This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32006R1367
Vides informācija – sabiedrības līdzdalība un griešanās tiesā (Orhūsas konvencija)
Regula (EK) Nr. 1367/2006 par Orhūsas Konvencijas noteikumu piemērošanu
Tā nosaka, ka Eiropas Savienības (ES) iestādēm un struktūrām ir jāīsteno pienākumi, kas ietverti Orhūsas Konvencijā (skatīt kopsavilkumu). Konvencija sabiedrībai piešķir tiesības:
Pieeja vides informācijai
ES iestādēm un struktūrām:
Datubāzēm vai reģistriem vides jomā jāsatur:
Iestādes var atteikt informācijas pieprasījumu vienīgi īpašos apstākļos, piemēram, ja notiek tiesvedība vai tas nelabvēlīgi ietekmētu vidi, piemēram, atklājot reti sastopamu sugu vairošanās vietas.
Sabiedrības dalība ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanas procesā
ES iestādēm un struktūrām ir jānodrošina sabiedrībai savlaicīgas un efektīvas iespējas piedalīties lēmumu pieņemšanā attiecībā uz plāniem vai programmām, kas saistītas ar vidi. Ja Eiropas Komisija gatavo plānu vai programmu, kas jāiesniedz citām ES struktūrām lēmuma pieņemšanai, tā attiecīgajā sagatavošanas stadijā nodrošina sabiedrības dalību.
ES iestādēm un struktūrām ir jānosaka sabiedrības daļa, ko var ietekmēt plāns vai programma un jāinformē tā par:
Komentāru saņemšanai paredz vismaz astoņu nedēļu termiņu. Ja organizē sanāksmes vai uzklausīšanu, tās izziņo vismaz četras nedēļas iepriekš.
ES iestādes un struktūras atbilstīgi ņem vērā sabiedrības dalības iznākumu un informē sabiedrību par jebkuru lēmumu un to, kas ir lēmuma pamatā, kā arī sniedz informāciju par sabiedrības dalību.
Iekšējā pārskatīšana un griešanās tiesā
Sabiedrības pārstāvjiem ir tiesības, ievērojot konkrētus nosacījumus, iesniegt pieprasījumu veikt iekšēju pārskatīšanu tai ES iestādei vai struktūrai, kas ir pieņēmusi administratīvu aktu vai, bezdarbības gadījumā, tai būtu bijis jāpieņem šāds akts, pamatojoties uz to, ka administratīvais akts vai bezdarbība ir pretrunā vides tiesību aktiem.
Nevalstiska organizācija (NVO) var iesniegt pieprasījumu, ja:
Iesniegt pieprasījumu veikt iekšēju pārskatīšanu var arī citi sabiedrības pārstāvji, ja tie var:
Pieprasījumus iesniedz vai nu iepriekš minētajiem kritērijiem atbilstoša vides nozares NVO vai arī advokāts, kas ir tiesīgs praktizēt dalībvalstī.
Šāds pieprasījums jāiesniedz termiņā, kas nepārsniedz astoņas nedēļas pēc administratīvā akta pieņemšanas, paziņošanas vai publicēšanas, atkarībā no tā, kura ir vēlākā.
ES iestādēm un struktūrām ir jāpublicē visi pieprasījumi veikt iekšēju pārskatīšanu cik drīz vien iespējams pēc to saņemšanas, kā arī galīgie lēmumi par šiem pieprasījumiem cik drīz vien iespējams pēc to pieņemšanas.
ES iestādei vai struktūrai ir jārīkojas 22 nedēļu laikā pēc astoņu nedēļu iesniegšanas termiņa beigām. Ja ES iestāde vai struktūra nerīkojas, saņemot pieprasījumu veikt iekšēju pārskatīšanu, vai ja tā noraida pieprasījumu, NVO vai citi sabiedrības pārstāvji var griezties ar prasību Eiropas Savienības Tiesā.
Tā ir piemērojama kopš 2007. gada 28. jūnija. Atsevišķi grozīti noteikumi, galvenokārt par vēršanos tiesā, ir piemērojami kopš 2021. gada 28. oktobra. Noteikumi, ar kuriem pieeju nodrošina ne tikai vides nozares NVO, bet arī citiem sabiedrības pārstāvjiem, ir piemērojami no 2023. gada 29. aprīļa.
Plašāka informācija:
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1367/2006 (2006. gada 6. septembris) par to, kā Kopienas iestādēm un struktūrām piemērot Orhūsas Konvenciju par pieeju informācijai, sabiedrības dalību lēmumu pieņemšanā un iespēju griezties tiesu iestādēs saistībā ar vides jautājumiem (OV L 264, 25.9.2006., 13.–19. lpp.).
Regulas (EK) Nr. 1367/2006 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Komisijas Lēmums (ES) 2023/748 (2023. gada 11. aprīlis), ar ko paredz detalizētus noteikumus par to, kā attiecībā uz pieprasījumiem veikt administratīvo aktu vai bezdarbības iekšēju pārskatīšanu piemēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1367/2006 (OV L 99, 12.4.2023., 23.–27. lpp.).
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/35/EK (2003. gada 26. maijs), ar ko paredz sabiedrības līdzdalību dažu ar vidi saistītu plānu un programmu izstrādē un ar ko attiecībā uz sabiedrības līdzdalību un iespēju griezties tiesās groza Padomes Direktīvas 85/337/EEK un 96/61/EK (OV L 156, 25.6.2003., 17.–25. lpp.).
Skatīt konsolidēto versiju.
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/4/EK (2003. gada 28. janvāris) par vides informācijas pieejamību sabiedrībai un par Padomes Direktīvas 90/313/EEK atcelšanu (OV L 41, 14.2.2003., 26.–32. lpp.).
Pēdējo reizi atjaunots: 22.06.2023