EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014CJ0455

Tiesas (virspalāta) spriedums, 2016. gada 19. jūlijs.
H pret Eiropas Savienības Padomi, Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības policijas misiju (EUPM) Bosnijā un Hercegovinā.
Apelācija – Kopējā ārpolitika un drošības politika (KĀDP) – Lēmums 2009/906/KĀDP – Eiropas Savienības policijas misija (EUPM) Bosnijā un Hercegovinā – Norīkots valsts personāla loceklis – Iecelšana citā amatā šīs misijas reģionālajā birojā – LES 24. panta 1. punkta otrās daļas pēdējais teikums – LESD 275. panta pirmā daļa – Prasība atcelt tiesību aktu un prasība atlīdzināt zaudējumus – Savienības tiesu kompetence – LESD 263. un 268. pants un 340. panta otrā daļa.
Lieta C-455/14 P.

Court reports – general

Lieta C‑455/14 P

H

pret

Eiropas Savienības Padomi

un

Eiropas Komisiju,

un

Eiropas Savienības policijas misiju (EUPM) Bosnijā un Hercegovinā

“Apelācija — Kopējā ārpolitika un drošības politika (KĀDP) — Lēmums 2009/906/KĀDP — Eiropas Savienības policijas misija (EUPM) Bosnijā un Hercegovinā — Norīkots valsts personāla loceklis — Iecelšana citā amatā šīs misijas reģionālajā birojā — LES 24. panta 1. punkta otrās daļas pēdējais teikums — LESD 275. panta pirmā daļa — Prasība atcelt tiesību aktu un prasība atlīdzināt zaudējumus — Savienības tiesu kompetence — LESD 263. un 268. pants un 340. panta otrā daļa”

Kopsavilkums – Tiesas (virspalāta) 2016. gada 19. jūlija spriedums

Kopējā ārpolitika un drošības politika – Savienības tiesas kompetence – Eiropas Savienības policijas misijas pieņemti tiesību akti, kas attiecas uz to cilvēkresursu piešķiršanu, kurus uz šo misiju ir norīkojušas dalībvalstis un Savienības iestādes – Iekļaušana

(LES 2. pants, 19. panta 1. punkts, 21. pants un 24. panta 1. punkta otrā daļa; LESD 263., 268. un 270. pants, 275. panta pirmā daļa un 340. panta otrā daļa; Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 47. pants; Civildienesta noteikumu 91. pants; Padomes Lēmums 2009/906/KĀDP

Vispārējās tiesas un – apelācijas sūdzības gadījumā – Tiesas kompetencē ir pārbaudīt personāla locekļu pārvaldības aktus, kas attiecas uz operācijām “konkrētajā vietā” un kurus ir pieņēmusi Eiropas Savienības policijas misija saistībā ar dalībvalstu norīkotiem darbiniekiem. Šī kompetence attiecīgi saistībā ar minēto aktu likumības kontroli izriet no LESD 263. panta un saistībā ar strīdiem ārpuslīgumiskās atbildības jomā – no LESD 268. panta, kas aplūkots kopā ar LESD 340. panta otro daļu, ņemot vērā LES 19. panta 1. punktu un Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 47. pantu. Ir skaidrs, ka, piemērojot LES 24. panta 1. punkta otrās daļas pēdējo teikumu un LESD 275. panta pirmo daļu, Tiesai principā nav kompetences attiecībā uz noteikumiem par kopējo ārpolitiku un drošības politiku (KĀDP), kā arī tiesību aktiem, kas ir pieņemti, pamatojoties uz tiem. Tomēr ar minētajiem noteikumiem tiek ieviesta atkāpe no noteikuma par vispārējo kompetenci, kas ar LES 19. pantu ir piešķirta Tiesai, lai nodrošinātu tiesību ievērošanu Līgumu interpretācijā un piemērošanā, un tādējādi tie ir jāinterpretē šauri. Šajā ziņā, kā tas izriet gan no LES 2. panta, kas ir ietverts LES vispārējos noteikumos, gan no LES 21. panta, kurš attiecas uz Savienības ārējo rīcību un uz kuru ir atsauce LES 23. pantā, kas attiecas uz KĀDP, Savienība ir balstīta uz vienlīdzības un tiesiskuma vērtībām. Pat tas, ka pastāv efektīva pārbaude tiesā, kuras mērķis ir nodrošināt Savienības tiesību normu ievērošanu, ir raksturīgs šāda tiesiskuma pastāvēšanai.

Šajos apstākļos tas, ka policijas misijas personāla locekļu pārvaldības akts ir saistīts ar Savienības operatīvu darbību, kura ir veikta un īstenota KĀDP ietvaros, ne vienmēr var izraisīt Savienības tiesas kompetences izslēgšanu. Savienības tiesu kompetencē saskaņā ar LESD 270. pantu ir izskatīt visas prasības, ko ir iesnieguši Savienības darbinieki, kuri ir norīkoti uz Eiropas Savienības policijas misiju. Laikposmā, kamēr pēdējie minētie ir norīkoti darbam minētajā misijā, tiem joprojām tiek piemēroti Civildienesta noteikumi, un tādējādi uz viņiem attiecas Savienības tiesas kompetence saskaņā ar Civildienesta noteikumu 91. pantu. Šādos apstākļos, ja dalībvalstu norīkotiem darbiniekiem un Savienības iestāžu norīkotiem darbiniekiem ir piemērojami vieni un tie paši noteikumi par viņu pienākumu veikšanu operācijas vietā, nevar uzskatīt, ka LES 24. panta 1. punkta otrās daļas pēdējā teikumā un LESD 275. panta pirmajā daļā Tiesas kompetencei paredzētā izņēmuma ierobežojuma piemērošanas joma būtu tik plaša, ka ar to tiktu izslēgta Savienības tiesas kompetence pārbaudīt personāla locekļu pārvaldības aktus, kas attiecas uz dalībvalstu norīkotiem darbiniekiem un kuru mērķis ir apmierināt minētās misijas vajadzības operācijas vietā, ja Savienības tiesas kompetencē katrā ziņā ir pārbaudīt šādus aktus tad, kad tie attiecas uz Savienības iestāžu norīkotiem personāla locekļiem.

(sal. ar 39.–44., 50., 55. un 58. punktu)

Top