Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CJ0271

    Sprieduma kopsavilkums

    Keywords
    Summary

    Keywords

    1. Kapitāla brīva aprite – Līguma normas – Piemērošanas joma – Atklātie pensiju fondi

    (EKL 56. pants; Padomes Direktīvas 88/361 I pielikums)

    2. Kapitāla brīva aprite – Ierobežojumi – Atklātie pensiju fondi – Valsts tiesību akti, ar kuriem ir ierobežoti šo fondu ieguldījumi ārvalstīs

    (EKL 56. pants un 58. panta 1. punkta b) apakšpunkts)

    Summary

    1. Darba devēju pensiju fondi, kas darbojas saskaņā ar kapitalizācijas principu, tomēr veic ekonomisku darbību, neraugoties uz to sociālo mērķi un obligāto piesaisti pensiju sistēmai. Tā tas ir atvērto pensiju fondu gadījumā, kuru aktīvus pārvalda un iegulda atsevišķas sabiedrības, kas darbojas peļņas gūšanas nolūkos kā akciju sabiedrības. Publisko iestāžu uzraudzība pār šiem fondiem un valsts garantija segt iespējamos šo fondu zaudējumus nav pamats, lai apšaubītu attiecīgo darbību ekonomisko raksturu.

    Turklāt, pat ja būtu jāatzīst to resursu, kas uzticēti šiem fondiem gadījumā, kad šo resursu avots ir pensiju iemaksas, kas tiek iekasētas no attiecīgo darba ņēmēju darba devējiem, publiskais raksturs, šāds apstāklis katrā ziņā pats par sevi nav pietiekams, lai izslēgtu EKL 56. panta piemērojamību attiecībā uz tos skarošajām darbībām, kā tas izriet arī no Direktīvas 88/361 par Līguma 67. panta [pants atcelts ar Amsterdamas līgumu] īstenošanu I pielikuma, saskaņā ar kuru jēdziens “kapitāla aprite” tostarp ietver operācijas, ko veic fiziskas vai juridiskas personas, ieskaitot operācijas ar dalībvalstu vai citu valsts pārvaldes iestāžu vai aģentūru aktīviem vai pasīviem.

    (sal. ar 40. un 41. punktu)

    2. Valsts tiesību aktiem, kas nosaka atklātajiem pensiju fondiem gan kvantitatīvus, gan kvalitatīvus ierobežojumus saistībā ar ieguldījumiem ārvalstīs, arī ir ierobežojošas sekas attiecībā pret citās dalībvalstīs dibinātām sabiedrībām, jo minētie tiesību akti šīm sabiedrībām rada šķēršļus iegūt kapitālu attiecīgajā dalībvalstī tiktāl, ciktāl ar minētajiem tiesību aktiem ir ierobežota iespēja iegūt vērtspapīru kolektīvo ieguldījumu organizāciju akcijas vai daļas.

    Šādi ierobežojumi nevar tikt pamatoti saskaņā ar EKL 58. panta 1. punkta b) apakšpunktu, jo, pat ja minētajos valsts tiesību aktos ir paredzētie materiālie uzraudzības noteikumi, kas piemērojami minētajiem pensiju fondiem, šo tiesību aktu mērķis nekādā veidā nav novērst attiecīgās valsts normatīvo aktu pārkāpumus finanšu iestāžu uzraudzības jomā, un līdz ar to tie neietilpst minētajā pantā paredzētajā izņēmumā.

    Attiecīgie ierobežojumi arī nevar tikt pamatoti ar primārajiem vispārējo interešu iemesliem. Lai gan ir taisnība, ka interese garantēt pensiju fondu pārvaldīto aktīvu stabilitāti un drošību, it īpaši, pieņemot uzraudzības noteikumus, ir primārs vispārējo interešu iemesls, kas var pamatot brīvas kapitāla aprites ierobežojumus, tomēr attiecīgajam ierobežojumam ir jābūt atbilstošam izvirzītā mērķa sasniegšanai un tas nedrīkst pārsniegt to, kas vajadzīgs šī mērķa sasniegšanai. Ar minēto pensiju fondu grūtībām izvērtēt ar ieguldījumiem ārvalstīs saistītos riskus nevar pamatot dalībvalstīs emitēto ieguldījumu vērtspapīros kvantitatīvos ierobežojumus. Dalībvalstu tiesību akti finanšu produktu informācijas publiskuma jomā, kā arī ieguldītāju un patērētāju jomā Savienībā ir lielā mērā saskaņoti, tādējādi veicinot Eiropas kopējā kapitāla tirgus izveidi. Tāpat šādi kvantitatīvie pasākumi nevar tikt attaisnoti kā līdzeklis, kuru valsts kontroles iestādēm ir vieglāk īstenot, – arī jaunas sociālās nodrošināšanas sistēmas ietvaros vai tādēļ, ka daži no šiem pasākumiem ir paredzēti, lai aizsargātu minētos fondus no papildu un pārmērīgu izmaksu riska, jo šādas izmaksas ieguldītājam, lemjot par ieguldījumiem, neatkarīgi no ieguldīšanas vietas katrā ziņā ir jāņem vērā.

    Tādēļ, paturot spēkā tiesību normas, kas nosaka atklātajiem pensiju fondiem gan kvantitatīvus, gan kvalitatīvus ierobežojumus saistībā ar ieguldījumiem ārvalstīs un kas tādējādi ierobežo minēto pensiju fondu ieguldījumus citās dalībvalstīs, dalībvalsts nepilda EKL 56. pantā paredzētos pienākumus.

    (sal. ar 51., 52., 56., 58., 65., 67., 69., 71. un 73. punktu un rezolutīvo daļu)

    Top