EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011A1221(02)

Komisijas atzinums ( 2011. gada 20. decembris ) saskaņā ar Euratom līguma 37. pantu par radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plānu attiecībā uz atkritumiem no ļoti zema līmeņa radioaktivitātes atkritumu glabātavas, kas atrodas Lietuvā, Ignalinas atomelektrostacijas tiešā tuvumā

OV C 373, 21.12.2011, p. 3–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

21.12.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 373/3


KOMISIJAS ATZINUMS

(2011. gada 20. decembris)

saskaņā ar Euratom līguma 37. pantu par radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plānu attiecībā uz atkritumiem no ļoti zema līmeņa radioaktivitātes atkritumu glabātavas, kas atrodas Lietuvā, Ignalinas atomelektrostacijas tiešā tuvumā

(Autentisks ir tikai teksts lietuviešu valodā)

2011/C 373/02

Turpmāk sniegtais novērtējums veikts saskaņā ar Euratom līgumu, neskarot nekādus papildu novērtējumus, kas jāveic saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienības darbību, un saistības, kas izriet no tā un no sekundāriem tiesību aktiem.

Atbilstīgi Euratom līguma 37. pantam Eiropas Komisija 2011. gada 16. jūnijā saņēma no Lietuvas valdības vispārīgus datus saistībā ar radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plānu attiecībā uz atkritumiem no ļoti zema līmeņa radioaktivitātes atkritumu glabātavas, kas atrodas Lietuvā, Ignalinas atomelektrostacijas tiešā tuvumā.

Pamatojoties uz šiem datiem un papildu informāciju, kuru Komisija pieprasīja 2011. gada 6. jūlijā un kuru Lietuvas iestādes sniedza 2011. gada 1. augustā, un apspriedusies ar ekspertu grupu, Komisija ir pieņēmusi šādu atzinumu.

1.

Attālums no iekārtas līdz tuvākajai robežai ar kādu citu dalībvalsti, šajā gadījumā Latviju, ir 8 km. Nākamā tuvākā dalībvalsts ir Polija apmēram 250 km attālumā. Kaimiņvalsts Baltkrievijas Republika ir 5 km attālumā.

2.

Glabātavas ekspulatācijas laikā:

radioaktīvos atkritumus ievietos glabātavā bez nodoma tos no turienes izņemt,

glabātavai nav jāsaņem izplūžu atļauja šķidro un gāzveida radioaktīvo vielu izplūdēm. Normālas ekspluatācijas apstākļos no glabātavas izdalīsies radioaktīvas gāzes un nelielos daudzumos var noplūst radioaktīvs infiltrāts; taču tas nespēs apdraudēt iedzīvotāju veselību citās dalībvalstīs vai kaimiņvalstī,

ja negadījumā, kura veids un apjoms ņemts vērā vispārīgajos datos, notiktu neparedzēta radioaktīvā piesārņojuma noplūde, devas, ko saņemtu citu dalībvalstu vai kaimiņvalsts iedzīvotāji, no veselības viedokļa nebūtu būtiskas.

3.

Pēc glabātavas galīgās slēgšanas:

glabātavas galīgās slēgšanas pasākumi, kas aprakstīti vispārīgajos datos, vieš paļāvību, ka iepriekš 2. punktā minētie secinājumi būs spēkā ilgtermiņā.

Visbeidzot, Komisija uzskata, ka apsaimniekošanas plāna īstenošana attiecībā uz jebkāda veida radioaktīvajiem atkritumiem no ļoti zema līmeņa radioaktivitātes atkritumu glabātavas, kas atrodas Lietuvā, Ignalinas atomelektrostacijas tiešā tuvumā, gan normālas darbības apstākļos, gan notiekot negadījumam, kura veids un apjoms ņemts vērā vispārīgajos datos, nevarētu radīt ūdens, augsnes vai gaisa radioaktīvo piesārņojumu citā dalībvalstī vai kaimiņvalstī.

Briselē, 2011. gada 20. decembrī

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Günther OETTINGER


Top