Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023H1468

    Komisijas Ieteikums (ES) 2023/1468 (2023. gada 10. maijs) par brīvprātīgām tādu metāla detektoru veiktspējas ES prasībām, ko izmanto sabiedriskās vietās (ārpus aviācijas jomas)

    C/2023/3039

    OV L 180, 17.7.2023, p. 43–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2023/1468/oj

    17.7.2023   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 180/43


    KOMISIJAS IETEIKUMS (ES) 2023/1468

    (2023. gada 10. maijs)

    par brīvprātīgām tādu metāla detektoru veiktspējas ES prasībām, ko izmanto sabiedriskās vietās (ārpus aviācijas jomas)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 292. pantu,

    tā kā:

    (1)

    Saskaņotas veiktspējas prasības metāla detektoriem, ko izmanto atklāšanai sabiedriskās vietās, Savienības tiesību aktos pašlaik ir paredzētas tikai civilās aviācijas jomā. Šādas prasības dažādās dalībvalstīs atšķiras, un tas izraisa nevienmērīgu un ne vienmēr pietiekami augstu plašas sabiedrības aizsardzības līmeni pret drošības apdraudējumiem. Teroristi un citi noziedznieki var izmantot no tā izrietošo ievainojamību, tostarp veikt uzbrukumus vai citas noziedzīgas darbības dalībvalstīs, kurās sabiedriskās vietās ir zemāks drošības līmenis.

    (2)

    Teroristu uzbrukumi, kas pēdējos gados veikti visā Savienībā, galvenokārt ir notikuši sabiedriskās vietās, un to mērķis ir bijis plašas sabiedrības locekļi. Lai visā Savienībā veicinātu pietiekami augstu aizsardzības līmeni pret drošības apdraudējumiem sabiedriskās vietās, Savienības līmenī būtu jānosaka brīvprātīgas metāla detektoru veiktspējas prasības.

    (3)

    Uz atklāšanas iekārtām, tostarp metāla detektoriem, ko izmanto civilās aviācijas jomā, attiecas sīki izstrādātas prasības, kas noteiktas Komisijas Īstenošanas lēmumā C(2015) 8005 (1). Minētās prasības ir skaidri definētas un nodrošina augstu aizsardzības līmeni civilās aviācijas drošības jomā. Tāpēc šim ieteikumam nebūtu jāattiecas uz minēto jomu. Turklāt skaidrības labad būtu jāprecizē, ka šim ieteikumam nebūtu jāskar Savienības tiesību akti, kas reglamentē metāla detektoru drošuma aspektus.

    (4)

    ES terorisma apkarošanas programmā (2) Komisija apņēmās atbalstīt brīvprātīgu ES prasību izstrādi attiecībā uz atklāšanas tehnoloģijām, lai nodrošinātu, ka tās atklāj drošības draudus, kuri ir jāatklāj, vienlaikus saglabājot cilvēku mobilitāti. Pildot šo apņemšanos, Komisija izveidoja tehnisko darba grupu atklāšanas veiktspējas prasību jautājumos, kuras sastāvā ir dalībvalstu eksperti, ražotāji un vairāku Komisijas dienestu amatpersonas, un lūdza tai palīdzēt izstrādāt brīvprātīgas ES metāla detektoru veiktspējas prasības Savienības līmenī. Šis ieteikums un it īpaši tajā ietvertās brīvprātīgās prasības attiecībā uz ražojuma dokumentāciju un metāla detektoru veiktspēju ir balstīts uz šīs darba grupas veikto sagatavošanas darbu.

    (5)

    Tāpēc dalībvalstīm būtu jāizmanto brīvprātīgās ES veiktspējas prasības, veicot to metāla detektoru publisko iepirkumu, kurus paredzēts izmantot sabiedriskās vietās.

    (6)

    No dalībvalstīm nebūtu jāprasa, lai tās iepirktu vai sabiedriskās vietās izmantotu konkrētus, īpašus metāla detektorus. Lēmumus par to, kādi metāla detektori jāiepērk vai jāizmanto konkrētās sabiedriskās vietās, saskaņā ar Savienības tiesību aktiem arī turpmāk vajadzētu pieņemt tikai un vienīgi dalībvalstīm. Brīvprātīgās ES veiktspējas prasības būtu jāizmanto saistībā ar dalībvalstu iepirkuma darbībām, lai veicinātu to metāla detektoru augsta līmeņa noteikšanas veiktspējas sasniegšanu, kurus dalībvalstis izmanto sabiedriskās vietās visā Savienībā.

    (7)

    Brīvprātīgajās ES veiktspējas prasībās būtu jānosaka vairāki standarti, kas atbilst dažādiem attiecīgo metāla detektoru izmantošanas veidiem. Zemākais standarts attiecas uz tādiem detektoriem ar zemāku jutību, kas paredzēti izmantošanai sabiedriskajā transportā vai lielās pulcēšanās vietās, kur nepieciešams atklāt īpaši bīstamus ieročus, bet kur nepieciešams liels personu un to priekšmetu caurlaidums un zems viltus trauksmes signāla biežums. Augstākais standarts attiecas uz tādiem detektoriem ar augstāku jutību, kas paredzēti lietojumam vietās, kur nepieciešams atklāt pat vismazākos draudus un kur ir pieļaujams zems caurlaiduma ātrums.

    (8)

    ES brīvprātīgās veiktspējas prasības nebūtu jāsaprot kā tādas, ar kurām paredzēts aizstāt metāla detektoriem noteiktos valsts veiktspējas standartus, ja šādi valsts standarti pastāv. Dalībvalstīm it īpaši būtu jāsaglabā rīcības brīvība saskaņā ar Savienības tiesību aktiem piemērot stingrākas tādu metāla detektoru veiktspējas prasības, ko izmanto sabiedriskās vietās.

    (9)

    Šim ieteikumam būtu netieši jāstimulē ražotāji ievērot prasības attiecībā uz metāla detektoru ražošanu nākotnē. Tāpēc dalībvalstīm būtu jāpieprasa, lai drošības apdraudējuma atklāšanai sabiedriskās vietās izmantojamo metāla detektoru iepirkuma procedūras dokumentā pretendenti piedāvājumā iekļautu ražojuma dokumentāciju un atbilstības deklarāciju, pamatojoties uz ražotāja metodiku, lai pierādītu metāla detektoru atbilstību šajā ieteikumā ietvertajām brīvprātīgajām veiktspējas prasībām.

    (10)

    Metāla detektoru izmantošana sabiedriskās vietās var radīt problēmas saistībā ar tiesībām uz privātās dzīves un persondatu aizsardzību. Attiecībā uz visām darbībām, kas saistītas ar metāla detektoru izmantošanu, t. sk. iekārtu iegādi un ekspluatāciju un jebkādām turpmākām apstrādes darbībām, ir ļoti svarīgi pēc iespējas ierobežot intrūziju un katrā ziņā rīkoties saskaņā ar Savienības tiesību aktiem, it īpaši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 (3), Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2016/680 (4) un Eiropas Savienības Pamattiesību hartu.

    (11)

    Ņemot vērā it īpaši attiecīgos tehnoloģiskos sasniegumus drošības apdraudējuma atklāšanas jomā, šajā ieteikumā ietvertās brīvprātīgās metāla detektoru veiktspējas prasības būtu jāpārskata un vajadzības gadījumā jāpielāgo. Tāpēc Komisija ar tehniskās darba grupas atklāšanas veiktspējas prasību jautājumos palīdzību cieši sekos tehnoloģiju attīstībai un citām attiecīgām norisēm un regulāri izvērtēs vajadzību pielāgot šo ieteikumu.

    (12)

    Efektivitātes un pārredzamības labad un jo īpaši ņemot vērā to, cik svarīgi ir pēc iespējas ātrāk novērst konstatētos drošības apdraudējumus, dalībvalstis būtu jāmudina īstenot šo ieteikumu un saprātīgā termiņā iesniegt Komisijai ziņojumu par saviem īstenošanas pasākumiem.

    (13)

    Pamatojoties uz minētajiem ziņojumiem un jebkādu citu būtisku informāciju, pēc piemērota laikposma būtu jānovērtē šā ieteikuma īstenošanā panāktais progress, lai cita starpā novērtētu, vai šajā jautājumā ir vajadzīgi saistoši Savienības tiesību akti,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO IETEIKUMU.

    1.

    Šajā ieteikumā piemēro šādas definīcijas:

    a)

    “metāla detektori” ir ierīces, kas sastāv vai nu no rokas metāla detektoriem, vai arkveida metāla detektoriem, un ir paredzētas metālu klātbūtnes noteikšanai uz personām vai priekšmetiem kā daļa no fiziskās drošības kontroles, lai atklātu interesējošus priekšmetus, kurus var izmantot drošības apdraudējumu radīšanai, piemēram, sprāgstvielas, šaujamieročus un asus priekšmetus;

    b)

    “metāla detektoru veiktspējas prasības” ir tehniskās specifikācijas, kurām jāatbilst metāla detektoriem, jo īpaši attiecībā uz to darbības laikā sasniedzamajiem rezultātiem;

    c)

    “ražojuma dokumentācija” ir dokumentācija, kas iesniegta papīra, elektroniskā vai abos formātos un kas satur informāciju par metāla detektoru veiktspējas prasībām;

    d)

    “sabiedriskas telpas” ir jebkura fiziska vieta, kas ir publiski pieejama, neatkarīgi no tā, vai var tikt piemēroti konkrēti piekļuves nosacījumi;

    e)

    “pašdeklarācija par atbilstību” ir deklarācija par atbilstību metāla detektoru veiktspējas prasībām, ko izsniedz ražotājs, pamatojoties uz paša ražotāja metodiku;

    2.

    Dalībvalstīm būtu jāpieprasa, lai pretendents drošības apdraudējuma atklāšanai sabiedriskās vietās, izņemot aviācijas jomā, paredzēto metāla detektoru iepirkuma procedūras piedāvājumā iekļautu ražojuma dokumentāciju, kas atbilst pielikuma 2. iedaļā izklāstītajām prasībām.

    3.

    Dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka metāla detektori, ko tās iegādājas drošības apdraudējuma atklāšanai sabiedriskās vietās, atbilst pielikuma 3. punktā noteiktajām metāla detektoru veiktspējas prasībām, izņemot gadījumus, kad tiek iepirkts aprīkojums izmantošanai civilās aviācijas jomā.

    4.

    Dalībvalstīm būtu jāpieprasa, lai drošības apdraudējuma atklāšanai sabiedriskās vietās paredzēto metāla detektoru iepirkuma procedūras dokumentā pretendents piedāvājumā iekļautu ražotāja izsniegtu deklarāciju par atbilstību veiktspējas prasībām, kas būtu pamatota uz paša ražotāja metodiku.

    5.

    Līdz 2024. gada 10. maijam dalībvalstīm saskaņā ar Savienības tiesību aktiem būtu jāveic vajadzīgie pasākumi, lai īstenotu šo ieteikumu.

    6.

    Dalībvalstīm būtu jāziņo Komisijai par saviem īstenošanas pasākumiem līdz 2024. gada 10. novembrim.

    Briselē, 2023. gada 10. maijā

    Komisijas vārdā –

    Komisijas locekle

    Ylva JOHANSSON


    (1)  Komisijas Īstenošanas lēmums C(2015) 8005, ar ko nosaka sīki izstrādātus pasākumus tādu kopīgu pamatstandartu īstenošanai aviācijas drošības jomā, kuros ir Regulas (EK) Nr. 300/2008 18. panta a) punktā minētā informācija.

    (2)  Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropadomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. “ES terorisma apkarošanas programma: paredzēt, novērst, aizsargāt, reaģēt” (COM(2020) 795 final).

    (3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) (OV L 119, 4.5.2016., 1. lpp.).

    (4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/680 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi, ko veic kompetentās iestādes, lai novērstu, izmeklētu, atklātu noziedzīgus nodarījumus vai sauktu pie atbildības par tiem vai izpildītu kriminālsodus, un par šādu datu brīvu apriti, ar ko atceļ Padomes Pamatlēmumu 2008/977/TI (OV L 119, 4.5.2016., 89. lpp.).


    PIELIKUMS

    Ražojuma dokumentācija un prasības metāla detektoru veiktspējai

    1. IEDAĻA. DEFINĪCIJAS

    Šajā pielikumā piemēro šādas definīcijas:

    1)

    “aktīva implantējama medicīniska ierīce (AIMD)” ir ar elektrību darbināma medicīniska ierīce, kuru var implantēt, nēsāt vai lietot abējādi un kurā parasti izmanto elektroniskās shēmas cilvēka fizioloģiskai uzraudzībai vai ārstēšanai, vai terapijai, piemēram, zāļu vai elektrostimulācijas nodrošināšanai;

    2)

    “operācijas koncepcija (CONOPS)” ir dokuments, kurā aprakstītas iekārtas īpašības un procedūra vai procedūras tās pareizai darbībai;

    3)

    “detektora plakne” ir iedomāta plakne (divdimensiju virsma), kas iet caur rokas metāla detektora vai arkveida metāla detektora sensora zonas centru, kura ir paralēla rokas metāla detektora sensora elementa plaknei vai arkveida metāla detektora portālam un kas sadala sensora zonu divās simetriskās daļās;

    4)

    “nodalīšanas procedūra” ir procedūra, kas nosaka praksi, saskaņā ar kuru priekšmetus, tostarp lielus priekšmetus, piemēram, makus, somas, mugursomas un cita veida bagāžu, un mazākus priekšmetus, piemēram, pulksteņus, brilles, jostas un rotaslietas, ko cilvēki nēsā līdzi, izņem un pārbauda atsevišķi, piemēram, izmantojot rentgena starus;

    5)

    “rokas metāla detektors (HHMD)” ir pārnēsājams metāla detektors, kas paredzēts, lai persona, kura ar to strādā, to turētu rokās, parasti ar vienu roku;

    6)

    “improvizēta sprāgstierīce (ISI)” ir bumba vai līdzīga sprāgstierīce, kas izgatavota un izvietota citādi nekā parastās militārās darbībās;

    7)

    “mērījumu plakne” ir iedomāta plakne (divdimensiju virsma), uz kuras testē rokas metāla detektoru vai arkveida metāla detektoru, kas ir paralēla detektora plaknei un uz kuru ir atsauce no detektora plaknes;

    8)

    “viltus trauksmes signāla biežums” ir viltus trauksmes biežums, t. i., trauksmes signālu par nekaitīgiem metāla priekšmetiem biežums, kas aprēķināts attiecībā pret to cilvēku skaitu, kuri ir izgājuši cauri metāla detektora arkveida zonai;

    9)

    “caurlaiduma ātrums” ir maksimālais cilvēku un viņu priekšmetu skaits, ko var pārbaudīt vienā laika vienībā, parasti vienā stundā, un detektors joprojām pareizi signalizē par jebkuriem atbilstoša izmēra metāla priekšmetiem saskaņā ar noteikto drošības standartu;

    10)

    “testa objekts” ir objekts, ko izmanto, lai pārbaudītu rokas metāla detektora vai arkveida metāla detektora darbību, imitējot elektromagnētiskās īpašības objektiem, kuri var radīt drošības apdraudējumu, piemēram, ierocim vai priekšmetam, ko var izmantot, lai neitralizētu drošības ierīces;

    11)

    “drošības standarts” ir standarts, kas definē visu konstatējamo drošības apdraudējumu kopumu, un norādītie apdraudējuma objekti reprezentē kopumu;

    12)

    “arkveida metāla detektors” ir stacionārs metāla detektors, kas parasti ir pastāvīgi uzstādīts noteiktā vietā un konstruēts arkas formā;

    13)

    “mehāniskie traucējumi” ir ietekme, ko uz metāla detektora darbību rada tuvumā esošas stacionāras vai kustīgas metāla konstrukcijas vai priekšmeti;

    14)

    NIJ standarts 0601.02” ir Nacionālā Tieslietu institūta standarts 0601.02, kas publicēts Nicholas G. Paulter Jr. Walk-Through Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0601.02, ASV Tieslietu departaments, Tieslietu programmu birojs, Nacionālais Tieslietu institūts, 2003. gads;

    15)

    NIJ standarts 0602.02” ir Nacionālā Tieslietu institūta standarts 0602.02, kas publicēts Nicholas G. Paulter Jr. Hand-Held Metal Detectors for Use in Concealed Weapon and Contraband Detection – NIJ Standard 0602.02, ASV Tieslietu departaments, Tieslietu programmu birojs, Nacionālais Tieslietu institūts, 2003. gads.

    2. IEDAĻA. RAŽOJUMA DOKUMENTĀCIJA

    Ražojuma dokumentācijai būtu jāatbilst šādām prasībām, kas attiecas gan uz rokas metāla detektoriem, gan arkveida metāla detektoriem, ja nav norādīts citādi:

    2.1.   Metāla detektoru fiziskie izmēri

    Rokas metāla detektora kopējais izmērs būtu jāizsaka kā garums x platums x augstums milimetros (mm).

    Ejas iekšējais izmērs un arkveida metāla detektora kopējais ārējais izmērs būtu jāizsaka kā garums x platums x augstums milimetros (mm).

    2.2.   Metāla detektoru svars

    Rokas metāla detektora (ieskaitot akumulatoru) un arkveida metāla detektora kopējais svars attiecīgi būtu jāizsaka gramos (g) un kilogramos (kg).

    2.3.   Barošanas avots

    Vajadzības gadījumā uz barošanas avota būtu jānorāda informācija par maiņstrāvas spriegumu (VAC), frekvenci (Hz), strāvu ampēros (A) un jaudu vatos (W).

    Pielaide būtu jāizsaka procentos (%).

    2.4.   Akumulators

    Būtu jānorāda, vai arkveida metāla detektoram klāt nāk rezerves barošanas avots (t. i., akumulators). Tādā gadījumā akumulatora darbības laiks būtu jānorāda stundās (h).

    Rokas metāla detektorā būtu jābūt zema akumulatora uzlādes līmeņa indikatoram. Akumulatora darbības laiks būtu jānorāda stundās (h).

    2.5.   Korpusa aizsargātības pakāpe

    Par korpusa aizsargātības pakāpi būtu jāziņo saskaņā ar EN 60529.

    2.6.   Darbības vide

    Darba temperatūra būtu jāizsaka Celsija grādos (°C).

    Uzglabāšanas temperatūra būtu jāizsaka Celsija grādos (°C).

    Gaisa mitrums būtu jāizsaka procentu intervālos (bez kondensācijas).

    Būtu jāsniedz informācija par pasākumiem, kas vajadzīgi, lai izvairītos no nelabvēlīgiem elektromagnētiskajiem traucējumiem, piemēram, ieteicamais attālums starp iekārtām metros (m).

    2.7.   Zonālā/pozicionālā signalizācija (arkveida metāla detektoriem)

    Informācija par uztveršanas zonu skaitu un to izvietojumu arkveida metāla detektora ejā būtu jāsniedz kā daļa no ražojuma dokumentācijas.

    2.8.   Prasības saistībā ar CE zīmi

    Ražojuma dokumentācijā būtu jābūt informācijai, kas apliecina metāla detektoru atbilstību ES CE zīmes prasībām. Ražotāji nosaka, kuri noteikumi attiecas uz viņu ražojumiem. Attiecīgie noteikumi var ietvert, piemēram:

    a)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/65/ES (2011. gada 8. jūnijs) par dažu bīstamu vielu izmantošanas ierobežošanu elektriskās un elektroniskās iekārtās (1);

    b)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2014/53/ES (2014. gada 16. aprīlis) par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz radioiekārtu pieejamību tirgū un ar ko atceļ Direktīvu 1999/5/EK (2);

    c)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2014/30/ES (2014. gada 26. februāris) par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz elektromagnētisko savietojamību (3);

    d)

    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2014/35/ES (2014. gada 26. februāris) par dalībvalstu tiesību aktu saskaņošanu attiecībā uz tādu elektroiekārtu pieejamību tirgū, kas paredzētas lietošanai noteiktās sprieguma robežās (4).

    2.9.   Vispārējās drošuma prasības

    Ražojuma dokumentācijā būtu jāiekļauj informācija, kas apliecina, ka ir ievēroti visi atsauces standarti un normas, kas nodrošina, ka metāla detektora lietošana ir droša gan pārbaudāmajām personām, gan personām, kas apkalpo šo iekārtu. Šajos atsauces standartos un normās ir ietverti šādi atsauces standarti un normas to jaunākajā apstiprinātajā versijā:

    a)

    Aktīvu implantējamu medicīnisku ierīču standarti

    EN 50527-1: Procedūra elektromagnētisko lauku iedarbības novērtēšanai uz darba ņēmējiem, kuri lieto aktīvas implantējamas medicīniskas ierīces – 1. daļa: Vispārīga informācija

    EN 50527-2-x: Procedūra elektromagnētisko lauku iedarbības novērtēšanai uz darba ņēmējiem, kuri lieto aktīvas implantējamas medicīniskas ierīces

    2.1. daļa: Īpašs novērtējums attiecībā uz darba ņēmējiem ar elektrokardiostimulatoriem

    2.2. daļa: Īpašs novērtējums attiecībā uz darba ņēmējiem ar kardioversijas defiblatoriem

    2.3. daļa: Īpašs novērtējums attiecībā uz darba ņēmējiem ar implantējamiem neirostimulatoriem

    EN ISO 14708-X: Ķirurģiskie implanti – aktīvas implantējamas medicīniskas ierīces

    2. daļa: Elektrokardiostimulatori

    3. daļa: Implantējami neirostimulatori

    4. daļa: Implantējami infūzijas sūkņi

    5. daļa: Asinsrites palīgierīces

    6. daļa: Īpašas prasības aktīvām implantējamām medicīniskām ierīcēm, kas paredzētas tahiaritmijas ārstēšanai (tostarp implantējamiem defibrilatoriem)

    7. daļa: Īpašās prasības kohleārajām un smadzeņu stumbra dzirdes implantu sistēmām

    b)

    Iedarbības uz cilvēkiem standarti:

    EN 50364: Elektronisko izstrādājumu kontroles (EAS), radio frekvenču noteikšanas (RFID) un līdzīga lietojuma ierīču, kas darbojas 0 Hz līdz 300 GHz frekvenču diapazonā, izstarotā elektromagnētiskā lauka iedarbības uz cilvēkiem standarts

    Padomes 1999. gada 12. jūlija Ieteikums 1999/519/EK par elektromagnētiskā lauka (no 0 Hz līdz 300 GHz) ietekmes uz plašu sabiedrību ierobežošanu

    Direktīva 2013/35/ES par minimālajām veselības aizsardzības un drošuma prasībām attiecībā uz darba ņēmēju pakļaušanu riskam, ko rada fizikāli faktori (elektromagnētiskie lauki)

    2.10.   Operācijas koncepcija

    Operācijas koncepcija (CONOPS) būtu jāiesniedz kā daļa no ražojuma dokumentācijas. Ja dažādas CONOPS ir saistītas ar dažādiem drošības standartiem, tas būtu skaidri jānorāda.

    3. IEDAĻA. VEIKTSPĒJAS PRASĪBAS METĀLA DETEKTORIEM

    Metāla detektoriem būtu jāatbilst šādām metāla detektoru veiktspējas prasībām:

    3.1.   Drošības standarti

    Metāla detektori būtu jāuzstāda atbilstoši attiecīgajiem drošības standartiem, kas atbilst pieciem turpmāk minētajiem standartiem:

    3.1.1.   1. standarts (attiecībā uz arkveida metāla detektoriem)

    Šis standarts ir paredzēts lietojumiem, kad nepieciešams atklāt bīstamus ieročus, bet kad nepieciešams augsts caurlaidums un zems viltus trauksmes signālu biežums. Izmantošana attiecas, piemēram, uz sabiedrisko transportu un lielām pulcēšanās vietām.

    Šajā kategorijā ietilpstošajiem apdraudējuma objektiem vajadzētu būt automātiskajām šautenēm, ložmetējiem un improvizētām sprāgstierīcēm (ISI), piemēram, triecienšautenēm (ar vai bez magazīnas), AK47, Beretta M12, Colt AR-15, cauruļbumbu korpusiem (80 x 300) mm un 4 litru nerūsējošā tērauda un alumīnija improvizētām sprāgstierīcēm, kā arī līdzīga izmēra objektiem.

    Šajā kategorijā būtu jāizmanto testa objekti, kas simulē ļoti lielus interesējošos objektus. Mantu nodalīšanas procedūras pieprasīt nevajadzētu, un ceļasomas, somas un mugursomas varētu pārnēsāt.

    3.1.2.   2. standarts (attiecībā uz arkveida metāla detektoriem)

    Šai kategorijai piederošajiem apdraudējuma objektiem būtu jābūt vidēja izmēra individuālajiem ieročiem (piemēram, Glock 17) un līdzīga izmēra priekšmetiem.

    Šajā kategorijā būtu jāizmanto testa objekti, kas imitē lielus interesējošus priekšmetus, tostarp pilna izmēra šaujamieroči, kā aprakstīts Nacionālā Tiesībaizsardzības un Krimināltiesību institūta (NILECJ) standarta 4.6. iedaļā, 2. drošības līmenī par testa vienību AM7 – “Ieroču atklāšanai izmantojams arkveida metāla detektors” (NILECJ-STD-0601.00).

    Mantu nodalīšanas procedūras pieprasīt nevajadzētu, un rokassomas un mugursomas varētu pārnēsāt.

    3.1.3.   3. standarts

    Šai kategorijai piederošajiem apdraudējuma objektiem būtu jābūt individuāliem mazizmēra ieročiem, no kompaktiem līdz kabatas izmēra šaujamieročiem, un līdzīga izmēra priekšmetiem.

    Šajā kategorijā būtu jāizmanto testēšanas objekti, kas imitē vidēja lieluma interesējošos objektus, tostarp no feromagnētiska vai neferomagnētiska metāla izgatavoti šaujamieroči, kā aprakstīts NIJ standarta 0601.02 vai NIJ standarta 0602.02 5.1. iedaļā. Kopijas un mehāniskie rasējumi ir iekļauti NIJ standartā 0601.02 un NIJ standartā 0602.02.

    Būtu jāpieprasa mantu nodalīšanas procedūras. Būtu jānodala visi metāla priekšmeti, izņemot makus, pulksteņus, jostas, apavus un sīkas rotaslietas.

    3.1.4.   4. standarts

    Šai kategorijai piederošajiem apdraudējuma objektiem vajadzētu būt nažiem, kuru asmens garums pārsniedz 7,5 cm, un līdzīga izmēra priekšmetiem.

    Šajā kategorijā būtu jāizmanto testa objekti, kas imitē mazus interesējošos objektus, tostarp naži no feromagnētiska vai neferomagnētiska metāla, kuru asmens garums pārsniedz 7,5 cm, kā aprakstīts NIJ standarta 0601.02 vai NIJ standarta 0602.02 5.2. iedaļā. Kopijas un mehāniskie rasējumi ir iekļauti NIJ standartā 0601.02 un NIJ standartā 0602.02.

    Būtu jāpieprasa mantu nodalīšanas procedūras. Būtu jānodala visi metāla priekšmeti, izņemot mazus pulksteņus un mazas jostas.

    3.1.5.   5. standarts

    Šajā kategorijā ietilpstošajiem apdraudējuma objektiem būtu jābūt nelieliem ieročiem, piemēram, nerūsējošā tērauda nažiem, rokudzelžu atslēgām, skrūvgrieža uzgaļiem, mazkalibra lādiņiem un līdzīga izmēra priekšmetiem.

    Šajā kategorijā būtu jāizmanto testa objekti, kas imitē ļoti mazus interesējošos priekšmetus, tostarp nelielus ieročus, kas paslēpti pie personas un ir izgatavoti no feromagnētiska vai neferomagnētiska metāla, kā aprakstīts NIJ standarta 0601.02 vai NIJ standarta 0602.02 5.3. iedaļā. Kopijas un mehāniskie rasējumi ir iekļauti NIJ standartā 0601.02 un NIJ standartā 0602.02.

    Būtu jāpieprasa mantu nodalīšanas procedūras. Būtu jānodala visi metāla priekšmeti.

    3.2.   Detektoru jutība

    Metāla detektoram būtu jāatklāj interesējošie objekti, ko var izmantot, lai radītu draudus drošībai, kurus nēsā, nes vai velk līdzi, neatkarīgi no to novietojuma, trajektorijas un pārvietošanās vai pārvietošanās ātruma.

    Detektora jutība var atšķirties atkarībā no standarta, kādam atbilst šā pielikuma 3.1. iedaļā aprakstītā iekārta. 1. standartam ir nepieciešams detektors ar viszemāko jutību, savukārt 5. standartam ir nepieciešams detektors ar visaugstāko jutību.

    3.2.1.   Novietojums un pārvietošanas ātrums (attiecībā uz rokas metāla detektoru)

    Rokas metāla detektoram ir jāatrod testējamais objekts, kas atbilst konkrētam drošības standartam, novietojot to atbilstošajā(-ās) mērīšanas plaknē(-ēs) katram atļautajam novietojumam, pārvietojot detektoru ar ātrumu no 0,05 līdz 2,0 m/s, kā aprakstīts NIJ standartā 0602.02.

    3.2.2.   Novietojums, trajektorija un pārvietošanās ātrums (attiecībā uz arkveida metāla detektoru)

    Minimālais ortogonālo novietojumu kopums, kas būtu jāizmanto arkveida metāla detektora jutības testēšanai, ir aprakstīts ASTM International“Standard Practice for Performance Evaluation of In-Plant Walk-Through Metal Detector” C1309 – 97(2021).

    Kā aprakstīts NIJ standartā 0601.02, arkveida metāla detektoram noteiktās trajektorijas pozīcijās būtu jāatklāj testējamais objekts, kas atbilst konkrētam drošības standartam.

    Visas pozīcijas, kurās testa objekts izmēra un novietojuma dēļ pilnībā neatbilst detektora ejai vai kuru dēļ kāda testa objekta daļa pārsniedz maksimālo detektoru zonu augstumu, ir jāizlaiž.

    Testējamā objekta vidējam pārvietošanās ātrumam testēšanas laikā jābūt tādam, kāds ir normāls iešanas ātrums (0,5 m/s – 1,3 m/s).

    3.3.   Atkārtojamība

    Atklāšanas atkārtojamība būtu jānodrošina, izmantojot ražotāja kvalitātes sistēmu un testējot dažādas metāla detektoru vienības noteiktās pozīcijās.

    3.4.   Metāla atpazīšana (attiecībā uz arkveida metāla detektoriem)

    Arkveida metāla detektoru metālu atpazīšanas specifikācijās būtu jābūt prasībai par to, lai arkveida metāla detektors signalizētu par atbilstošo objektu, nevis par nekaitīgu objektu. Atpazīšana jānovērtē, testējot arkveida metāla detektoru reālā vidē pēc tam, kad detektora veiktspēja ir apstiprināta atbilstoši konkrētajam drošības standartam. Atbilstoši vērtējamajam drošības standartam varētu būt nepieciešamas attiecīgas nodalīšanas procedūras. Lai novērtētu atpazīšanu, būtu jāaprēķina signāla/kopējā tranzītu skaita attiecība pret to cilvēku skaitu, kas iziet cauri arkveida metāla detektoram. Cilvēku skaitam, kas nepieciešams šim statistiskajam apsekojumam, būtu jābūt vismaz vienam tūkstotim.

    3.5.   Caurlaidums un viltus trauksmes signāla biežums (attiecībā uz arkveida metāla detektoriem)

    Arkveida metāla detektora drošības pārbaudes laikam uz vienu personu būtu jābūt īsākam par divām sekundēm. Viltus trauksmes signāla biežumam būtu jābūt mazākam par 5 %, ievērojot šā pielikuma 3.1. iedaļā aprakstītās nodalīšanas procedūras.

    3.6.   Mehāniskie traucējumi

    Detektoram nevajadzētu signalizēt, kad tas ir noregulēts tā, lai noteiktu atbilstoša izmēra testa objektu.

    3.7.   Traucējumi saistībā ar vairākiem metāla priekšmetiem (attiecībā uz arkveida metāla detektoriem)

    Arkveida metāla detektora gadījumā metāla priekšmetu, kas nav izvēlētajā drošības standartā aprakstītie apdraudējuma objekti, klātbūtnei nevajadzētu ietekmēt apdraudējuma objekta atklāšanu, kad tas šķērso detektora eju.

    3.8.   Skaņas un gaismas signāli

    Metāla detektoram būtu jābūt aprīkotam ar skaņas un gaismas signālu. Skaņas signālam būtu jābūt dzirdamam viena metra attālumā rokas metāla detektora gadījumā un divu metru attālumā arkveida metāla detektora gadījumā. Gaismas indikatoram būtu jānorāda, ka rokas metāla detektors darbojas, savukārt arkveida metāla detektora gadījumā gaismas indikatoram būtu jānorāda uztvertā signāla stiprums.


    (1)  OV L 174, 1.7.2011., 88. lpp.

    (2)  OV L 153, 22.5.2014., 62. lpp.

    (3)  OV L 96, 29.3.2014., 79. lpp..

    (4)  OV L 96, 29.3.2014., 357. lpp.


    Top