EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02005D0779-20070112

Consolidated text: Komisijas Lēmums (2005. gada 8. novembris) par dzīvnieku veselības aizsardzības pasākumiem pret cūku vezikulāro slimību Itālijā (izziņots ar dokumenta numuru K(2005) 4273) (Dokuments attiecas uz EEZ) (2005/779/EK)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/779/2007-01-12

2005D0779 — LV — 12.01.2007 — 001.001


Šis dokuments ir izveidots vienīgi dokumentācijas nolūkos, un iestādes neuzņemas nekādu atbildību par tā saturu

►B

KOMISIJAS LĒMUMS

(2005. gada 8. novembris)

par dzīvnieku veselības aizsardzības pasākumiem pret cūku vezikulāro slimību Itālijā

(izziņots ar dokumenta numuru K(2005) 4273)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2005/779/EK)

(OV L 293, 9.11.2005, p.28)

Grozīta ar:

 

 

Oficiālais Vēstnesis

  No

page

date

►M1

KOMISIJAS LĒMUMS (2006. gada 18. decembris),

  L 7

15

12.1.2007




▼B

KOMISIJAS LĒMUMS

(2005. gada 8. novembris)

par dzīvnieku veselības aizsardzības pasākumiem pret cūku vezikulāro slimību Itālijā

(izziņots ar dokumenta numuru K(2005) 4273)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2005/779/EK)



EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 1990. gada 26. jūnija Direktīvu 90/425/EEK par veterinārajām un zootehniskajām pārbaudēm, kas piemērojamas Kopienā iekšējā tirdzniecībā ar noteiktiem dzīviem dzīvniekiem un produktiem, lai izveidotu iekšējo tirgu ( 1 ), un jo īpaši tās 10. panta 4. punktu,

tā kā:

(1)

Dažos Itālijas reģionos ir reģistrēti cūku vezikulārās slimības uzliesmojumi.

(2)

Itālija ir veikusi pasākumus attiecībā uz slimības uzliesmojumiem saskaņā ar Padomes 1992. gada 17. decembra Direktīvu 92/119/EEK, ar ko ievieš vispārīgus Kopienas pasākumus noteiktu dzīvnieku slimību kontrolei un īpašus pasākumus saistībā ar cūku vezikulāro slimību ( 2 ).

(3)

Itālija ir arī veikusi papildu pasākumus cūku vezikulārās slimības izskaušanai un kontrolei. Šie pasākumi ir noteikti cūku vezikulārās slimības izskaušanas un kontroles ikgadējās programmās, kuras Itālija ir iesniegusi un kuras ir apstiprinātas saskaņā ar 24. panta 6. punktu, 29. un 32. pantu Padomes 1990. gada 26. jūnija Lēmumā 90/424/EEK par izdevumiem veterinārijas jomā ( 3 ).

(4)

Ar Komisijas 2004. gada 30. novembra Lēmumu 2004/840/EK, ar kuru apstiprina dažu dzīvnieku slimību likvidēšanas un pārraudzības programmas un pārbaudes zoonožu profilaksei, ko 2005. gadam ierosinājušas dalībvalstis, kā arī nosaka Kopienas finansiālā ieguldījuma līmeni ( 4 ), 2005. gadam ir apstiprināta cūku vezikulārās slimības izskaušanas un kontroles programma, ko ir iesniegusi Itālija.

(5)

Ikgadējās programmās izklāstītie pasākumi cūku vezikulārās slimības izskaušanai un kontrolei ir paredzēti, lai identificētu tādas saimniecības, kurās nobaro un audzē cūkas un kuras atbilst cūku vezikulārās slimības neskartas saimniecības statusam, kā arī nodrošinātu, lai minētais statuss tiktu iegūts visos Itālijas reģionos. Šīs programmas ietver arī noteikumus par dzīvu cūku pārvietošanu no reģioniem un saimniecībām, kurām attiecībā uz cūku vezikulāro slimību nav vienāda statusa, kā arī tirdzniecību ar šādam cūkām.

(6)

Pēc labvēlīgajiem rezultātiem, kas tika iegūti visās saimniecībās, kurās nobaro un audzē cūkas, atkārtoti ņemot paraugus un veicot analīzes saskaņā ar ikgadējām cūku vezikulārās slimības izskaušanas un kontroles programmām, lielākā daļa Itālijas reģionu, izņemot Abruco, Kampāniju, Kalabriju un Sicīliju, ir atzīta par cūku vezikulārās slimības neskartu teritoriju.

(7)

Tomēr, ņemot vērā slimības raksturu un noturību dažos Itālijas reģionos, lai atklātu cūku vezikulāro slimību agrīnā stadijā, jāsaglabā epidemioloģiskā uzraudzība tajos reģionos, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem.

(8)

Situācija tajos reģionos, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem, iespējams, apdraud arī saimniecības citos Itālijas reģionos, veicot tirdzniecību ar dzīvam cūkām. Tādēļ cūkas nedrīkst pārvietot no tiem reģioniem, kuri ir atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem, uz citiem Itālijas reģioniem, ja vien šie dzīvnieki nav nobaroti un audzēti tādās saimniecībās, kuras atbilst zināmiem noteikumiem.

(9)

No reģioniem, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem, cūkas nedrīkst sūtīt uz citām dalībvalstīm. Reģionos, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem, cūkas jāsūta tikai no tām saimniecībām, kuras atzītas par minētās slimības neskartām saimniecībām.

(10)

Šajā lēmumā izklāstītie noteikumi jāpiemēro, neskarot Direktīvā 92/119/EEK izklāstītos noteikumus. Ir lietderīgi noteikt “cūku savākšanas centra” definīciju, kura ir atšķirīga no definīcijas, kas izklāstīta Padomes 1964. gada 26. jūnija Direktīvā 64/432/EEK par dzīvnieku veselības problēmām, kas ietekmē liellopu un cūku tirdzniecību Kopienā ( 5 ).

(11)

Caurskatāmības dēļ Kopienas līmenī būtu jānosaka noteikumi par tādu saimniecību statusu, kurās nobaro un audzē cūkas, un reģioniem attiecībā uz cūku vezikulāro slimību, kā arī par dzīvu cūku pārvietošanu no saimniecībām un reģioniem ar atšķirīgu minētās slimības statusu reģionos, kā arī Kopienas iekšējo tirdzniecību ar šādām cūkām.

(12)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.



I NODAĻA

PRIEKŠMETS, DARBĪBAS JOMA UN DEFINĪCIJAS

1. pants

Priekšmets un darbības joma

Ar šo lēmumu izklāstīti dzīvnieku veselības noteikumi attiecībā uz cūku vezikulāro slimību tajos Itālijas reģionos, kuri atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem, un tajos reģionos, kuri atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem.

2. pants

Definīcijas

Šajā lēmumā:

1) piemēro Direktīvā 92/119/EEK lietotās definīcijas;

2) “cūku savākšanas centrs” ir tirgotāja saimniecība, uz kuru un no kuras iegādātās cūkas regulāri tiek pārvietotas 30 dienu laikā no iegādes dienas.



II NODAĻA

ITĀLIJAS REĢIONU UN SAIMNIECĪBU ATZĪŠANA PAR CŪKU VEZIKULĀRĀS SLIMĪBAS NESKARTIEM RAJONIEM UN SAIMNIECĪBĀM

3. pants

Reģionu atzīšana

1.  Šā lēmuma I pielikumā uzskaitītie Itālijas reģioni ir atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem.

2.  Šā lēmuma II pielikumā uzskaitītie Itālijas reģioni ir atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem.

4. pants

Saimniecību atzīšana

1.  Itālija nodrošina, ka tiek izpildīts šā panta 2. līdz 6. punkts.

2.  Reģionos, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem, saimniecības, kurās nobaro un audzē cūkas, atzīst par minētās slimības neskartām saimniecībām, ja:

a) divos gadījumos 28 līdz 40 dienu intervālā seroloģiskajai pārbaudei ir ņemts tāds daudzums vaislas cūku paraugu, kas ir pietiekams, lai atklātu cūku vezikulārās slimības izplatību 5 % gadījumu ar 95 % ticamības intervālu, un rezultāti ir bijuši negatīvi, un

b) tādu reģionu saimniecībās, kuri atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem, netiek turētas vaislas cūkas, un visas uz šādām saimniecībām pārvietotās cūkas ir no tādām izcelsmes saimniecībām, kuras ir atzītas par minētās slimības neskartām saimniecībām.

3.  Reģionos, kuri atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem, saimniecību, kurā nobaro un audzē cūkas, atzīst par minētās slimības neskartu saimniecību, ja divos gadījumos 28 līdz 40 dienu intervālā seroloģiskajai pārbaudei ir ņemts tāds daudzums cūku paraugu, kas ir pietiekams, lai atklātu cūku vezikulārās slimības izplatību 5 % gadījumu ar 95 % ticamības intervālu, un rezultāti ir bijuši negatīvi.

4.  Saimniecība, kura ir atzīta par cūku vezikulārās slimības neskartu saimniecību, saglabā minēto statusu, ja:

a) paraugu ņemšanas un pārbaudes procedūras tiek veiktas saskaņā ar 5. panta 1. punktu un 6. pantu un rezultāti ir negatīvi, un

b) cūkas, kas pārvietotas uz šādu saimniecību, ir no tādām izcelsmes saimniecībām, kuras ir atzītas par cūku vezikulārās slimības neskartām saimniecībām.

5.  Cūku vezikulārās slimības neskartas saimniecības statusu:

a) aptur, ja tiek atklāts kāds seropozitīvs gadījums, un to apstiprina turpmākie izmeklējumi, tik ilgi, kamēr attiecīgā cūka oficiālā uzraudzībā tiek nokauta, vai

b) anulē, ja tiek atklāti divi vai vairāki seropozitīvi gadījumi.

6.  Saimniecību, kurā nobaro un audzē cūkas, atkārtoti atzīst par cūku vezikulārās slimības neskartu saimniecību, ja – attiecīgā gadījumā – ir veiktas paraugu ņemšanas un pārbaudes procedūras, kuras izklāstītas 2. un 3. punktā, un rezultāti ir negatīvi.



III NODAĻA

UZRAUDZĪBA

5. pants

Uzraudzība reģionos, kuri atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem

1.  Lai atklātu cūku vezikulāro slimību, Itālija nodrošina, lai tajos reģionos, kuri ir atzīti par minētās slimības neskartiem reģioniem, tiktu veiktas 2. un 3. punktā noteiktās paraugu ņemšanas un pārbaudes procedūras.

▼M1

2.  Saimniecībās, kurās tiek turētas vaislas cūkas, paraugus seroloģiskajai pārbaudei ņem nejaušas izlases veidā no 12 vaislas cūkām vai no visām vaislas cūkām, ja saimniecībā ir mazāk nekā 12 vaislas cūku, un to veic šādos intervālos:

▼B

a) vienreiz gadā, ja saimniecība ražo galvenokārt kaušanai paredzētas cūkas;

b) divreiz gadā – pārējos gadījumos.

3.  Cūku savākšanas centros katrā aizgaldā, kurā parasti cūkas tiek turētas, fekāliju paraugi virusoloģiskajai pārbaudei jāņem reizi mēnesī.

▼M1

6. pants

Uzraudzība reģionos, kuri atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem

1.  Lai atklātu cūku vezikulāro slimību, Itālija nodrošina, lai tajos reģionos, kuri ir atzīti par minētās slimības skartiem reģioniem, tiktu veiktas 2., 3. un 4. punktā noteiktās paraugu ņemšanas un pārbaudes procedūras.

2.  Attiecībā uz saimniecībām, kas ir atzītas par cūku vezikulārās slimības neskartām saimniecībām un kurās tiek turētas vaislas cūkas, piemēro 5. panta 2. punktā izklāstītos noteikumus.

3.  Saimniecībās, kuras ir atzītas par cūku vezikulārās slimības neskartām saimniecībām un kurās netiek turētas vaislas cūkas, paraugus seroloģiskajai pārbaudei ņem divreiz gadā nejaušas izlases veidā no 12 cūkām vai no visām cūkām, ja saimniecībā ir mazāk nekā 12 cūku.

4.  Cūku savākšanas centros katrā aizgaldā, kurā parasti tiek turētas cūkas, fekāliju paraugus virusoloģiskajai pārbaudei ņem reizi divos mēnešos.

Cūkas no cūku savākšanas centra nepārvieto tik ilgi, kamēr nav pieejami minēto testu negatīvi rezultāti.

▼B



IV NODAĻA

DZĪVU CŪKU PĀRVIETOŠANA ITĀLIJAS TERITORIJĀ UN UZ CITĀM DALĪBVALSTĪM



I IEDAĻA

Pārvietošana Itālijas teritorijā

7. pants

Pasākumi attiecībā uz dzīvu cūku pārvietošanu Itālijas teritorijā

▼M1

1.  Itālija nodrošina, ka dzīvas cūkas Itālijas teritorijā pārvieto atbilstīgi 3. un 4. punktam.

▼M1 —————

▼M1

3.  Cūku pārvietošana no saimniecības, kura ir atzīta par cūku vezikulārās slimības skartu saimniecību, ir aizliegta tik ilgi, kamēr minēto saimniecību neatzīst par cūku vezikulārās slimības neskartu saimniecību.

4.  Cūku pārvietošana no reģioniem, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem, uz citiem Itālijas reģioniem ir aizliegta.

▼B

8. pants

Izņēmumi un nosacījumi

Atkāpjoties no 7. panta 4. punkta, Itālijas iestādes var atļaut cūku pārvietošanu no saimniecībām, kas ir atzītas par cūku vezikulārās slimības skartām saimniecībām, uz citiem Itālijas reģioniem ar nosacījumu, ka:

a) izcelsmes saimniecība vismaz divu gadus bez pārtraukuma ir atzīta par cūku vezikulārās slimības neskartu saimniecību;

b) izcelsmes saimniecība 60 dienas pirms [cūku] pārvietošanas nav atradusies aizsardzības vai uzraudzības zonā, kas noteikta pēc cūku vezikulārās slimības uzliesmojuma;

c) izcelsmes saimniecībā 12 mēnešus pirms cūku pārvietošanas nav ievestas cūkas no tādām saimniecībām, kurās bija aizdomas par saslimšanu ar cūku vezikulāro slimību;

d) paraugi no cūkām izcelsmes saimniecībā ir ņemti 20 līdz 30 dienas pirms pārvietošanas, un seroloģiski ir pārbaudīts tāds daudzums cūku, kas ir pietiekams, lai atklātu cūku vezikulārās slimības izplatību 5 % gadījumu ar 95 % ticamības intervālu;

▼M1

e) paraugu ņemšana un seroloģiskā pārbaude ir veikta šādi:

i) paraugi no cūkām galamērķa saimniecībā ir ņemti vismaz 28 dienas pēc pārvietošanas, un seroloģiski ir pārbaudīts tāds daudzums minēto cūku, kas ir pietiekams, lai atklātu cūku vezikulārās slimības izplatību 5 % gadījumu ar 95 % ticamības intervālu; šādi paraugi jāņem arī no cūkām, kas tiek pārvietotas uz galamērķa saimniecību, un cūkas no minētās saimniecības aizliegts pārvietot tik ilgi, kamēr nav veikta šāda pārbaude un iegūti negatīvi rezultāti;

ii) paraugi no cūkām, kas jāpārvieto uz kautuvi, ir ņemti 10 dienu laikā pirms minētās pārvietošanas, un seroloģiski pārbaudīts tāds daudzums minēto cūku, kas ir pietiekams, lai atklātu cūku vezikulārās slimības izplatību 5 % gadījumu ar 95 % ticamības intervālu; minētās cūkas pārvietot no izcelsmes saimniecības nav atļauts tik ilgi, kamēr nav veikta pārbaude un iegūti negatīvi rezultāti;

▼B

f) pārvietotie dzīvnieki tiek transportēti noplombētos transportlīdzekļos attiecīgo iestāžu uzraudzībā;

g) par cūku pārvietošanu vismaz 48 stundas iepriekš tiek paziņots vietējai veterinārijas iestādei, kura ir atbildīga par galamērķa saimniecību;

h) automobiļus, kurus izmanto cūku transportēšanai, pirms un pēc pārvietošanas tīra un dezinficē oficiālo iestāžu uzraudzībā.



II IEDAĻA

Kopienas iekšējā tirdzniecība

9. pants

Dzīvu cūku nosūtīšana no Itālijas uz citām dalībvalstīm

1.  Itālija nodrošina 2. un 3. punkta izpildi.

2.  Cūku nosūtīšana no reģioniem, kas ir atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem, uz citām dalībvalstīm ir aizliegta.

3.  Cūkas, ko uz citām dalībvalstīm nosūta no tādiem reģioniem, kuri ir atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem, ir no saimniecībām, kas ir atzītas par minētās slimības neskartām saimniecībām.

10. pants

Pienākums attiecībā uz sertifikāciju

Itālija nodrošina, lai Direktīvas 64/432/EEK 5. panta 1. punktā minētajos veterinārajos sertifikātos, ko pievieno cūku sūtījumiem, kurus no Itālijas uz citām dalībvalstīm veic saskaņā ar šā lēmuma 9. pantu, būtu ietverts šāds apstiprinājuma uzraksts:

“Dzīvnieki saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2005/779/EK par dzīvnieku veselības aizsardzības pasākumiem pret cūku vezikulāro slimību Itālijā”

.



V NODAĻA

PAZIŅOŠANAS PIENĀKUMS

11. pants

Paziņojumi Komisijai un dalībvalstīm

Itālijas iestādes reizi pusgadā nodod Komisijai un dalībvalstīm visu attiecīgo informāciju par šā lēmuma piemērošanu, iesniedzot to Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgajai komitejai.



VI NODAĻA

NOBEIGUMA NOTEIKUMI

12. pants

Adresāti

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.




I PIELIKUMS

Itālijas reģioni, kas atzīti par cūku vezikulārās slimības neskartiem reģioniem

Reģioni:

 Bazilikata

 Emīlija-Romanja

 Friuli-Venēcija Džūlija

 Lacio

 Ligūrija

 Lombardija

 Marke

 Molize

 Pjemonta

 Apūlija

 Sardīnija

 Toskāna

 Trentino-Alto Adidže

 Umbrija

 Valle d’Aosta

 Veneto.




II PIELIKUMS

Itālijas reģioni, kas atzīti par cūku vezikulārās slimības skartiem reģioniem

Reģioni:

 Abruco

 Kampānija

 Kalabrija

 Sicīlija



( 1 ) OV L 224, 18.8.1990., 29. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/33/EK (OV L 315, 19.11.2002., 14. lpp.).

( 2 ) OV L 62, 15.3.1993., 69. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 806/2003 (OV L 122, 16.5.2003., 1. lpp.).

( 3 ) OV L 224, 18.8.1990., 19. lpp. Lēmumā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 806/2003.

( 4 ) OV L 361, 8.12.2004., 41. lpp.

( 5 ) OV 121, 29.7.1964., 1977. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 21/2004 (OV L 5, 9.1.2004., 8. lpp.).

Top