This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 62013CJ0423
Vilniaus energija
Vilniaus energija
Lieta C‑423/13
“Vilniaus energija”UAB
pret
Lietuvos metrologijos inspekcijos Vilniaus apskrities skyrius
(Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu)
“Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu — Preču brīva aprite — Pasākumi ar līdzvērtīgu iedarbību — Direktīva 2004/22/EK — Mērsistēmu metroloģiskās pārbaudes — Karstā ūdens skaitītājs, kas atbilst visām šīs direktīvas prasībām un kurš ir pieslēgts attālinātas (telemetriskas) datu pārraides ierīcei — Aizliegums izmantot šādu skaitītāju, pirms nav veikta sistēmas iepriekšēja metroloģiskā pārbaude”
Kopsavilkums – Tiesas (otrā palāta) 2014. gada 10. septembra spriedums
Tiesību aktu tuvināšana – Mērinstrumenti – Direktīva 2004/22 – Valsts tiesiskais regulējums un prakse, ar ko ir aizliegts izmantot karstā ūdens skaitītāju, kas atbilst visām šīs direktīvas prasībām un kurš ir pieslēgts attālinātas datu pārraides ierīcei, pirms nav veikta sistēmas iepriekšēja metroloģiskā pārbaude – Nepieļaujamība
(Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/22 preambulas 10. apsvērums, 1. pants un 8. panta 3. un 4. punkts)
Preču brīva aprite – Kvantitatīvie ierobežojumi – Pasākumi ar līdzvērtīgu iedarbību – Valsts tiesiskais regulējums un prakse, ar ko ir aizliegts izmantot karstā ūdens skaitītāju, kas atbilst visām šīs direktīvas prasībām un kurš ir pieslēgts attālinātas datu pārraides ierīcei, pirms nav veikta sistēmas iepriekšēja metroloģiskā pārbaude – Nepieļaujamība – Pamatojums – Patērētāju tiesību aizsardzība – Samērīguma principa pārkāpums
(LESD 34. pants; Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2004/22)
Karstā ūdens skaitītājs, kas atbilst visām Direktīvā 2004/22 par mērinstrumentiem paredzētajām prasībām un kurš ir pieslēgts attālinātas (telemetriskas) datu pārraides ierīcei, ietilpst šīs pašas direktīvas piemērošanas jomā.
Ja kāda joma Eiropas Savienības līmenī ir tikusi pilnībā saskaņota, visi ar to saistītie valsts pasākumi ir jāizvērtē, ievērojot šī saskaņošanas pasākuma noteikumus, nevis primāro tiesību noteikumus. Tā tas ir Direktīvas 2004/22 gadījumā, kuras mērķis, kā tas izriet it īpaši no tās preambulas 3. apsvēruma, ir paredzēt visās dalībvalstīs vienādas mērīšanas veiktspējas prasības, kurām ir jāatbilst šīs direktīvas 1. pantā minētajām iekārtām un sistēmām, lai tās varētu laist tirgū un/vai nodot ekspluatācijā.
Minētā direktīva ir jāinterpretē tādējādi, ka tai ir pretrunā tāds valsts tiesiskais regulējums un prakse, saskaņā ar kuru karstā ūdens skaitītājs, tiek uzskatīts par mērsistēmu un šī apstākļa dēļ šāds karstā ūdens skaitītājs nevar tikt izmantots paredzētajam mērķim, kamēr tam, kopā ar šo ierīci, kā mērsistēmai nav veikta metroloģiskā pārbaude.
(sal. ar 34., 35., 39., 40. un 56. punktu un rezolutīvo daļu)
LESD 34. pants ir jāinterpretē tādējādi, ka tam pretrunā ir tāds valsts tiesiskais regulējums un prakse, saskaņā ar kuru karstā ūdens skaitītājs, kas atbilst visām Direktīvas 2004/22 par mērinstrumentiem prasībām un kurš ir pieslēgts attālinātas (telemetriskas) datu pārraides ierīcei, tiek uzskatīts par mērsistēmu un šī apstākļa dēļ šāds karstā ūdens skaitītājs nevar tikt izmantots paredzētajam mērķim, kamēr tam, kopā ar šo ierīci, kā mērsistēmai nav veikta metroloģiskā pārbaude.
Šāds valsts tiesiskais regulējums un prakse citās dalībvalstīs likumīgi izgatavotas attālinātas (telemetriskas) datu pārraides ierīces, kuras neietilpst Direktīvas 2004/22 piemērošanas jomā, pakļauj metroloģiskai pārbaudei. Šāds valsts tiesiskais regulējums un prakse ierobežo piekļuvi importa dalībvalsts tirgum un tātad ir jāuzskata par pasākumu ar importa kvantitatīvajiem ierobežojumiem līdzvērtīgu iedarbību LESD 34. panta izpratnē.
Tiktāl, ciktāl metroloģiskā pārbaude ļauj novērst datu pārraides traucējumus un kļūdas, šāds pasākums var garantēt patērētāju aizsardzību. Tomēr minētais valsts tiesiskais regulējums un prakse pārsniedz to, kas nepieciešams, lai sasniegtu šo mērķi.
(sal. ar 47., 48., 51., 52. un 56. punktu un rezolutīvo daļu)