Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014CJ0396

    Tiesas spriedums (virspalāta), 2016. gada 24. maijs.
    MT Højgaard A/S un Züblin A/S pret Banedanmark.
    Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu – LESD 267. pants – Tiesas kompetence – Iesniedzējiestādes atzīšana par tiesu – Publiskais iepirkums dzelzceļa infrastruktūru jomā – Sarunu procedūra – Direktīva 2004/17/EK – 10. pants – 51. panta 3. punkts – Vienlīdzīgas attieksmes pret pretendentiem princips – Grupa, kas sastāv no divām sabiedrībām un kura tika pieņemta kā pretendente – Piedāvājums, ko iesniegusi viena no divām sabiedrībām savā vārdā, kad otrā sabiedrība tika atzīta par bankrotējušu – Sabiedrība, kas viena pati tiek uzskatīta par atbilstošu pretendenti – Līguma slēgšanas tiesību piešķiršana šai sabiedrībai.
    Lieta C-396/14.

    Court reports – general

    Lieta C‑396/14

    MT Højgaard A/S

    un

    Züblin A/S

    pret

    Banedanmark

    (Klagenævnet for Udbud lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu)

    “Lūgums sniegt prejudiciālu nolēmumu — LESD 267. pants — Tiesas kompetence — Iesniedzējiestādes atzīšana par tiesu — Publiskais iepirkums dzelzceļa infrastruktūru jomā — Sarunu procedūra — Direktīva 2004/17/EK — 10. pants — 51. panta 3. punkts — Vienlīdzīgas attieksmes pret pretendentiem princips — Grupa, kas sastāv no divām sabiedrībām un kura tika pieņemta kā pretendente — Piedāvājums, ko iesniegusi viena no divām sabiedrībām savā vārdā, kad otrā sabiedrība tika atzīta par bankrotējušu — Sabiedrība, kas viena pati tiek uzskatīta par atbilstošu pretendenti — Līguma slēgšanas tiesību piešķiršana šai sabiedrībai”

    Kopsavilkums – Tiesas (virspalāta) 2016. gada 24. maija spriedums

    1. Prejudiciālie jautājumi – Vēršanās Tiesā – Valsts tiesa EKL 267. panta izpratnē – Jēdziens – “Klagenævnet for Udbud” (Publisko iepirkumu sūdzību izskatīšanas komisija, Dānija) – Iekļaušana

      (LESD 267. pants)

    2. Tiesību aktu tuvināšana – Iepirkuma procedūras ūdensapgādes, enerģētikas, transporta un pasta pakalpojumu nozarēs – Direktīva 2004/17 – Līguma slēgšanas tiesību piešķiršana – Vienlīdzīgas attieksmes pret pretendentiem un pārskatāmības principi – Apjoms – Līgumslēdzējas iestādes sniegta atļauja vienam no diviem uzņēmējiem, kas bija uzņēmēju grupā, kuru kā tādu aicināja iesniegt piedāvājumu sarunu procedūrā – Aizstāšana pēc pretendentu konsorcija likvidēšanas – Pieļaujamība – Nosacījumi

      (Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2004/17 10. panta 51. pants un 54. panta 3. punkts)

    1.  Lai novērtētu, vai iestāde, kas iesniedz lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu, ir “tiesa” – kas ir vienīgi Savienības tiesību jautājums –, Tiesa ņem vērā vairāku faktu kopumu, piemēram, vai iestāde ir izveidota ar likumu, vai tā ir pastāvīga, vai tās pieņemtie nolēmumi ir saistoši, vai tiesvedība tajā notiek atbilstoši sacīkstes principam, vai tā piemēro tiesību normas, kā arī vai tā ir neatkarīga.

      Klagenævnet for Udbud (Publisko iepirkumu sūdzību izskatīšanas komisija, Dānija) LESD 267. panta izpratnē atbilst šiem kritērijiem, tostarp kritērijam par neatkarību. Kas attiecas uz neatkarības kritēriju, pirmkārt, šai iestādei ir trešās personas statuss attiecībā uz tiesvedības dalībniekiem, it īpaši attiecībā uz iestādi, ka pieņēmusi tajā apstrīdamo lēmumu. Otrkārt, tas, ka šīs iestādes sekretariāts ir piesaistīts Uzņēmējdarbības un izaugsmes ministrijai, nevar apšaubīt šo konstatējumu. Turklāt minētā iestāde savas funkcijas pilda pavisam autonomi, nebūdama nekādās pakļautības attiecībās ne ar vienu un nesaņemdama rīkojumus vai norādījumus ne no viena.

      Visbeidzot, kas attiecas uz šādas iestādes locekļu neatkarību, ņemot vērā tās locekļu, kuriem ir tiesneša statuss un kuriem ir šī īpašā aizsardzība pret atsaukšanu, balsu pārākumu, tas, ka šīs iestādes locekļiem ekspertiem nav tādas pat aizsardzības, katrā ziņā nevar novest pie šīs iestādes neatkarības apšaubīšanas.

      (sal. ar 23., 25., 26., 31. un 32. punktu)

    2.  Vienlīdzīgas attieksmes pret pretendentiem princips, kas ir norādīts Direktīvas 2004/17, ar ko koordinē iepirkuma procedūras, kuras piemēro subjekti, kas darbojas ūdensapgādes, enerģētikas, transporta un pasta pakalpojumu nozarēs, 10. pantā, to lasot kopā ar tās 51. pantu, ir jāinterpretē tādējādi, ka līgumslēdzēja iestāde nepārkāpj šo principu, ja tā atļauj vienam no diviem uzņēmējiem, kurš bija uzņēmēju grupā, kuru kā tādu šī iestāde aicināja iesniegt piedāvājumu, iestāties šīs grupas vietā pēc tās likvidēšanas un savā vārdā piedalīties sarunu procedūrā publiskā iepirkuma līguma slēgšanas tiesību piešķiršanai, ja vien ir pierādīts, ka, pirmkārt, šis uzņēmējs viens pats atbilst šīs iestādes definētām prasībām un, otrkārt, ka tā dalības turpināšana šajā procedūrā neizraisa citu pretendentu konkurences situācijas pasliktināšanos.

      Šajā sakarā vienlīdzīgas attieksmes princips un pārskatāmības pienākums it īpaši nozīmē, ka pretendentiem ir jābūt vienlīdzīgā situācijā gan brīdī, kad tie sastāda savus piedāvājumus, gan tad, kad līgumslēdzēja iestāde tos izvērtē, un tie ir Savienības pamattiesības, kas attiecas uz publiskā iepirkuma līgumu slēgšanas procedūrām. Turklāt, vienlīdzīgas attieksmes pret pretendentiem princips, kura mērķis ir sekmēt pienācīgas un efektīvas konkurences izveidošanos starp uzņēmumiem, kas piedalās publiskā iepirkuma procedūrā, paredz, ka visiem pretendentiem ir jābūt vienādām iespējām, formulējot savu piedāvājumu noteikumus, un tādējādi tas nozīmē, ka visu konkurentu piedāvājumi ir pakļauti vienādiem nosacījumiem. Vienlīdzīgas attieksmes pret pretendentiem principa, kā tas ir izklāstīts Direktīvas 2004/17 10. pantā, to lasot kopā ar šīs direktīvas 51. pantu, šauras piemērošanas rezultātā tiktu secināts, ka tikai priekšatlasē izvēlētie uzņēmēji kā tādi var iesniegt piedāvājumus un kļūt par izraudzītajiem pretendentiem.

      Tomēr prasība par juridisko un faktisko identiskumu starp priekšatlasē izraudzītajiem uzņēmējiem un tiem, kas iesniedz savus piedāvājumus, var tikt sašaurināta, lai sarunu procedūrā nodrošinātu pietiekamu konkurenci, kā tas pieprasīts Direktīvas 2004/17 54. panta 3. punktā. Turklāt uzņēmējs var turpināt dalību sarunu procedūrā savā vārdā, pēc grupas, kuras daļa tas bija un kuru līgumslēdzēja iestāde izvēlējās priekšatlasē, likvidēšanas tikai ar nosacījumu, ka tas nekaitē vienlīdzīgas attieksmes pret visiem pretendentiem principam.

      (sal. ar 37.–39., 41., 43. un 48. punktu un rezolutīvo daļu)

    Top