EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009A0610(01)

Komisijas Atzinums ( 2009. gada 9. jūnijs ) par to radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plānu, kuri rodas Bohunice A-1 kodolspēkstacijas slēgšanas 2. fāzē Slovākijas Republikā, saskaņā ar Euratom līguma 37. pantu

OV C 131, 10.6.2009, p. 1–1 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

10.6.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 131/1


KOMISIJAS ATZINUMS

(2009. gada 9. jūnijs)

par to radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plānu, kuri rodas Bohunice A-1 kodolspēkstacijas slēgšanas 2. fāzē Slovākijas Republikā, saskaņā ar Euratom līguma 37. pantu

(Autentisks ir tikai teksts slovāku valodā)

2009/C 131/01

Eiropas Komisija 2008. gada 17. septembrī atbilstīgi Euratom līguma 37. pantam no Slovākijas valdības saņēma vispārīgus datus par to radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plānu, kuri rodas saistībā ar Bohunice A-1 kodolspēkstacijas slēgšanas 2. fāzi.

Pamatojoties uz šiem datiem un Komisijas 2008. gada 16. oktobrī un 2008. gada 28. novembrī pieprasīto papildu informāciju, ko Slovākijas iestādes sniedza 2008. gada 4. decembrī un 2009. gada 25. februārī, un apspriedusies ar ekspertu grupu, Komisija ir izstrādājusi šādu atzinumu.

1.

Attālums starp kodolspēkstaciju un tuvāko punktu kādas citas dalībvalsts teritorijā, šajā gadījumā Čehijā, ir aptuveni 38 km. Austrijas un Ungārijas robeža atrodas attiecīgi 55 km un 62 km attālumā.

2.

Normālos darbības apstākļos šķidro un gāzveida izmešu noplūdes neapdraudēs iedzīvotāju veselību citās dalībvalstīs.

3.

Zemas un vidējas aktivitātes cietos radioaktīvos atkritumus īslaicīgi glabās uz vietas, un pēc tam tos pārvedīs uz Slovākijas valdības apstiprinātu atkritumu apglabāšanas vietu. Augstas aktivitātes cietos radioaktīvos atkritumus uzglabās uz vietas objektā līdz attiecīga valsts repozitārija izveidei.

4.

Cietajiem atkritumiem vai materiālu atlikumiem, kas nav radioaktīvi un kas atbilst drošības normām, nepiemēros reglamentējošu kontroli, nododot tos apglabāšanai kā parastos atkritumus, atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei.

Komisija iesaka Slovākijas iestādēm Kopienas vadlīniju kontekstā pārskatīt radioaktivitātes normas šādu materiālu nokļūšanai vidē, lai nodrošinātu atbilstību Direktīvā 96/29/Euratom noteiktajiem kritērijiem saistībā ar atbrīvošanu no ziņošanas prasībām.

5.

Ja vispārīgajos datos izvērtēto veidu un mēroga avāriju gadījumos notiktu neplānotas radioaktīvas noplūdes, jonizējošā starojuma devas, kas skartu citu dalībvalsti, nevarētu apdraudēt attiecīgās dalībvalsts iedzīvotāju veselību.

Visbeidzot, Komisija uzskata, ka gan normālas ekspluatācijas apstākļos, gan notiekot avārijām, kuru veids un mērogs ņemts vērā vispārīgajos datos, radioaktīvo atkritumu apsaimniekošanas plāna īstenošana saistībā ar Bohunice A-1 kodolspēkstacijas slēgšanas 2. fāzi Slovākijas Republikā neizraisīs ūdeņu, augsnes vai gaisa telpas radioaktīvo piesārņojumu citā dalībvalstī.


Top