ES noteikumi par nodokļiem spirtam
KOPSAVILKUMS:
Direktīva 92/83/EEK – akcīzes nodokļa saskaņošana spirtam un alkoholiskajiem dzērieniem
Direktīva (ES) 2020/1151, ar ko groza Direktīvu 92/83/EEK
KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?
Direktīvā 92/83/EEK ir izklāstīti ES noteikumi par:
- akcīzes nodokļiem spirtam un alkoholiskajiem dzērieniem;
- spirta un alkoholisko dzērienu kategorijām, uz kurām attiecas akcīzes nodokļi;
- pamatojumu, pēc kā nodoklis tiek aprēķināts.
Grozījumu Direktīva (ES) 2020/1151 tika pieņemta:
- lai atjauninātu un izskaidrotu dažus Direktīvas 92/83/EEK nosacījumus, kas ir radījuši dažas nevajadzīgi apgrūtinošas administratīvās procedūras gan nodokļu administrācijām, gan uzņēmumiem;
- lai atjauninātu noteikumus, saskaņā ar kuriem ES dalībvalstis var piemērot samazinātas likmes noteiktiem alkoholiskiem produktiem;
- lai nodrošinātu vienādus nosacījumus akcīzes nodokļa piemērošanai alus produktiem, kam ir nepieciešams izstrādāt noteikumus Plato grādu* noteikšanai, un lai nodrošinātu vienmērīgu pāreju uz saskaņotu metodoloģiju to noteikšanai.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Alus
Saskaņā ar Direktīvu 92/83/EK
- Akcīzes nodokli, ko dalībvalstīs iekasē par alu, nosaka, balstoties uz hektolitru daudzumu / Plato grādiem vai hektolitru daudzumu / spirta grādiem pēc tilpuma galaproduktam.
- ES dalībvalstis var iedalīt alu kategorijās, nepārsniedzot četrus Plato grādus, un var iekasēt nodokli pēc vienas likmes par hektolitru visiem alus produktiem, kas atbilst konkrētajai kategorijai.
- Var piemērot pazeminātas akcīzes nodokļa likmes alum, kas ražots patstāvīgās mazajās alus darītavās, ievērojot šādus ierobežojumus:
- pazeminātās likmes neattiecas uz alus darītavām, kas ražo vairāk nekā 200 000 hl alus gadā;
- pazeminātās likmes nenosaka zemākas par 50 % no valsts standarta akcīzes nodokļa likmes.
- Pazeminātās likmes jāattiecina arī uz alu, ko attiecīgās valsts teritorijā piegādā no mazajām alus darītavām, kas atrodas citās ES valstīs.
- Vājākam alum, kura faktiskā spirta tilpumkoncentrācija nepārsniedz 2,8 % tilp., var piemērot pazeminātas likmes, kas var būt zemākas par zemāko likmi (palielināts līdz 3,5 % no 2022. gada 1. janvāra, grozot Direktīvu (ES) 2020/1151).
Saldinātam vai aromatizētam alum, grozot Direktīvu (ES) 2020/1151, tiek piemērota saskaņota metode, kā mērīt Plato grādus. Ar to ir paredzēts nodrošināt, ka sastāvdaļas, kas pievienotas alum pēc raudzēšanas, tiek ņemtas vērā Plato grādu mērīšanai. Saskaņā ar grozīto direktīvu ES dalībvalstīm, kuras 2020. gada 29. jūlijā Plato grādu mērīšanai nav ņēmušās vērā sastāvdaļas, kas pievienotas alum pēc raudzēšanas, ir atļauts izmantot pašreiz spēkā esošo metodoloģiju pārejas posmā līdz 2030. gada 31. decembrim.
Vīns, citi raudzētie dzērieni un starpprodukti
Attiecībā uz šiem produktiem Direktīvā 92/83/EEK ir izklāstīti tālāk minētie noteikumi.
- Akcīzes nodokļa likmi, ko piemēro visiem nedzirkstošiem un dzirkstošiem vīniem un citiem raudzētiem dzērieniem (piemēram, sidram un bumbieru sidram) un starpproduktiem (piemēram, portvīnam un heresam), nosaka, pamatojoties uz galaprodukta hektolitru daudzumu.
- ES valstīm jāiekasē akcīzes nodoklis pēc vienādas likmes visiem vienādas kategorijas dzērieniem.
- Var piemērot pazeminātas akcīzes nodokļa likmes visiem vīniem un citiem raudzētiem dzērieniem, kuru spirta tilpumkoncentrācija nepārsniedz 8,5 % tilp.
- Starpproduktiem, kuru spirta tilpumkoncentrācija nepārsniedz 15 % tilp., ES valstis var piemērot vienotu pazeminātu nodokļa likmi saskaņā ar šādiem nosacījumiem:
- pazemināto likmi nenosaka par vairāk kā 40 % zemāku kā valsts standarta likme;
- pazeminātā likme nevar būt zemāka par valsts standarta likmi, ko piemēro nedzirkstošiem vīniem un citiem nedzirkstošiem raudzētiem dzērieniem.
Saskaņā ar grozījumu Direktīvu (ES) 2020/1151:
- ES dalībvalstis drīkst piemērot pazeminātas nodokļa likmes vīnam, ko ražojuši patstāvīgi vīna sīkražotāji, ar šādiem ierobežojumiem:
- pazeminātas likmes neattiecas uz uzņēmumiem, kas vidēji ražo vairāk nekā 1000 hl vīna gadā vai kas – Maltas Republikas gadījumā – vidēji ražo vairāk nekā 20 000 hl vīna gadā;
- pazeminātas likmes nenosaka zemāk par 50 % no valsts standarta akcīzes nodokļa likmes;
- ES dalībvalstis drīkst piemērot pazeminātas nodokļa likmes patstāvīgiem sīkražotājiem ar šādiem ierobežojumiem:
- līdz 15 000 hl citiem raudzētiem dzērieniem un
- līdz 250 hl starpproduktiem.
Spirtotie dzērieni
Direktīvas 92/83/EEK galvenie noteikumi ir izklāstīti tālāk.
- Akcīzes nodokli tīram spirtam un spirtotajiem dzērieniem nosaka par hektolitru tīra spirta 20 °C temperatūrā.
- Pazeminātas likmes var piemērot etilspirtam (etanolam), ko ražo mazās spirta dedzinātavās, kas saražo līdz 10 hl tīra spirta gadā; taču tās nevar noteikt zemāk par 50 % no valsts standarta akcīzes nodokļa likmes.
- ES valstīm pazeminātās likmes jāattiecina arī uz etanolu, kas piegādāts no mazām spirta dedzinātavām, kuras atrodas citās ES valstīs.
Attiecībā uz spirtotiem dzērieniem Direktīvā (ES) 2020/1151 tiek grozīti noteikumi, ar kuriem noteiktas ES dalībvalstis var piemērot pazemināto likmi etanolam, ko ražo augļu audzētāju spirta dedzinātavās no augļiem (piemēram, āboliem, bumbieriem, vīnogu čagām un ogām).
Atbrīvojumi
Saskaņā ar nosacījumiem, kādus ES dalībvalstis nosaka, lai nodrošinātu pareizu un tūlītēju piemērošanu un novērstu nodokļu nemaksāšanu, apiešanu vai ļaunprātīgu izmantošanu, Direktīva 92/83/EEK pieļauj atbrīvot no akcīzes nodokļa produktus, ja:
- tie ir denaturēti* saskaņā ar jebkuras ES dalībvalstis prasībām;
- tie ir denaturēti un tiek izmantoti tādu produktu ražošanai, kas nav domāti cilvēku patēriņam;
- tos izmanto etiķa, medikamentu vai pārtikas aromatizētāju ražošanai.
No 2022. gada 1. janvāra saskaņā ar grozījumu Direktīvu (ES) 2020/1151:
- ES dalībvalstīm ir jāatbrīvo no akcīzes nodokļa pilnīgi denaturēts spirts, kas ir pilnīgi denaturēts citā ES dalībvalstī saskaņā ar citas valsts apstiprināto metodi;
- ES dalībvalstis saskaņā ar vairākiem noteikumiem drīkst atbrīvot no akcīzes nodokļa produktus, uz kuriem attiecas Direktīva 92/83/EEK, ja šos produktus izmanto uztura bagātinātāju ražošanā (saskaņā ar Direktīvu 2002/46/EK par uztura bagātinātājiem – skatiet kopsavilkumu);
- ir izskaidrotas procedūras paziņošanai par prasību izmaiņām spirta pilnīgai denaturēšanai.
Jaunas vienotas sertifikācijas sistēmas ieviešana patstāvīgiem sīkražotājiem attiecībā uz visiem spirta un alkoholisko dzērienu veidiem
Grozījumu Direktīvā (ES) 2020/1151:
- tiek ieviesta vienota sertifikācijas sistēma Eiropas Savienībā, apstiprinot patstāvīgo sīkražotāju statusu, ko atzīst visās ES dalībvalstīs;
- Eiropas Komisijai tiek piešķirtas pilnvaras pieņemt īstenošanas aktus, kuros detalizēti izklāstīti noteikumi par šo sertifikātu.
Akcīzes nodokļa likmju saraksts
Komisija divas reizes gadā publicē akcīzes nodokļa likmju pilnu sarakstu, kas ir spēkā ES dalībvalstīs.
KOPŠ KURA LAIKA ŠĪS DIREKTĪVAS IR PIEMĒROJAMAS?
- Direktīva 92/83/EEK ir piemērojama kopš 1992. gada 10. novembra, un tā bija jātransponē ES dalībvalstu tiesību aktos līdz 1992. gada 31. decembrim.
- Grozījumu Direktīva (ES) 2020/1151 ES dalībvalstu tiesību aktos jātransponē līdz 2021. gada 31. decembrim. Dalībvalstīm direktīvas noteikumi ir jāpiemēro no 2022. gada 1. janvāra.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Plato grādi: ar Plato grādu skaitu mēra svara procentuālo attiecību no sākotnējā ekstrakta uz 100 gramiem alus. Šo vērtību iegūst no faktiskā ekstrakta un galaproduktā esošā spirta daudzuma.
Denaturēts spirts: etilspirts, kas nav derīgs cilvēku patēriņam, jo tam pievienota viena vai vairākas ķīmiskas vielas.
PAMATDOKUMENTS
Padomes Direktīva 92/83/EEK (1992. gada 19. oktobris) par to, kā saskaņojams akcīzes nodoklis spirtam un alkoholiskajiem dzērieniem (OV L 316, 31.10.1992., 21.–27. lpp.)
Direktīvas 92/83/EEK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Padomes Direktīva (ES) 2020/1151 (2020. gada 29. jūlijs), ar ko groza Direktīvu 92/83/EEK par to, kā saskaņojams akcīzes nodoklis spirtam un alkoholiskajiem dzērieniem (OV L 256, 5.8.2020., 1.–10. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2002/46/EK (2002. gada 10. jūnijs) par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz uztura bagātinātājiem (OV L 183, 12.7.2002., 51.–57. lpp.)
Skatīt konsolidēto versiju.
Padomes Direktīva 92/84/EEK (1992. gada 19. oktobris) par spirta un alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa likmju saskaņošanu (OV L 316, 31.10.1992., 29.–31. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 15.10.2020