Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014A1115(01)

Komisijas atzinums ( 2014. gada 14. novembris ) par Eiropas Centrālās bankas regulas projektu par naudas tirgu statistiku

OV C 407, 15.11.2014, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

15.11.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 407/1


KOMISIJAS ATZINUMS

(2014. gada 14. novembris)

par Eiropas Centrālās bankas regulas projektu par naudas tirgu statistiku

2014/C 407/01

Ievads

Komisija 2014. gada 8. septembrī saņēma Eiropas Centrālās bankas (ECB) pieprasījumu sniegt atzinumu par jaunas regulas projektu par naudas tirgus statistiku.

Komisija atbalsta šo pieprasījumu un atzīst, ka ECB tādējādi rīkojas saskaņā ar pienākumu apspriesties ar Komisiju par to ECB regulu projektiem, kas saistītas ar Komisijas statistikas prasībām, kā noteikts 5. panta 2. punktā Padomes 1998. gada 23. novembra Regulā (EK) Nr. 2533/98 par statistikas informācijas vākšanu, ko veic Eiropas Centrālā banka (1), lai nodrošinātu saskaņotību, kas vajadzīga, lai sagatavotu statistiku, kura atbilst attiecīgajām ECB un Komisijas informācijas prasībām. Laba sadarbība starp ECB un Komisiju ir izdevīga gan abām iestādēm, gan lietotājiem un respondentiem, jo tā veicina efektīvāku Eiropas statistikas sagatavošanu. Komisija atzinīgi vērtē arī to, ka minētajā regulā ir skaidra atsauce uz tās atzinumu.

Komisija atzinīgi vērtē ECB iniciatīvu apkopot datus par naudas tirgiem. Komisija atbalsta jebkādus centienus palielināt šo tirgu pārredzamību un atzīst, ka ir nepieciešami dati, lai izveidotu ticamus un pamatotus etalonus saskaņā ar Starptautiskās vērtspapīru komisiju organizācijas (IOSCO) un Eiropas Banku iestādes (EBI) jaunākajām pamatnostādnēm.

Priekšlikuma būtība ir skaidra un svarīga, un priekšlikums plašam ieinteresēto personu kopumam ir nozīmīgs saistībā ar dažādiem mērķiem – monetārās politikas analīzi, procentu likmes etalonu aprēķināšanu, banku uzraudzības uzdevumiem, politikas analīzi un minēto tirgu pārredzamību. Tiem visiem ir izšķirīga nozīme saistībā ar finanšu sistēmas pareizu darbību.

Komisija uzskata, ka ir svarīgi, ka jebkuri ar šīs regulas palīdzību ECB apkopotie dati par naudas tirgiem tiek darīti pieejami citām attiecīgajām Savienības iestādēm, lai tās veiktu savus pienākumus.

Kā ierosināts, dati tiks iegūti no monetārajām finanšu iestādēm (MFI). Komisija pauž bažas par to, ka MFI sarakstā ir ietvertas vienības, kas nav aktīvi noguldījumu pieņēmēji, un uzsver, ka būtu jāievēro statistikas principi.

Piezīmes par tiesību akta priekšlikumu un ierosinātie grozījumi

Ar šo iniciatīvu tiks pieprasīts ziņot par dažādiem naudas tirgus darījumiem, piemēram, nenodrošinātiem parāda instrumentiem, konkrētiem īstermiņa vērtspapīru finansēšanas darījumiem (piemēram, repo darījumiem, pirkšanas/atpārdošanas darījumiem) un atvasinātajiem instrumentiem. Līdz ar to ziņošana ļaus ECB pildīt tās uzdevumu sagatavot visaptverošus, sīki izstrādātus un saskaņotus statistikas datus par eurozonas naudas tirgiem.

Šī iniciatīva ir cieši saistīta ar divām galvenajām norisēm ES tiesību aktu jomā.

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai par ziņošanu par vērtspapīru finansēšanas darījumiem un to pārredzamību (VFD), COM(2014)40 final29.1.2014.

Pēc pieņemšanas regula uzliks par pienākumu ES mērogā ziņot darījumu reģistram par visiem vērtspapīru finansēšanas darījumiem, kas noslēgti ES, tostarp par īstermiņa repo darījumiem un pārdošanas/atpirkšanas darījumiem. ES centrālajām bankām, kā arī citām kompetentajām iestādēm būs piekļuve visiem datiem, kas ir nepieciešami, lai izpildītu savus pienākumus. Tā kā ir paredzams, ka ziņošanas pienākums stāsies spēkā pēc 2017. gada, ir svarīgi izvairīties no tā, ka tirgus dalībniekiem tiek piemērotas dubultas ziņošanas prasības.

Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 4. jūlija Regula (ES) Nr. 648/2012 par ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem, centrālajiem darījumu partneriem un darījumu reģistriem (2).

Tāpat ir būtiski izvairīties no dubultu ziņošanas prasību uzlikšanas tirgus dalībniekiem attiecībā uz atvasināto instrumentu darījumiem. Šajā nolūkā ECB iniciatīvā būtu jāņem vērā darījumu reģistros jau pieejamie dati un būtu jāpieprasa vienīgi nepieciešamie datu elementi, kas trūkst statistikas izstrādes vajadzībām.

Ņemot vērā nepieciešamību izvairīties no dubultas ziņošanas pienākumiem un ņemot vērā gaidāmo regulas par ziņošanu par VFD un to pārredzamību stāšanos spēkā, ir ierosināts grozīt 11. pantu, lai precizētu, ka regulāras atjaunināšanas pēc sākotnējās pirmās pārskatīšanas varētu tikt veiktas biežāk nekā ik pēc diviem gadiem, ja stājas spēkā jaunas, līdzīgas ziņošanas prasības, ko nosaka ES tiesību akti. Šā grozījuma atbalstam ir arī ierosināts ieviest jaunu apsvērumu, norādot, ka gadījumos, kad datus par vērtspapīru finansēšanas darījumu vai atvasināto instrumentu līgumu jau ir ziņots darījumu reģistram un kad ECB ir efektīva piekļuve informācijai par minētajiem darījumiem, tiek uzskatīts, ka ziņošanas prasības, kas noteiktas ECB regulā par naudas tirgu statistiku, ir izpildītas.

Secinājums

Komisija kopumā atbalsta regulas projektu, ciktāl tas veicina ticamas finanšu tirgus statistikas apkopošanu Eiropas līmenī, kas ir ļoti svarīgi ieinteresētajām personām, tostarp pašai Komisijai.

Tomēr Komisija uzskata, ka būtu jāatrisina iepriekš minētie jautājumi.

Briselē, 2014. gada 14. novembrī

Komisijas vārdā –

Komisijas locekle

Marianne THYSSEN


(1)  OV L 318, 27.11.1998., 8. lpp.

(2)  OV L 201, 27.7.2012., 1. lpp.


Top