Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62018CJ0234

    Tiesas spriedums (trešā palāta), 2020. gada 19. marts.
    Komisia za protivodeystvie na koruptsiyata i za otnemane na nezakonno pridobitoto imushtestvo pret BP u.c.
    Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – Tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās – Nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskācija bez notiesājoša sprieduma – Direktīva 2014/42/ES – Piemērošanas joma – Pamatlēmums 2005/212/TI.
    Lieta C-234/18.

    ECLI identifier: ECLI:EU:C:2020:221

    Lieta C‑234/18

    Komisia za protivodeystvie na koruptsiyata i za otnemane na nezakonno pridobitoto imushtestvo

    pret

    BP u.c.

    (Sofiyski gradski sad lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu)

    Tiesas (trešā palāta) 2020. gada 19. marta spriedums

    Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – Tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās – Nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskācija bez notiesājoša sprieduma – Direktīva 2014/42/ES – Piemērošanas joma – Pamatlēmums 2005/212/TI

    1. Tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās – Nozieguma rīku un noziedzīgi iegūtu līdzekļu iesaldēšana un konfiskācija Eiropas Savienībā – Direktīva 2014/42 – Piemērošanas joma – Naudas līdzekļu piesavināšanās, kas nav uzskatāma par pārkāpumu, uz ko attiektos kāds no minētajā direktīvā izsmeļoši uzskaitītajiem tiesību aktiem – Izslēgšana

      (Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/42 3. pants)

      (skat. 47. un 48. punktu)

    2. Tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās – Pamatlēmums par noziedzīgi iegūtu līdzekļu, nozieguma rīku un īpašuma konfiskāciju – Piemērošanas joma – Civiltiesiskas konfiskācijas procedūras ietvaros pieņemts tiesas nolēmums – Izslēgšana – Dalībvalsts tiesiskais regulējums, kurā paredzēta nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskācija bez notiesājoša sprieduma – Pieļaujamība

      (LES 31. panta 1. punkta c) apakšpunkts; Padomes Pamatlēmums 2005/212)

      (skat. 53.–57. un 60.–62. punktu un rezolutīvo daļu)

    Rezumējums

    Spriedumā Agro In 2001 (C‑234/18), kas pasludināts 2020. gada 19. martā, Tiesa nosprieda, ka Pamatlēmums 2005/212 par noziedzīgi iegūtu līdzekļu, nozieguma rīku un īpašuma konfiskāciju ( 1 ) pieļauj tādu dalībvalsts tiesisko regulējumu, kurā paredzēts, ka valsts tiesa uzdod veikt nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju procedūrā, kuras iznākums nav atkarīgs nedz no konstatējuma par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, nedz vēl jo mazāk no šāda noziedzīga nodarījuma prezumētos izdarītājus notiesājoša sprieduma.

    Šis spriedums ir saistīts ar tiesvedību starp Bulgārijas Korupcijas apkarošanas un nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas komisiju (turpmāk tekstā – “Nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas komisija”) un fizisku personu BP, kā arī vairākām fiziskām un juridiskām personām, kuras saistītas ar BP vai kuras ir viņa kontrolētas, par pieprasījumu par BP un šo personu noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju. Pret BP bija uzsākts kriminālprocess, jo, būdams kādas Bulgārijā reģistrētas bankas padomes priekšsēdētājs, viņš laikā no 2011. līdz 2014. gadam bija pamudinājis citas personas piesavināties šīs bankas naudas līdzekļus. Tomēr laikā, kad tika iesniegts lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu, šajā kriminālprocesā vēl nebija taisīts galīgs notiesājošs spriedums. Izmeklēšanā, kas citastarp attiecās uz BP, no kuras izriet, ka BP par nelikumīgas izcelsmes līdzekļiem ir iegādājies īpašumus, Nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas komisija iesniedzējtiesā bija ierosinājusi civiltiesisku procedūru, citastarp lai panāktu, ka tiesa uzdod veikt BP un viņa ģimenes locekļiem piederošo īpašumu konfiskāciju. Taču, kā norāda BP un citas attiecīgās personas, īpašuma konfiskācija var notikt vienīgi uz krimināllietā taisīta galīga notiesājoša sprieduma pamata.

    Tiesas spriedumā šī argumentācija tika noraidīta. Pirms Tiesa nonāca pie šāda secinājuma, tā norādīja, ka, ņemot vērā it īpaši Pamatlēmuma 2005/212 konkrētos mērķus un tā noteikumu formulējumu, šis pamatlēmums ir uzskatāms par aktu, ar kuru dalībvalstīm uzlikts pienākums ieviest kopēju noteikumu minimumu attiecībā uz nozieguma rīku un noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju, lai atvieglotu kriminālprocesa ietvaros tiesas izdotu konfiskācijas rīkojumu savstarpējo atzīšanu. Līdz ar to Tiesa nosprieda, ka Pamatlēmumā 2005/212 nav reglamentēta nozieguma rīku un noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācija, ko kāda dalībvalsts tiesa uzdevusi tādas procedūras ietvaros, kas nav saistīta ar viena vai vairāku noziedzīgu nodarījumu konstatēšanu. Uzskatīdama, ka nolēmums, ko iesniedzējtiesa ir lūgta pieņemt pamatlietā, netiek pieņemts procesā attiecībā uz vienu vai vairākiem noziedzīgiem nodarījumiem, bet gan civiltiesiskā procedūrā attiecībā uz īpašumu, par ko tiek apgalvots, ka tas iegūts nelikumīgi, kura tiek veikta neatkarīgi no šāda kriminālprocesa, Tiesa norādīja, ka šis lēmums neietilpst Pamatlēmuma 2005/212 piemērošanas jomā.


    ( 1 ) Padomes Pamatlēmums 2005/212/TI (2005. gada 24. februāris) par noziedzīgi iegūtu līdzekļu, nozieguma rīku un īpašuma konfiskāciju (OV 2005, L 68, 49. lpp.).

    Top