Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62017CJ0073

    Tiesas spriedums (virspalāta), 2018. gada 2. oktobris.
    Francijas Republika pret Eiropas Parlamentu.
    Prasība atcelt tiesību aktu – Institucionālās tiesības – Protokols par Eiropas Savienības iestāžu, dažu struktūru, organizāciju un struktūrvienību atrašanās vietu – Eiropas Parlaments – Jēdziens “budžeta sēde”, kas notiek Strasbūrā (Francija) – LESD 314. pants – Budžeta pilnvaru īstenošana Parlamenta papildu plenārsesijas laikā Briselē (Beļģija).
    Lieta C-73/17.

    Court reports – general

    Lieta C‑73/17

    Francijas Republika

    pret

    Eiropas Parlamentu

    Prasība atcelt tiesību aktu – Institucionālās tiesības – Protokols par Eiropas Savienības iestāžu, dažu struktūru, organizāciju un struktūrvienību atrašanās vietu – Eiropas Parlaments – Jēdziens “budžeta sēde”, kas notiek Strasbūrā (Francija) – LESD 314. pants – Budžeta pilnvaru īstenošana Parlamenta papildu plenārsesijas laikā Briselē (Beļģija)

    Kopsavilkums – Tiesas (virspalāta) 2018. gada 2. oktobra spriedums

    1. Prasība atcelt tiesību aktu – Pārsūdzami tiesību akti – Jēdziens – Parlamenta normatīvā rezolūcija, kurā otrajā lasījumā ir apstiprināts kopīgais dokuments par Savienības ikgadējo budžetu – Iekļaušana

      (LESD 263. pants un 314. panta 6. punkts)

    2. Eiropas Savienība – Iestāžu atrašanās vieta – Protokoli par iestāžu atrašanās vietu, kuros Parlamenta atrašanās vieta ir noteikta Strasbūrā – Piemērojamība – Pienākums tur rīkot budžeta sēdi – Budžeta sēdes jēdziens

      (LESD 314. panta 4. punkta c) apakšpunkts, 5. punkts un 6. punkts; 3. protokola, kas pievienots EAEK līgumam, vienīgā panta a) punkts; 6. protokola, kas pievienots LES un LESD, vienīgā panta a) punkts)

    3. Eiropas Savienības budžets – Budžeta procedūra – Kopīgā dokumenta par ikgadējo budžetu pieņemšana samierināšanas procedūras rezultātā – Parlamenta pienākumi attiecībā uz debatēm un balsošanu

      (LES 3. panta 3. punkta ceturtā daļa; LESD 314. panta 6. punkts un 7. punkta a) apakšpunkts)

    4. Eiropas Savienība – Iestāžu atrašanās vieta – Protokoli par iestāžu atrašanās vietu, kurā Parlamenta atrašanās vieta ir noteikta Strasbūrā – Piemērojamība – Dalībvalstu kompetence – Parlamenta iekšējās organizācijas pilnvaras – Īstenošanas nosacījumi – Savstarpējs pienākums ievērot attiecīgās pilnvaras

      (3. protokola, kas pievienots EAEK līgumam, vienīgā panta a) punkts; 6. protokola, kas pievienots LES un LESD, vienīgā panta a) punkts)

    5. Eiropas Savienība – Iestāžu atrašanās vieta – Protokoli par iestāžu atrašanās vietu, kuros Parlamenta atrašanās vieta ir noteikta Strasbūrā – Piemērojamība – Pienākums tur rīkot budžeta sēdi – Piemērojamība – Robežas – Budžeta pilnvaru īstenošana Parlamenta papildu plenārsesijas laikā Briselē, lai Parlaments varētu par kopīgo dokumentu par Savienības ikgadējo budžetu nobalsot piemērojamajā termiņā – Pieļaujamība

      (LESD 314. pants; 3. protokola, kas pievienots EAEK līgumam, vienīgā panta a) punkts; 6. protokola, kas pievienots LES un LESD, vienīgā panta a) punkts)

    6. Eiropas Savienības budžets – Budžeta procedūra – Parlamenta priekšsēdētāja veikta paziņošana par budžeta pieņemšanu galīgajā variantā – Pieņemšanas termiņš – Neesamība – Parlamenta priekšsēdētāja pienākums pirms konstatēšanas, ka budžeta procedūra ir pabeigta, sagaidīt nākamo parasto plenārsesiju Strasbūrā – Neesamība

      (LESD 314. panta 9. punkts; 3. protokola, kas pievienots EAEK līgumam, vienīgā panta a) punkts; 6. protokola, kas pievienots LES un LESD, vienīgā panta a) punkts)

    1.  Ir pieņemama prasība attiecībā uz Eiropas Parlamenta normatīvo rezolūciju, ar ko otrajā lasījumā ir apstiprināts kopīgais dokuments par ikgadējo budžetu, pamatojoties uz LESD 314. panta 6. punktu.

      Proti, atbilstoši minētajai normai katra iestāde īsteno tai budžeta jomā piešķirtās pilnvaras, ievērojot Līguma normas. Ja, pamatojoties uz šo pantu, nebūtu iespējams nodot budžeta lēmējinstitūcijas aktus pārbaudei Tiesā, tad iestādes, kuras veido šo lēmējinstitūciju, varētu ierobežot dalībvalstu vai citu iestāžu pilnvaras vai pārsniegt tām paredzētās pilnvaras.

      (skat. 16. punktu)

    2.  Vārdi “budžeta sēde”, kas minēti Protokola par Eiropas Savienības iestāžu, dažu struktūru, organizāciju un struktūrvienību atrašanās vietu, kas ir pievienots LES, LESD un EAEK līgumiem, vienīgā panta a) punktā, ietver ne tikai parasto plenārsēdi, kas veltīta Parlamenta veiktai budžeta projekta izskatīšanai pirmajā lasījumā, bet arī otro lasījumu atbilstoši LESD 314. panta 6. punktam, nodrošinot publiskas debates un publisku balsojumu plenārsēdē par samierināšanas procedūras rezultātā pieņemto kopīgo dokumentu par ikgadējo budžetu.

      Proti, Eiropas Parlamenta budžeta kompetences īstenošana plenārsēdē ir īpaši nozīmīga Savienības rīcības, pamatojoties uz tās ikgadējo budžetu, pārskatāmībai un demokrātiskajai leģitimitātei. Tās nevar tikt nodrošinātas vienīgi ar budžeta projekta pirmo lasījumu budžeta procedūrā, kas noteikta LESD 314. pantā, kad Parlaments saskaņā ar LESD 314. panta 4. punkta c) apakšpunktu pieņem minētā projekta grozījumus. Šajā ziņā Parlamenta budžeta pilnvaru īstenošana plenārsēdē ir uzskatāma par Savienības demokrātisko norišu būtisku brīdi un tostarp tai ir nepieciešamas publiskas debates plenārsēdē, kas ļautu Savienības pilsoņiem uzzināt dažādos paustos politiskos viedokļus un tādējādi veidot politisko viedokli par Savienības rīcību. Turklāt parlamentāro debašu pārskatāmība plenārsēdē var nostiprināt budžeta procedūras demokrātisko leģitimitāti attiecībā uz Savienības pilsoņiem un Savienības rīcības uzticamību.

      LESD 314. panta 4. punkta c) apakšpunktā un 5. punktā paredzētā samierināšanas procedūra var izraisīt to, ka budžeta projektā tiek izdarīti būtiski grozījumi, kurus Parlaments nav izskatījis pirmajā lasījumā, tāpat par kuriem nav notikušas publiskas debates Samierināšanas komitejā. Šīs komitejas sēdes nav publiskas un tajās piedalās 28 Parlamenta locekļi, kas atspoguļo Parlamenta vairākuma attiecības, vienlaikus pilnībā nepārstāvot visu šīs iestādes locekļu politiskās intereses.

      (skat. 34.–37. punktu)

    3.  Ja LESD 314. panta 6. punktā noteiktajā četrpadsmit dienu termiņā nav Eiropas Parlamenta debašu un balsojuma par kopīgo dokumentu par ikgadējo budžetu, šo dokumentu var pieņemt Padome viena pati ar nosacījumiem, kas paredzēti minētā panta 7. punkta a) apakšpunktā. Proti, Savienības rīcības pārskatāmībai un demokrātiskajai leģitimitātei, kuras izpaužas ikgadējā budžeta pieņemšanas procedūrā, ir īpaši nozīmīgi, ka Parlaments īsteno tam LESD 314. panta 6. punktā noteikto kompetenci un plenārsēdē lemj par šo kopīgo dokumentu.

      Tādējādi Parlamentam šajā jomā ir jārīkojas ar nepieciešamo uzmanību, stingrību un iesaistīšanos, kādas prasa šāda atbildība, kas nozīmē, ka parlamentārās debates un balsojums ir balstīti uz tekstu, kas deputātiem ir nosūtīts savlaicīgi un iztulkots visās Savienības oficiālajās valodās. Proti, Savienība ir apņēmusies īstenot daudzvalodību, kuras nozīmība ir atgādināta LES 3. panta 3. punkta ceturtajā daļā.

      (skat. 40. un 41. punktu)

    4.  Skat. nolēmuma tekstu.

      (skat. 43. punktu)

    5.  Eiropas Parlamentam ir jāīsteno savas budžeta pilnvaras parastās plenārsesijas laikā Strasbūrā, tomēr šis pienākums, kas izriet no Protokola par Eiropas Savienības iestāžu, dažu struktūru, organizāciju un struktūrvienību atrašanās vietu, kas ir pievienots LES, LESD un EAEK līgumiem, vienīgā panta a) punkta, nerada šķēršļus tam, ka debates un balsošana par ikgadējo budžetu notiek papildu plenārsesijā Briselē, ja tas vajadzīgs saistībā ar prasībām par LESD 314. pantā paredzētās budžeta procedūras efektīvu norisi. Šīs procedūras norises absolūts pārākums pār šī protokola vienīgā panta a) punkta ievērošanu, mazinot Parlamenta pilnīgu iesaistīšanos minētajā procedūrā, nebūtu saderīgs ar prasību, kuras izriet no šīm tiesību normām, nepieciešamo saskaņošanu. Parlamentam, veicot šādu saskaņošanu, ir novērtējuma brīvība, kura izriet no prasībām saistībā ar budžeta procedūras efektīvu norisi.

      Tātad gadījumā, ja Savienības ikgadējā budžeta projektam tiek piemērota samierināšanas procedūra starp Parlamentu un Padomi, Parlaments nepieļauj kļūdu vērtējumā, iekļaudams debates un balsošanu par minētās procedūras rezultātā pieņemto kopīgo dokumentu par Savienības ikgadējo budžetu nākamās papildu plenārsesijas Briselē darba kārtībā un apstiprinādams šo dokumentu ar normatīvo rezolūciju tajā pašā plenārsesijā. Šajā ziņā nevar pamatoti apgalvot, ka Parlaments būtu varējis lemt par kopīgo dokumentu par ikgadējo budžetu parastās plenārsesijas laikā Strasbūrā, kura bija sākusies četras dienas pēc tam, kad Padome bija nosūtījusi Parlamentam minēto kopīgo dokumentu. Tas, ka Parlaments pilnībā izmanto LESD 314. panta 6. punktā paredzēto termiņu, nevar radīt šaubas par darba kārtības dokumentu tiesiskumu, kā arī normatīvās rezolūcijas attiecībā uz Protokolu par iestāžu atrašanās vietu tiesiskumu. Parlaments ir tiesīgs pilnībā izmantot termiņus, kas tam ir noteikti minētajā 314. pantā. Turklāt iekšējās debates dažādās politiskajās grupās un Budžeta komitejā prasa ilgu laiku; sevišķi daudz laika ir vajadzīgs, lai sagatavotu debates un balsojumu par budžetu plenārsēdē un tostarp lai panāktu balsu vairākumu.

      (skat. 44., 45., 56. un 61. punktu)

    6.  Līgumā par ES darbību Eiropas Parlamenta priekšsēdētājam nav noteikts nekāds termiņš akta, ar ko ir konstatēts, ka Savienības ikgadējais budžets ir pieņemts galīgajā variantā, pieņemšanai; tas atbilstoši LESD 314. panta 9. punktam ir jāpieņem, kad ir pabeigta šajā pantā paredzētā procedūra.

      Minētais akts ir cieši saistīts ar balsošanu par kopīgo dokumentu par ikgadējo budžetu otrajā lasījumā. Priekšsēdētāja akts, ar ko pēc procedūras likumības pārbaudes formāli ir konstatēts, ka Savienības ikgadējais budžets ir pieņemts galīgajā variantā, veido šī budžeta pieņemšanas procedūras nobeiguma stadiju un padara budžetu saistošu. Tādējādi, ja Parlaments, ņemot vērā no Protokola par Eiropas Savienības iestāžu, dažu struktūru, organizāciju un struktūrvienību atrašanās vietu vienīgā panta a) punkta un LESD 314. panta izrietošo prasību nepieciešamo saskaņošanu, ir tiesīgs debatēt un balsot par kopīgo dokumentu par ikgadējo budžetu papildu plenārsesijas laikā Briselē, šīs iestādes priekšsēdētājs veic minēto konstatējumu tās pašas plenārsesijas laikā.

      Turklāt, ņemot vērā to, cik nozīmīga ikgadējā budžeta pieņemšana ir Savienības rīcībai, nevar tikt prasīts, lai nolūkā konstatēt, ka budžeta procedūra ir galīgi pabeigta, un padarīt Savienības ikgadējo budžetu saistošu, Parlamenta priekšsēdētājam būtu jāgaida nākamā parastā plenārsesija Strasbūrā.

      (skat. 62.–64. punktu)

    Top