Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Atmežošanas un meža degradācijas apkarošana

Atmežošanas un meža degradācijas apkarošana

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2023/1115, ar ko paredz noteikumus par to, kā ES tirgū darīt pieejamas un kā eksportēt no ES konkrētas ar atmežošanu un meža degradāciju saistītas pirmpreces un izstrādājumus

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Šajā regulā ir izklāstīti saistoši noteikumi Eiropas Savienības (ES) tirgus dalībniekiem un tirgotājiem, kas ES tirgū laiž, kā arī eksportē no ES koksni, kaučuku, liellopus, kafiju, kakao, palmu eļļu un soju nolūkā:

  • līdz minimumam samazināt ES negatīvo pienesumu atmežošanā un meža degradācijā visā pasaulē;
  • samazināt ES negatīvo pienesumu attiecībā uz siltumnīcefekta gāzu emisijām un globālās biodaudzveidības izzušanu.

Regula ir daļa no ES Biodaudzveidības stratēģijas 2030. gadam, ES Jaunās ES Meža stratēģijas 2030. gadam un Eiropas zaļā kursa.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Atmežošana un meža degradācija notiek saistībā ar lauksaimniecības zemes paplašināšanu nolūkā ražot šīs regulas darbības jomā ietilpstošās pirmpreces. ES kā liels šo pirmpreču patērētājs var samazināt savu negatīvo pienesumu atmežošanā un meža degradācijā visā pasaulē, pārliecinoties, ka šie izstrādājumi un to piegādes ķēdes nav saistītas ar atmežošanu.

Pienācīga pārbaude

  • Šīs regulas ietekmes novērtējumā ir norādīts, ka bez šiem iejaukšanās pasākumiem ES patēriņš un sešu iepriekš minēto pirmpreču ražošana vien līdz 2030. gadam varētu palielināt atmežoto platību par gandrīz 250 000 hektāriem gadā.
  • Regulā ir izklāstīti obligātas pienācīgas pārbaudes noteikumi tirgus dalībniekiem un tirgotājiem, kas laiž ES tirgū vai eksportē no ES šādas pirmpreces: palmu eļļa, liellopi, koksne, kafija, kakao, kaučuks un soja.
  • Noteikumi attiecas arī uz vairākiem atvasinātajiem produktiem, piemēram, šokolādi, mēbelēm, iespiedpapīru un virkni izstrādājumu, kas iegūti no palmu eļļas (piemēram, personīgās higiēnas produktiem).
  • Tirgus dalībniekiem ir pienākums izsekot pirmpreces, ko tie pārdod, līdz pat zemes gabalam, kur tās tika ražotas.
  • Regula ļauj mazajiem tirgus dalībniekiem sadarboties ar lielākiem tirgus dalībniekiem, lai sagatavotu pienācīgas pārbaudes deklarācijas.
  • Regulā ir noteikts termiņš – 2020. gada 31. decembris –, paredzot, ka pēc 2020. gada 31. decembra ES tirgū var laist vai no ES var eksportēt tikai tādus izstrādājumus, kas ir ražoti uz zemes, kas nav pakļauta atmežošanai vai meža degradācijai.

Izstrādājumu pārbaudes

  • Ar regulu izveido salīdzinošās novērtēšanas sistēmu, ar kuru ES dalībvalstīm un trešām valstīm nosaka atmežošanas un meža degradācijas riska līmeni (zems, standarta vai augsts).
  • Riska kategorija nosaka tirgus dalībnieku pienācīgas pārbaudes pienākumus un dalībvalstu iestāžu pienākumus veikt inspekcijas un pārbaudes, pastiprinot augsta riska valstu uzraudzību un vienkāršojot pienācīgas pārbaudes veikšanu zema riska valstīm.
  • Lai pārliecinātos, ka pienākumi tiek pienācīgi pildīti, katra dalībvalsts veic pārbaudes, kas aptver:
    • 9 % tirgus dalībnieku, kuri strādā ar izstrādājumiem no augsta riska valstīm, kā arī 9 % no attiecīgajām pirmprecēm un izstrādājumiem no augsta riska valstīm, kas laisti vai darīti pieejami to tirgū vai eksportēti no to tirgus;
    • 3 % tirgus dalībnieku, kuri strādā ar izstrādājumiem no standarta riska valstīm;
    • 1 % tirgus dalībnieku, kuri strādā ar izstrādājumiem no zema riska valstīm.
  • ES pastiprinās sadarbību ar partnervalstīm, jo īpaši ar tām, kas klasificētas kā augsta riska valstis.

Cilvēktiesības

Šie noteikumi nodrošina arī cilvēktiesību aizsardzību saistībā ar atmežošanu, ievērojot pirmiedzīvotāju brīvas, iepriekšējas un apzinātas piekrišanas principu.

Sankcijas

Regulā ir izklāstīti noteikumi par sankcijām, paredzot, ka dalībvalstīm ir jānodrošina, ka tās ir efektīvas, samērīgas un atturošas un cita starpā ietver naudas sodus, kas ir samērīgi ar kaitējumu videi un attiecīgo pirmpreču vai izstrādājumu vērtību, sankciju maksimālo summu nosakot vismaz 4 % apmērā no tirgus dalībnieka gada apgrozījuma visā ES finanšu gadā, kā arī paredzot pagaidu izslēgšanu no publiskā iepirkuma procedūrām un/vai no piekļuves publiskam finansējumam.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Regula ir piemērojama kopš 2023. gada 29. jūnija. Daži nosacījumi ir piemērojami no 2024. gada 30. decembra (vai 2025. gada 30 jūnija – mikrouzņēmumiem, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas izveidoti pirms 2020. gada 31. decembra).

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2023/1115 (2023. gada 31. maijs), ar ko paredz noteikumus par to, kā Savienības tirgū darīt pieejamas un kā eksportēt no Savienības konkrētas ar atmežošanu un meža degradāciju saistītas pirmpreces un izstrādājumus, un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 995/2010 (OV L 150, 9.6.2023., 206.–247. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Jauna ES Meža stratēģija 2030. gadam (COM(2021) 572 final, 16.7.2021.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES Biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam. Atgriezīsim savā dzīvē dabu (COM(2020) 380 final, 20.5.2020.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropadomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Eiropas zaļais kurss (COM(2019) 640 final, 11.12.2019.).

Pēdējo reizi atjaunots: 08.12.2023

Top