Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004Q1208(01)

    Praktiski norādījumi par tiešajām prasībām un apelācijām

    OV L 361, 8.12.2004, p. 15–20 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/01/2014; Atcelts un aizstāts ar 32014Q0131(01)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/proc_rules/2004/1208/oj

    8.12.2004   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 361/15


    PRAKTISKI NORĀDĪJUMI

    par tiešajām prasībām un apelācijām

    EIROPAS KOPIENU TIESA,

    pamatojoties uz tās Reglamenta 125.a pantu,

    tā kā:

    (1)

    Lai tiesvedība tiešo prasību un apelāciju lietās noritētu efektīvi, ir jāsniedz praktiski norādījumi pušu pārstāvjiem un advokātiem Tiesā par procesuālo rakstu iesniegšanu, kā arī sagatavošanos tiesas sēdēm un piedalīšanos tajās.

    (2)

    Šie norādījumi atspoguļo, paskaidro un papildina atsevišķus Reglamenta noteikumus, un to mērķis ir pušu advokātiem un pārstāvjiem palīdzēt ievērot Tiesas īpašās prasības, kas izriet tostarp no dokumentu elektroniskās apstrādes, kā arī rakstveida un mutvārdu tulkošanas.

    (3)

    Pamatojoties uz Reglamentu un sekretāra darbības instrukcijām, sekretārs ir atbildīgs par tiesvedības dokumentu saņemšanu, viņš raugās, lai tie atbilstu Reglamenta noteikumiem, un palīdz Tiesai un tās palātām, t.sk. tiesas sēžu organizēšanā; īstenojot savas funkcijas, sekretārs pārliecinās par to, ka pušu pārstāvji un advokāti ievēro šos praktiskos norādījumus, attiecīgā gadījumā pieprasot, lai dokumenti, kas tiem neatbilst, tiktu pienācīgi sagatavoti, vai lūdzot pārstāvi vai advokātu tos ievērot.

    (4)

    Izstrādājot šos praktiskos norādījumus, tika uzklausītas personas, kas pārstāv dalībvalstu un iestāžu pārstāvjus Tiesā, kā arī Eiropas Savienības Advokātu padome (CCBE),

    IR PIEŅĒMUSI ŠĀDUS NORĀDĪJUMUS.

    TEHNISKO SAKARU LĪDZEKĻU IZMANTOŠANA

    1.

    Procesuālā dokumenta oriģināla parakstītu kopiju Tiesas kancelejā, kā tas paredzēts Reglamenta 37. panta 6. punktā, var iesniegt:

    nosūtot pa faksu (faksa numurs (+352) 43 37 66) vai

    pievienojot elektroniskā pasta vēstulei (e-pasta adrese: ecj.registry@curia.eu.int).

    2.

    Pa elektronisko pastu pieņems tikai parakstīta oriģināla skenētas kopijas. Parastas elektroniskas datnes vai dokumenti ar elektronisko parakstu vai ar datoru veidotu faksa parakstu neatbilst Reglamenta 37. panta 6. punktam.

    Dokumentus vēlams skenēt 300 DPI izšķirtspējā un, kad iespējams, PDF formātā (attēli un teksts), izmantojot programmu “Acrobat” vai “Readiris 7 Pro”.

    3.

    Uzskata, ka dokuments, kas nosūtīts pa faksu vai elektronisko pastu, ir iesniegts termiņā tikai tad, ja kancelejā 10 dienu laikā pēc šīs iesniegšanas saņem parakstītu oriģinālu, kā paredzēts Reglamenta 37. panta 6. punktā. Parakstītais oriģināls jānosūta nekavējoties, tūlīt pēc kopijas nosūtīšanas, bez jebkādu, pat nelielu, grozījumu un labojumu izdarīšanas. Gadījumā, ja parakstītais oriģināls un iepriekš iesniegtā kopija atšķiras, ņem vērā tikai dienu, kad iesniegts parakstītais oriģināls.

    4.

    Deklarācijā, ar kuru puse saskaņā ar Reglamenta 38. panta 2. punktu piekrīt tam, ka dokumenti tai tiek izsniegti pa faksu vai citiem tehniskajiem sakaru līdzekļiem, jāiekļauj faksa numurs un/vai elektroniskā pasta adrese, uz kuru kanceleja var adresēt izsniedzamos dokumentus. Saņēmēja datoram jābūt aprīkotam ar piemērotu programmu (piemēram, “Acrobat” vai “Readiris 7 Pro”), kas ļauj aplūkot kancelejas izsniegtos dokumentus, kuri tiks nosūtīti PDF formātā.

    PROCESUĀLO RAKSTU FORMA

    5.

    Pušu iesniegtajiem (1) procesuālajiem rakstiem un dokumentiem jābūt tādā formā, kas pieļauj dokumentu elektronisku apstrādi Tiesā, tai skaitā iespēju dokumentus skenēt un veikt rakstu zīmju atpazīšanu.

    Tāpēc jāievēro šādas prasības:

    1)

    jāizmanto balts papīrs bez līnijām, A4 formātā; tekstam jābūt tikai vienā lapas pusē;

    2)

    procesuālā raksta un, ja tādi ir, pielikumu lapas jāsavieno tā, lai tās viegli varētu atdalīt; tās nevar iesiet vai noturīgi savienot ar līmi, skavām vai tamlīdzīgi;

    3)

    tekstam jābūt rakstītam bieži lietotā šriftā (piemēram, “Times New Roman”, “Courier” vai “Arial”), rakstu zīmju lielumam jābūt vismaz 12 punktiem tekstā un 10 punktiem zemsvītras piezīmēs, ar 1,5 atstarpi un vismaz 2,5 cm malām lapas augšā, apakšā, kreisajā un labajā pusē;

    4)

    procesuālā raksta lapas jānumurē pēc kārtas augošā secībā, numuri jānorāda augšējā labajā stūrī. Šai numerācijai pēc kārtas jāattiecas arī uz visām procesuālo rakstu pielikumu lapām tā, lai, skaitot lapas, varētu pārliecināties, ka, skenējot pielikumus, visas lapas ir noskenētas.

    6.

    Procesuālo rakstu pirmajā lapā jānorāda:

    1)

    procesuālā raksta nosaukums (prasības pieteikums, apelācija, iebildumu raksts, atbildes raksts uz apelāciju, replikas raksts, atbildes raksts uz repliku, pieteikums par iestāšanos lietā, iestāšanās raksts, apsvērumi par iestāšanās rakstu, iebilde par nepieņemamību utt.);

    ja atbildes rakstā uz apelāciju ir lūgts atcelt Pirmās instances tiesas nolēmumu vai kādu tā daļu, norādot tādu pamatu, kāds netika izvirzīts apelācijā, tad procesuālā raksta virsrakstā precizē, ka tas ir atbildes raksts uz apelāciju ar pretapelāciju;

    2)

    lietas numurs (C- .../...), ja kanceleja to jau ir paziņojusi;

    3)

    prasītāja un atbildētāja uzvārds/nosaukums un – apelāciju gadījumā – pārsūdzētais nolēmums un puses Pirmās instances tiesā;

    4)

    tās puses uzvārds/nosaukums, kuras vārdā procesuālo rakstu iesniedz.

    7.

    Jānumurē katra procesuālā raksta rindkopa.

    8.

    Procesuālā raksta beigās jābūt puses pārstāvja vai advokāta parakstam.

    GALVENO PROCESUĀLO RAKSTU VEIDU FORMA UN SATURS

    A.   Tiešās prasības

    Pieteikums, ar kuru uzsāk tiesvedību (prasības pieteikums)

    9.

    Prasības pieteikuma saturu nosaka Reglamenta 38. panta 1. un 2. punkts.

    10.

    Ikviena prasības pieteikuma sākuma daļā ir jāiekļauj šādas ziņas:

    1)

    prasītāja uzvārds vai nosaukums un adrese;

    2)

    prasītāja pārstāvja vai advokāta uzvārds un statuss;

    3)

    persona vai personas, pret kuru vai kurām iesniedz prasības pieteikumu;

    4)

    deklarācijas, kas paredzētas Reglamenta 38. panta 2. punktā (adreses norādīšana Luksemburgā un/vai piekrišana tam, ka izsniegšanu veic pa faksu vai jebkādu citu tehnisku sakaru līdzekli).

    11.

    Prasībai par tiesību akta atcelšanu jāpievieno apstrīdētā tiesību akta kopija un tas attiecīgi jāidentificē.

    12.

    Ikvienam prasības pieteikumam ieteicams pievienot izvirzīto pamatu un galveno argumentu kopsavilkumu, kas atvieglotu Reglamenta 16. panta 6. punktā paredzēto paziņojumu sastādīšanu publicēšanai Oficiālajā Vēstnesī, ko veic kanceleja. Šim kopsavilkumam nevajadzētu pārsniegt divas lappuses.

    13.

    Prasības pieteikuma sākumā vai beigās jābūt precīzi formulētiem prasītāja prasījumiem.

    14.

    Pēc prasības pieteikuma ievaddaļas jāseko īsam prāvas faktu izklāstam.

    15.

    Juridiskie argumenti jāstrukturē, sekojot izvirzītajiem prasības pamatiem. Ieteicams pēc prāvas faktu izklāsta pārskata veidā un shematiski norādīt izvirzītos prasības pamatus.

    Iebildumu raksts

    16.

    Iebildumu raksta saturu nosaka Reglamenta 40. panta 1. punkts.

    17.

    Iebildumu raksta sākumā papildus lietas numuram un prasītājam jāiekļauj šādas ziņas:

    1)

    atbildētāja uzvārds vai nosaukums un adrese;

    2)

    atbildētāja pārstāvja vai advokāta uzvārds un statuss;

    3)

    deklarācijas par izsniegšanas adreses norādīšanu Luksemburgā un/vai piekrišana tam, ka izsniegšanu veic pa faksu vai jebkādu citu tehnisku sakaru līdzekli (Reglamenta 40. panta 1. punkta otrā daļa).

    18.

    Iebildumu raksta sākumā vai beigās jābūt precīzi formulētiem atbildētāja prasījumiem.

    19.

    Argumenti iespēju robežās jāstrukturē atbilstoši prasības pieteikuma prasījumiem.

    20.

    Iebildumu rakstā faktiskie un tiesiskie apstākļi jāizklāsta tikai tad, ja tiek apstrīdēts to atspoguļojums prasības pieteikumā vai ja šis atspoguļojums jāprecizē. Ja kāds otras puses piesaukts fakts tiek apstrīdēts, tas jāpaziņo noteikti, kā arī precīzi jānorāda apstrīdētais fakts.

    Replika un atbilde uz repliku

    21.

    Replikas rakstā un atbildes rakstā uz repliku faktiskie un tiesiskie apstākļi jāizklāsta tikai tad, ja tiek apstrīdēts to atspoguļojums iepriekšējos procesuālajos rakstos vai, izņēmuma kārtā, ja šis atspoguļojums ir jāprecizē. Ja tiek apstrīdēts kāds apgalvojums, tas jāpaziņo noteikti, kā arī precīzi jānorāda apstrīdētais fakts vai tiesību elements.

    Iestāšanās raksts

    22.

    Iestāšanās rakstā jāizklāsta tikai tādi argumenti, kādus nav norādījusi pamata puse, kuras atbalstam persona iestājas lietā. Pietiek, ja uz pārējiem argumentiem ir izdarīta atsauce.

    Iestāšanās rakstā faktiskie un tiesiskie apstākļi jāizklāsta tikai tad, ja tiek apstrīdēts to atspoguļojums prasības pieteikumā vai ja šis atspoguļojums ir jāprecizē. Ja tiek apstrīdēts kāds apgalvojums, tas jāpaziņo noteikti, kā arī precīzi jānorāda apstrīdētais fakts vai tiesību elements.

    B.   Apelācija

    Apelācijas sūdzība

    23.

    Apelācijas sūdzības saturu nosaka Reglamenta 112. panta 1. punkts.

    24.

    Ikvienas apelācijas sūdzības sākumā jāiekļauj šādas ziņas:

    1)

    apelācijas sūdzības iesniedzēja uzvārds vai nosaukums un adrese;

    2)

    apelācijas sūdzības iesniedzēja pārstāvja vai advokāta uzvārds un statuss;

    3)

    pārsūdzētā Pirmās instances tiesas nolēmuma identifikācija (veids, lietas izskatīšanas sastāvs, lietas numurs un datums) un norādes par pusēm strīdā Pirmās instances tiesā;

    4)

    datums, kad Pirmās instances tiesas nolēmums tika paziņots apelācijas sūdzības iesniedzējam;

    5)

    deklarācijas par adresi izsniegšanai Luksemburgā un/vai piekrišana tam, ka izsniegšanu veic pa faksu vai jebkādu citu tehnisku sakaru līdzekli.

    25.

    Apelācijas sūdzībai pievieno pārsūdzētā Pirmās instances tiesas nolēmuma kopiju.

    26.

    Apelācijas sūdzībai ieteicams pievienot apelācijas pamatu un galveno argumentu kopsavilkumu, kas atvieglotu Reglamenta 16. panta 6. punktā paredzētā paziņojuma sastādīšanu publicēšanai Oficiālajā Vēstnesī. Šim kopsavilkumam nevajadzētu pārsniegt divas lappuses.

    27.

    Apelācijas sūdzības sākumā vai beigās jābūt precīzi formulētiem apelācijas sūdzības iesniedzēja prasījumiem (Reglamenta 113. panta 1. punkts).

    28.

    Parasti nav vajadzīgs aprakstīt strīda cēloņus un priekšmetu; pietiek ar atsauci uz Pirmās instances tiesas nolēmumu.

    29.

    Juridiskie argumenti jāstrukturē, sekojot norādītajiem apelācijas pamatiem, t.sk. juridiskajām kļūdām, uz kurām atsaucas. Ieteicams apelācijas sūdzības sākumā pārskata formā un shematiski norādīt šos pamatus.

    Atbildes raksts uz apelāciju

    30.

    Atbildes raksta uz apelāciju saturu nosaka Reglamenta 115. panta 2. punkts.

    31.

    Atbildes raksta uz apelāciju sākumā papildus lietas numuram un norādei uz apelācijas sūdzības iesniedzēju jāiekļauj šādas ziņas:

    1)

    puses, kas to iesniedz, uzvārds vai nosaukums un adrese;

    2)

    šīs puses pārstāvja vai advokāta uzvārds un statuss;

    3)

    datums, kad šai pusei paziņots par apelāciju;

    4)

    deklarācija par adresi izsniegšanai Luksemburgā un/vai piekrišana tam, ka izsniegšanu veic pa faksu vai jebkādu citu tehnisku sakaru līdzekli.

    32.

    Atbildes raksta uz apelāciju sākumā vai beigās jābūt precīzi formulētiem tā iesniedzēja prasījumiem.

    33.

    Ja atbildes rakstā uz apelāciju ir prasījums atcelt Pirmās instances tiesas nolēmumu vai kādu tā daļu, norādot pamatu, kas netika izvirzīts apelācijas sūdzībā, tad tas jānorāda dokumenta virsrakstā (“atbildes raksts uz apelāciju ar pretapelāciju”).

    34.

    Juridiskie argumenti iespēju robežās jāstrukturē, vadoties pēc apelācijas sūdzības iesniedzēja norādītajiem apelācijas pamatiem un/vai, attiecīgā gadījumā, vadoties no pamatiem, uz ko atsaucas pretapelācijā.

    35.

    Tā kā faktiskie un tiesiskie apstākļi jau ir izklāstīti Pārsūdzētajā spriedumā, tad atbildes rakstā uz apelāciju tie jāizklāsta tikai tad, ja tiek apstrīdēts to atspoguļojums prasības pieteikumā vai ja šis atspoguļojums ir jāprecizē. Ja tiek apstrīdēts kāds apgalvojums, tas jāpaziņo noteikti, kā arī precīzi jānorāda apstrīdētais fakts vai tiesību elements.

    Replika un atbilde uz repliku

    36.

    Replikas rakstā un atbildes rakstā uz repliku faktiskos un tiesiskos apstākļus parasti vairs neatspoguļo. Ja tiek apstrīdēts kāds apgalvojums, tas jāpaziņo noteikti, kā arī precīzi jānorāda apstrīdētais fakts vai tiesību elements.

    Iestāšanās raksts

    37.

    Iestāšanās rakstā jāizklāsta tikai tādi argumenti, uz kādiem nav norādījusi pamata puse, kuras atbalstam persona iestājas lietā. Pietiek, ja uz pārējiem argumentiem ir izdarīta atsauce.

    Iestāšanās rakstā faktiskie un tiesiskie apstākļi jāizklāsta tikai tad, ja tiek apstrīdēts to atspoguļojums prasības pieteikumā vai ja šis atspoguļojums ir jāprecizē. Ja tiek apstrīdēts kāds apgalvojums, tas jāpaziņo noteikti, kā arī precīzi jānorāda apstrīdētais fakts vai tiesību elements.

    PROCESUĀLO RAKSTU PIELIKUMI

    38.

    Tiesiskie argumenti, kurus iesniedz izskatīšanai Tiesā, jāiekļauj procesuālajos rakstos, nevis to pielikumos.

    39.

    Kā pielikumus var pievienot tikai dokumentus, kas minēti procesuālā raksta tekstā un kas ir vajadzīgi, lai pierādītu vai ilustrētu to saturu.

    40.

    Pielikumus pieņem tikai tad, ja kopā ar tiem iesniedz pielikumu sarakstu (Reglamenta 37. panta 4. punkts). Šajā sarakstā attiecībā uz katru pielikumu jānorāda:

    1)

    pielikuma numurs;

    2)

    īss pielikuma apraksts un veids (piemēram, “vēstule”, ar norādi uz datumu, autoru, adresātu un lapu skaitu);

    3)

    procesuālā raksta lapas un rindkopas numurs, kurā dokuments ir minēts un kas pamato tā iesniegšanu.

    41.

    Ja Tiesas ērtībām procesuālā raksta pielikumā iesniedz tiesu nolēmumu, doktrīnas vai tiesību aktu kopijas, tās jāatdala no pārējiem pielikumiem.

    42.

    Ikvienā atsaucē uz iesniegto dokumentu norāda pielikuma numuru atbilstoši pielikumu sarakstam un procesuālo rakstu, kura pielikums tas ir. Apelācijas tiesvedībā, ja dokuments jau ir iesniegts Pirmās instances tiesā, jānorāda arī ziņas, ko izmantoja dokumenta identifikācijai Pirmās instances tiesā.

    PROCESUĀLO RAKSTU SASTĀDĪŠANA UN GARUMS

    43.

    Lai nodrošinātu ātru tiesvedības norisi, procesuālā raksta sastādītājam īpaši jāņem vērā sekojošais:

    lietu izskata uz procesuālā raksta pamata; lai atvieglotu lietas izskatīšanu, procesuālajam rakstam jābūt strukturētam, kodolīgam un bez atkārtošanās;

    parasti procesuālo rakstu tulko; lai atvieglotu tulkošanu un lai tulkojums iespējami atspoguļotu procesuālā raksta domu, iesaka izmantot vienkāršas struktūras teikumus un vienkāršus un precīzus vārdus;

    tulkošanai vajadzīgais laiks un lietas materiālu izskatīšanas laiks ir proporcionāls iesniegtā procesuālā raksta garumam, tāpēc, jo procesuālais raksts ir īsāks, jo ātrāk lietu var izskatīt.

    44.

    Tiesas pieredze liecina, ka, izņemot īpašus gadījumus, lai procesuālais raksts būtu efektīvs, tam nav jāpārsniedz 10 vai 15 lappuses, un atbildes raksts uz apelāciju, replika un atbilde uz repliku var aprobežoties ar 5 vai 10 lappusēm.

    PIETEIKUMS LIETAS IZSKATĪŠANAI PAĀTRINĀTĀ PROCESĀ

    45.

    Pusei, kas atsevišķā dokumentā saskaņā ar Reglamenta 62.a pantu lūdz, lai Tiesa lietu izskata paātrinātā procesā, īsi jāpamato lietas īpašā steidzamība. Izņemot īpašus gadījumus, šādam pieteikumam nav jāpārsniedz 5 lappuses.

    46.

    Tā kā paātrinātais process notiek galvenokārt mutiski, pusei, kas lūdz tā piemērošanu, savā procesuālajā rakstā jāaprobežojas galvenokārt ar izvirzīto pamatu īsu izklāstu kopsavilkuma formā. Izņemot īpašus gadījumus, šādam procesuālajam rakstam nav jāpārsniedz 10 lappuses.

    PIETEIKUMS AR LŪGUMU IESNIEGT REPLIKU APELĀCIJAS TIESVEDĪBĀ

    47.

    Pēc pieteikuma Priekšsēdētājs var atļaut iesniegt replikas rakstu, ja tas ir vajadzīgs, lai ļautu apelācijas sūdzības iesniedzējam aizstāvēt savu viedokli vai lai nodrošinātu pamatojumu lēmuma pieņemšanai par apelāciju.

    Izņemot īpašus gadījumus, šādam pieteikumam nav jāpārsniedz 2 līdz 3 lappuses un tajā kopsavilkuma formā jānorāda tikai tie īpašie iemesli, kādēļ apelācijas sūdzības iesniedzējs uzskata, ka replika ir vajadzīga. Pieteikumam jābūt saprotamam, lasot to vienu pašu, neizmantojot apelācijas sūdzību vai atbildi uz apelācijas sūdzību.

    PIETEIKUMS MUTVĀRDU PASKAIDROJUMU UZKLAUSĪŠANAI

    48.

    Tiesa var nolemt nenoturēt tiesas sēdi mutvārdu paskaidrojumu uzklausīšanai, ja neviena no pusēm nav iesniegusi pieteikumu ar lūgumu uzklausīt tās mutvārdu paskaidrojumus (Reglamenta 44.a un 120. pants). Ja šādu pieteikumu neiesniedz, praksē reti notur šādu tiesas sēdi.

    Pieteikumā jānorāda iemesli, kādēļ puse vēlās tikt uzklausīta. Šiem iemesliem jāizriet no konkrēta vērtējuma par to, kāpēc konkrētajai pusei ir lietderīga mutvārdu paskaidrojumu uzklausīšana, kā arī jānorāda lietas materiālu vai argumentu daļas, ko šī puse uzskata par vajadzīgu plašāk izklāstīt vai atspēkot tiesas sēdē. Nepietiek ar to, ka vispārīgi pamato lietas vai izšķiramo jautājumu nozīmīgumu.

    SAGATAVOŠANĀS MUTVĀRDU PASKAIDROJUMU UZKLAUSĪŠANAS TIESAS SĒDĒM UN TO NORISE

    49.

    Pirms tiesas sēdes sākuma pārstāvjus vai advokātus uzaicina uz īsu sarunu ar iztiesāšanas sastāva tiesnešiem nolūkā organizēt tiesas sēdi. Šajā sanāksmē tiesnesis referents un ģenerāladvokāts var norādīt punktus, kuru iztirzāšanu tie vēlētos mutvārdu paskaidrojumos.

    50.

    Mutvārdu paskaidrojumu ilgums nedrīkst pārsniegt 30 minūtes gadījumos, kad lietu izskata plēnumā, virspalātā un piecu tiesnešu palātā, un 15 minūtes, kad lietu izskata trīs tiesnešu palātā. Personas, kas iestājas lietā, mutvārdu paskaidrojumu ilgums nedrīkst pārsniegt 15 minūtes visos lietas iztiesāšanas sastāvos.

    Izņēmuma gadījumā pēc pieteikuma, kas pamatots ar konkrētiem apstākļiem un iesniegts attiecīgā iztiesāšanas sastāva priekšsēdētājam, var tikt piešķirts uzstāšanās laika pagarinājums. Šādam pieteikumam Tiesā jānonāk iespējami drīz un, lai tas tiktu ņemts vērā, vēlākais divas nedēļas pirms tiesas sēdes dienas.

    Uzaicinājumā uz tiesas sēdi pārstāvjus un advokātus lūdz informēt kanceleju par mutvārdu paskaidrojumu paredzamo ilgumu. Šīs norādes palīdz plānot Tiesas un palātu darbu; paziņotos uzstāšanās laikus nedrīkst pārsniegt.

    51.

    Lietas iztiesāšanas sastāva tiesnešiem un ģenerāladvokātam pēc iepazīšanās ar rakstveida materiāliem jau ir labs priekšstats par lietu, tās priekšmetu un pušu izvirzītajiem pamatiem un argumentiem. Mutvārdu paskaidrojumu mērķis nav vēlreiz iepazīstināt ar puses viedokli, bet gan izcelt punktus, ko pārstāvis vai advokāts uzskata par īpaši svarīgiem, tostarp punktus, kas norādīti iespējamā pieteikumā par mutvārdu paskaidrojumu uzklausīšanu (skat. 48. punktu). Jāizvairās atkārtot to, kas jau ir norādīts procesuālajos rakstos; pietiek ar to, ka vajadzības gadījumā mutvārdu paskaidrojumos uz tiem izdara atsauci.

    Mutvārdu paskaidrojumus ieteicams sākt ar plāna izklāstu.

    52.

    Ļoti bieži tiesneši un ģenerāladvokāts mutvārdu paskaidrojumus klausās sinhronajā tulkojumā. Lai ļautu nodrošināt tulkošanu, jārunā nepiespiestā ritmā, jāizmanto īsi teikumi un vienkārša struktūra.

    Nav ieteicams nolasīt iepriekš uzrakstītu tekstu. Labāk ieteicams runāt, izmantojot pienācīgi strukturētas piezīmes. Ja mutvārdu paskaidrojums tomēr ir sagatavots rakstveidā, ieteicams ņemt vērā to, ka tas jānorunā, un tāpēc tam iespējami jātuvinās mutvārdu izklāstam. Lai atvieglotu mutvārdu tulkošanas darbu, pārstāvjus un advokātus lūdz iepriekš Mutvārdu tulkošanas dienestam nosūtīt savu mutvārdu paskaidrojumu tekstu vai piezīmes (fakss (352) 4303-3697).

    Luksemburgā, 2004. gada 15. oktobrī


    (1)

    Cour de justice des Communautés européennes

    L-2925 LUXEMBOURG


    Top