EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1265

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1265 (2022. gada 20. jūlijs), ar ko nosaka pasākumus, kas veicami, lai novērstu Rose Rosette vīrusa ievešanu un izplatīšanos Savienības teritorijā

C/2022/5045

OV L 192, 21.7.2022, p. 14–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1265/oj

21.7.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 192/14


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS REGULA (ES) 2022/1265

(2022. gada 20. jūlijs),

ar ko nosaka pasākumus, kas veicami, lai novērstu Rose Rosette vīrusa ievešanu un izplatīšanos Savienības teritorijā

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/2031 (2016. gada 26. oktobris) par aizsardzības pasākumiem pret augiem kaitīgajiem organismiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 228/2013, (ES) Nr. 652/2014 un (ES) Nr. 1143/2014 un atceļ Padomes Direktīvas 69/464/EEK, 74/647/EEK, 93/85/EEK, 98/57/EK, 2000/29/EK, 2006/91/EK un 2007/33/EK (1), un jo īpaši tās 30. panta 1. punktu,

tā kā:

(1)

Rose Rosette vīruss (“norādītais kaitīgais organisms”) un tā vektors Phyllocoptes fructiphilus patlaban nav norādīti ne kā Savienības karantīnas organismi Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2019/2072 (2) II pielikumā, ne kā Savienībā reglamentētie nekarantīnas organismi minētās regulas IV pielikumā. Norādītais kaitīgais organisms un tā vektors Savienības teritorijā nav sastopami.

(2)

Kaitīgā organisma riska analīze, ko 2018. gadā veikusi Eiropas un Vidusjūras valstu augu aizsardzības organizācija (EPPO(3), ir parādījusi, ka norādītais kaitīgais organisms un tā kaitīgā ietekme varētu radīt būtiskas bažas par augu veselību Savienības teritorijā, jo īpaši attiecībā uz visu rožu veidu audzēšanu.

(3)

Ņemot vērā nopietnās bažas par augu veselību, ko norādītais kaitīgais organisms rada Savienības teritorijā, tika pieņemts Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2019/1739 (4), ar ko nosaka prasības Rosa spp. augu, izņemot sēklas (“norādītie augi”), ievešanai Savienībā no trešām valstīm, kurās šis norādītais kaitīgais organisms sastopams (Kanāda, Indija un Amerikas Savienotās Valstis), kā arī attiecībā uz oficiālām pārbaudēm, kas jāveic, tos ievedot Savienībā. Minētajā īstenošanas lēmumā ir paredzēts aizliegums Savienības teritorijā ievest norādīto kaitīgo organismu, tajā paredzēts nekavējoties iesniegt informāciju par aizdomām par norādītā kaitīgā organisma un tā norādītā vektora klātbūtni Savienībā un paredzēti noteikumi par apsekojumiem attiecībā uz to klātbūtni Savienības teritorijā.

(4)

Kopš minētā īstenošanas lēmuma pieņemšanas nav ziņots par inficētu norādīto augu aizturēšanu to ievešanas vai pārvietošanas laikā Savienības teritorijā. Tomēr norādītais kaitīgais organisms turpināja izplatīties Kanādā, Indijā un Amerikas Savienotajās Valstīs.

(5)

EPPO analīzes secinājumi joprojām ir aktuāli. Minētā analīze liecināja, ka varbūtība, ka norādītais kaitīgais organisms tiks ievests un ieviesīsies, tā izplatīšanās apmērs un ietekme uz Savienību, kā arī fitosanitārais risks Savienības teritorijā, tiek uzskatīta par augstu.

(6)

Turklāt kopš Īstenošanas lēmuma (ES) 2019/1739 pieņemšanas EPPO analīzē paustās bažas par augu veselību ir palielinājušās, jo norādītie augi Savienībā tiek importēti arvien lielākā daudzumā no trešām valstīm, kurās paplašinās norādītā kaitīgā organisma klātbūtne.

(7)

Komisija secina, ka norādītais kaitīgais organisms atbilst Regulas (ES) 2016/2031 I pielikuma 3. iedaļas 2. apakšiedaļā noteiktajiem kritērijiem.

(8)

Pamatojoties uz minētajiem faktiem, tiek lēsts, ka pastāv tūlītējs risks, ka norādītais kaitīgais organisms tiks ievests un izplatīsies Savienības teritorijā, ja vien netiks saglabāti Īstenošanas lēmumā (ES) 2019/1739 paredzētie pasākumi, kurus piemēro līdz 2022. gada 31. jūlijam un kuri ir izrādījušies efektīvi, lai novērstu norādītā kaitīgā organisma ievešanu Savienības teritorijā.

(9)

Tāpēc ir lietderīgi paredzēt minētos pasākumus šajā regulā, ko būtu jāpiemēro no 2022. gada 1. augusta, lai nodrošinātu Savienības teritorijas nepārtrauktu aizsardzību pret norādīto kaitīgo organismu.

(10)

Šo regulu piemēro līdz 2024. gada 31. jūlijam. Šāds piemērošanas periods ir nepieciešams pilnam riska novērtējumam, lai noteiktu norādītā kaitīgā organisma statusu.

(11)

Šajā regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Definīcijas

Šajā regulā piemēro šādas definīcijas:

a)

“norādītais kaitīgais organisms” ir Rose Rosette vīruss;

b)

“norādītie augi” ir Rosa spp. augi, izņemot sēklas, kuru izcelsme ir Kanādā, Indijā vai ASV;

c)

“norādītais vektors” ir Phyllocoptes fructiphilus.

2. pants

Aizliegums attiecībā uz norādīto kaitīgo organismu

Norādīto kaitīgo organismu Savienības teritorijā neieved, nepārvieto, netur, nepavairo un neizlaiž Savienības teritorijā.

3. pants

Informācija par aizdomām par norādītā kaitīgā organisma vai tā norādītā vektora klātbūtni

Dalībvalstis nodrošina, ka Savienības teritorijā ikviena persona, kurai pieder augi, kas var būt inficēti ar norādīto kaitīgo organismu vai tā norādīto vektoru, tiek nekavējoties informēta par norādītā kaitīgā organisma un tā norādītā vektora klātbūtni vai iespējamo klātbūtni, par iespējamām sekām un riskiem un par attiecīgi veicamajiem pasākumiem.

4. pants

Apsekojumi

Kompetentās iestādes katru gadu veic apsekojumus, pārbaudot, vai to teritorijā uz saimniekaugiem nav konstatējama norādītā kaitīgā organisma un norādītā vektora klātbūtne.

Minētie apsekojumi ietver paraugu ņemšanu un testēšanu un balstās uz atzītiem zinātnes un tehnikas principiem, kas ļauj konstatēt norādīto kaitīgo organismu un norādīto vektoru.

Katru gadu līdz 30. aprīlim dalībvalstis paziņo Komisijai un pārējām dalībvalstīm iepriekšējā kalendārajā gadā veikto apsekojumu rezultātus.

5. pants

Prasības norādīto augu ievešanai Savienības teritorijā

1.   Norādītos augus Savienības teritorijā ieved tikai tad, ja tiem ir pievienots fitosanitārais sertifikāts, kura ailē “Papildu deklarācija” ir oficiāls paziņojums, kurā ir viena no šādām deklarācijām:

a)

norādītie augi ir izaudzēti izcelsmes trešās valsts nacionālās augu aizsardzības organizācijas reģistrētā un uzraudzītā teritorijā, kas ir brīva no norādītā kaitīgā organisma. Minētās teritorijas nosaukums ir norādīts fitosanitārā sertifikāta ailē “Izcelsmes vieta”;

b)

attiecībā uz stādīšanai paredzētiem norādītajiem augiem:

i)

norādītie augi ir audzēti audzēšanas vietā, kurā kopš pēdējā veģetācijas perioda sākuma oficiālo pārbaužu laikā nav konstatēti ne norādītā kaitīgā organisma, ne norādītā vektora simptomi; un

ii)

no tiem pirms ievešanas Savienības teritorijā ir ņemti paraugi un veikti testi attiecībā uz norādīto kaitīgo organismu, un, pamatojoties uz šiem testiem, tie ir atzīti par brīviem no minētā kaitīgā organisma;

c)

attiecībā uz norādītajiem augiem, kas nav stādīšanai paredzēti augi:

i)

norādītie augi ir audzēti audzēšanas vietā, kurā kopš pēdējā veģetācijas perioda sākuma oficiālo pārbaužu laikā nav konstatēti ne norādītā kaitīgā organisma, ne norādītā vektora simptomi; un

ii)

tie pirms ievešanas Savienības teritorijā ir pārbaudīti un – norādītā kaitīgā organisma klātbūtnes gadījumā – no tiem ir ņemti paraugi un veikti testi, un, pamatojoties uz šiem testiem, tie ir atzīti par brīviem no norādītā kaitīgā organisma;

d)

norādīto augu klātbūtnes gadījumā audu kultūrās, kuru izcelsme nav no norādītā kaitīgā organisma brīvā teritorijā, – tie ir izaudzēti no mātesaugiem, kas ir testēti un atzīti par brīviem no norādītā kaitīgā organisma.

2.   Norādītos augus Savienības teritorijā ieved vienīgi tad, ja ar tiem rīkojas, tos iepako un transportē tā, lai novērstu norādītā vektora invadēšanos.

6. pants

Stāšanās spēkā un piemērošana

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2022. gada 1. augusta līdz 2024. gada 31. jūlijam.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2022. gada 20. jūlijā

Komisijas vārdā –

priekšsēdētāja

Ursula VON DER LEYEN


(1)  OV L 317, 23.11.2016., 4. lpp.

(2)  Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/2072 (2019. gada 28. novembris), ar ko paredz vienotus nosacījumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/2031 par aizsardzības pasākumiem pret augiem kaitīgajiem organismiem īstenošanai, atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 690/2008 un groza Komisijas Īstenošanas regulu (ES) 2018/2019 (OV L 319, 10.12.2019., 1. lpp.).

(3)  EPPO (2018) Rose rosette vīrusa un tā vektora Phyllocoptes fructiphilus riska analīze. EPPO, Parīze. Pieejams tīmekļa vietnē https://gd.eppo.int/taxon/RRV000/documents.

(4)  Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2019/1739 (2019. gada 16. oktobris), ar ko nosaka ārkārtas pasākumus, kas veicami, lai novērstu Rose Rosette vīrusa ievešanu un izplatīšanos Savienībā (OV L 265, 18.10.2019., 12. lpp.),


Top