Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009H0384

Atlīdzības politika finanšu pakalpojumu nozarē

Atlīdzības politika finanšu pakalpojumu nozarē

 

KOPSAVILKUMS:

Ieteikums 2009/384/EK — atlīdzības politika finanšu pakalpojumu nozarē

KĀDS IR ŠĪ IETEIKUMA MĒRĶIS?

Tā ir mērķis ir noteikt pamatprincipus attiecībā uz atlīdzības praksi finanšu pakalpojumu nozarē nolūkā novērst pārmērīgu riska uzņemšanos šajā nozarē, jo īpaši bankās un ieguldījumu sabiedrībās.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Ieteikums attiecas uz:

  • finanšu uzņēmumiem, kuru juridiskā adrese vai galvenā pārvalde ir kādas ES valsts teritorijā;
  • to kategoriju darbinieku atlīdzībai, kuru profesionālā darbība būtiski ietekmē finanšu uzņēmuma risku.

Ieteikums neattiecas uz maksu un komisijas naudu, ko saņem starpnieki un ārējo pakalpojumu sniedzēji ārpakalpojumu gadījumā.

Atlīdzības politika

  • Atlīdzības politikai būtu jāatbilst finanšu uzņēmuma uzņēmējdarbības stratēģijai, mērķiem, vērtībām un ilgtermiņa interesēm, piemēram, ilgtspējīgas izaugsmes prognozēm, un jāatbilst principiem saistībā ar klientu un ieguldītāju aizsardzību sniegto pakalpojumu laikā.
  • Atlīdzības politikas pamatā būtu jābūt līdzsvaram starp nemainīgiem un mainīgiem atlīdzības komponentiem. Nemainīgajam komponentam būtu jābūt pietiekami lielai proporcijai no kopējās atlīdzības, ļaujot uzņēmumam īstenot pilnībā elastīgu prēmiju politiku.
  • Atlīdzības politikas struktūra būtu regulāri jāatjaunina, lai nodrošinātu tās atbilstību uzņēmuma attīstībai.
  • Ja atlīdzība ir saistīta ar darbību, tad darbības novērtējums būtu jāveic atbilstoši pašreizējam un turpmākajam riskam, pienācīgi ņemot vērā arī ieguldītā kapitāla vērtību un nepieciešamo likviditāti.
  • Atlīdzības noteikšanas procedūrām būtu jābūt skaidrām, dokumentētām un iekšēji pārredzamām.
  • Uzraudzības padomei būtu jānosaka finanšu uzņēmuma atlīdzības politikas vispārīgie principi un jābūt atbildīgai par tās īstenošanu.
  • Atlīdzības politikas izveidē būtu jāiesaista arī kontroles funkcijas, cilvēkresursu departamenti un ārējie eksperti.
  • Atlīdzības politika vismaz reizi gadā būtu jāpakļauj centrālai un neatkarīgai iekšējai pārbaudei, ko veic ar kontroles funkcijām, lai noteiktu atbilstību politikai un procedūrām, ko noteikusi uzraudzības padome.

Informācijas atklāšana

Informācija par atlīdzības politiku finanšu uzņēmumam būtu jāatklāj neatkarīga izklāsta veidā vai periodiskas informācijas atklāšanas veidā, ietverot šādus aspektus:

  • informācija par lēmumu pieņemšanas procesu, kurā tiek noteikta izvēlētā atlīdzības politika;
  • informācija par saikni starp atalgojumu un darbību;
  • kritēriji, kas izmantoti darbības novērtējumam;
  • informācija par darbības kritērijiem, uz kuriem balstītas tiesības uz akcijām, opcijām vai mainīgiem atlīdzības komponentiem;
  • galvenie parametri un pamats jebkurai gada prēmiju shēmai un jebkuriem citiem pabalstiem, kas netiek izmaksāti naudā.

Uzraudzība

Kompetentajām iestādēm būtu jāveic uzraudzības darbības, ņemot vērā:

  • uzņēmuma lielumu;
  • tā darbības veidu;
  • tā darbības komplicētību.

Papildus tam finanšu uzņēmumiem būtu jānosūta kompetentajām iestādēm atlīdzības politikas izklāsts, ietverot norādi par atbilstību iepriekš minētajiem principiem, kas attiecas uz atlīdzības politiku.

KONTEKSTS

Finanšu nozarē, jo īpaši bankās un ieguldījumu sabiedrībās izmantotā atlīdzības prakse izraisīja pārmērīga riska uzņemšanos. Šī prakse zināmā mērā arī radīja ievērojamus zaudējumus lielajiem finanšu uzņēmumiem un daļēji ir uzskatāma par cēloni finanšu krīzei, kas aizsākās 2008. gada oktobrī. Paziņojumā “Impulsi Eiropas atveseļošanai”, kuru Eiropas Komisija publicēja 2009. gada pavasarī, ir izklāstīts plāns, kura mērķis ir atjaunot un saglabāt stabilu un uzticamu finanšu sistēmu. Šis ieteikums par atlīdzības politiku bija daļa no plānā ierosinātās stratēģijas.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Ieteikums 2009/384/EK (2009. gada 30. aprīlis) par atlīdzības politiku finanšu pakalpojumu nozarē (OV L 120, 15.5.2009., 22.–27. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 575/2013 (2013. gada 26. jūnijs) par prudenciālajām prasībām attiecībā uz kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām, un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (OV L 176, 27.6.2013., 1.–337. lpp.)

Regulas (ES) Nr. 575/2013 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/36/ES (2013. gada 26. jūnijs) par piekļuvi kredītiestāžu darbībai un kredītiestāžu un ieguldījumu brokeru sabiedrību prudenciālo uzraudzību, ar ko groza Direktīvu 2002/87/EK un atceļ Direktīvas 2006/48/EK un 2006/49/EK (OV L 176, 27.6.2013., 338.–436. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Paziņojums Eiropadomes pavasara Sanāksmei — Impulsi Eiropas atveseļošanai — 1. sējums (COM(2009) 114 galīgā redakcija, 4.3.2009.)

Pēdējo reizi atjaunots: 31.07.2018

Augša