Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014FJ0020

    Civildienesta tiesas (otrā palāta) spriedums, 2015. gada 22. septembris.
    Inge Barnett pret Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju (CESE).
    Civildienests – Pensija – Izdienas pensija – Priekšlaicīga pensionēšanās, nesamazinot pensijas apmēru – Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punktā paredzētie VĪN – Iebilde par VĪN prettiesiskumu – Dienesta intereses – Definīcija – Neesamība – Prasītāja profesionālās darbības ilgums – Profesionālās karjeras gan Savienības iestādēs, gan ārpus tām ņemšana vērā – Iestādes novērtējuma brīvība – Tiesiskums.
    Lieta F-20/14.

    Court reports – Reports of Staff Cases

    EIROPAS SAVIENĪBAS CIVILDIENESTA TIESAS SPRIEDUMS

    (otrā palāta)

    2015. gada 22. septembrī

    Inge Barnett

    pret

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju (EESK)

    “Civildienests — Pensija — Izdienas pensija — Priekšlaicīga pensionēšanās, nesamazinot pensijas apmēru — Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkta VĪN — Iebilde par VĪN prettiesiskumu — Dienesta intereses — Definīcija — Neesamība — Pieteikuma iesniedzēja profesionālās darbības ilgums — Visas profesionālās karjeras — gan Savienības iestādēs, gan ārpus tām — ņemšana vērā — Iestādes novērtējuma brīvība — Tiesiskums”

    Priekšmets

    Prasība, kura celta saskaņā ar LESD 270. pantu, kas piemērojams EAEK līgumam atbilstoši tā 106.a pantam, un ar kuru I. Barnett lūdz atcelt Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) 2013. gada 11. jūlija lēmumu, ar kuru apstiprināts to personu saraksts, kurām 2013. gadā ir piemērojams Eiropas Savienības Civildienesta noteikumu, redakcijā, kas bija piemērojama līdz 2013. gada 31. decembrim (turpmāk tekstā –“Civildienesta noteikumi”), VIII pielikuma 9. panta 2. punktā paredzētais pasākums, ciktāl šajā lēmumā viņai ir liegts izmantot minēto pasākumu, un lēmumu par viņas sūdzības noraidīšanu

    Nolēmums

    Atcelt Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas 2013. gada 11. jūlija lēmumu, ar kuru apstiprināts to personu saraksts, kurām 2013. gadā ir piemērojams Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punktā paredzētais pasākums, ciktāl šajā lēmumā I. Barnett ir liegts izmantot minēto pasākumu. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja sedz savus un atlīdzina I. Barnett tiesāšanās izdevumus.

    Kopsavilkums

    1. Ierēdņi – Pensijas – Izdienas pensija – Priekšlaicīga pensija, nesamazinot tās apmēru – Piešķiršanas nosacījumi – Dienesta intereses – Administrācijas pieņemtajos vispārīgajos īstenošanas noteikumos precizēti kritēriji – Pieteikuma iesniedzēja profesionālās darbības ilguma kritērijs – Visas profesionālās karjeras – gan Savienības iestādēs, gan ārpus tām – ņemšana vērā – Pieļaujamība

      (Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkts)

    2. Ierēdņi – Pensijas – Izdienas pensija – Priekšlaicīga pensija, nesamazinot tās apmēru – Piešķiršanas nosacījumi – Dienesta intereses – Definīcija, kas pieņemta, pamatojoties tikai uz pieteikuma iesniedzēja profesionālās darbības ilguma, vecuma un nopelnu kritērijiem – Nepieļaujamība

      (Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkts)

    1.  Piemērojot tādas Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkta vispārīgās izpildes normas kā tās, ko pieņēmusi Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK), aprēķinot profesionālās darbības ilgumu ierēdnim, kurš lūdz atļaut priekšlaicīgu pensionēšanos, nesamazinot pensijas apmēru, EESK var ņemt vērā kandidātu kopējo darba stāžu gan Savienības iestādēs, gan ārpus tām. Proti, pirmkārt, Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkta ratio legis ir, atļaujot priekšlaicīgu pensionēšanos, nesamazinot pensijas apmēru, atvieglot personāla vadību Savienības iestādēs. Tādējādi šīs tiesību normas mērķis nav dot priekšroku tiem ierēdņiem vai darbiniekiem, kuri profesionālās karjeras beigās var pierādīt, ka ir nostrādājuši vairāk gadu Savienības iestādēs, nevis tiem, kas Savienības iestādēs nostrādājuši mazāk gadu, tādēļ, ka viņu karjera lielākā mērā ir norisinājusies ārpus šīm iestādēm nekā pirmo minēto ierēdņu vai darbinieku gadījumā.

      Otrkārt, saskaņā ar Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punktu priekšlaicīgu pensionēšanos, nesamazinot pensijas apmēru, var atļaut tikai dienesta interesēs. No šīs tiesību normas arī izriet, ka likumdevējs ir vēlējies sniegt katras Savienības iestādes iecēlējinstitūcijai novērtējuma brīvību par kritērijiem, kas izmantojami, atlasot ierēdņus un darbiniekus, kuriem būtu atļaujama priekšlaicīga pensionēšanās, nesamazinot pensijas apmēru, ja šie kritēriji ir objektīvi un iepriekš noteikti. Iepriekš minētajā tiesību normā tātad nav prasīts, lai visas Savienības iestādes pieņemtu kopīgus kritērijus kandidātu nošķiršanai. Līdz ar to, tā kā minētajā 9. panta 2. punktā iestādēm nav noteikts pienākums ņemt vērā darba stāžu Savienības iestādēs kā objektīvu kritēriju priekšlaicīgas pensionēšanās, nesamazinot pensijas apmēru, kandidātu nošķiršanai, bet tomēr tām arī tas nav aizliegts, nav izslēgts, ka iestāde izvēlas izmantot savu novērtējuma brīvību, savos Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkta vispārīgajos īstenošanas noteikumos nosakot, ka darba stāžs Savienības iestādēs ir viens no kritērijiem.

      (skat. 54.–57. un 60. punktu)

      Atsauce

      Civildienesta tiesa: spriedums, 2006. gada 12. septembris, De Soeten/Padome,F‑86/05, EU:F:2006:87, 48. punkts.

    2.  Priekšlaicīgu pensionēšanos, nesamazinot pensijas apmēru, atbilstoši Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punktam var atļaut, ja to attaisno dienesta intereses, ko katra Savienības iestāde var brīvi definēt savos minētās tiesību normas vispārīgajos īstenošanas noteikumos. Vēl, lai nošķirtu kandidātus, iecēlējinstitūcijai ir jāpieņem un jāpiemēro objektīvi kritēriji un pārskatāmas procedūras, kas noteiktas arī vispārīgajos īstenošanas noteikumos.

      Dienesta intereses Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkta izpratnē, kuru ievērojot Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai (EESK) ir jāizvērtē pieteikumi par priekšlaicīgu pensionēšanos, nesamazinot pensijas apmēru, neļauj vērtēt ieinteresēto personu darba stāža ilgumu – vienu vai kopā ar citiem vecuma un nopelnu kritērijiem, kas iekļauti EESK pieņemtajos vispārīgajos īstenošanas noteikumos.

      Proti, vecuma, darba stāža ilguma un nopelnu kritēriji, kuru mērķis ir tikai nošķirt kandidātus, ļauj identificēt vecākos ierēdņus, kuri ir nostrādājuši visilgāk savā karjerā un kuriem ir visvairāk punktu pēdējos novērtējuma ziņojumos, bet paši par sevi vien neatbilst Civildienesta noteikumu VIII pielikuma 9. panta 2. punkta ratio legis, kas ir atvieglot personāla vadību iestādēm.

      (skat. 67., 71., 72., 75., 76. un 78. punktu)

    Top