Välj vilka experimentfunktioner du vill testa

Det här dokumentet är ett utdrag från EUR-Lex webbplats

Dokument 52022IR1960

    Eiropas Reģionu komitejas atzinums “Eiropas mikroshēmu akts Eiropas pusvadītāju ekosistēmas stiprināšanai”

    COR 2022/01960

    OV C 498, 30.12.2022, s. 94–113 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    30.12.2022   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 498/94


    Eiropas Reģionu komitejas atzinums “Eiropas mikroshēmu akts Eiropas pusvadītāju ekosistēmas stiprināšanai”

    (2022/C 498/14)

    Ziņotājs:

    Thomas Gottfried SCHMIDT (DE/PPE), Saksijas brīvvalsts reģionālās attīstības ministrs

    Atsauces dokumenti:

    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko izveido pasākumu sistēmu Eiropas pusvadītāju ekosistēmas stiprināšanai (Mikroshēmu akts)

    COM(2022) 46 final

    Pielikumi priekšlikumam Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko izveido pasākumu sistēmu Eiropas pusvadītāju ekosistēmas stiprināšanai (Mikroshēmu akts)

    COM(2022) 46 final, 1.–3. pielikums

    Priekšlikums Padomes regulai, ar kuru Regulu (ES) 2021/2085, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”, groza attiecībā uz kopuzņēmumu “Mikroshēmas”

    COM(2022) 47 final

    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Eiropas Mikroshēmu akts”

    COM(2022) 45 final

    Komisijas ieteikums par kopīgu Savienības rīkkopu pusvadītāju deficīta novēršanai un par ES mehānismu pusvadītāju ekosistēmas uzraudzībai

    COM(2022) 782 final

    I.   IETEIKUMI GROZĪJUMIEM

    Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko izveido pasākumu sistēmu Eiropas pusvadītāju ekosistēmas stiprināšanai (Mikroshēmu akts)

    COM(2022) 46 final

    1. grozījums

    1. apsvērums

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    (1)

    Pusvadītāji ir jebkuras digitālās ierīces pamatā: no viedtālruņiem un automašīnām līdz kritiski svarīgām lietojumprogrammām un infrastruktūrām veselības, enerģētikas, sakaru un automatizācijas jomā, kā arī lielākajā daļā citu rūpniecības nozaru. Lai gan pusvadītāji ir būtiski mūsu mūsdienu ekonomikas un sabiedrības darbībai, Savienība ir pieredzējusi nepieredzētus piegādes traucējumus. Pašreizējais piegāžu trūkums liecina par pastāvīgiem un nopietniem strukturāliem trūkumiem Savienības pusvadītāju vērtību un piegādes ķēdē. Pašreizējais piegāžu trūkums liecina par pastāvīgiem un nopietniem strukturāliem trūkumiem Savienības pusvadītāju vērtību un piegādes ķēdē.

    (1)

    Pusvadītāji ir jebkuras digitālās ierīces pamatā: no viedtālruņiem, elektropiedziņas velosipēdiem un automašīnām līdz kritiski svarīgām lietojumprogrammām un infrastruktūrām veselības, enerģētikas, sakaru un automatizācijas jomā, kā arī lielākajā daļā citu rūpniecības nozaru. Lai gan pusvadītāji ir būtiski mūsu mūsdienu ekonomikas un sabiedrības darbībai un iecerētajam zaļās pārkārtošanās procesam , Savienība ir pieredzējusi nepieredzētus piegādes traucējumus. Pašreizējais piegāžu trūkums liecina par pastāvīgiem un nopietniem strukturāliem trūkumiem Savienības pusvadītāju vērtību un piegādes ķēdē. Pašreizējais piegāžu trūkums liecina par pastāvīgiem un nopietniem strukturāliem trūkumiem Savienības pusvadītāju vērtību un piegādes ķēdē.

    Pamatojums

    Nozarēm un tehnoloģijām, kas ir svarīgas zaļās pārkārtošanās procesam, ir vajadzīgas mikroshēmas. Piemēram, mūsdienīgo elektrisko velosipēdu motoros, vadības ierīcēs un displejos un fotoelementu invertoros ir iebūvētas mikroshēmas. Bez mikroshēmām nebūs iespējama zaļā pārkārtošanās.

    2. grozījums

    3. apsvērums

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    (3)

    Šim satvaram ir divi mērķi. Pirmais mērķis ir nodrošināt apstākļus, kas nepieciešami Savienības konkurētspējai un inovācijas spējai, un nodrošināt rūpniecības pielāgošanos strukturālām pārmaiņām, ko rada strauji inovācijas cikli un vajadzība pēc ilgtspējas. Otrais mērķis, kas ir atsevišķs un papildina pirmo mērķi, ir uzlabot iekšējā tirgus darbību, izveidojot vienotu Savienības tiesisko regulējumu Savienības noturības un piegādes drošības palielināšanai pusvadītāju tehnoloģiju jomā.

    (3)

    Šim satvaram ir divi mērķi. Pirmais mērķis ir nodrošināt apstākļus, kas nepieciešami Savienības konkurētspējai un inovācijas spējai, un nodrošināt rūpniecības pielāgošanos strukturālām pārmaiņām dažādās nozarēs un attiecīgajās reģionālajās ekosistēmās, ņemot vērā ilgtspējas kritērijus (IAM), ko rada strauji inovācijas cikli un vajadzība pēc ilgtspējas. Otrais mērķis, kas ir atsevišķs un papildina pirmo mērķi, ir uzlabot iekšējā tirgus darbību, izveidojot vienotu Savienības tiesisko regulējumu Savienības noturības un piegādes drošības palielināšanai pusvadītāju tehnoloģiju jomā.

    Pamatojums

    IAM ievērošana ir svarīgs aspekts, un tas būtu jāiekļauj.

    3. grozījums

    13. apsvērums

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    (13)

    Lai pārvarētu pašreizējo sadrumstaloto publisko un privāto investīciju centienu ierobežojumus, veicinātu integrāciju, savstarpēju bagātināšanos un atdevi no ieguldījumiem pašreizējās programmās un lai īstenotu vienotu Savienības stratēģisko redzējumu par pusvadītājiem, lai īstenotu Savienības un tās dalībvalstu mērķi nodrošināt vadošo lomu digitālajā ekonomikā, iniciatīvai “Mikroshēmas Eiropai” būtu jāveicina labāka koordinācija un ciešāka sinerģija starp esošajām finansēšanas programmām Savienības un valstu līmenī, labāka koordinācija un sadarbība ar nozares un galvenajām privātā sektora ieinteresētajām personām un papildu kopīgas investīcijas ar dalībvalstīm. Iniciatīvas īstenošanas struktūra ir izveidota, lai apvienotu resursus no Savienības, dalībvalstīm un trešām valstīm, kas ir asociētas ar esošajām Savienības programmām, kā arī no privātā sektora. Tāpēc iniciatīvas panākumus var nodrošināt tikai kopīgi dalībvalstu un Savienības centieni atbalstīt gan ievērojamās kapitālieguldījumu izmaksas, gan virtuālo projektēšanas, testēšanas un izmēģinājuma resursu plašu pieejamību, kā arī zināšanu, prasmju un kompetenču izplatīšanu. Vajadzības gadījumā, ņemot vērā attiecīgo darbību specifiku, iniciatīvas mērķi, jo īpaši “mikroshēmu fonda” darbības, būtu jāatbalsta arī, izmantojot apvienošanas mehānismu InvestEU fonda ietvaros.

    (13)

    Lai pārvarētu pašreizējo sadrumstaloto publisko un privāto investīciju centienu ierobežojumus, veicinātu integrāciju, savstarpēju bagātināšanos un atdevi no ieguldījumiem pašreizējās programmās un lai īstenotu vienotu Savienības stratēģisko redzējumu par pusvadītājiem, lai īstenotu Savienības un tās dalībvalstu mērķi nodrošināt vadošo lomu digitālajā ekonomikā, iniciatīvai “Mikroshēmas Eiropai” būtu jāveicina labāka koordinācija visos pārvaldības līmeņos un starp tiem un ciešāka sinerģija starp esošajām finansēšanas programmām Savienības un valstu līmenī (tai skaitā starp centralizēti pārvaldītām ES programmām un ES programmām ar dalītu pārvaldību) , labāka koordinācija un sadarbība ar nozares un galvenajām privātā sektora ieinteresētajām personām un papildu kopīgas investīcijas ar dalībvalstīm. Iniciatīvas īstenošanas struktūra ir izveidota, lai apvienotu resursus no Savienības, dalībvalstīm , reģioniem un trešām valstīm, kas ir asociētas ar esošajām Savienības programmām, kā arī no privātā sektora. Tāpēc iniciatīvas panākumus var nodrošināt tikai kopīgi dalībvalstu un Savienības centieni atbalstīt gan ievērojamās kapitālieguldījumu izmaksas, gan virtuālo projektēšanas, testēšanas un izmēģinājuma resursu plašu pieejamību, kā arī zināšanu, prasmju un kompetenču izplatīšanu. Vajadzības gadījumā, ņemot vērā attiecīgo darbību specifiku, iniciatīvas mērķi, jo īpaši “mikroshēmu fonda” darbības, būtu jāatbalsta arī, izmantojot apvienošanas mehānismu InvestEU fonda ietvaros.

    Pamatojums

    Reģionālās dimensijas iekļaušana.

    4. grozījums

    15. apsvērums

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    (15)

    Iniciatīvai būtu jābalstās uz spēcīgo zināšanu bāzi un jāpalielina sinerģija ar darbībām, ko pašlaik atbalsta Savienība un dalībvalstis, izmantojot programmas un darbības pētniecībā un inovācijā pusvadītāju jomā un piegādes ķēdes daļas attīstībā, jo īpaši pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa” un programmu “Digitālā Eiropa”, kas izveidota ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/694 (1), lai līdz 2030. gadam nostiprinātu Savienību kā globālu spēlētāju pusvadītāju tehnoloģiju un to lietojumu jomā un palielinātu tās daļu ražošanā pasaulē. Papildinot šīs darbības, iniciatīva cieši sadarbotos ar citām attiecīgajām ieinteresētajām personām, tostarp ar Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju rūpniecības aliansi.

    (15)

    Iniciatīvai būtu jābalstās uz spēcīgo zināšanu bāzi un jāpalielina sinerģija ar darbībām, ko pašlaik atbalsta Savienība, dalībvalstis un reģioni , izmantojot programmas un darbības pētniecībā un inovācijā pusvadītāju jomā un piegādes ķēdes daļas attīstībā, jo īpaši pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa” un programmu “Digitālā Eiropa”, kas izveidota ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/694 (1), lai līdz 2030. gadam nostiprinātu Savienību kā globālu spēlētāju pusvadītāju tehnoloģiju un to lietojumu jomā un palielinātu tās daļu ražošanā pasaulē. Papildinot šīs darbības, iniciatīva cieši sadarbotos ar citām attiecīgajām ieinteresētajām personām, tostarp ar Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju rūpniecības aliansi un viedās specializācijas stratēģijām reģionālā līmenī .

    Pamatojums

    Reģionālās dimensijas iekļaušana.

    5. grozījums

    19. apsvērums

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    (19)

    Integrētajām ražotnēm un ES atvērtajām fabrikām būtu jānodrošina pusvadītāju ražošanas spējas, kas Savienībā ir “pirmās šāda veida” spējas, un jāveicina piegādes drošība un noturīga ekosistēma iekšējā tirgū. Kvalificējošais faktors pirmās šāda veida iekārtas ražošanai varētu būt tehnoloģiskais mezgls, substrāta materiāls, piemēram, silīcija karbīds un gallija nitrīds, un cita produkta inovācija, kas var nodrošināt labāku veiktspēju, procesa tehnoloģija vai energoefektivitāte un ekoloģiskās īpašības. Rūpnīcai, kam ir salīdzināmas spējas rūpnieciskā mērogā, nevajadzētu būt faktiski izveidotai vai uzņemties saistības to būvēt Savienībā, izņemot pētniecības un izstrādes iekārtas vai mazas ražotnes.

    (19)

    Integrētajām ražotnēm un ES atvērtajām fabrikām būtu jānodrošina pusvadītāju ražošanas spējas, kas Savienībā ir “pirmās šāda veida” spējas, un jāveicina piegādes drošība un noturīga ekosistēma iekšējā tirgū. Kvalificējošais faktors pirmās šāda veida iekārtas ražošanai varētu būt tehnoloģiskais mezgls, substrāta materiāls, piemēram, silīcija karbīds un gallija nitrīds, indija fosfīds, silīcija nitrīds un citu šīs jomas produktu un materiālu inovācija, kas var nodrošināt labāku veiktspēju, procesa tehnoloģija vai energoefektivitāte un ekoloģiskās īpašības. Rūpnīcai, kam ir salīdzināmas spējas rūpnieciskā mērogā, nevajadzētu būt faktiski izveidotai vai uzņemties saistības to būvēt Savienībā, izņemot pētniecības un izstrādes iekārtas vai mazas ražotnes.

    Pamatojums

    Silīcija nitrīds (SiN) ir ideāla platforma fotonisku integrālo shēmu (PIC) lietojumiem, kuriem ir plašs spektrālais diapazons un ultrazemu zudumu viļņvadis. Tādējādi tie ir ļoti piemēroti detektoriem, spektrometriem, biosensoriem un kvantu datoriem. Konsekvences labad ir lietderīgi minēt arī indija fosfīdu.

    6. grozījums

    2. panta 1. punkta 10) apakšpunkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    10)

    “pirmā šāda veida iekārta” ir rūpnieciska iekārta, kura spēj ražot pusvadītājus, tostarp priekšgala vai aizmugures, vai abējādus, un kura Savienībā faktiski vēl nav izveidota vai par kuras būvniecību vēl nav uzņemtas faktiskas saistības, piemēram, attiecībā uz tehnoloģiju mezglu, substrāta materiālu, piemēram, silīcija karbīdu un gallija nitrīdu, vai citu produktu inovāciju, kas var piedāvāt labāku sniegumu, procesu inovāciju vai energoefektivitāti un vidisko sniegumu;

    10)

    “pirmā šāda veida iekārta” ir rūpnieciska iekārta, kura spēj ražot pusvadītājus, tostarp priekšgala vai aizmugures, vai abējādus, un kura Savienībā faktiski vēl nav izveidota vai par kuras būvniecību vēl nav uzņemtas faktiskas saistības, piemēram, attiecībā uz tehnoloģiju mezglu, substrāta materiālu, piemēram, silīcija karbīdu un gallija nitrīdu, indija fosfīdu, silīcija nitrīdu un citu šīs jomas produktu un materiālu inovāciju, kas var piedāvāt labāku sniegumu, procesu inovāciju vai energoefektivitāti un vidisko sniegumu;

    Pamatojums

    Silīcija nitrīds (SiN) ir ideāla platforma fotonisku integrālo shēmu (PIC) lietojumiem, kuriem ir plašs spektrālais diapazons un ultrazemu zudumu viļņvadis. Tādējādi tie ir ļoti piemēroti detektoriem, spektrometriem, biosensoriem un kvantu datoriem. Konsekvences labad ir lietderīgi minēt arī indija fosfīdu.

    7. grozījums

    3. panta 1. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    1.   Iniciatīva ir izveidota uz 2021.–2027. gada daudzgadu finanšu shēmas darbības laiku.

    1.   Iniciatīva vispirms ir izveidota uz 2021.–2027. gada daudzgadu finanšu shēmas darbības laiku. Nepieciešams turpinājums 2028.–2034. gada daudzgadu finanšu shēmai.

    Pamatojums

    Laikposms līdz pašreizējās daudzgadu finanšu shēmas beigām 2027. gadā nav pietiekams, lai sasniegtu ECA izvirzītos mērķus. Šeit jau vajadzētu nostiprināt pagarinājumu.

    8. grozījums

    4. panta 2. punkta b) apakšpunkta 1) punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    1)

    stiprinot tehnoloģiskās spējas nākamās paaudzes mikroshēmu ražošanas tehnoloģijās, integrējot pētniecības un inovācijas darbības un sagatavojot nākotnes tehnoloģiju mezglus, tostarp vadošos mezglus, kas mazāki par diviem nanometriem, pilnībā noplicinātu silīciju uz izolatoru (FD-SOI) ar 10 nanometriem un mazāk, un 3D heterogēno sistēmu integrāciju un uzlabotu iepakojumu;

    1)

    stiprinot tehnoloģiskās spējas nākamās paaudzes mikroshēmu ražošanas tehnoloģijās, integrējot pētniecības un inovācijas darbības un sagatavojot nākotnes tehnoloģiju mezglus, tostarp vadošos mezglus, kas mazāki par diviem nanometriem, pilnībā noplicinātu silīciju uz izolatoru (FD-SOI) ar 10 nanometriem un mazāk, un 3D heterogēno sistēmu integrāciju un uzlabotu iepakojumu; tas ietver tādu mikroshēmu ražošanu, kuru izmērs pārsniedz 10 nanometrus un pēc kurām ir pieprasījums no ES izmantojošo nozaru puses;

    Pamatojums

    Komisijas uzsvars uz mikroshēmām, kuru izmērs ir mazāks par 10 nanometriem, ir pārāk šaurs un neatbilst ES izmantojošo nozaru vajadzībām.

    9. grozījums

    8. panta 2. punkta d) apakšpunkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    d)

    veicināt pieredzes un zinātības nodošanu starp dalībvalstīm un reģioniem, veicinot prasmju, zināšanu un labas prakses apmaiņu un veicinot kopīgas programmas;

    d)

    veicināt pieredzes un zinātības nodošanu starp dalībvalstīm un reģioniem, veicinot prasmju, zināšanu un labas prakses apmaiņu, veicinot kopīgas programmas un uzlabojot sadarbību starp universitātēm, kā arī starp universitātēm, uzņēmumiem, izglītības un pētniecības iestādēm, piemēram, izmantojot ES mēroga zinātnieku un laboratoriju apmaiņas sistēmu, lai apmācītu un noturētu mācībspēkus un speciālistus ;

    Pamatojums

    Eiropas Pusvadītāju kompetenču centru tīklam būtu jāaptver arī izglītības, kā arī apmācību jautājumi.

    10. grozījums

    8. panta 3. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    3.   Dalībvalstis izraugās kandidātu kompetences centrus saskaņā ar savām valsts procedūrām, administratīvajām un institucionālajām struktūrām, izmantojot atklātu un konkurētspējīgu procesu. Komisija ar īstenošanas aktiem nosaka kompetences centru izveides procedūru, tostarp atlases kritērijus, un turpmākos centru uzdevumus un funkcijas attiecībā uz iniciatīvas darbību īstenošanu, tīkla izveides procedūru, kā arī pieņem lēmumus par tīkla veidojošo subjektu atlasi. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 33. panta 2. punktā.

    3.   Dalībvalstis izraugās kandidātu kompetences centrus saskaņā ar savām valsts procedūrām, administratīvajām un institucionālajām struktūrām, izmantojot atklātu un konkurētspējīgu procesu, iesaistot reģionālās un vietējās pašvaldības . Mērķis ir panākt sinerģiju ar Eiropas digitālo inovāciju centriem un atbalstīt kompetences centru izveidi ES reģionos. Tie būtu jāintegrē to reģionālajā rūpniecības ekosistēmā, jānodrošina, ka tiem var piekļūt visi attiecīgie dalībnieki visā Savienībā, un jāpalielina starpreģionālā sadarbība. Komisija ar īstenošanas aktiem nosaka kompetences centru izveides procedūru, tostarp atlases kritērijus, un turpmākos centru uzdevumus un funkcijas attiecībā uz iniciatīvas darbību īstenošanu, tīkla izveides procedūru, kā arī pieņem lēmumus par tīkla veidojošo subjektu atlasi. Minētos īstenošanas aktus pieņem saskaņā ar pārbaudes procedūru, kas minēta 33. panta 2. punktā.

    Pamatojums

    Šiem centriem jābūt pieejamiem visiem ES MVU un jaunuzņēmumiem. To var veicināt, reģionālā līmenī atbalstot reģionālās rūpniecības ekosistēmas.

    11. grozījums

    9. panta 1. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    1.   Iniciatīvas 5. panta a) līdz d) punktā uzskaitītos komponentus var uzticēt kopuzņēmumam “Mikroshēmas”, kas minēts Padomes Regulā XX/XX, ar ko groza Padomes Regulu (ES) 2021/2085, un īstenot kopuzņēmuma “Mikroshēmas” darba programmā.

    1.   Iniciatīvas 5. panta a) līdz d) punktā uzskaitītos komponentus var uzticēt kopuzņēmumam “Mikroshēmas”, kas minēts Padomes Regulā XX/XX, ar ko groza Padomes Regulu (ES) 2021/2085, un īstenot kopuzņēmuma “Mikroshēmas” darba programmā. Dalībvalstīm kopuzņēmumā “Mikroshēmas” ir jāiekļauj attiecīgie pusvadītāju reģioni.

    Pamatojums

    Pašsaprotams.

    12. grozījums

    10. panta 2. punkts

    (Jauns e) apakšpunkts)

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

     

    e)

    atbalsta rūpniecības piegādes ķēdes ES.

    Pamatojums

    Integrētajām ražošanas iekārtām būtu jāveicina rūpniecības stiprināšana ES; šajā procesā būtu jāņem vērā pusvadītāju nozares vajadzības.

    13. grozījums

    11. panta 2. punkts

    (Jauns e) apakšpunkts)

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

     

    e)

    atbalsta rūpniecības piegādes ķēdes Eiropas Savienībā.

    Pamatojums

    Arī atvērtajām fabrikām būtu jāveicina rūpniecības stiprināšana ES; šajā procesā būtu jāņem vērā pusvadītāju nozares vajadzības.

    14. grozījums

    12. panta 1. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    1.   Jebkurš uzņēmums vai jebkurš uzņēmumu konsorcijs (“pieteikuma iesniedzējs”) var iesniegt Komisijai pieteikumu, lai pieteikuma iesniedzēja plānoto iekārtu atzītu par integrēto ražotni vai ES atvērto fabriku.

    1.   Jebkurš uzņēmums vai jebkurš uzņēmumu konsorcijs (“pieteikuma iesniedzējs”) var iesniegt Komisijai pieteikumu, lai pieteikuma iesniedzēja plānoto iekārtu atzītu par integrēto ražotni vai ES atvērto fabriku. Tas attiecas arī uz uzņēmumiem, kas ir neaizstājami pusvadītāju ražošanā vai ražo jaunas izejvielas vai ražošanas līnijas. Attiecīgi piemēro 11. un 12. panta kritērijus.

    Pamatojums

    Lai sasniegtu ECA mērķus, arī izejvielu, piemēram, plākšņu vai ražošanas līniju, ražošana ES ir jāklasificē kā atbilstīga. Kritēriji būtu attiecīgi jāpiemēro.

    15. grozījums

    15. panta 2. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    2.   Dalībvalstis aicina galvenos pusvadītāju lietotājus un citas attiecīgās ieinteresētās personas sniegt informāciju par būtiskām pieprasījuma svārstībām un zināmiem piegādes ķēdes traucējumiem. Lai atvieglotu informācijas apmaiņu, dalībvalstis nodrošina mehānismu un administratīvo struktūru šiem atjauninājumiem.

    2.   Dalībvalstis aicina galvenos pusvadītāju lietotājus un citas attiecīgās ieinteresētās personas , tai skaitā no līdzīgi domājošām valstīm, sniegt informāciju par būtiskām pieprasījuma svārstībām un zināmiem piegādes ķēdes traucējumiem. Lai atvieglotu informācijas apmaiņu, dalībvalstis nodrošina mehānismu un administratīvo struktūru šiem atjauninājumiem.

    Pamatojums

    Situācijas novērtējums, kas balstīts tikai uz Eiropas un ASV datiem, ir nepilnīgs un tāpēc nav pārliecinošs. Tāpēc būtu jāiekļauj uzņēmumi no līdzīgi domājošām Āzijas valstīm.

    16. grozījums

    19. panta 2. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    2.    Komisija pēc apspriešanās ar Eiropas Pusvadītāju padomi var ierobežot 21. un 22. pantā paredzētos pasākumus , attiecinot tos tikai uz dažām kritiskām nozarēm , kurās pusvadītāju krīzes dēļ pastāv darbības traucējumi vai traucējumu draudi.

    2.    Komisijai, ņemot vērā apspriešanās ar Eiropas Pusvadītāju padomi rezultātus, ir jāierobežo 21. un 22. pantā paredzētie pasākumi, attiecinot tos tikai uz tām kritiski svarīgajām nozarēm, kurās pusvadītāju krīzes dēļ pastāv darbības traucējumi vai traucējumu draudi.

    Pamatojums

    Komisijas veiktajiem intervences pasākumiem vienmēr jābūt pēc iespējas minimāliem.

    17. grozījums

    19. panta 4. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    4.   Šā panta 1. punktā minēto pasākumu izmantošana ir samērīga un nepārsniedz to, kas ir nepieciešams, lai novērstu nopietnus traucējumus būtiski svarīgās sabiedrības funkcijās vai saimnieciskajās darbībās Savienībā, un tai jābūt Savienības interesēs. Šo pasākumu izmantošana nerada nesamērīgu administratīvo slogu MVU.

    4.   Šā panta 1. punktā minēto pasākumu izmantošana ir samērīga un nepārsniedz to, kas ir nepieciešams, lai novērstu nopietnus traucējumus būtiski svarīgās sabiedrības funkcijās vai saimnieciskajās darbībās Savienībā, un tai jābūt Savienības interesēs. Šo pasākumu izmantošana nerada nesamērīgu administratīvo slogu MVU. Šos pasākumus var piemērot tikai selektīvi un kā galējo līdzekli (ultima ratio).

    Pamatojums

    Ārkārtas instrumenti ir saistīti ar ievērojamu risku, ka tie var kavēt investīcijas un jaunu uzņēmumu izveidi. Eiropas Komisijai ir skaidri jānorāda, ka šie pasākumi ir paredzēti kā galējais līdzeklis un no tiem pēc iespējas jāizvairās.

    18. grozījums

    21. panta 1. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    1.   Ja tas ir nepieciešams un samērīgi, lai nodrošinātu visu vai dažu kritiski svarīgu nozaru darbību, Komisija var noteikt, ka integrētajām ražotnēm un ES atvērtajām fabrikām ir jāpieņem krīzes sakarā būtisku produktu pasūtījums (“prioritārs pasūtījums”) un jāpiešķir tam prioritāte. Šis pienākums prevalē pār jebkuru izpildes pienākumu saskaņā ar privāttiesībām vai publiskajām tiesībām.

    1.   Ja tas ir nepieciešams, samērīgi un tehniski iespējams , lai nodrošinātu visu vai dažu kritiski svarīgu nozaru darbību, Komisija var noteikt, ka integrētajām ražotnēm un ES atvērtajām fabrikām ir jāpieņem krīzes sakarā būtisku produktu pasūtījums (“prioritārs pasūtījums”) un jāpiešķir tam prioritāte.

    Pamatojums

    Pusvadītāju ražošanas īstermiņa pārveide ir gandrīz neiespējama. Tāpēc kā noteicošais kritērijs būtu jāizmanto iespējamība. Arī pants par prioritārajiem rīkojumiem būtu jāformulē tā, lai tas neatturētu potenciālos investorus no investīcijām Eiropas Savienībā. Turklāt pastāv šaubas par to, cik lielā mērā tas būtu juridiski izpildāms.

    19. grozījums

    24. panta 1. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    1.   Eiropas Pusvadītāju padomes sastāvā ir dalībvalstu pārstāvji, un tās priekšsēdētājs ir Komisijas pārstāvis.

    1.   Eiropas Pusvadītāju padomes sastāvā ir dalībvalstu pārstāvji ar atbilstošu profesionālo kvalifikāciju, un tās priekšsēdētājs ir Komisijas pārstāvis.

    Pamatojums

    Pusvadītāju padomei ir jābūt profesionāļu struktūrai, nevis tīri politiskai struktūrai.

    20. grozījums

    24. panta 2. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    2.   Katrs 26. panta 3. punktā minētais valsts vienotais kontaktpunkts ieceļ augsta līmeņa pārstāvi Eiropas Pusvadītāju padomē. Ja tas vajadzīgs, ņemot vērā funkciju un speciālās zināšanas, dalībvalstij var būt vairāki pārstāvji saistībā ar dažādiem Eiropas Pusvadītāju padomes uzdevumiem. Katram Eiropas Pusvadītāju padomes loceklim ir aizstājējs.

    2.   Katrs 26. panta 3. punktā minētais valsts vienotais kontaktpunkts ieceļ tehniski kompetentu pārstāvi Eiropas Pusvadītāju padomē. Ja tas vajadzīgs, ņemot vērā funkciju un speciālās zināšanas, dalībvalstij var būt vairāki pārstāvji saistībā ar dažādiem Eiropas Pusvadītāju padomes uzdevumiem. Katram Eiropas Pusvadītāju padomes loceklim ir aizstājējs. Dalībvalstīm ir jāiesaista reģioni ar pusvadītāju ekosistēmām. Eiropas Reģionu komiteja nosūta savu pārstāvi Eiropas Pusvadītāju padomē.

    Pamatojums

    Ņemot vērā to lomu reģionālo rūpniecības ekosistēmu, tai skaitā MVU, kā arī zinātnes un pētniecības atbalstīšanā, Komitejas darbā būtu jāiesaista reģioni ar attiecīgām pusvadītāju ekosistēmām (piemēram, Silicon Europe dalībnieki) un Eiropas Reģionu komiteja.

    21. grozījums

    26. panta 6. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    6.   Dalībvalstis nodrošina, ka valsts kompetentās iestādes vajadzības gadījumā un saskaņā ar Savienības un valsts tiesību aktiem apspriežas un sadarbojas ar citām attiecīgajām valsts iestādēm, kā arī ar attiecīgajām ieinteresētajām personām. Komisija veicina pieredzes apmaiņu starp valstu kompetentajām iestādēm.

    6.   Dalībvalstis nodrošina, ka valsts kompetentās iestādes vajadzības gadījumā un saskaņā ar Savienības un valsts tiesību aktiem apspriežas un sadarbojas ar citām attiecīgajām valsts iestādēm un reģionālajām un vietējām pašvaldībām , kā arī ar attiecīgajām ieinteresētajām personām. Komisija veicina pieredzes apmaiņu starp valstu kompetentajām iestādēm.

    Pamatojums

    Norādīts uz reģionālajām un vietējām pašvaldībām.

    Priekšlikums Padomes regulai, ar kuru Regulu (ES) 2021/2085, ar ko izveido kopuzņēmumus pamatprogrammā “Apvārsnis Eiropa”, groza attiecībā uz kopuzņēmumu “Mikroshēmas”

    COM(2022) 47 final

    22. grozījums

    7. apsvērums

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    (7)

    Kopuzņēmuma “Mikroshēmas” finansētās darbības būtu jāiekļauj vienā darba programmā, kas būtu jāpieņem valdei. Pirms katras darba programmas sagatavošanas Publisko iestāžu padomei, ņemot vērā Eiropas pusvadītāju padomes ieteikumus un citu attiecīgo ieinteresēto personu devumu, tai skaitā attiecīgā gadījumā ceļvežus, ko izstrādājusi Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju alianse (1), būtu jānosaka tā darba programmas daļa, kas saistīta ar spēju veidošanas pasākumiem un pētniecības un inovācijas pasākumiem, arī to attiecīgās izdevumu aplēses. Šajā nolūkā Publisko iestāžu padomē būtu jāiekļauj tikai Komisija un dalībvalstu publiskās iestādes. Pēc tam, pamatojoties uz šo definīciju, izpilddirektoram būtu jāsagatavo darba programma, tai skaitā spēju veidošanas un pētniecības un inovācijas pasākumi un to attiecīgās izdevumu aplēses.

    (7)

    Kopuzņēmuma “Mikroshēmas” finansētās darbības būtu jāiekļauj vienā darba programmā, kas būtu jāpieņem valdei. Pirms katras darba programmas sagatavošanas Publisko iestāžu padomei, ņemot vērā Privāto dalībnieku padomes un Eiropas pusvadītāju padomes ieteikumus un citu attiecīgo ieinteresēto personu devumu, tai skaitā attiecīgā gadījumā ceļvežus, ko izstrādājusi Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju alianse (1), būtu jānosaka tā darba programmas daļa, kas saistīta ar spēju veidošanas pasākumiem un pētniecības un inovācijas pasākumiem, arī to attiecīgās izdevumu aplēses. Šajā nolūkā Publisko iestāžu padomē būtu jāiekļauj tikai Komisija un dalībvalstu publiskās iestādes. Pēc tam, pamatojoties uz šo definīciju un stratēģisko pētniecības un inovācijas programmu , izpilddirektoram būtu jāsagatavo darba programma, tai skaitā spēju veidošanas un pētniecības un inovācijas pasākumi un to attiecīgās izdevumu aplēses. Kopuzņēmuma “Mikroshēmas” pētniecības un inovācijas pasākumu budžetam jābūt vismaz tikpat lielam kā kopuzņēmuma “Svarīgas digitālās tehnoloģijas” budžetam. Jāpārņem arī darbības joma un darbības veids.

    Pamatojums

    Publisko iestāžu padomei nevajadzētu iepriekš noteikt pētniecības un inovācijas programmu, jo tas ierobežotu padomes lēmumu pieņemšanas pilnvaras. Kopuzņēmumam “Mikroshēmas” būtu jāturpina kopuzņēmuma “Svarīgas digitālās tehnoloģijas” pētniecības pasākumi, darbība un budžets.

    23. grozījums

    1. panta 7. punkta a) apakšpunkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    a)

    panta 1. punkta b) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

    a)

    panta 1. punkta b) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

     

    “b)

    nostiprināt Savienības zinātnisko izcilību un vadošo lomu jaunu komponentu un sistēmu tehnoloģiju inovācijas jomā, tai skaitā pasākumos, kas saistīti ar zemākiem TGL; un veicināt aktīvu MVU iesaisti, kas veido vismaz vienu trešdaļu no kopējā netiešo darbību dalībnieku skaita, un tiem jāsaņem vismaz 20 % no publiskā finansējuma , kas paredzēts pētniecības un inovācijas darbībām ;”

     

    “b)

    nostiprināt Savienības zinātnisko izcilību un vadošo lomu jaunu komponentu un sistēmu tehnoloģiju inovācijas jomā, tai skaitā pasākumos, kas saistīti ar zemākiem TGL; un veicināt aktīvu MVU iesaisti, kas attiecībā uz pētniecības un inovācijas pasākumiem veido vismaz vienu trešdaļu no kopējā netiešo darbību dalībnieku skaita, un tiem jāsaņem vismaz 20 % no publiskā finansējuma;”

    Pamatojums

    Nav reāli sagaidīt, ka MVU veidos vienu trešdaļu no spēju veidošanas pasākumu dalībniekiem, kā aprakstīts 126. panta 1. punkta jaunajos g) līdz j) apakšpunktos. Tāpēc MVU daļa, kas ir viena trešdaļa no dalībnieku skaita, būtu jāattiecina tikai uz to daļu, kas paredzēta pētniecības un inovācijas pasākumiem, tāpat kā 20 % publiskā finansējuma daļa.

    24. grozījums

    1. panta 7. punkta c) apakšpunkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    c)

    panta 2. punkta f) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

    c)

    panta 2. punkta f) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

     

    “f)

    veidot sasaisti starp kopuzņēmuma “Mikroshēmas” stratēģiskās pētniecības un inovācijas programmu , citu attiecīgo ieinteresēto personu devumu, tai skaitā attiecīgā gadījumā Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju alianses ceļvežiem, un Savienības rīcībpolitiku tā, lai elektronisko komponentu un sistēmu tehnoloģijas dotu efektīvu ieguldījumu.”

     

    “f)

    veidot sasaisti starp kopuzņēmuma “Mikroshēmas” stratēģiskās pētniecības un inovācijas programmu un Savienības rīcībpolitikām tā, lai elektronisko komponentu un sistēmu tehnoloģijas dotu efektīvu ieguldījumu.”

    Pamatojums

    Kopuzņēmuma “Mikroshēmas” nespēj nodrošināt nepieciešamo sasaiti ar trešo personu darbībām.

    25. grozījums

    1. panta 9. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    9)   regulas 129. panta 3. punktu aizstāj ar šādu:

    9)   regulas 129. panta 3. punktu aizstāj ar šādu:

    “3.   Atkāpjoties no 28. panta 4. punkta, privātie dalībnieki sniedz vismaz 26 331 000  EUR finansiālu ieguldījumu kopuzņēmuma “Mikroshēmas” administratīvo izmaksu segšanai vai nodrošina, ka šādu ieguldījumu sniedz to sastāvā esošie un ar tiem saistītie subjekti. Privāto dalībnieku ikgadējā kopējā ieguldījuma daļa kopuzņēmuma “Mikroshēmas” administratīvo izmaksu segšanai ir 35 %.”

    “3.   Atkāpjoties no 28. panta 4. punkta, privātie dalībnieki sniedz ne vairāk kā 26 331 000  EUR finansiālu ieguldījumu kopuzņēmuma “Mikroshēmas” administratīvo izmaksu segšanai vai nodrošina, ka šādu ieguldījumu sniedz to sastāvā esošie un ar tiem saistītie subjekti. Privāto dalībnieku ikgadējā kopējā ieguldījuma daļa kopuzņēmuma “Mikroshēmas” administratīvo izmaksu segšanai nepārsniedz 35 %.”

    Pamatojums

    Formulējums varētu radīt nopietnas neskaidrības. Nav skaidrs, kura robežvērtība prevalē: minimāla summa vismaz 26 331 000 EUR apmērā vai maksimālā robežvērtība 35 % apmērā. Tikmēr Komisija ir apstiprinājusi, ka vārdi “vismaz” Komisijas priekšlikumā bija pārrakstīšanās kļūda. Šī kļūda tika labota Padomes prezidentvalsts 25. maija kompromisa tekstā.

    26. grozījums

    1. panta 13. punkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    13)   iekļauj šādu 134.a pantu:

    13)   iekļauj šādu 134.a pantu:

    134.a pants

    Izpilddirektora papildu uzdevumi

    Papildus 19. pantā uzskaitītajiem uzdevumiem kopuzņēmuma “Mikroshēmas” izpilddirektors sagatavo un, ņemot vērā 137. panta f) punktā paredzēto Publisko iestāžu padomes noteikto programmas daļu , kā arī attiecīgo ieinteresēto personu devumu, tai skaitā attiecīgā gadījumā Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju alianses ceļvežus, iesniedz pieņemšanai valdē kopuzņēmuma darba programmu, lai varētu īstenot stratēģiskās pētniecības un inovācijas programmu.”

    134.a pants

    Izpilddirektora papildu uzdevumi

    Papildus 19. pantā uzskaitītajiem uzdevumiem kopuzņēmuma “Mikroshēmas” izpilddirektors sagatavo un, ņemot vērā 137. panta f) punktā paredzēto Publisko iestāžu padomes noteikto programmas daļu, iesniedz pieņemšanai valdē kopuzņēmuma darba programmu, lai varētu īstenot stratēģiskās pētniecības un inovācijas programmu.”

    Pamatojums

    Šo devumu jau ir ņēmusi vērā Publisko iestāžu padome, definējot darba programmas daļu, un tāpēc tie nav jāiekļauj atkārtoti.

    27. grozījums

    1. panta 15. punkta a) apakšpunkts

    Eiropas Komisijas ierosinātais teksts

    RK grozījums

    a)

    pievieno šādu f) un g) punktu:

    a)

    pievieno šādu f) un g) punktu:

     

    “f)

    pirms katras darba programmas sagatavošanas nosaka to darba programmas daļu, kas saistīta ar spēju veidošanas pasākumiem un pētniecības un inovācijas pasākumiem , tai skaitā attiecīgās izdevumu aplēses, ņemot vērā Eiropas Pusvadītāju padomes ieteikumus un citu attiecīgo ieinteresēto personu devumu, tai skaitā attiecīgā gadījumā ceļvežus, ko izstrādājusi Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju alianse;

    g)

    atlasa priekšlikumus, kuri atbilst spēju veidošanas pasākumiem, saskaņā ar 12. panta 1. punktu un 17. panta 2. punkta u) apakšpunktu.”;

     

    “f)

    pirms katras darba programmas sagatavošanas nosaka to darba programmas daļu, kas saistīta ar spēju veidošanas pasākumiem, tai skaitā attiecīgās izdevumu aplēses, ņemot vērā Privāto dalībnieku padomes un Eiropas Pusvadītāju padomes ieteikumus , kā arī citu attiecīgo ieinteresēto personu devumu, tai skaitā attiecīgā gadījumā ceļvežus, ko izstrādājusi Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju alianse;

    g)

    atlasa priekšlikumus, kuri atbilst spēju veidošanas pasākumiem, saskaņā ar 12. panta 1. punktu un 17. panta 2. punkta u) apakšpunktu.”;

    Pamatojums

    Publisko iestāžu padomei nevajadzētu iepriekš noteikt pētniecības un inovācijas programmu, jo tas ierobežotu padomes lēmumu pieņemšanas pilnvaras. Tomēr Publisko iestāžu padomei būtu jāņem vērā privāto dalībnieku padomes ieteikumi attiecībā uz spēju veidošanu, lai nodrošinātu rūpniecības politikas atbilstību.

    II.   IETEIKUMI POLITIKAS JOMĀ

    EIROPAS REĢIONU KOMITEJA (RK)

    Eiropas Mikroshēmu akta nozīme

    1.

    uzsver, ka Eiropas Mikroshēmu akta (European Chip Act – ECA) panākumi ir izšķiroši svarīgi visai ES kopumā, dalībvalstīm un visām vietējām un reģionālajām pašvaldībām, jo rūpnieciskās ražošanas nodrošināšana visos Eiropas reģionos ir atkarīga no drošas pusvadītāju piegādes; šajā saistībā nepārprotami atbalsta skaidru ES pozicionēšanu pasaules konkurencē;

    2.

    atzinīgi vērtē Komisijas priekšlikumu par ECA kā būtisku soli, lai stiprinātu ES, tās rūpniecību un drošību. Ir svarīgi, lai Mikroshēmu aktā tiktu risināti jautājumi par ES stratēģisko autonomiju un tehnoloģisko vadību. ES ir jāsaglabā globāla loma pusvadītāju nozarē. Tāpēc vērienīgais mērķis līdz 2030. gadam palielināt ES pusvadītāju tirgus daļu no pašreizējiem 10 % līdz 20 % ir pareizs;

    3.

    atbalsta mērķus samazināt lielākās stratēģiskās atkarības pusvadītāju ražošanā, piegādes ķēdēs un izejmateriālu un izejvielu piegādē, paplašinot un dažādojot pusvadītāju ražošanu Eiropā un saglabājot un nostiprinot ES vadošo lomu pētniecībā. Vienlaikus Komiteja aicina Regulas COM(2022) 46 final darbības jomā iekļaut tādu mikroshēmu ražošanu, kuru izmērs pārsniedz 10 nanometrus un pēc kurām ir pieprasījums no ES izmantojošo nozaru puses; šajā saistībā Komiteja uzsver, cik nozīmīga ir zinātības un patentu aizsardzība, lai atsevišķas valstis nenonāktu neizdevīgā situācijā;

    4.

    atzinīgi vērtē priekšlikumu par ECA izveidi arī saistībā ar ātru un konsekventu Eiropas zaļā kursa īstenošanu: bez droši pieejamiem pusvadītājiem nav iespējams sasniegt ES vērienīgos vides un klimata aizsardzības mērķus, stiprināt enerģētisko suverenitāti un paplašināt atjaunīgo energoresursu izmantošanas mērķus;

    5.

    norāda, ka vienlaikus ar pusvadītāju ražošanas stiprināšanu jāveic pasākumi, lai samazinātu enerģijas un resursu patēriņu, kā arī kaitīgo ietekmi uz vidi visā vērtības radīšanas ķēdē un nodrošinātu atbilstību ilgtspējas kritērijiem (IAM) un ražošanas iekārtās integrēt atjaunīgo energoresursu izmantošanas un ūdens resursu efektīvas apsaimniekošanas mehānismus. Šajā saistībā Komiteja uzskata, ka īpaša uzmanība būtu jāpievērš šai ietekmei uz enerģētiku un vidi, kā arī novatoriskām nākamās paaudzes tehnoloģijām, piemēram, integrētai fotonikai un speciālām heterogēnām sistēmām;

    6.

    norāda, ka papildus svarīgāko izejvielu drošai piegādei ir jāizmanto arī aprites ekonomikas potenciāls. Būtiska nozīme ir izejvielu un materiālu atgūšanai no iekārtām un aprīkojuma. Tas jāņem vērā jau izstrādājot produktus, kuros izmanto pusvadītājus. Reģionos ir jāveido attiecīgas kompetences, un attiecīgi jāizstrādā atbilstības kritēriji;

    7.

    norāda, ka salīdzinājumā ar trešām valstīm ES ir nelabvēlīgā situācijā dabas resursu ziņā, un tas padara Eiropas Savienību lielā mērā atkarīgu no kritiski svarīgu izejvielu importa piegādēm no trešām valstīm; mudina Eiropas Komisiju pievērsties šai stratēģiskajai atkarībai, pastiprinot darbu un paaugstinot prasības attiecībā uz mikroshēmu apritīgumu, it īpaši attiecībā uz izstrādi un materiālu atkārtotu izmantošanu, un padziļināt ES tirdzniecības attiecības ar nozīmīgiem starptautiskiem partneriem;

    8.

    saskaņā ar savu atzinumu “Rīcības plāns kritiski svarīgo izejvielu jomā” atzinīgi vērtē jaunus ieguves procesus Eiropas Savienībā ar mērķi izmantot esošās kritiski svarīgo izejvielu rezerves; uzsver, ka jaunā augstajām tehnoloģijām piemērotu izejvielu ieguve Eiropas Savienībā jābalsta uz pētniecības un izstrādes plāniem attiecībā uz novatorisku un mazietekmējošu kalnrūpniecību;

    9.

    norāda, ka vietējās un reģionālās pašvaldības ir ļoti ieinteresētas nodrošināt pusvadītāju piegādi, ņemot vērā vietējās ekonomikas augsto netiešo atkarību; tādēļ tām būtu jāpiešķir galvenā loma ECA īstenošanā, ņemot vērā to tuvumu pusvadītāju ekosistēmām; turklāt norāda, ka visi reģioni gūs labumu no ECA, neatkarīgi no tā, vai tie ir vai nav pusvadītāju ražotnes;

    10.

    aktuālo norišu gaismā norāda, cik svarīga ir droša pusvadītāju rūpniecības energoapgāde; tas īpaši attiecas uz vajadzīgo elektroenerģijas daudzumu un tīkla stabilitāti; tas bija faktors, kas noteica esošo rūpnīcu vietas izvēli, un būs galvenais faktors, kurš noteiks jaunu rūpnīcu vietas izvēli;

    Eiropas stratēģiskie mērķi pusvadītāju nozarē

    11.

    aicina uzņēmumus pastāvīgi mainīgajos ģeostratēģiskajos apstākļos vairāk ņemt vērā savas pusvadītāju vajadzības un tiem nepieciešamās piegādes ķēdes un izvairīties no vienpusējas atkarības riska diversifikācijas ziņā; starptautiskajā vidē ES ir labāk jāuzsver savas priekšrocības kā drošai ražošanas vietai (drošības zonai);

    12.

    aicina Komisiju gaidāmajās sarunās ar Padomi un Eiropas Parlamentu skaidri uzsvērt ECA nozīmi Eiropas kā rūpniecības reģiona nodrošināšanā un pieprasīt papildu finansiālu ieguldījumu no dalībvalstīm un nozares;

    13.

    ierosina stratēģiski izmantot saistībā ar ECA pieejamos līdzekļus, lai paplašinātu esošos mazos un lielos pusvadītāju klasterus un pusvadītāju ekosistēmas, tostarp veidotu savstarpējus tīklus. ES izredzes nākotnē nostiprināties pasaules pusvadītāju tirgū ir vislielākās, ja tā izmantos savas pašreizējās stiprās puses un paplašinās tās, tādējādi ierobežojot savstarpējo atkarību no “līdzīgi domājošām valstīm” un samazinot vienpusēju atkarību no trešām valstīm;

    14.

    atzinīgi vērtē Eiropas Mikroshēmu fonda izveidi; norāda, ka ECA 2. pīlāram principā vajadzētu būt atvērtam tehnoloģijām un ka līdzekļi ir jāmobilizē pēc iespējas ātrāk;

    15.

    atkārtoti uzsver, ka IPCEI kā ļoti veiksmīgam instrumentam joprojām ir liela nozīme ECA ietvaros; tomēr norāda, ka ES un dalībvalstīm jārīkojas ātrāk visās jomās, it īpaši atļauju un subsīdiju jomā, lai vajadzības gadījumā varētu atbalstīt rūpniecību, tostarp MVU;

    16.

    uzsver jauno tehnoloģiju būtisko nozīmi Eiropas kā pusvadītāju ražotnes turpmākajā attīstībā: īstenojot ECA, būs svarīgi atklāti un ātri reaģēt uz jaunu materiālu, piemēram, gallija nitrīda, indija fosfīda, silīcija karbīda un silīcija nitrīda izmantošanu, kā arī uz jaunu procesu izmantošanu, lai varētu izstrādāt un ražot nākamās paaudzes mikroshēmas, tai skaitā, piemēram, fotoniskās mikroshēmas, kas ir svarīgas autonoma un ilgtspējīga datu, telekomunikācijas un kvantu komunikācijas tīkla veidošanai un autonomajai braukšanai, un kvantu mikroshēmas, kuras dos iespēju analizēt daudz lielākus datu apjomus, īsākā laikā veikt jaudīgākus aprēķinus un detalizētas simulācijas, kā arī hibrīda mikroshēmas un heterogēnas sistēmas, kuru (šajā jomā fotonisko funkciju integrācija elektroniskajā integrālajā shēmā ir viens no pusvadītāju nozares nākotnei kritiski svarīgajiem jautājumiem);

    17.

    uzskata, ka Eiropai ir jāpievērš papildu uzmanība pusvadītāju projektēšanai un tādējādi jāattīsta pašai savas projektēšanas iespējas;

    Mikroshēmu akta finansēšana

    18.

    kritiski vērtē ECA paredzētos finanšu resursus, kas ir pārāk mazi; pauž šaubas par to, vai kopējais pasākumu kopums ir pietiekams, lai spētu konkurēt starptautiskā mērogā par jaunu ražotņu izvietošanu; uzsver, ka jaunas iniciatīvas ir pelnījušas jaunus finanšu resursus, un pauž nožēlu par līdzekļu pārvirzīšanu no sekmīgām programmām, piemēram, “Apvārsnis Eiropa” un programmas “Digitālā Eiropa”;

    19.

    aicina Komisiju nodrošināt ECA finansējuma pārredzamību un nodrošināt pienācīgu finansējumu visiem trim pīlāriem; to darot, Komisijai būtu jāvadās pēc līdzīgām iniciatīvām visā pasaulē;

    20.

    uzskata, ka ECA īstenošanai būtu jāatvēl vairāk jaunu līdzekļu, un tāpēc aicina Padomi, Parlamentu un Komisiju nodrošināt pienācīgu Eiropas un valstu finansējumu un attiecīgi grozīt daudzgadu finanšu shēmu; tā kā ECA stratēģiskie mērķi attiecas arī uz laikposmu pēc 2030. gada, pašreizējās DFS pārskatīšanā, kā arī nākamajā daudzgadu finanšu shēmā (DFS) pusvadītāju nozarei jāpiešķir augsta prioritāte;

    21.

    uzskata, ka ir jārada papildu stimuli, lai papildus ES līdzekļiem nepieciešamo finansējumu sniegtu arī dalībvalstis un reģioni, kā arī uzņēmumi; norāda, ka ir svarīgi, lai Komisija nodrošinātu finansējumu saskaņā ar Savienības tiesību aktiem; atbalsts ir jāsaista ar vides aizsardzības, sociālās aizsardzības un uzņēmumu vadības (Environment Social Governance – ESG) kritēriju ievērošanu;

    22.

    aicina reģionus un uzņēmumus iesaistīt Eiropas Investīciju banku (EIB) jaunu projektu finansēšanā visā vērtību ķēdē; uzskata, ka EIB var sniegt izšķirošu ieguldījumu ECA panākumu nodrošināšanā;

    Pētniecība un ES valsts atbalsta noteikumi reģionālā perspektīvā

    23.

    aicina Komisiju, veicot novērtēšanu un piešķirot atļaujas saskaņā ar LESD 107. panta 3. punkta c) apakšpunktu, plaši interpretēt kritēriju “pirmais šāda veida ražojums Eiropā”, jo attiecībā uz pusvadītājiem nepastāv klasiska un būtiska konkurences situācija iekšējā tirgū;

    24.

    aicina Komisiju papildus izmaiņām un vienkāršošanai valsts atbalsta tiesību aktos un procedūrās apsvērt turpmākus atvieglojumus, piemēram, nodokļu norakstīšanu, lai veicinātu uzņēmumu izveidi visā pusvadītāju vērtību ķēdē Eiropā;

    25.

    uzskata, ka saskaņā ar “pirmais šāda veida ražojums” principu jāļauj finansēt ne tikai ražošanas iekārtas, piemēram, integrētās ražotnes (Integrated Production Facility – IPF) un “ES atvērtās fabrikas” (Open EU Foundry – OEF), bet arī izejvielu, piemēram, pusvadītāju plākšņu vai ražošanas iekārtu ražošanu, kas ir vienlīdz svarīgi mērķu sasniegšanai;

    26.

    atzinīgi vērtē 14. pantā paredzētos noteikumus, lai paātrinātu valstu plānošanas un apstiprināšanas procedūras par labu integrētām ražotnēm un ES atvērtām fabrikām;

    27.

    norāda, ka, lai nodrošinātu pusvadītāju piegādi, svarīgas ir ne tikai pašas pusvadītāju ražotnes, bet arī iepriekšējo un pakārtoto vērtību radīšanas posmu ražotnes, tāpēc arī tām jāpievērš uzmanība, lai atvieglotu un paātrinātu procesu norisi, tādējādi novēršot “pudeles kakla efektu”;

    Pētniecība un attīstība reģionālā perspektīvā

    28.

    aicina ES pētniecības un izstrādes jomā izmantot plašu pieeju, iesaistot klientus un lietotājus, un attīstības un inovācijas mērķus orientēt ne tikai uz turpmāku mezglu struktūru miniaturizāciju;

    29.

    piekrīt pētniecības un augstākās izglītības iestāžu bažām par to, ka Mikroshēmu aktā paredzētā līdzekļu pārdale pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” un “Digitālā Eiropa” programmās vājinās citas jomas, tādējādi palielinot konkurenci par atlikušajiem līdzekļiem; tādēļ sagaida, ka no programmas“Digitālā Eiropa” un pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” pārdalītie līdzekļi finansēšanas periodā atkal būs pieejami programmām;

    30.

    vērš uzmanību uz to, ka valsts vai reģionālais līdzfinansējums projektiem rada administratīvas problēmas, un aicina Komisiju nodrošināt, lai tas nekļūtu par šķērsli dalībai pētniecības projektos; jo īpaši pamatnosacījumi būtu jāizstrādā tā, lai papildu finansējums projektiem no valsts vai reģionālajām programmām būtu pieļaujams kā līdzfinansējums;

    31.

    aicina reģionus ar attiecīgiem klasteriem aktīvi piedalīties kopuzņēmumā “Mikroshēmas” (Chips JU) kā kopuzņēmuma “Svarīgas digitālās tehnoloģijas” (KDT JU) un kopuzņēmuma ECSEL pēctecim;

    32.

    aicina Komisiju precīzāk definēt terminu “izmēģinājuma līnija”. Piekļuvei izmēģinājuma līnijām jābūt plašai un atvērtai, lai tajās varētu piedalīties klasteri, izglītības un pētniecības iestādes, kā arī uzņēmumi, it īpaši MVU; MVU piekļuvi izmēģinājuma līnijām varētu panākt gan ar programmu “Apvārsnis Eiropa”, gan decentralizētā veidā, iesaistot valstu un reģionālās struktūras, piemēram, reģionālās attīstības aģentūras, kurām ir pieredze jaunuzņēmumu un MVU izveides, izaugsmes un konsolidācijas atbalstīšanā;

    33.

    aicina cieši integrēt esošos tīklus, piemēram, Procesoru un pusvadītāju tehnoloģiju rūpniecības aliansi, pusvadītāju koordinācijas mehānismā. Visiem tīkliem jābūt atvērtiem jauniem dalībniekiem, jo tādi tīkli kā, piemēram, iniciatīva “Vanguard” vai ES digitālās inovācijas centru tīkls, var sniegt nozīmīgu ieguldījumu;

    34.

    ierosina izpētīt, cik lielā mērā un ar kādiem pasākumiem var nodrošināt ES izstrādātas zinātības aizsardzību, piemēram, paplašinātas patentaizsardzības ietvaros; svarīgi ņemt vērā arī drošības aspektus;

    Kvalificēta darbaspēka nodrošināšana, kā arī apmācība un tālākizglītība

    35.

    aicina dalībvalstis, VRP un uzņēmumus pievērst daudz lielāku uzmanību kvalificēta darbaspēka nodrošināšanai: kvalificēta izglītība un apmācība būtiski sekmē Eiropas kā pusvadītāju ražotņu reģiona panākumus un ir izšķirošs kritērijs investīciju lēmumu pieņemšanai; izšķiroša nozīme ir vispārējai, kā arī profesionālajai izglītībai un apmācībai reģionos; apmācībai pusvadītāju tehnoloģiju jomā būtu jāpiesaista vairāk meiteņu un sieviešu;

    36.

    tāpēc uzskata, ka kvalificēta darbaspēka nodrošināšana ir viens no izšķirošajiem panākumu faktoriem. Lai apmācītu nākamo paaudzi un noturētu mācībspēkus universitātēs un pētniecības iestādēs, ir vajadzīga koordinēta stratēģija; tāpēc tiek veicināta pastiprināta pētnieku apmaiņa starp universitātēm, pētniecības iestādēm un uzņēmumiem, kā arī laboratoriju infrastruktūru kopīga izmantošana visā ES;

    37.

    uzsver, ka vietējām un reģionālajām pašvaldībām piemīt stratēģiskas spējas veicināt sinerģiju starp pētniecības un izstrādes, izglītības, prasmju pilnveides, pārkvalifikācijas un apmācības rīcībpolitikām, kas būs izšķirošs faktors, lai piesaistītu un saglabātu talantīgu darbaspēku;

    38.

    iesaka izveidot nozares, dalībvalstu un ES kopīgi pārvaldītu un finansētu stažēšanās programmu pusvadītāju nozarei, paredzot stipendiju sistēmu un pienākumu šajā nozarē Eiropā nostrādāt obligātu laikposmu; turklāt iesaka Komisijai apsvērt iespēju izstrādāt īpašas cilvēkkapitāla programmas, lai piesaistītu kvalificētu darbaspēku no trešām valstīm, kurās ir attīstīta progresīva pusvadītāju ražošana;

    39.

    iesaka izveidot ZIK “Pusvadītāji” un ierosina pēc “Akumulatoru akadēmijas” parauga izveidot “Pusvadītāju akadēmiju” ar rūpniecības un pētniecības iestāžu līdzdalību;

    40.

    norāda, cik svarīgi pusvadītāju ekosistēmas attīstībai ir saglabāt veiksmīgus jaundibinātos uzņēmumus, lai tie varētu turpināt attīstīties un lai zinātība neaizplūstu prom;

    41.

    iesaka arī atsevišķi atbalstīt novatorisku mikroshēmu projektu izstrādi programmas “Apvārsnis Eiropa” ietvaros, piemēram, klasterī “Digitālā joma, rūpniecība un kosmoss”, lai ES varētu saglabāt savu vadošo lomu novatorisku mikroshēmu un nākamās paaudzes tehnoloģiju izstrādē un vienlaikus samazinātu abpusējas atkarības no citām pasaules daļām;

    Mikroshēmu akta ietekme uz pilsētām un reģioniem

    42.

    norāda, ka vietējās un reģionālās pašvaldības saskarsies ar ievērojamām problēmām nodibinājumu pārvietošanas gadījumā, un tām būs nepieciešama uzticama sistēma un dalībvalstu un Komisijas atbalsts;

    43.

    aicina Komisiju paturēt prātā jaunu ražotņu izvietošanas ietekmi uz VRP; pamatnosacījumu radīšana jaunu ražotņu izvietošanai un papildu pasākumu īstenošana būtu jāsaprot kā reģionālā attīstība un būtu jānodrošina iespēja saņemt ERAF un ESF līdzfinansējumu;

    44.

    norāda, ka tas jo īpaši ļauj dalībvalstīm ar proporcionāli mazākiem valsts resursiem panākt attiecīgu sviras efektu. Tāpat vajadzētu būt iespējai veicināt esošo rūpnīcu paplašināšanu;

    45.

    aicina ECA operatīvi sasaistīt ar citām svarīgākajām ES politikas jomām un projektiem, piemēram, REACH regulu par ķimikālijām, Kritiski svarīgo izejvielu rīcības plānu, jauno ES industriālo stratēģiju, aprites ekonomikas rīcības plānu vai mākslīgā intelekta stratēģiju. Reģioniem vajadzētu būt spēcīgai lomai un līdzdalībai šajā procesā;

    46.

    norāda, ka tehnoloģiju atvērtība un dažu bīstamu ķīmisko vielu izmantošana ir nepieciešama pusvadītāju ražošanā, un to ražošanu, importu vai izmantošanu reglamentē ES tiesību akti par ķīmiskajām vielām. Veicot riska novērtējumu saskaņā ar 16. pantu, jāņem vērā, cik lielā mērā Eiropas uzņēmēji var pārvarēt šķēršļus, ko rada tiesību akti ķīmisko vielu jomā, un joprojām var tikt nodrošināta vielu droša pieejamība ES tirgū;

    Noturība un reaģēšana krīzes situācijā

    47.

    norāda, ka ES pusvadītāju projektēšana un ražošana var veicināt arī vietējo un reģionālo pašvaldību kritisko infrastruktūru (energotīkli, medicīniskā aprūpe, transports, administrācija, sabiedriskie objekti) drošību un noturību;

    48.

    ierosina izveidot “profilakses instrumentu kopumu”, nevis “ārkārtas situāciju instrumentu kopumu”, jo īstermiņa iejaukšanās pusvadītāju ražošanā nav iespējama tās sarežģītības dēļ (dažādu integrālo shēmu kombinācijas galaproduktos un nozares garā starptautiskā piegādes ķēde) un tāpēc nav piemērota reaģēšanai krīzes situācijās. Sadarbībai un koordinācijai vienmēr jābūt svarīgākai par iejaukšanos. Īpaša uzmanība būtu jāpievērš pusvadītāju ražošanas uzturēšanai un tai nepieciešamo izejvielu un apakšproduktu pieejamībai;

    49.

    aicina Komisiju precīzāk un juridiski noteiktāk definēt krīzes situāciju, paredzētās tiesības iejaukties un konkrētas darbības, kas jāveic krīzes gadījumā, ņemot vērā daudzos un dažādos cēloņus, kuri var izraisīt nepietiekamību un piegādes problēmas, kā arī skaidri norādīt, ka to var piemērot tikai kā galējo līdzekli, saglabājot samērīgumu; pauž bažas par to, ka paredzētais krīzes reaģēšanas mehānisms varētu atturēt no investīcijām;

    50.

    ierosina vairāk koncentrēties uz noteiktu veidu pusvadītāju pieejamības nodrošināšanu un (iespējams, kopīgu) svarīgāko izejmateriālu (piemēram, pallādija, neona, C4F6, litija, gallija, silīcija) un izejvielu (piemēram, pusvadītāju plākšņu) iegādi;

    51.

    aicina vietējās un reģionālās pašvaldības iekļaut “pusvadītāju koordinācijas mehānismā”, jo tās var sniegt vērtīgu ieguldījumu plānotajā tīklu veidošanā ar savām konkrētai vietai specifiskajām zināšanām par pētniecību, darījumdarbību un pusvadītāju klasteriem;

    52.

    mudina, ieceļot “pusvadītāju padomi”, rūpēties par to, lai tā būtu ekspertu komiteja, nevis politiska struktūra. Padomes un tās darba atzīšana lielā mērā ir atkarīga no uzticēšanās tās locekļiem. Tāpēc nepieciešama gan nozares, gan RK pārstāvība ar atbilstošām zināšanām;

    53.

    atbalsta mērķi radīt vispārēju priekšstatu par pusvadītāju vērtību ķēdēm, savstarpējām atkarībām un prasībām pusvadītāju nozarē; tomēr pauž šaubas par to, vai iegūtos datu apjomus var apstrādāt ticami un mērķtiecīgi; norāda, ka bez derīgiem datiem, kas iegūti no dalībniekiem ārpus Eiropas, diez vai būs iespējams iegūt pilnvērtīgu priekšstatu;

    54.

    iesaka ātri pieņemt un īstenot ECA un aicina Eiropas Komisiju, Eiropas Savienības Padomi un Eiropas Parlamentu ņemt vērā RK ieteikumus un panākt vienošanos vēl Čehijas Republikas prezidentūras laikā;

    55.

    atzinīgi vērtē to, ka attiecībā uz Mikroshēmu akta priekšlikumu Komisija ir veikusi subsidiaritātes analīzi, un piekrīt, ka priekšlikuma mērķus nevar sasniegt dalībvalstis vienas pašas, jo problēmām ir pārrobežu raksturs un tās neaprobežojas tikai ar atsevišķām dalībvalstīm vai dalībvalstu grupām. Tāpēc RK atbalsta Eiropas Komisijas analīzē teikto, ka rīcība Savienības līmenī noteikti vislabāk var veicināt Eiropas dalībnieku kopīgu redzējumu un īstenošanas stratēģiju.

    Briselē, 2022. gada 12. oktobrī

    Eiropas Reģionu komitejas priekšsēdētājs

    Vasco ALVES CORDEIRO


    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/694 (2021. gada 29. aprīlis), ar ko izveido programmu “Digitālā Eiropa” un atceļ Lēmumu (ES) 2015/2240 (OV L 166, 11.5.2021., 1. lpp.).

    (1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/694 (2021. gada 29. aprīlis), ar ko izveido programmu “Digitālā Eiropa” un atceļ Lēmumu (ES) 2015/2240 (OV L 166, 11.5.2021., 1. lpp.).

    (1)  Alianse ir minēta Komisijas 2021. gada 5. maija paziņojumā “2020. gada Jaunās industriālās stratēģijas atjaunināšana: veidojot spēcīgāku vienoto tirgu Eiropas atveseļošanai”.

    (1)  Alianse ir minēta Komisijas 2021. gada 5. maija paziņojumā “2020. gada Jaunās industriālās stratēģijas atjaunināšana: veidojot spēcīgāku vienoto tirgu Eiropas atveseļošanai”.


    Upp