EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019L0997

ES pagaidu ceļošanas dokuments

ES pagaidu ceļošanas dokuments

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva (ES) 2019/997, ar ko izveido ES pagaidu ceļošanas dokumentu

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • ES pagaidu ceļošanas dokuments (ES PCD) ir ceļošanas dokuments, kuru ES dalībvalsts pēc pieprasījuma izdod nepārstāvētam* Eiropas Savienības (ES) pilsonim, piemēram, ja viņa pase ir pazaudēta, nozagta vai iznīcināta vai to kāda cita iemesla dēļ nav iespējams iegūt saprātīgā laikposmā.
  • Direktīvā ir izklāstīti noteikumi un procedūras dokumenta iegūšanai un izveido šāda dokumenta vienoto formu. ES PCD ļauj saņemt tāda paša veida diplomātisko un konsulāro aizsardzību apmeklētajā valstī kā valstspiederīgajiem no tās dalībvalsts, kas izsniegusi dokumentu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Procedūra

  • Nepārstāvētie pilsoņi var pieteikties ES PCD jebkuras dalībvalsts vēstniecībā vai konsulātā. Kad kāda dalībvalsts saņem pieteikumu, tā pēc iespējas drīz un ne vēlāk kā divas darbdienas pēc pieteikuma saņemšanas konsultējas ar valstspiederības dalībvalsti, lai pārbaudītu pieteikuma iesniedzēja valstspiederību un identitāti. Tā sniedz visu attiecīgo informāciju, jo sevišķi:
    • pieteikuma iesniedzēja vārdu un uzvārdu, pilsonību, dzimšanas datumu un dzimumu;
    • sejas fotogrāfiju;
    • pieejamo identifikācijas līdzekļu, piemēram, personas apliecības vai autovadītāja apliecības, kopijas vai skenētas kopijas vai sociālās apdrošināšanas numuru.
  • Parasti trīs dienu laikā pēc informācijas saņemšanas valstspiederības dalībvalsts apstiprina, vai pieteikuma iesniedzējs ir tās valstspiederīgais. Pēc tam pieteikumu izskatošā dalībvalsts divu darbdienu laikā izsniedz ES PCD.
  • Ja personas valstspiederības dalībvalsts iebilst pret ES PCD izsniegšanu kādam no tās valstspiederīgajiem, dokuments netiek izsniegts, un par konsulāro aizsardzību būs atbildīga personas valstspiederības dalībvalsts.
  • Ārkārtējas steidzamības gadījumos pieteikumu izskatošā dalībvalsts var izsniegt ES PCD bez konsultēšanās, bet tai vajadzētu būt izsmēlušai visus pieejamos saziņas līdzekļus ar valstspiederības dalībvalsti un tai pēc iespējas drīz ir jāinformē valstspiederības dalībvalsts.
  • ES PCD turētājam, kad tas ierodas galamērķī, drošības apsvērumu dēļ ir jāatgriež ES PCD neatkarīgi no tā, vai ir beidzies tā termiņš.
  • Eiropas Komisija var pieņemt īstenošanas aktus, ar ko izveido standarta pieteikuma veidlapu.

Vienota forma

  • Direktīvā ir definēts ES PCD standarta formāts, kas ietver standarta veidlapu un tai pievienotu uzlīmi. Tām ir jāsatur visa vajadzīgā informācija un jāatbilst augstiem tehniskajiem standartiem, jo īpaši saistībā ar aizsargpasākumiem pret viltošanu un falsificēšanu.
  • Ar 2022. gada decembrī pieņemto Īstenošanas lēmumu (ES) 2022/2452 nosaka papildu tehniskās specifikācijas attiecībā uz:
    • vienotās ES PCD veidlapas un uzlīmes dizainu, formu un krāsām;
    • prasībām par vienotās ES PCD veidlapas materiālu un drukāšanas paņēmieniem;
    • drošības elementiem un prasībām, tajā skaitā uzlabotiem daļējas un pilnas viltošanas un falsificēšanas novēršanas standartiem.

Izmaksas

Pieteikumu izskatošā dalībvalsts iekasē no pieteikuma iesniedzēja tādas nodevas, kādas tā iekasē no saviem valstspiederīgajiem par valsts pagaidu dokumentu izdošanu, un var neiekasēt nodevas vispār vai konkrētās situācijās, kuras tā nosaka.

Derīguma termiņš

ES PCD ir derīgs uz laiku, kas vajadzīgs, lai pabeigtu braucienu, kuram to izdod, ņemot vērā vajadzīgās nakšņošanas un pārsēšanās. Derīguma termiņš ietver divu dienu papildtermiņu. Derīguma termiņš parasti nepārsniedz 15 dienas.

Transponēšana, pārraudzība un izvērtēšana

  • Dalībvalstis regulāri pārrauga šīs direktīvas piemērošanu.
  • Kopš papildu tehnisko specifikāciju pieņemšanas dalībvalstīm ir divi gadi, lai pieņemtu likumus, noteikumus un administratīvās procedūras, kas nepieciešamas, lai ievērotu šo direktīvu (t. i., līdz 2024. gada decembrim). Dalībvalstīm šie valsts noteikumi ir jāpiemēro no 2025. gada decembra.
  • Ne agrāk kā piecus gadus pēc transponēšanas dienas Komisija izvērtē šo direktīvu un sagatavo Eiropas Parlamentam un Eiropas Savienības Padomei ziņojumu, kurā izklāstīti galvenie konstatējumi. Ziņojumā iekļauj persondatu drošības līmeņa atbilstīguma, ietekmes uz pamattiesībām un vienotas ES PCD nodevas iespējamas ieviešanas novērtējumu.
  • Ar šo direktīvu atceļ Lēmumu 96/409/KĀDP.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?

Dalībvalstu tiesību aktos direktīva ir jātransponē līdz 2024. gada decembrim. Valstu tiesību akti, ar kuriem transponēta šī direktīva, ir jāpiemēro no 2025. gada decembra, un tas nozīmē, ka no minētā datuma ES pilsoņiem tiks izdots jaunais ES PCD.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Nepārstāvēts ES pilsonis. Tādas dalībvalsts pilsonis, kura nav pārstāvēta trešā valstī, t. i., ja tai nav vēstniecības vai konsulāta, kas tur darbojas pastāvīgi, vai tai tur nav vēstniecības, konsulāta vai goda konsula, kas faktiski spēj sniegt konsulāro aizsardzību konkrētā gadījumā.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva (ES) 2019/997 (2019. gada 18. jūnijs), ar ko izveido ES pagaidu ceļošanas dokumentu un atceļ Lēmumu 96/409/KĀDP (OV L 163, 20.6.2019., 1.–12. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2022/2452 (2022. gada 8. decembris), ar kuru nosaka papildu tehniskās specifikācijas ar Padomes Direktīvu (ES) 2019/997 ieviestajam ES pagaidu ceļošanas dokumentam (OV L 320, 14.12.2022., 47.–53. lpp.).

Padomes Direktīva (ES) 2015/637 (2015. gada 20. aprīlis) par koordinācijas un sadarbības pasākumiem, ar ko veicina nepārstāvēto Savienības pilsoņu konsulāro aizsardzību trešās valstīs, un ar ko atceļ Lēmumu 95/553/EK (OV L 106, 24.4.2015., 1.–13. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 01.02.2023

Augša