī starpība ir definēta Regulas (ES) 2017/2402 2. panta 29) punktā kā summa, ko iniciators līgumā paredzējis zaudējumu absorbēšanai. Līdz ar to sintētiskā atlikusī starpība rada riska darījuma vērtību, kas būtu jāņem vērā, nosakot būtisko neto ekonomisko līdzdalību iniciēšanas brīdī. Tāpēc sintētiskā atlikusī starpība būtu jāatzīst par iespējamu veidu, kādā sintētiskās vērtspapīrošanas iniciators izpilda riska paturēšanas prasību, ja minētā sintētiskā atlikusī starpība atbilst Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punktā izklāstītajiem nosacījumiem un ja minētajai sintētiskajai atlikušajai starpībai piemēro kapitāla prasību saskaņā ar piemērojamo prudenciālo regulējumu.

    (4)

    Sintētiskās atlikušās starpības var paredzēt divos dažādos veidos. Viens veids ir nodrošināt kredītkvalitātes uzlabojumu augstākas prioritātes vai mezanīna laidienam. Otrs veids ir nodrošināt kredītkvalitātes uzlabojumu visiem laidieniem, tajā skaitā pirmās kārtas zaudējumu laidienam. Ja sintētiskā atlikusī starpība nodrošina kredītkvalitātes uzlabojumu tikai augstākas prioritātes vai mezanīna laidieniem, to nevar uzskatīt par pirmās kārtas zaudējumu laidienu. Tāpēc, lai izpildītu Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta a) apakšpunkta prasību, riska paturētājam būtu jāpatur vismaz minimālā summa visos laidienos. Ja sintētiskā atlikusī starpība nodrošina kredītkvalitātes uzlabojumu visiem laidieniem, sintētiskajai atlikušajai starpībai vajadzētu būt līdzvērtīgai sintētiskās vērtspapīrošanas pirmās kārtas zaudējumu laidienam un tādējādi uzskatāmai par atbilstošu Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta d) apakšpunktam.

    (5)

    Ir jāprecizē ekonomiskā līdzdalība, kas jāpatur, ja vērtspapīrošanas pamatā esošie riska darījumi ietver kredītiespēju izmantotās un neizmantotās summas. Tā kā kredītrisku nosaka, pamatojoties uz izmantotajām summām, neto ekonomiskā līdzdalība būtu jānovērtē, ņemot vērā tikai minētās summas.

    (6)

    Lai nodrošinātu paturēšanas prasības pastāvīgu izpildi, ja konsolidētā grupa patur neto ekonomisko līdzdalību un pie grupas piederošais riska paturētājs vairs nav iekļauts konsolidētās uzraudzības tvērumā, ir jānosaka, ka viena vai vairākas atlikušās vienības, uz kurām attiecas konsolidēta uzraudzība, uzņemas riska darījumu ar vērtspapīrošanu.

    (7)

    Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punkta pirmajā daļā ir aizliegts pārdot vai ierobežot paturēto ekonomisko līdzdalību, jo tādējādi tiktu novērsts riska paturētāja paturēto vērtspapīrošanas pozīciju vai riska darījumu kredītrisks. Tāpēc riska ierobežošana būtu jāatļauj tikai tad, ja tā ierobežo tos riska paturētāja riskus, kas nav paturēto vērtspapīrošanas pozīciju vai riska darījumu kredītrisks. Tomēr riska ierobežošana būtu jāatļauj arī tad, ja tā tiek veikta pirms vērtspapīrošanas kā likumīgs un piesardzīgs kredīta piešķiršanas vai riska pārvaldības elements un riska paturētāja labā nerada diferenciāciju starp paturēto vērtspapīrošanas pozīciju vai riska darījumu kredītrisku un ieguldītājiem nodotajām vērtspapīrošanas pozīcijām vai riska darījumiem. Turklāt vērtspapīrošanas darījumos, kuros riska paturētājs apņemas paturēt vairāk nekā minimālo būtisko neto ekonomisko līdzdalību 5 % apmērā, riska ierobežošana nebūtu jāaizliedz attiecībā uz jebkādu paturēto līdzdalību, kas pārsniedz minēto procentuālo daļu, ar noteikumu, ka minētie apstākļi ir atklāti galīgajā piedāvājuma dokumentā, prospektā, darījuma kopsavilkumā vai pārskatā par vērtspapīrošanas galvenajām iezīmēm.

    (8)

    Lai nodrošinātu būtiskas neto ekonomiskas līdzdalības pastāvīgu paturēšanu, riska paturētājiem būtu jānodrošina, ka vērtspapīrošanas struktūrā nav nekādu iegultu mehānismu, ar kuriem paturētā būtiskā neto ekonomiskā līdzdalība iniciēšanas brīdī samazinās ātrāk nekā nodotā līdzdalība. Tā paša iemesla dēļ paturētajai būtiskajai neto ekonomiskajai līdzdalībai nevajadzētu piešķirt prioritāti naudas plūsmu ziņā, lai gūtu preferenciālu labumu no atmaksāšanas vai amortizēšanas tādā veidā, kas samazinātu paturēto būtisko neto ekonomisko līdzdalību zem 5 % no ieguldītājiem pārdoto vai nodoto laidienu vai vērtspapīroto riska darījumu pašreizējās nominālvērtības vai zem 5 % neto vērtības attiecībā uz ienākumus nenesošiem riska darījumiem tradicionālajā INRD vērtspapīrošanā. Turklāt ieguldītājam, kurš uzņemas risku saistībā ar vērtspapīrošanas pozīciju, nodrošinātajai kredītkvalitātei nevajadzētu neproporcionāli samazināties attiecībā pret pamatā esošo riska darījumu atmaksāšanas likmi. Minētajai prasībai nebūtu jāliedz riska paturētājam prioritārā kārtā saņemt atlīdzību par pakalpojumiem, kas sniegti īpašam nolūkam dibinātai sabiedrībai, kura veic vērtspapīrošanu, ar noteikumu, ka atlīdzības summa ir noteikta, pamatojoties uz nesaistītu pušu darījuma principu, un ka šādas atlīdzības struktūra neapdraud paturēšanas prasību.

    (9)

    Ja galvenajam parādniekam ir pilnīgi saskaņota līdzdalība ar ieguldītāju, tajā skaitā situācijā, kad vērtspapīrošana ietver tikai pašu emitētas segtās obligācijas vai citus pašu emitētus parāda instrumentus, vienībai, kas vērtspapīro minētos instrumentus, nevajadzētu būt pienākumam veikt turpmākas darbības, lai izpildītu riska paturēšanas prasību.

    (10)

    Regulas (ES) 2017/2402 8. pantā ir paredzēti daži izņēmumi attiecībā uz atkārtotas vērtspapīrošanas aizliegumu. Tā kā paturēšanas prasības attiecas uz abiem darījumu līmeņiem, kas iesaistīti atkārtotā vērtspapīrošanā, ir jāprecizē, kā minētajiem darījumiem ir jāatbilst paturēšanas prasībai. Lai izpildītu riska paturēšanas prasību, riska darījumu pirmie vērtspapīrošanas darījumi un darījuma otrais “pārpakotais” līmenis parasti būtu jāuzskata par atsevišķiem. Tādēļ būtu jānosaka pienākums paturēt būtisku neto ekonomisko līdzdalību katrā no minētajiem līmeņiem. Tas pats būtu jāattiecina uz darījumiem ar vairāk nekā vienu pamatā esošo vērtspapīrošanu, piemēram, ABKV programmām, kas nav Regulas (ES) 2017/2402 8. panta 4. punktā minētās programmas. Tomēr ir iespējams, ka vērtspapīrošanas iniciators, kas darbojas kā riska paturētājs, vērtspapīro pozīcijas, kuras tas paturējis, pārsniedzot minimālo paturēšanas prasību vērtspapīrošanas pirmajā līmenī. Šādā gadījumā minētajam iniciatoram nebūtu jāuzliek par pienākumu paturēt papildu līdzdalību atkārtotas vērtspapīrošanas līmenī ar noteikumu, ka atkārtotas vērtspapīrošanas pamatā esošajam portfelim netiek pievienoti nekādi citi riska darījumi vai pozīcijas. Šādos gadījumos atkārtota vērtspapīrošana būtu jāuzskata tikai par tā paša darījuma otro daļu, kas būtiski nemainītu vērtspapīrošanas ekonomisko pamatu. Tādējādi sākotnējai paturēšanai vērtspapīrošanas līmenī vajadzētu būt pietiekamai, lai sasniegtu riska paturēšanas prasības mērķi. Visbeidzot, vērtspapīrošanas pozīcijas vienkārša pārdalīšana, ko veic vērtspapīrošanas iniciators, pārvēršot to saistītos laidienos, nebūtu jāuzskata par atkārtotu vērtspapīrošanu paturēšanas prasības nolūkā.

    (11)

    Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punktā noteiktās aktīvu atlases prasības ir riska paturēšanas regulējuma neatņemama sastāvdaļa. Ja iniciatori varētu atlasīt aktīvus, lai vērtspapīrotu portfeļus ar sliktāku kredītkvalitāti un jo īpaši bez ieguldītāju vai potenciālo ieguldītāju ziņas, tiktu nopietni apdraudēts riska paturēšanas nolūks un efektivitāte, lai saskaņotu iniciatoru un ieguldītāju intereses. Šajā scenārijā, lai gan iniciators izmantotu vērtspapīrošanu, lai izņemtu riskantus aktīvus, ieguldītāji tiktu maldināti paļauties uz to, ka iniciators patur riska daļu kā pierādījumu pienācīgai līdzdalību saskaņošanai. Lai izvairītos no šāda scenārija un nodrošinātu juridisko noteiktību un drošību, ir jānosaka kritēriji, uz kuriem iniciatori var paļauties, lai nodrošinātu atbilstību Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punktam. Turklāt būtu jāparedz arī kritēriji “salīdzināmo aktīvu” noteikšanai. Ja Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punktā minētais salīdzinājums nav iespējams, jo visi salīdzināmie aktīvi tika nodoti SSPE, būtu jāuzskata, ka vērtspapīrošana atbilst minētā punkta prasībām, ar noteikumu, ka tas, ka šāds salīdzinājums nav iespējams, ir atklāts galīgajā piedāvājuma dokumentā, prospektā, darījuma kopsavilkumā vai pārskatā par vērtspapīrošanas galvenajām iezīmēm.

    (12)

    Ja attiecībā uz riska paturētāju ir sākta maksātnespējas procedūra vai ja riska paturētājs nespēj turpināt darboties šādā statusā tādu iemeslu dēļ, kas ir ārpus tā kontroles vai akcionāru kontroles, vajadzētu būt iespējai atlikušo paturēto būtisko neto ekonomisko līdzdalību paturēt citai juridiskai personai, kas atbilst Regulas (ES) 2017/2402 6. pantam, tā, lai joprojām būtu saskaņota līdzdalība.

    (13)

    Saskaņā ar Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punkta ceturto daļu tradicionālajā INRD vērtspapīrošanā kā riska paturētāji var darboties tikai tās parādus apkalpojošās sabiedrības, kuras var pierādīt speciālās zināšanas riska darījumu apkalpošanā, kas pēc būtības ir līdzīgi vērtspapīrotiem riska darījumiem. Tāpēc ir lietderīgi noteikt kritērijus, kuriem parādus apkalpojošajām sabiedrībām būtu jāatbilst, lai varētu pierādīt, ka tām ir vajadzīgās speciālās zināšanas tādu riska darījumu apkalpošanā, kas ir līdzīgi vērtspapīrotiem riska darījumiem.

    (14)

    Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 625/2014 (2) papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 575/2013 (3) 405. pantā paredzētos riska paturēšanas noteikumus kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām. Ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/2401 (4) tika grozīta Regula (ES) Nr. 575/2013, svītrojot minētās regulas piekto daļu un tādējādi 405. pantu. Regulas (ES) Nr. 575/2013 405. pantā noteiktās riska paturēšanas prasības tagad ir noteiktas Regulas (ES) 2017/2402 6. pantā. Tāpēc, neskarot Regulas (ES) 2017/2402 43. panta 6. punktu, ir lietderīgi atcelt Deleģēto regulu (ES) Nr. 625/2014.

    (15)

    Šīs regulas pamatā ir regulatīvo tehnisko standartu projekts, kas izstrādāts ciešā sadarbībā ar Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādi un Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestādi un ko Komisijai iesniegusi Eiropas Banku iestāde.

    (16)

    Eiropas Banku iestāde ir veikusi atklātu sabiedrisko apspriešanu par regulatīvo tehnisko standartu projektu, kas ir šīs regulas pamatā, izvērtējusi iespējamās saistītās izmaksas un ieguvumus un pieprasījusi saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1093/2010 (5) 37. pantu izveidotās Banku nozares ieinteresēto personu grupas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Definīcijas

    Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

    a)

    “paturēšana sintētiskā formā” ir būtiskas neto ekonomiskās līdzdalības paturēšana, izmantojot atvasinātos instrumentus;

    b)

    “paturēšana nosacījuma formā” ir būtiskas neto ekonomiskās līdzdalības paturēšana, izmantojot kredītatbalstu, kas nodrošina tūlītēju paturēšanas izpildi, tajā skaitā ar garantijām, akreditīviem vai līdzīgiem kredītatbalsta veidiem.

    2. pants

    Būtiskas neto ekonomiskās līdzdalības paturētāji

    1.   Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punkta pirmajā daļā noteikto prasību, kas paredz, ka paturētā būtiskā neto ekonomiskā līdzdalība netiek sadalīta starp dažādu veidu paturētājiem, izpilda jebkurš no turpmāk minētajiem subjektiem:

    a)

    iniciators vai iniciatori;

    b)

    sponsors vai sponsori;

    c)

    sākotnējais aizdevējs vai sākotnējie aizdevēji;

    d)

    parādus apkalpojošā sabiedrība vai parādus apkalpojošās sabiedrības tradicionālajā INRD vērtspapīrošanā ar noteikumu, ka tās atbilst šīs regulas 19. pantā noteiktajai prasībai par speciālajām zināšanām.

    2.   Ja paturēšanas prasību var izpildīt vairāk nekā viens iniciators, katrs iniciators izpilda šo prasību proporcionāli, atsaucoties uz vērtspapīrotajiem riska darījumiem, kuriem tas ir iniciators.

    3.   Ja paturēšanas prasību var izpildīt vairāk nekā viens sākotnējais aizdevējs, katrs sākotnējais aizdevējs izpilda šo prasību proporcionāli, atsaucoties uz vērtspapīrotajiem riska darījumiem, kuriem tas ir sākotnējais aizdevējs.

    4.   Atkāpjoties no 2. un 3. punkta, paturēšanas prasību var pilnībā izpildīt viens iniciators vai sākotnējais aizdevējs ar noteikumu, ka ir izpildīts viens no šādiem nosacījumiem:

    a)

    iniciators vai sākotnējais aizdevējs ir izveidojis un pārvalda ar aktīviem balstītu komerciālo vērtspapīru (ABKV) programmu vai citu vērtspapīrošanu;

    b)

    iniciators vai sākotnējais aizdevējs ir izveidojis ABKV programmu vai citu vērtspapīrošanu un ir avots vairāk nekā 50 % kopējo vērtspapīroto riska darījumu, ko mēra pēc nominālvērtības iniciēšanas brīdī.

    5.   Ja paturēšanas prasību var izpildīt vairāk nekā viens sponsors, paturēšanas prasību izpilda vai nu:

    a)

    sponsors, kura ekonomiskā līdzdalība ir visciešāk saskaņota ar ieguldītāja līdzdalību, par ko vienojušies visi iesaistītie sponsori, pamatojoties uz objektīviem kritērijiem, tajā skaitā visiem turpmāk minētajiem:

    i)

    darījuma maksas struktūra;

    ii)

    sponsora iesaiste ABKV programmas vai citas vērtspapīrošanas izveidē un pārvaldībā; un

    iii)

    vērtspapīrošanas kredītrisks; vai

    b)

    katrs sponsors proporcionāli kopējam sponsoru skaitam.

    6.   Ja paturēšanas prasību var izpildīt vairāk nekā viena parādus apkalpojošā sabiedrība, paturēšanas prasību izpilda vai nu:

    a)

    parādus apkalpojošā sabiedrība, kurai ir galvenā ekonomiskā līdzdalība tradicionālās INRD vērtspapīrošanas riska darījumu sekmīgā pārstrukturēšanā, par ko vienojušās visas iesaistītās parādus apkalpojošās sabiedrības, pamatojoties uz objektīviem kritērijiem, tajā skaitā darījuma maksu struktūru un parādus apkalpojošās sabiedrības pieejamajiem resursiem un speciālajām zināšanām riska darījumu pārstrukturēšanas procesa pārvaldībai; vai

    b)

    katra parādus apkalpojošā sabiedrība proporcionāli, atsaucoties uz tās pārvaldītajiem vērtspapīrotajiem riska darījumiem, ko aprēķina kā summu, kuru veido vērtspapīroto riska darījumu, kas uzskatāmi par ienākumus nenesošiem riska darījumiem, neto vērtība un ienākumus nesošo vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtība.

    7.   Netiek uzskatīts, ka vienība ir izveidota vai darbojas vienīgi nolūkā vērtspapīrot riska darījumus, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punkta otrajā daļā, ja ir spēkā visi turpmāk minētie nosacījumi:

    a)

    vienībai ir stratēģija un spēja izpildīt maksājumu saistības saskaņā ar plašāku darījumdarbības modeli, kas ietver būtisku atbalstu no kapitāla, aktīviem, maksām vai citiem ienākumu avotiem, pateicoties kuram vienība nepaļaujas uz vērtspapīrojamiem riska darījumiem, jebkādām līdzdalībām, kas paturētas vai ko ierosināts paturēt saskaņā ar Regulas (ES) 2017/2402 6. pantu, vai jebkādiem attiecīgiem ienākumiem no šādiem riska darījumiem un līdzdalībām, kā tās vienīgo vai galveno ienākumu avotu;

    b)

    vadības struktūras locekļiem ir nepieciešamā pieredze, lai vienība varētu īstenot iedibināto darījumdarbības stratēģiju, kā arī piemēroti korporatīvās pārvaldības pasākumi.

    3. pants

    Paturēšanas prasības izpilde, izmantojot paturēšanu sintētiskā vai nosacījuma formā

    1.   Paturēšanas prasības izpilde tādā veidā, kas ir līdzvērtīgs vienai no Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punktā izklāstītajām iespējām, izmantojot paturēšanu sintētiskā vai nosacījuma formā, atbilst visiem turpmāk minētajiem nosacījumiem:

    a)

    paturētā daļa ir vismaz vienāda ar daļu atbilstoši tai iespējai, kurai atbilst paturēšana sintētiskā vai nosacījuma formā;

    b)

    riska paturētājs galīgajā piedāvājuma dokumentā, prospektā, darījuma kopsavilkumā vai pārskatā par vērtspapīrošanas galvenajām iezīmēm ir skaidri atklājis, ka tas pastāvīgi paturēs būtisku neto ekonomisko līdzdalību vērtspapīrošanā, izmantojot sintētisku vai nosacījuma formu.

    Šā punkta b) apakšpunkta vajadzībām riska paturētājs galīgajā piedāvājuma dokumentā, prospektā, darījuma kopsavilkumā vai pārskatā par vērtspapīrošanas galvenajām iezīmēm atklāj visu informāciju par piemērojamo paturēšanas sintētisko vai nosacījuma formu, tajā skaitā metodiku, kas izmantota, lai noteiktu paturēto būtisko neto līdzdalību, un paskaidrojumu, kurai no Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta a)–e) apakšpunktā noteiktajām iespējām paturēšana ir līdzvērtīga.

    2.   Ja vienība, kas nav Regulas (ES) Nr. 575/2013 4. panta 1. punkta 3) apakšpunktā definētā iestāde un nav Direktīvas 2009/138/EK 13. panta 1) un 4) punktā definētā apdrošināšanas vai pārapdrošināšanas sabiedrība, patur ekonomisku līdzdalību, izmantojot paturēšanu sintētiskā vai nosacījuma formā, minēto paturēto līdzdalību pilnībā nodrošina naudā un tur saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/65/ES (6) 16. panta 9. punktā minētajiem pasākumiem.

    4. pants

    Paturēšana, kas ir līdzvērtīga vismaz 5 % no katra ieguldītājiem pārdotā vai nodotā laidiena nominālvērtības

    Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta a) apakšpunktā minēto paturēšanu (vertikālā daļa) veic, izmantojot jebkuru no šādām metodēm:

    a)

    katra ieguldītājiem pārdotā vai nodotā laidiena tieša paturēšana vismaz 5 % apmērā no tā nominālvērtības;

    b)

    tāda riska darījuma paturēšana, kas tā turētāju pakļauj katra emitētā vērtspapīrošanas darījuma laidiena kredītriskam proporcionāli vismaz 5 % apmērā no katra emitētā laidiena kopējās nominālvērtības;

    c)

    paturot vismaz 5 % no katra vērtspapīrotā riska darījuma nominālvērtības, ja saglabātais kredītrisks ir līdzvērtīgs vai pakārtots vērtspapīrotajam kredītriskam attiecībā uz tiem pašiem riska darījumiem.

    d)

    ABKV programmas kontekstā – nodrošinot likviditātes līgumu, ar noteikumu, ka ir izpildīti visi turpmāk minētie nosacījumi:

    i)

    likviditātes līgums sedz 100 % no vērtspapīroto riska darījumu kredītriska daļas vērtspapīrošanas darījumā, ko finansē no ABKV programmas;

    ii)

    likviditātes līgums sedz kredītrisku tik ilgi, kamēr riska paturētājam ir jāpatur būtiskā neto ekonomiskā līdzdalība;

    iii)

    likviditātes līgumu nodrošina iniciators, sponsors vai sākotnējais aizdevējs vērtspapīrošanas darījumā;

    iv)

    ieguldītājiem ir sniegta piekļuve informācijai sākotnējās informācijas atklāšanas laikā, kas tiem dod iespēju pārbaudīt, vai ir ievērots i), ii) un iii) apakšpunkts.

    5. pants

    Iniciatora līdzdalības paturēšana atjaunojamā vērtspapīrošanā vai atjaunojamu riska darījumu vērtspapīrošanā

    Iniciatora līdzdalības paturēšanu vismaz 5 % apmērā no katra vērtspapīrotā riska darījuma nominālvērtības, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta b) apakšpunktā, uzskata par izpildītu tikai tad, ja šādu riska darījumu paturētais kredītrisks ir līdzvērtīgs vai pakārtots vērtspapīrotajam kredītriskam attiecībā uz tiem pašiem riska darījumiem.

    6. pants

    Nejauši atlasītu riska darījumu paturēšana, kas ir līdzvērtīgi vismaz 5 % no vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtības

    1.   Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta c) apakšpunktā minētais portfelis, kas sastāv no vismaz 100 potenciāli vērtspapīrojamiem riska darījumiem, no kura nejauši jāatlasa paturēti nevērtspapīroti un vērtspapīroti riska darījumi, ir pietiekami diversificēts, lai izvairītos no paturētās līdzdalības pārmērīgas koncentrācijas.

    2.   Atlasot 1. punktā minētos riska darījumus, riska paturētāji ņem vērā kvantitatīvus un kvalitatīvus faktorus, kas ir piemēroti vērtspapīrojamo riska darījumu veidam, lai nodrošinātu, ka paturēto nevērtspapīroto un vērtspapīroto riska darījumu nošķiršana ir nejauša. Šajā nolūkā un attiecīgā gadījumā, atlasot riska darījumus, riska paturētāji ņem vērā šādus faktorus:

    a)

    aizdevuma iniciēšanas laiks (gads);

    b)

    vērtspapīroto riska darījumu veids;

    c)

    ģeogrāfiskā atrašanās vieta;

    d)

    iniciēšanas datums;

    e)

    termiņš;

    f)

    aizdevuma un ķīlas vērtības attiecība;

    g)

    nodrošinājuma veids;

    h)

    rūpniecības nozare;

    i)

    neatmaksātā aizdevuma atlikums;

    j)

    jebkurš cits faktors, ko riska paturētājs uzskata par būtisku.

    3.   riska paturētāji neatlasa dažādus atsevišķos riska darījumus dažādos brīžos, izņemot, kad tas var būt nepieciešams, lai izpildītu paturēšanas prasību attiecībā uz vērtspapīrošanu, kurā vērtspapīrotie riska darījumi svārstās laikā, vai nu tādēļ, ka jauni riska darījumi tiek pievienoti vērtspapīrošanai, vai arī tādēļ, ka ir izmaiņas atsevišķo vērtspapīroto riska darījumu līmenī.

    4.   Ja riska paturētājs ir vērtspapīrošanas parādus apkalpojošā sabiedrība, atlase, ko veic saskaņā ar šo pantu, nepasliktina apkalpošanas standartus, ko riska paturētājs piemēro nodotajiem riska darījumiem attiecībā uz paturētajiem riska darījumiem.

    7. pants

    Pirmās kārtas zaudējumu laidiena paturēšana

    1.   Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta d) apakšpunktā minētā pirmās kārtas zaudējumu laidiena paturēšanu veic, izmantojot jebkuru no šādām metodēm:

    a)

    bilances vai ārpusbilances pozīciju turēšana;

    b)

    riska darījuma turēšana, izmantojot nodrošinājumu paturēšanai nosacījuma formā vai likviditātes līgumam ABKV programmas kontekstā, kas atbilst visiem turpmāk minētajiem kritērijiem:

    i)

    riska darījums sedz vismaz 5 % no vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtības;

    ii)

    riska darījums veido pirmās kārtas zaudējumu pozīciju attiecībā uz vērtspapīrošanu;

    iii)

    riska darījums sedz kredītrisku visā laikposmā, uz kuru attiecas apņemšanās paturēt līdzdalību;

    iv)

    riska darījumu nodrošina riska paturētājs;

    v)

    sākotnējās informācijas atklāšanas laikā ieguldītājiem ir sniegta piekļuve visai informācijai, kas ir nepieciešama, lai pārbaudītu, vai ir ievērots i)–iv) apakšpunkts;

    c)

    virsnodrošināšana, kā definēts Regulas (ES) Nr. 575/2013 242. panta 9) punktā, ja šī virsnodrošināšana darbojas kā “pirmās kārtas zaudējumu” pozīcija vismaz 5 % apmērā no vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtības.

    2.   Ja pirmās kārtas zaudējumu laidiens pārsniedz 5 % no vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtības, riska paturētājs var izvēlēties paturēt tikai proporcionālu daļu no šāda pirmās kārtas zaudējumu laidiena ar noteikumu, ka šī daļa ir līdzvērtīga vismaz 5 % no vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtības.

    8. pants

    Pirmās kārtas zaudējumu riska darījuma paturēšana vismaz 5 % apmērā no katra vērtspapīrotā riska darījuma

    1.   Pirmās kārtas zaudējumu riska darījuma paturēšanu katra vērtspapīrotā riska darījuma līmenī, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta e) apakšpunktā, uzskata par izpildītu tikai tad, ja paturētais kredītrisks ir pakārtots kredītriskam, kas vērtspapīrots attiecībā uz tiem pašiem riska darījumiem.

    2.   Atkāpjoties no 1. punkta, pirmās kārtas zaudējumu riska darījuma paturēšanu katra vērtspapīrotā riska darījuma līmenī, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta e) apakšpunktā, var izpildīt arī, iniciatoram vai sākotnējam aizdevējam pārdodot pamatā esošos riska darījumus ar diskontētu vērtību, ja ir izpildīts katrs no šādiem nosacījumiem:

    a)

    diskonta summa nav mazāka par 5 % no katra riska darījuma nominālvērtības;

    b)

    diskontētā pārdošanas summa ir atmaksājama iniciatoram vai sākotnējam aizdevējam tikai tad, ja minēto diskontēto pārdošanas summu neabsorbē zaudējumi, kas saistīti ar kredītrisku, kurš saistīts ar vērtspapīrotajiem riska darījumiem.

    9. pants

    Paturēšanas iespēju piemērošana tradicionālajai INRD vērtspapīrošanai

    1.   INRD vērtspapīrošanas gadījumā, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3.a punktā, šīs regulas 4. panta a) punkta un 5.–8. panta piemērošanas nolūkā ienākumus nenesošu riska darījumu daļai vērtspapīrošanas pamatā esošo riska darījumu portfelī jebkuru atsauci uz vērtspapīroto riska darījumu nominālvērtību uzskata par atsauci uz ienākumus nenesošu riska darījumu neto vērtību.

    2.   Šīs regulas 6. panta vajadzībām paturēto ienākumus nenesošo riska darījumu neto vērtību aprēķina, izmantojot to pašu neatmaksājamās pirkuma cenas atlaides summu, kas būtu piemērota, ja paturētie ienākumus nenesošie riska darījumi būtu vērtspapīroti.

    3.   Šīs regulas 4. panta a) punkta, 5. un 8. panta vajadzībām paturētās ienākumus nenesošo riska darījumu daļas neto vērtību aprēķina, izmantojot to pašu neatmaksājamās pirkuma cenas atlaides procentuālo daļu, ko piemēro daļai, kura nav paturēta.

    4.   Ja pamatā esošo ienākumus nenesošo riska darījumu portfeļa līmenī vai apakšportfeļa līmenī ir panākta vienošanās par neatmaksājamo pirkuma cenas atlaidi, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3.a punkta otrajā daļā, tad atsevišķu vērtspapīroto ienākumus nenesošo riska darījumu, kas iekļauti attiecīgi portfelī vai apakšportfelī, neto vērtību aprēķina, katram ienākumus nenesošajam vērtspapīrotajam riska darījumam piemērojot atbilstīgu neatmaksājamās pirkuma cenas atlaides daļu proporcionāli to nominālvērtībai vai attiecīgā gadījumā to neatmaksātajai vērtībai iniciēšanas brīdī.

    5.   Ja neatmaksājamā pirkuma cenas atlaide ietver starpību starp viena laidiena vai vairāku INRD vērtspapīrošanas laidienu nominālsummu, ko iniciators ir parakstījis turpmākai pārdošanai, un cenu, par kādu minēto laidienu vai laidienus pirmo reizi pārdod nesaistītām trešām personām, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3.a punkta otrajā daļā, minēto starpību ņem vērā atsevišķu vērtspapīroto ienākumus nenesošo riska darījumu neto vērtības aprēķinā, piemērojot atbilstīgu starpības daļu katram no ienākumus nenesošajiem vērtspapīrotajiem riska darījumiem proporcionāli to nominālvērtībai.

    10. pants

    Paturēšanas pakāpes novērtējums

    1.   Novērtējot pakāpi, kādā paturēta neto ekonomiskā līdzdalība, piemēro šādus kritērijus:

    a)

    iniciēšana ir brīdis, kad riska darījumi pirmo reizi tika vērtspapīroti, un tas ir viens no turpmāk minētajiem:

    i)

    vērtspapīru emisijas datums;

    ii)

    kredītaizsardzības līguma parakstīšanas datums;

    iii)

    datums, kad noslēgts līgums par atmaksājamu pirkuma cenas atlaidi;

    b)

    ja paturēšanas pakāpes aprēķins ir balstīts uz nominālvērtībām, aktīvu iegādes cenu minētajā aprēķinā neņem vērā;

    c)

    novērtējot riska paturētāja neto ekonomisko līdzdalību, neņem vērā finanšu maksu iekasēšanu un citus ienākumus no maksām, kas saņemti saistībā ar vērtspapīrotajiem riska darījumiem tradicionālajā vērtspapīrošanā, atskaitot izmaksas un izdevumus (tradicionālā atlikusī starpība);

    d)

    ja iniciators darbojas kā vērtspapīrošanas paturētājs un piemēro Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta d) apakšpunktā minēto paturēšanas iespēju un ja sintētiskās atlikušās starpības riska darījuma vērtībai, kas nodrošina kredītkvalitātes uzlabojumu visiem sintētiskās vērtspapīrošanas laidieniem un kalpo kā pirmās kārtas zaudējumu aizsardzība, piemēro kapitāla prasības saskaņā ar prudenciālajiem noteikumiem, ko piemēro iniciatoram, iniciators, aprēķinot būtisko neto ekonomisko līdzdalību saskaņā ar šīs regulas 7. pantu, var ņemt vērā sintētiskās atlikušās starpības riska darījuma vērtību, pielīdzinot sintētiskās atlikušās starpības riska darījuma vērtību pirmās kārtas zaudējumu laidiena paturēšanai papildus jebkādai pirmās kārtas zaudējumu laidiena faktiskai paturēšanai;

    e)

    paturēšanas iespēju un metodiku, ko izmanto, lai aprēķinātu neto ekonomisko līdzdalību, vērtspapīrošanas dzīves ciklā nemaina, ja vien ārkārtas apstākļu dēļ nav vajadzīgas izmaiņas un šīs izmaiņas netiek izmantotas kā līdzeklis paturētās līdzdalības apmēra samazināšanai.

    2.   Riska paturētājam netiek prasīts pastāvīgi atjaunot vai pielāgot tā paturēto līdzdalību vismaz 5 % apmērā, kad zaudējumi tiek realizēti attiecībā uz tā paturētajiem riska darījumiem vai iedalīti tā paturētajām pozīcijām.

    11. pants

    Būtiskas neto ekonomiskās līdzdalības, kas jāpatur riska darījumiem kredītiespēju izmantoto un neizmantoto summu veidā, novērtēšana

    Aprēķini par neto ekonomisko līdzdalību, kas jāpatur attiecībā uz kredītiespējām, tai skaitā kredītkartēm, pamatojas tikai uz summām, kas ir jau izmantotas, realizētas vai saņemtas, un tos pielāgo atbilstoši minēto summu izmaiņām.

    12. pants

    Aizliegums veikt paturētās līdzdalības riska ierobežošanu vai pārdošanu

    1.   Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punkta pirmajā daļā noteikto pienākumu pastāvīgi paturēt būtisku neto ekonomisko līdzdalību vērtspapīrošanā uzskata par izpildītu tikai tad, ja, ņemot vērā darījuma ekonomisko būtību, ir izpildīti abi turpmāk minētie nosacījumi:

    a)

    paturētajai būtiskajai neto ekonomiskajai līdzdalībai nepiemēro ne paturēto vērtspapīrošanas pozīciju, ne paturēto riska darījumu kredītriska mazināšanu vai riska ierobežošanu;

    b)

    riska paturētājs nepārdod, nenodod vai citādi neatdod visas tiesības, labumus vai saistības, kas izriet no paturētās neto ekonomiskās līdzdalības, vai to daļu.

    Atkāpjoties no a) apakšpunkta, riska paturētājs var ierobežot neto ekonomiskās līdzdalības risku, ja riska ierobežošana nav pret paturēto vērtspapīrošanas pozīciju vai paturēto riska darījumu kredītrisku.

    2.   Riska paturētājs var izmantot paturētos riska darījumus vai vērtspapīrošanas pozīcijas kā nodrošinājumu nodrošinātā finansējuma mērķiem, tajā skaitā attiecīgā gadījumā finansēšanas mehānismiem, kas ietver visu no paturētās neto ekonomiskās līdzdalības izrietošo tiesību, labumu vai saistību vai to daļas pārdošanu, nodošanu vai citādu atdošanu, ar noteikumu, ka šāda izmantošana par nodrošinājumu nenodod minēto paturēto riska darījumu vai vērtspapīrošanas pozīciju kredītrisku trešai personai.

    3.   Šā panta 1. punkta b) apakšpunktu nepiemēro nevienā no šādiem gadījumiem:

    a)

    riska paturētāja maksātnespējas gadījumā;

    b)

    ja riska paturētājs no tā neatkarīgu juridisku iemeslu dēļ un ārpus tā akcionāru kontroles nevar turpināt darboties kā riska paturētājs;

    c)

    konsolidētas paturēšanas gadījumā, kā minēts 14. pantā.

    13. pants

    Darījumi, kuriem nepiemēro paturēšanas prasību, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 6. punktā

    Darījumi, kuriem nepiemēro paturēšanas prasību, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 6. punktā, ietver vērtspapīrošanas pozīcijas korelācijas tirdzniecības portfelī, kas ir Regulas (ES) Nr. 575/2013 338. panta 1. punkta b) apakšpunktā minētie atsauces instrumenti vai ir atbilstīgi iekļaušanai korelācijas tirdzniecības portfelī.

    14. pants

    Līdzdalības paturēšana konsolidēti

    Jauktas finanšu kontrolakciju sabiedrības, kas definētas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2002/87/EK (7) 2. panta 15) punktā, mātes iestādes vai finanšu kontrolakciju sabiedrības, kas iedibinātas Savienībā un kas atbilst Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punktā minētajām prasībām, pamatojoties uz to konsolidēto finanšu stāvokli saskaņā ar minētā panta 4. punktu, ja riska paturētājs vairs nav iekļauts konsolidētās uzraudzības tvērumā, nodrošina, ka viena vai vairākas pārējās vienības, kuras iekļautas konsolidētās uzraudzības tvērumā, izpilda paturēšanas prasību.

    15. pants

    Prasības par naudas plūsmu un zaudējumu attiecināšanu uz paturēto līdzdalību un par maksām, kas maksājamas riska paturētājam

    1.   Riska paturētāji neizmanto pasākumus vai iegultus mehānismus vērtspapīrošanā, ar kuriem paturētā līdzdalība iniciēšanas brīdī samazinātos ātrāk nekā nodotā līdzdalība. Attiecinot naudas plūsmas, paturēto līdzdalību nenosaka par prioritāri, lai tā preferenciāli tiktu atmaksāta vai amortizēta pirms nodotās līdzdalības.

    Ir atļauta paturētās līdzdalības amortizācija, izmantojot naudas plūsmas attiecināšanu saskaņā ar pirmo daļu vai tādu zaudējumu attiecināšanu, kas laika gaitā faktiski samazina paturēšanas pakāpi.

    2.   Šā panta 1. punkta vajadzībām vienošanās par jebkādām maksām, vai nu fiksētām, vai atkarīgām no vērtspapīroto riska darījumu apjoma vai rezultatīviem rādītājiem vai attiecīgo tirgus etalonu attīstības, kas maksājamas riska paturētājam prioritārā kārtā, lai atmaksātu minētajam riska paturētājam par visiem vērtspapīrošanai sniegtajiem pakalpojumiem, uzskata par saskanīgām ar minētajā punktā noteiktajām prasībām par paturēto līdzdalību tikai tad, ja ir izpildīti visi turpmāk minētie nosacījumi:

    a)

    maksu apmēru nosaka, pamatojoties uz nesaistītu pušu darījuma principu, ņemot vērā salīdzināmus darījumus tirgū;

    b)

    maksas ir strukturētas kā atlīdzība par pakalpojuma sniegšanu un nerada preferenciālu prasījumu vērtspapīrošanas naudas plūsmās, kas faktiski samazina paturēto līdzdalību ātrāk nekā nodotā līdzdalība.

    Pirmās daļas a) apakšpunkta vajadzībām, ja konkrētajā tirgū nav salīdzināmu darījumu, maksu apmērs atbilst prasībai, ka minētās maksas nosaka, pamatojoties uz nesaistītu pušu darījuma principu, ja minētās maksas nosaka, atsaucoties uz maksām, kas maksājamas līdzīgos darījumos citos tirgos, vai ja tās nosaka, izmantojot vērtēšanas rādītājus, kuros pienācīgi ņemts vērā vērtspapīrošanas veids un sniegtais pakalpojums.

    Pirmās daļas a) un b) apakšpunkta nosacījumus neuzskata par izpildītiem, ja maksas ir garantētas vai maksājamas avansā jebkādā veidā, pilnībā vai daļēji pirms pakalpojuma, ko sniedz pēc slēgšanas, un reālā būtiskā neto ekonomiskā līdzdalība pēc maksu atskaitīšanas ir mazāka par minimālo neto ekonomisko līdzdalību, kas prasīta saskaņā ar paturēšanas iespēju, kura izvēlēta no Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 3. punkta a)–e) apakšpunktā paredzētajām iespējām.

    16. pants

    Paturēšanas prasības izpilde pašu emitētu parāda instrumentu vērtspapīrošanā

    Ja vienība vērtspapīro savus emitētos parāda instrumentus, tajā skaitā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES) 2019/2162 (8) 3. panta 1) punktā definētās segtās obligācijas, un vērtspapīrošanas pamatā esošie riska darījumi ietver tikai šos pašu emitētos parāda instrumentus, uzskata, ka Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punktā noteiktā paturēšanas prasība ir izpildīta.

    17. pants

    Paturēšanas prasība atkārtotā vērtspapīrošanā

    1.   Attiecībā uz atkārtotu vērtspapīrošanu, kas atļauta ar Regulas (ES) 2017/2402 8. pantu, riska paturētājs patur būtisko neto ekonomisko līdzdalību attiecībā uz katru no attiecīgajiem darījumu līmeņiem.

    2.   Atkāpjoties no 1. punkta, atkārtotas vērtspapīrošanas iniciatoram nav pienākuma paturēt būtisku neto ekonomisko līdzdalību atkārtotas vērtspapīrošanas darījuma līmenī, ja ir izpildīti visi turpmāk minētie nosacījumi:

    a)

    atkārtotas vērtspapīrošanas iniciators ir arī pamatā esošās vērtspapīrošanas iniciators un riska paturētājs;

    b)

    atkārtota vērtspapīrošana ir nodrošināta ar riska darījumu portfeli, kas ietver tikai tādus riska darījumus vai pozīcijas, kurus iniciators paturējis pamatā esošajā vērtspapīrošanā un kuri pārsniedz nepieciešamo minimālo neto ekonomisko līdzdalību pirms atkārtotas vērtspapīrošanas iniciēšanas dienas;

    c)

    nepastāv termiņu nesakritība starp pamatā esošajām vērtspapīrošanas pozīcijām vai riska darījumiem un atkārtotu vērtspapīrošanu.

    3.   Šā panta 1. un 2. punkta vajadzībām emitēta laidiena atkārtota sadalīšana, ko veic vērtspapīrošanas iniciators, saistītos laidienos nav uzskatāma par atkārtotu vērtspapīrošanu.

    18. pants

    Aktīvi, kas nodoti SSPE

    1.   Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punkta vajadzībām iniciatora bilancē turētos aktīvus, kas saskaņā ar vērtspapīrošanas dokumentāciju atbilst attiecināmības kritērijiem, uzskata par salīdzināmiem ar aktīviem, kas nododami SSPE, ja aktīvu atlases laikā ir izpildīti abi turpmāk minētie nosacījumi:

    a)

    gan bilancē turpmāk turēto aktīvu, gan nododamo aktīvu paredzamos rezultatīvos rādītājus nosaka līdzīgi faktori;

    b)

    pamatojoties uz norādēm, tajā skaitā iepriekšējiem rezultatīviem rādītājiem un piemērojamiem modeļiem, var pamatoti sagaidīt, ka bilancē turpmāk turēto aktīvu rezultatīvie rādītāji Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punktā minētajā laikposmā nebūs ievērojami labāki nekā nododamo aktīvu rezultatīvie rādītāji.

    2.   Novērtējumā par to, vai iniciators ir ievērojis Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punktu, ņem vērā to, vai iniciators ir veicis jebkādas darbības, lai ievērotu minēto pantu, un jo īpaši to, vai iniciators ir ieviesis iekšējo politiku, procedūras un kontroles pasākumus, lai novērstu sistemātisku vai apzinātu tādu aktīvu atlasi vērtspapīrošanas vajadzībām, kuru vidējā kredītkvalitāte ir sliktāka nekā salīdzināmiem aktīviem, kas paturēti tā bilancē.

    3.   Uzskata, ka iniciators ir ievērojis Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 2. punktu, ja pēc vērtspapīrošanas iniciatora bilancē nav atstāti riska darījumi, kas ir salīdzināmi ar vērtspapīrotajiem riska darījumiem, izņemot riska darījumus, kurus iniciators saskaņā ar līgumu jau ir apņēmies vērtspapīrot, un ar noteikumu, ka par šo faktu ir skaidri paziņots ieguldītājiem.

    19. pants

    Speciālo zināšanu prasība tradicionālās INRD vērtspapīrošanas parādus apkalpojošajai sabiedrībai

    1.   Tradicionālās INRD vērtspapīrošanas gadījumā uzskata, ka parādus apkalpojošām sabiedrībām ir speciālās zināšanas tādu riska darījumu apkalpošanā, kas pēc būtības ir līdzīgi vērtspapīrotiem riska darījumiem, kā minēts Regulas (ES) 2017/2402 6. panta 1. punkta ceturtajā daļā, ja ir izpildīts viens no šādiem nosacījumiem:

    a)

    parādus apkalpojošās sabiedrības vadības struktūras locekļiem un augstākā līmeņa darbiniekiem, kas nav vadības struktūras locekļi, kuri ir atbildīgi par tādu riska darījumu apkalpošanu, kas pēc būtības ir līdzīgi vērtspapīrotiem riska darījumiem, ir atbilstīgas zināšanas un prasmes šādu riska darījumu apkalpošanā;

    b)

    parādus apkalpojošās sabiedrības vai tās konsolidētās grupas darījumdarbība uzskaites vai prudenciālām vajadzībām ietver tādu riska darījumu apkalpošanu, kas pēc būtības ir līdzīgi vērtspapīrotiem riska darījumiem, vismaz piecus gadus pirms vērtspapīrošanas dienas;

    c)

    ir izpildīti visi turpmāk minētie punkti:

    i)

    vismaz diviem parādus apkalpojošās sabiedrības vadības struktūras locekļiem ir vismaz piecus gadus ilga attiecīga profesionālā pieredze personīgā līmenī tādu riska darījumu apkalpošanā, kas pēc būtības ir līdzīgi vērtspapīrotiem riska darījumiem;

    ii)

    augstākā līmeņa darbiniekiem, kas nav vadības struktūras locekļi, kuri ir atbildīgi par to, kā parādus apkalpojošā sabiedrība pārvalda ienākumus nenesošu riska darījumu apkalpošanu, ir vismaz piecus gadus ilga attiecīga profesionālā pieredze personīgā līmenī šādu riska darījumu apkalpošanā;

    iii)

    parādus apkalpojošās sabiedrības apkalpošanas funkciju atbalsta parādus apkalpojošā rezerves sabiedrība, kas atbilst b) apakšpunktam.

    2.   Parādus apkalpojošās sabiedrības pietiekami detalizēti pamato un atklāj savu profesionālo pieredzi, lai institucionālie ieguldītāji varētu izpildīt savus uzticamības pārbaudes pienākumus, kas noteikti Regulas (ES) 2017/2402 5. pantā, vienlaikus ievērojot piemērojamās konfidencialitātes prasības.

    20. pants

    Atcelšana

    Neskarot Regulas (ES) 2017/2402 43. panta 6. punktu, atceļ Deleģēto regulu (ES) Nr. 625/2014.

    21. pants

    Stāšanās spēkā

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2023. gada 7. jūlijā

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   OV L 347, 28.12.2017., 35. lpp.

    (2)  Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 625/2014 (2014. gada 13. marts), ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 575/2013, izmantojot regulatīvus tehniskos standartus, ar kuriem precizē ieguldītājiem, sponsoriem, sākotnējiem aizdevējiem un iniciatoriestādēm piemērojamas prasības, kas attiecas uz riska darījumiem ar pārvestu kredītrisku (OV L 174, 13.6.2014., 16. lpp.).

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 575/2013 (2013. gada 26. jūnijs) par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (OV L 176, 27.6.2013., 1. lpp.).

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/2401 (2017. gada 12. decembris), ar ko groza Regulu (ES) Nr. 575/2013 par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām (OV L 347, 28.12.2017., 1. lpp.).

    (5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1093/2010 (2010. gada 24. novembris), ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Banku iestādi), groza Lēmumu Nr. 716/2009/EK un atceļ Komisijas Lēmumu 2009/78/EK (OV L 331, 15.12.2010., 12. lpp.).

    (6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/65/ES (2014. gada 15. maijs) par finanšu instrumentu tirgiem un ar ko groza Direktīvu 2002/92/ES un Direktīvu 2011/61/ES (OV L 173, 12.6.2014., 349. lpp.).

    (7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2002/87/EK (2002. gada 16. decembris) par papildu uzraudzību kredītiestādēm, apdrošināšanas uzņēmumiem un ieguldījumu sabiedrībām finanšu konglomerātos un par grozījumiem Padomes Direktīvās 73/239/EEK, 79/267/EEK, 92/49/EEK, 92/96/EEK, 93/6/EEK un 93/22/EEK, kā arī Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvās 98/78/EK un 2000/12/EK (OV L 35, 11.2.2003., 1. lpp.).

    (8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/2162 (2019. gada 27. novembris) par segto obligāciju emisiju un segto obligāciju publisko uzraudzību un ar ko groza Direktīvas 2009/65/EK un 2014/59/ES (OV L 328, 18.12.2019., 29. lpp.).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2175/oj

    ISSN 1977-0715 (electronic edition)


    Top