Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006Q1219(02)

    Olaf uzraudzības komitejas reglaments

    OV C 311, 19.12.2006, p. 63–66 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2011; Aizstāts ar 32011Q1124(01)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/proc_rules/2006/1219/oj

    19.12.2006   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 311/63


    OLAF UZRAUDZĪBAS KOMITEJAS REGLAMENTS

    (2006/C 311/19)

    UZRAUDZĪBAS KOMITEJA,

    ņemot vērā 11. panta 6. punktu Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 25. maija Regulā (EK) Nr. 1073/1999 par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF), (1)

    ņemot vērā 11. panta 6. punktu Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 25. maija Regulā (Euratom) Nr. 1074/1999 par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF) (2),

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGLAMENTU.

    I SADAĻA

    UZRAUDZĪBAS KOMITEJAS UZDEVUMI UN ATBILDĪBA

    1. pants

    Uzdevumi

    Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) Uzraudzības komiteja veic Regulā (EK) Nr. 1073/1999 un Regulā (Euratom) Nr. 1074/1999 noteiktos uzdevumus.

    2. pants

    Pilnvaras

    1.   Veicot savus uzdevumus, Uzraudzības komiteja īsteno Regulā (EK) Nr. 1073/1999 un Regulā (Euratom) Nr. 1074/1999 noteiktās pilnvaras un citus piemērojamos noteikumus.

    2.   Jo īpaši, lai veiktu regulāru uzraudzību tam, kā Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai īsteno savu izmeklēšanas funkciju, Uzraudzības komiteja var sadarbībā ar OLAF noteikt kārtību, kurā tiek sīki izstrādāti noteikumi par šādu uzraudzību. Šajos noteikumos ir jāparedz arī OLAF informācijas un dokumentu konfidencialitāte un citi vispārējas intereses jautājumi.

    3.   Uzraudzības komiteja pieņem attiecīgus lēmumus attiecībā uz informāciju, ko OLAF ģenerāldirektors tai iesniedz saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 7. punktu un Regulas (Euratom) Nr 1074/1999 11. panta 7. punktu.

    4.   Uzraudzības komiteja īsteno savas pilnvaras saskaņā ar III sadaļas noteikumiem.

    II SADAĻA

    SASTĀVS UN DARBĪBA

    3. pants

    Sastāvs

    1.   Sastāvs un metode iecelšanai amatā un Uzraudzības komitejas locekļu pilnvaru laiks ir noteikts Regulā (EK) Nr. 1073/1999 un Regulā (Euratom) Nr 1074/1999.

    2.   Ja Uzraudzības komitejas loceklis nevar darboties komitejā vai atkāpjas no amata, tad viņš par to informē komitejas priekšsēdētāju, lai būtu iespējams veikt attiecīgos pasākumus.

    4. pants

    Ētika

    1.   Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 5. punktu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 11. panta 5. punktu Uzraudzības komitejas locekļi, pildot savus pienākumus, nelūdz un nepieņem nevienas valdības vai iestādes, organizācijas, biroja vai aģentūras norādījumus.

    2.   Līdzīgi, kā noteikts lēmumā par viņu iecelšanu amatā, Uzraudzības komitejas locekļi nedrīkst izskatīt jautājumus, kuros tiem ir tieša vai netieša personīga interese, piemēram, lai mazinātu savu neatkarību, jo īpaši ģimenes un finansiālās intereses.

    Viņiem ir jāievēro slepenība attiecībā uz viņiem iesniegtajiem dokumentiem un viņu apsvērumiem saistībā ar tiem.

    3.   Uzraudzības komitejas locekļi informē komiteju par jebkuru situāciju, kad var tikt kompromitēti komitejas darbības principi, kas minēti 1. un 2. punktā, lai komiteja varētu veikt attiecīgus pasākumus.

    5. pants

    Vadība

    1.   Uzraudzības komiteja ievēl priekšsēdētāju no tās locekļu vidus ar balsu vairākumu.

    2.   Priekšsēdētāju ievēl uz vienu gadu ar atkārtotas ievēlēšanas iespēju. Balsošanu veic esošā priekšsēdētāja pēdējās vadītās sanāksmes laikā.

    3.   Ja priekšsēdētājs jebkādu iemeslu dēļ nevar veikt savus pienākumus ilgāku periodu, viņš par šo situāciju informē komitejas locekļus. Šādā gadījumā ievēl jaunu priekšsēdētāju saskaņā ar 1. punktā noteikto procedūru.

    4.   Priekšsēdētājs pārstāv Uzraudzības komiteju un vada tās sanāksmes. Viņam ir jānodrošina, ka komitejas procedūras tiek veiktas pareizi. Priekšsēdētājs sasauc komitejas sanāksmes un nosaka sanāksmju vietu, datumu un laiku. Priekšsēdētājs sagatavo darba kārtības projektu un nodrošina, ka komitejas lēmumi tiek īstenoti.

    5.   Ja priekšsēdētājs īslaicīgi nevar veikt savus pienākumus, viņš var lūgt kādu komitejas locekli to aizvietot.

    6.   Priekšsēdētāja prombūtnes laikā un, ja nav veikta 5. punktā minētā procedūra, priekšsēdētāja pienākumus veic vecākais loceklis.

    7.   Priekšsēdētājam ir pilnvaras nosūtīt vēstules un atbildēt uz vēstulēm attiecībā uz Uzraudzības komitejas darbībām. Priekšsēdētājs informē komitejas locekļus par vēstulēm, ko viņš ir saņēmis vai uz kurām viņš ir atbildējis.

    6. pants

    Sanāksmes

    1.   Uzraudzības komiteja pilda savas pilnvaras, organizējot struktūras sanāksmes. Tā tiekas vismaz desmit reizes gadā. Tā var pieņemt lēmumus tikai, ja vairākums locekļu ir klātesoši. Tā tiekas arī pēc priekšsēdētāja iniciatīvas vai pēc vairākuma tās locekļu pieprasījuma.

    2.   Paziņojumus par sanāksmēm nosūta saņēmējiem ar pietiekamu laika rezervi, lai tie sasniegtu saņēmējus vēlākais vienu nedēļu pirms attiecīgās sanāksmes, izņemot gadījumus, ko priekšsēdētājs uzskata par steidzamiem. Paziņojumā ietver darba kārtības projektu un dokumentus sanāksmei, izņemot, ja dokumenti ir tādi, ko nevar pievienot. Galīgo darba kārtību apstiprina katras sanāksmes sākumā.

    3.   Jebkurš komitejas loceklis var lūgt priekšsēdētāju ietvert darba kārtībā atsevišķus jautājumus vai īpašus pasākumus, vai pievienot tos darba kārtībai.

    4.   Pēc OLAF ģenerāldirektora pieprasījuma priekšsēdētājs var sasaukt Uzraudzības komiteju vai ietvert darba kārtībā atsevišķus jautājumus. Ģenerāldirektora priekšlikumiem pievieno vajadzīgos dokumentus.

    5.   Uzraudzības komiteja var uzaicināt OLAF ģenerāldirektoru piedalīties sanāksmēs, kas attiecas uz viņa darbu. Citi OLAF locekļi var tikt uzaicināti piedalīties komitejas sanāksmē, ja ir vajadzīga to klātbūtne. Šādi uzaicinājumi tiek nosūtīti ar OLAF ģenerāldirektora starpniecību.

    OLAF ģenerāldirektoru informē par jautājumiem darba kārtībā saistībā ar pirmajā daļā minēto personu piedalīšanos sanāksmē.

    6.   Kopienu, dalībvalstu vai asociēto dalībvalstu iestāžu, struktūru, biroju vai aģentūru pārstāvji var tikt uzaicināti piedalīties Uzraudzības komitejas darbā saistībā ar konkrētu jautājumu sanāksmes darba kārtībā.

    7. pants

    Darba metodes

    1.   Uzraudzības komitejas sanāksmes nav atklātas. Komitejas procedūras un iekšējie dokumenti, uz kuriem tās ir pamatotas, ir konfidenciālas, ja vien komiteja neizlemj par pretējo.

    Uz dokumentiem un informāciju, ko iesniedz OLAF ģenerāldirektors, attiecas EK Līguma 287. pants par minēto dokumentu un informācijas aizsardzību un konfidencialitāti, Regulas (EK) Nr. 1073/1999 8. pants un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 8. pants.

    2.   Uzraudzības komiteja apstiprina ne vairāk kā trīs darba valodas. Dokumenti un atzinumu projekti, ziņojumi vai lēmumi tiek sagatavoti komitejas apstiprinātajās darba valodās. Ja vajadzīgs, komitejas loceklis var lūgt pārtulkot jebkuru dokumentu viņa valodā.

    3.   Atzinumi, ziņojumi un lēmumi tiek pieņemti Uzraudzības komitejas plenārsēdēs.

    4.   Atkāpjoties no šā principa, atsevišķus lēmumus var pieņemt saskaņā ar rakstisku procedūru, ja Uzraudzības komiteja kādā iepriekšējā sanāksmē ir apstiprinājusi šādas procedūras izmantošanu.

    Steidzamos gadījumos priekšsēdētājs var apspriesties ar komitejas locekļiem rakstiski.

    Jebkurā gadījuma viņam ir jānosūta lēmuma projekts komitejas locekļiem. Ja komitejas locekļi priekšsēdētāja noteiktajā laikā, proti, piecu darba dienu laikā no priekšlikuma saņemšanas, neceļ iebildumus attiecībā uz lēmuma projektu priekšlikums ir uzskatāms par pieņemtu. Ja komitejas loceklis piecu darba dienu laikā no lēmuma projekta saņemšanas lūdz, lai projekts tiktu apspriests komitejā, rakstiskā procedūra tiek atlikta.

    8. pants

    Referenti

    1.   Uzraudzības komiteja pēc priekšsēdētāja priekšlikuma var noteikt vienu vai vairākus referentus no tās locekļu vidus, lai sagatavotos diskusijām vai procedūrām.

    2.   Ja konkrētais jautājums ir steidzams, priekšsēdētājs pats var noteikt referentu. Tādā gadījumā viņš par to nekavējoties informē komitejas locekļus.

    3.   Referents apsver viņam uzticētos jautājumus un iesniedz Uzraudzības komitejai ziņojuma projektu. Ja vajadzīgs, viņš var saņemt palīdzību no komitejas sekretariāta.

    9. pants

    Pārbaudes, pētījumi un eksperta padomi

    Tās pilnvaru ietvaros Uzraudzības komiteja var veikt attiecīgas pārbaudes, pētījumus vai saņemt eksperta padomus. Komiteja var lūgt arī OLAF vai Kopienu, dalībvalstu vai asociēto valstu iestāžu, struktūru, biroju vai aģentūru ierēdņu vai citu darbinieku palīdzību.

    10. pants

    Balsošanas procedūra

    1.   Lēmumus pieņem ar Uzraudzības komitejas locekļu balsu vairākumu pēc priekšsēdētāja priekšlikuma.

    2.   Pēc komitejas locekļa ierosinājuma balsošanu var veikt aizklāti.

    11. pants

    Protokols

    1.   Visas Uzraudzības komitejas sanāksmes protokolē. Protokolu sagatavo komitejas darba valodās.

    2.   Protokola projektu atbilstīgi priekšsēdētāja norādījumiem sagatavo sekretariāts un iesniedz Uzraudzības komitejas locekļiem apstiprināšanai nākamajā sanāksmē.

    3.   Apstiprināšanas laikā jebkurš komitejas loceklis var ierosināt grozīt protokolu. Komitejas locekļi arīdzan var lūgt pievienot protokolam jebkurus rakstiskus paziņojumus vai noderīgus dokumentus.

    4.   Tiklīdz protokols ir apstiprināts, priekšsēdētājs un sekretariāta atbildīgā persona to paraksta un arhivē komitejas sekretariātā. Protokolus var darīt publiski pieejamus, ja komiteja tā izlemj.

    12. pants

    Sekretariāts

    1.   Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 6. punktu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 11. panta 6. punktu Uzraudzības komitejai ir sekretariāts, kas tai palīdz veikt uzdevumus.

    2.   Uzraudzības komiteja informē OLAF ģenerāldirektoru par sekretariāta vajadzībām attiecībā uz piemērotu personālu un resursiem, lai nodrošinātu komitejas pienākumu izpildi un garantētu komitejas darba nepārtrauktību.

    3.   Sekretariāta darbinieku rīcībā esošā informācija ir uzskatāma par konfidenciālu. šis pienākums darbiniekiem ir saistošs arī pēc tam, kad viņi beidz savu pienākumu pildīšanu. Ja Uzraudzības komitejai top zināms, ka sekretariāta loceklis ir pārkāpis pienākumu ievērot konfidencialitāti, priekšsēdētājs par to informē OLAF ģenerāldirektoru, lai varētu veikt atbilstošus pasākumus.

    4.   Sekretariāts palīdz Uzraudzības komitejai piešķirto uzdevumu efektīvā izpildē, lai pastiprinātu OLAF neatkarību. šajā ziņā tas palīdz priekšsēdētājam sagatavot un vadīt sanāksmes. Tas izstrādā darba kartību katrai sanāksmei, sagatavo sanāksmju protokolus, sniedz komitejas locekļiem informāciju un dokumentus par katru viņu darbības jomu, priekšsēdētāja vadībā palīdz izstrādāt tekstus un sniedz palīdzību komitejas locekļiem, īpaši tad, kad tie darbojas kā referenti. šim nolūkam sekretariāta locekļi vajadzības gadījumā apmeklē sanāksmes kopā ar referentiem, lai veiktu minētos uzdevumus.

    III SADAĻA

    PILNVARU IZMANTOŠANA

    13. pants

    Pasākumi, kas jāveic saistībā ar ģenerāldirektora sniegto informāciju

    1.   Uzraudzības komiteja, izskatījusi darbību programmu, ko tai ik gadu nosūta OLAF ģenerāldirektors, var sniegt atzinumu, kurā izklāstītas būtiskas piezīmes par jebkuru no tās mandātā ietilpstošajām jomām.

    Tā arī izskata informāciju par OLAF darbībām, ko tai regulāri sūta ģenerāldirektors, un sniedz atzinumus par minēto informāciju saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 1. punkta otro daļu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 11. panta 1. punkta otro daļu.

    2.   Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 7. punktu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 11. panta 7. punktu Uzraudzības komiteju regulāri informē par OLAF veikto izmeklēšanu, tās rezultātiem un saistībā ar to veiktajiem pasākumiem. Komiteja var izteikt atbilstīgas piezīmes, neiejaucoties notiekošās izmeklēšanas vadīšanā.

    3.   Ja izmeklēšana ir turpinājusies ilgāk par deviņiem mēnešiem un to nav bijis iespējams pabeigt, Uzraudzības komiteja analizē iemeslus un arī paredzēto pabeigšanas termiņu.

    4.   Komiteja izskata gadījumus, kad kāda iestāde, organizācija, birojs vai aģentūra nav rīkojusies saskaņā ar ģenerāldirektora sniegtajiem ieteikumiem. Vienlaikus tā izskata situācijas, kad OLAF izmeklētāju darbs ir bijis traucēts, kavēts vai nepieļauts, un lemj par atbilstīgu pasākumu veikšanu.

    5.   Gadījumus, kuros nepieciešams sūtīt informāciju dalībvalsts tiesu iestādēm, izskata, pamatojoties uz OLAF ģenerāldirektora sniegtajiem datiem un saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1073/1999 un Regulu (Euratom) Nr. 1074/1999. Uz šā pamata veic arī turpmākos kontroles pasākumus.

    6.   Palīdzot OLAF ģenerāldirektoram veikt viņa uzdevumus, Uzraudzības komiteja var sniegt atzinumus par to, kāds ir OLAF ieguldījums tādu metožu izstrādē un attīstībā, ar kurām apkaro krāpšanu un citas nelegālas darbības, kas negatīvi ietekmē Kopienu finanšu intereses.

    14. pants

    Darbības pārskats

    1.   Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 8. punktu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 11. panta 8. punktu Uzraudzības komiteja katru gadu pieņem vismaz vienu darbības pārskatu un izsūta to iestādēm. Minētais pārskats aptver darbības, kas ir veiktas, īstenojot Komitejas pilnvaras, un ietver OLAF darbības un OLAF gada programmas izpildes novērtējumu.

    2.   Viens vai vairāki referenti katra gada pirmajā pusē sagatavo pārskatu par iepriekšējo gadu un iesniedz to komitejai.

    3.   Tajā var iekļaut pielikumu, kurā uzskaitīti komitejas sniegtie atzinumi.

    Tam var pievienot pārskatus, kurus saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 11. panta 8. punktu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 11. panta 8. punktu komiteja ir iesniegusi Eiropas Parlamentam, Padomei, Komisijai un Revīzijas palātai, par OLAF veiktās izmeklēšanas rezultātiem un saistībā ar to veiktajiem pasākumiem.

    4.   Uzraudzības komiteja veic nepieciešamos pasākumus, lai tās darbības pārskats tiktu publicētas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī pēc tam, kad tas nosūtīts Eiropas Parlamentam, Padomei un Komisijai.

    15. pants

    Atzinuma procedūra ģenerāldirektora iecelšanai

    1.   Izskatījusi pieteikumus ģenerāldirektora amatam, Uzraudzības komiteja sniedz atzinumu, kurā ietverts paskaidrojums par izmantotajiem kandidātu vērtēšanas kritērijiem.

    Tajā iekļauj Komitejas atzinumu par kandidātiem, kā paredzēts Regulas (EK) Nr. 1073/1999 12. panta 2. punktā un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 12. panta 2. punktā.

    2.   Ja neviens no kandidātiem nav saņēmis pozitīvu atzinumu, priekšsēdētājs informē Komisiju, ka komiteja ir nobalsojusi pret iesniegtajiem pieteikumiem.

    16. pants

    Ģenerāldirektoram piemērojamā disciplinārā procedūra

    Ja ar komiteju notikusi apspriešanās saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1073/1999 12. panta 4. punktu un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 12. panta 4. punktu, Uzraudzības komiteja sniedz argumentētu atzinumu.

    17. pants

    Konfidencialitāte un personas datu apstrāde

    1.   Uzraudzības komiteja nodrošina Regulas (EK) Nr. 1073/1999 8. panta un Regulas (Euratom) Nr. 1074/1999 8. panta piemērošanu.

    2.   Uzraudzības komiteja pēc savas vai pēc OLAF ģenerāldirektora iniciatīvas var nolemt sniegt atzinumu.

    18. pants

    Budžets

    1.   Uzraudzības komiteja sniedz atzinumu par provizorisko budžeta projektu, ko iesniedz OLAF ģenerāldirektors un kas ir adresēts Komisijas Budžeta ģenerāldirektorātam.

    2.   Sekretariāts Uzraudzības komitejas darbībai sagatavo ikgadējā budžeta priekšlikumus, kurus nosūta ģenerāldirektoram pēc tam, kad tos apstiprinājusi komiteja.

    IV SADAĻA

    PĀREJAS UN NOBEIGUMA NOTEIKUMI

    19. pants

    Reglamenta pārskatīšana un grozīšana

    1.   Uzraudzības komiteja pārskata šo reglamentu viena gada laikā pēc tā stāšanās spēkā.

    2.   Jebkurš komitejas loceklis jebkurā laikā var ierosināt grozījumus un rakstiski iesniegt tos priekšsēdētājam. Par grozījumiem balso saskaņā ar 10. pantā noteikto balsošanas procedūru pirmajā sanāksmē pēc to iesniegšanas.

    20. pants

    Reglamenta stāšanās spēkā un publicēšana

    1.   Reglaments stājas spēkā nākamajā dienā pēc dienas, kad to pieņem Uzraudzības komiteja. Šis reglaments aizstāj līdzšinējo reglamentu, kas 2000. gadā publicēts Eiropas Kopienu Oficiālajā Vēstnesī  (3).

    2.   Pēc reglamenta pieņemšanas Uzraudzības komiteja veic vajadzīgos pasākumus, lai to publicētu Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē, 2006. gada 24. augustā

    OLAF Uzraudzības komitejas vārdā

    priekšsēdētāja

    Rosalind WRIGHT


    (1)  OV L 136, 31.5.1999., 1. lpp.

    (2)  OV L 136, 31.5.1999., 8. lpp.

    (3)  OV L 41, 15.2.2000.


    Top