Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fonds darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (2021.–2027. g.)
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) 2021/691 par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF)
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
- Regulas mērķis ir atjaunot Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu (EGF) laikposmam, uz kuru attiecas daudzgadu finanšu shēma (DFS) 2021.–2027. gadam. Fonds ir pārdēvēts par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF).
- Tas sniedz atbalstu darba ņēmējiem un pašnodarbinātām personām, kas zaudējušas darbu lielu pārstrukturēšanas pasākumu rezultātā.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Uzdevums un mērķi
- EGF ir solidaritātes fonds, kas finansē aktīvus darba tirgus pasākumus (piemēram, apmācību, darba meklēšanu un jaunu uzņēmumu izveidi), kad lielu pārstrukturēšanas pasākumu rezultātā negaidīti tiek zaudēts liels skaits darbvietu.
- Tas ir ārkārtas fonds, kas ir ārpus DFS budžeta maksimālajām robežvērtībām.
Intervences kritēriji
- EGF atbalstu sniedz, ja darbu zaudē vairāk nekā 200 darba ņēmēji vai pašnodarbinātas personas (šī robežvērtība ir samazināta no 500 personām 2014.–2020. gada periodā) 4 mēnešu periodā (ja atlaišana no darba notiek vienā uzņēmumā vai vienā reģionā) vai 6 mēnešu periodā uzņēmumā vai uzņēmumu grupā (jo īpaši mazos un vidējos uzņēmumos) vienā un tajā pašā nozarē un ģeogrāfiskajā teritorijā. Attiecībā uz darbinieku atlaišanu uzņēmumā šajā robežvērtībā var iekļaut darba ņēmējus piegādes uzņēmumos un pakārtotās ražošanas uzņēmumos.
- Mazos darba tirgos var pieņemt pieteikumus, kas neatbilst šai robežvērtībai, ja atlaišana būtiski ietekmē nodarbinātību un vietējo, reģiona vai valsts ekonomiku. Izņēmuma gadījumā to var attiecināt arī uz lielākiem darba tirgiem, bet finanšu palīdzība visiem šādiem gadījumiem vienā gadā nedrīkst pārsniegt 15 % no maksimālā EGF gada apjoma.
- EGF nav piemērojams darba ņēmējiem, kuri atlaisti ES dalībvalsts budžeta samazinājumu rezultātā (darbinieku atlaišana valsts sektorā).
Atbalsttiesīgie pasākumi
Finansiālu ieguldījumu no EGF var sniegt aktīviem darba tirgus politikas pasākumiem, kas ir daļa no saskaņota personalizētu pakalpojumu kopuma, kas paredzēti, lai veicinātu darbu zaudējušo darba ņēmēju reintegrāciju nodarbinātībā vai pašnodarbinātībā. Pakalpojumu kopumā cita starpā var būt:
- individuāli pielāgota apmācība un pārkvalifikācija, tostarp attiecībā uz informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un citu digitālo prasmju apgūšanu;
- iegūto zināšanu un prasmju dokumentāla apliecināšana;
- palīdzība darba meklēšanā;
- darbības mērķgrupām;
- profesionālā orientācija un konsultāciju pakalpojumi;
- darbaudzināšana;
- pārcelšanas atbalsts;
- uzņēmējdarbības veicināšana;
- atbalsts pašnodarbinātībai, uzņēmējdarbības sākšanai, darba ņēmēju veiktai uzņēmuma pārņemšanai un sadarbības pasākumi;
- pasākumi, kas ir ierobežoti laikā (to izmaksas nepārsniedz 35 % no pakalpojumu kopuma kopējām izmaksām), piemēram, mobilitātes pabalsti, bērna kopšanas pabalsti, apmācības pabalsti, uzturēšanās pabalsti un pabalsti aprūpētājiem, kā arī stimuli darba devējiem, lai veicinātu darbā pieņemšanu – ar nosacījumu, ka atbalsta saņēmēji aktīvi piedalās darba meklēšanas vai apmācības pasākumos.
Digitālajā rūpniecības laikmetā un resursu ziņā efektīvā ekonomikā nepieciešamo prasmju izplatīšana ir uzskatāma par horizontālu elementu saskaņotā pakalpojumu kopuma izstrādē.
EGF neatbalsta pasākumus, kas saskaņā ar valsts tiesību aktiem vai koplīgumiem ir jāveic uzņēmumiem. Dalībvalstis var pieteikties atbalstam sagatavošanās, pārvaldības, informācijas un reklāmas, un kontroles un ziņošanas pasākumiem. Apstiprināti EGF pieteikumi ir derīgi 24 mēnešus.
Ieguldījumi pašnodarbinātībā, uzņēmējdarbības sākšanā vai darba ņēmēju veiktā uzņēmuma pārņemšanā nedrīkst pārsniegt 22 000 EUR vienam atbalsta saņēmējam. Finansiālais ieguldījums no EGF ir tikai tādā apjomā, kāds nepieciešams, lai sniegtu pagaidu, vienreizēju atbalstu paredzētajiem atbalsta saņēmējiem.
Pieteikumi
- Dalībvalstīm jāiesniedz pieteikums EGF palīdzības saņemšanai ne vēlāk kā 12 nedēļas pēc atsauces perioda, kurā tiek zaudētas darbvietas, un to izskata Eiropas Komisija, kas pēc tam sniedz budžeta lēmējinstitūcijām (Eiropas Parlamentam un Padomei) priekšlikumu izmantot EGF. Tas ir nepieciešams, jo EGF ir ārpus DFS budžeta maksimālajām robežvērtībām.
- Budžeta lēmējinstitūcijas pieņem lēmumu par EGF finansējuma izmantošanu 6 nedēļu laikā pēc Komisijas priekšlikuma saņemšanas.
Līdzfinansējuma likme
EGF līdzfinansējuma likme ir pieskaņota lielākajai Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) līdzfinansējuma likmei attiecīgajā dalībvalstī, bet tā nedrīkst būt mazāka par 60 %.
Atcelšana
Ar šo regulu no 2021. gada 1. janvāra atceļ Regulu (ES) Nr. 1309/2013.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 2021. gada 1. janvāra, izņemot 15. pantu (budžeta procedūra un īstenošana), kas ir piemērojams kopš 2021. gada 3. maija.
KONTEKSTS
- Eiropas pārmaiņu novērošanas centrs palīdz Komisijai un dalībvalstīm, nodrošinot kvalitatīvu un kvantitatīvu analīzi, kas palīdz izvērtēt globalizācijas, tehnoloģisko un vides pārmaiņu, pārstrukturēšanas tendences un EGF izmantošanu.
- Eiropas sociālo tiesību pīlārs, ko izveidoja, reaģējot uz sociālajām problēmām Eiropā, darbojas kā EGF pamatorientieris, ļaujot ES īstenot attiecīgos principus praksē lielu pārstrukturēšanas pasākumu gadījumos.
- ES kvalitātes sistēma pārmaiņu un pārstrukturēšanās prognozēšanai ir ES politikas instruments, kas nosaka paraugprakses sistēmu uzņēmumu pārstrukturēšanas prognozēšanai un risināšanai.
- Skatīt arī:
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/691 (2021. gada 28. aprīlis) par Eiropas Globalizācijas pielāgošanās fondu darbu zaudējušiem darba ņēmējiem (EGF) un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 1309/2013 (OV L 153, 3.5.2021., 48.–70. lpp.)
SAISTĪTAIS DOKUMENTS
Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāns, Eiropas Komisija, 2021. gada 4. marts
Pēdējo reizi atjaunots: 18.06.2021