Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obligātās rezerves

Obligātās rezerves

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 2531/98 par obligāto rezervju piemērošanu, ko veic Eiropas Centrālā banka

Regula (ES) 2021/378 par obligāto rezervju prasību piemērošanu (pārstrādāta redakcija) (ECB/2021/1)

KĀDS IR ŠO REGULU MĒRĶIS?

Ar tām izveido Eurosistēmas obligāto rezervju* regulējumu un noteikumus kredītiestāžu* un to filiāļu obligāto rezervju turēšanai eurozonā.

Tās reglamentē visus attiecīgos jautājumus, sākot ar faktiskās rezervju starpības noteikšanu un beidzot ar obligāto rezervju prasību izpildi un atlīdzināšanu, kā arī attiecīgo pārskatu sniegšanu un datu pārbaudi. Tajās ir izklāstīti arī atbrīvojumi no obligāto rezervju prasībām un pilnvaras piemērot sankcijas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Padomes Regulā (EK) Nr. 2531/98 ir noteikts obligāto rezervju minimālais apjoms un starpības un Eiropas Centrālās bankas (ECB) tiesības vākt un pārbaudīt informāciju, kas ir vajadzīga, lai piemērotu obligātās rezerves. Tā arī dod iespēju ECB piemērot iestādēm sankcijas par statistikas pārskatu sniegšanas prasību pārkāpumiem vai par nespēju izveidot pietiekamas obligātās rezerves.

Regula (ES) 2021/378 reglamentē obligātos rezervju turējumus un formulas, kas eurozonas kredītiestādēm jāizmanto, lai aprēķinātu obligātās rezerves, kas turamas euro rezervju kontos attiecīgo ES dalībvalstu nacionālajās centrālajās bankās (NCB).

ECB savā tīmekļa vietnē publicē sarakstus ar iestādēm, kurām jāievēro Eurosistēmas obligāto rezervju prasības. Obligāto rezervju prasības var neievērot iestādes, kuru atļauju anulē vai atsakās no tās, un iestādes, kurām ir uzsākts likvidācijas process. Atbrīvojumus var piešķirt arī iestādēm:

  • kurām piemēro reorganizācijas pasākumu;
  • uz kurām attiecas līdzekļu iesaldēšanas rīkojums vai cits pasākums, kas ierobežo iestādes spēju izmantot tās līdzekļus;
  • kurām ir pārtraukta vai liegta piekļuve Eurosistēmas atklātā tirgus operācijām vai pastāvīgajām iespējām;
  • kurām nav lietderīgi noteikt obligāto rezervju prasību.

Eurozonas kredītiestādes, uz kurām attiecas obligāto rezervju prasības, aprēķina savu rezervju bāzi* (ja vien to nedara NCB), izmantojot statistisko informāciju par noguldījumiem un emitētajiem parāda vērtspapīriem. Tās var turēt savas obligātās rezerves netieši ar starpniekiestādes palīdzību, ja tā ir tās pašas dalībvalsts rezidents, uz to attiecas obligāto rezervju prasības un tā parasti veic noteiktus administratīvus uzdevumus.

NCB informē kredītiestādes par obligātajām rezervēm, kas tām būtu jātur (ja aprēķinu veic NCB), vai arī apstiprina obligātās rezerves, ko aprēķinājušas pašas iestādes.

Tās arī atlīdzina obligāto rezervju turējumus saskaņā ar formulu, kas minēta Regulā (ES) 2021/378, un ir tiesīgas pārbaudīt iestāžu sniegtās rezervju bāzes informācijas precizitāti un kvalitāti.

Īpaši noteikumi ir piemērojami, ja:

  • pārskati par rezervju bāzi tiek sniegti apkopotā veidā;
  • izpildes periodā* notiek divu iestāžu apvienošanās;
  • dalībvalsts ievieš euro.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪS REGULAS IR PIEMĒROJAMAS?

  • Regula (ES) 2021/378 ir piemērojama kopš 2021. gada 26. jūnija, izņemot 3. pantu (rezervju turējumu aprēķināšana), kurš stājās spēkā 2021. gada 28. jūlijā (piektā izpildes perioda pirmajā dienā).
  • Regula (EK) Nr. 2531/98 ir piemērojama kopš 1999. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

  • Saskaņā ar Eiropas Centrālo banku sistēmas Statūtiem un Eiropas Centrālās bankas Statūtiem, ECB monetārās politikas īstenošanas nolūkos var prasīt eurozonas kredītiestādēm turēt obligātās rezerves.
  • Obligātās rezerves palīdz stabilizēt naudas tirgus procentu likmes un ļauj kredītiestādēm pārvarēt ikdienas likviditātes svārstības.
  • Rezerves nacionālajās centrālajās bankās palielina pieprasījumu pēc centrālās bankas kredītoperācijām, kas palīdz ECB regulēt naudas tirgus likmes ar regulārām likviditāti palielinošām operācijām.
  • Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Obligātās rezerves: līdzekļu summa, kas iestādei ir jātur tās rezervju kontos attiecīgajā nacionālajā centrālajā bankā.
Kredītiestāde: uzņēmums, kas pieņem noguldījumus un citus atmaksājamus līdzekļus no klientiem un piešķir aizdevumus.
Rezervju bāze: atbilstīgo saistību summa, ko izmanto iestādes obligāto rezervju aprēķināšanai.
Izpildes periods: periods, kurā tiek novērtēta atbilstība obligāto rezervju prasībām.

PAMATDOKUMENTI

Padomes Regula (EK) Nr. 2531/98 (1998. gada 23. novembris) par obligāto rezervju piemērošanu, ko veic Eiropas Centrālā banka (OV L 318, 27.11.1998., 1.–3. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 2531/98 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Eiropas Centrālās bankas Regula (EK) Nr. 2021/378 (2021. gada 22. janvāris) par obligāto rezervju prasību piemērošanu (pārstrādāta redakcija) (ECB/2021/1) (OV L 73, 3.3.2021., 1.–15. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija. Protokols (Nr. 4) par Eiropas Centrālo banku sistēmas Statūtiem un Eiropas Centrālās bankas Statūtiem (OV C 202, 7.6.2016., 230.–250. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/36/ES (2013. gada 26. jūnijs) par piekļuvi kredītiestāžu darbībai un kredītiestāžu un ieguldījumu brokeru sabiedrību prudenciālo uzraudzību, ar ko groza Direktīvu 2002/87/EK un atceļ Direktīvas 2006/48/EK un 2006/49/EK (OV L 176, 27.6.2013., 338.–436. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Regula (EK) Nr. 2532/98 (1998. gada 23. novembris) par Eiropas Centrālās bankas pilnvarām piemērot sankcijas (OV L 318, 27.11.1998., 4.–7. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 02.07.2021

Top