Pagaidu atbalsts bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE) pēc Covid-19 uzliesmojuma
KOPSAVILKUMS:
Regula (ES) 2020/672 ar ko izveido Eiropas pagaidu atbalsta instrumentu bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE) pēc Covid-19 uzliesmojuma
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
- Regulā, ar ko izveido Eiropas instrumentu pagaidu atbalstam, lai ārkārtas gadījumā mazinātu bezdarba riskus (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency – SURE), ir paredzēti nosacījumi un procedūras, kas ļauj Eiropas Savienībai (ES) sniegt finansiālu atbalstu dalībvalstij, kurai ir grūtības vai to nopietni apdraud lielas grūtības, ko izraisījis COVID-19 uzliesmojums.
- Tās mērķis galvenokārt ir finansēt īstermiņa darba shēmas vai līdzīgus pasākumus, kuru mērķis ir aizsargāt darba ņēmējus un pašnodarbinātas personas, tādējādi samazinot bezdarba un ienākumu zaudēšanas gadījumu skaitu. To var izmantot arī, lai finansētu atsevišķus ar veselību saistītus pasākumus, jo īpaši darba vietā.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
- Līguma par Eiropas Savienības darbību 122. panta 2. punkts ļauj Padomei sniegt Savienības finansiālu atbalstu, ja kādai dalībvalstij ir grūtības (vai to nopietni apdraud lielas grūtības), ko izraisījuši ārkārtēji notikumi, kurus tā nevar ietekmēt.
- Saskaņā ar SURE noteikumiem Dalībvalsts var lūgt Savienības finansiālo palīdzību, ja tās faktiskie un, iespējams, arī plānotie publiskie izdevumi kopš 2020. gada 1. februāra ir pēkšņi un būtiski palielinājušies tādu valsts pasākumu dēļ, kuri ir tieši saistīti ar saīsināta darbalaika shēmām un līdzīgiem pasākumiem, kas paredzēti, lai novērstu Covid-19 uzliesmojuma izraisītās ārkārtas situācijas sociālekonomiskās sekas.
- Finansiālo palīdzību sniedz kā aizdevumu, izmaksājot to pa daļām. Šajā nolūkā Eiropas Komisija un attiecīgā dalībvalsts noslēdz aizdevuma līgumu, ietver noteikumus, kas paredzēti ES finanšu Regulas (Regula (ES, Euratom) 2018/1046 – skatīt kopsavilkumu) 220. panta 5. punktā.
- Lai nodrošinātu finansējumu SURE instrumentam, Komisija ir pilnvarota Savienības vārdā vispiemērotākajā laikā kapitāla tirgos vai no finanšu iestādēm aizņemties līdzekļus, lai optimizētu finansējuma izmaksas un saglabātu savu kā Savienības emitenta reputāciju tirgos. Dalībvalstis var sniegt ieguldījumu instrumentā, sniedzot pretgarantiju riskam, ko uzņemas Savienība. Šos ieguldījumus sniedz neatsaucamu un beznosacījuma garantiju un garantiju pēc pieprasījuma veidā. Katras dalībvalsts garantiju pieprasījumi jāveic proporcionāli katras dalībvalsts relatīvajai daļai Savienības nacionālajā kopienākumā 25 miljardu eiro apmērā. Komisija noslēdz līgumu ar ieguldījumus sniedzošo dalībvalsti, kurā izklāstīti maksāšanas nosacījumi.
- Finansiālās palīdzības maksimālā summa visām dalībvalstīm kopā nepārsniedz 100 miljardus euro.
- SURE instrumenta mērķis ir sniegt papildu atbalstu dalībvalstu pasākumiem, ko skartās dalībvalstis īstenojušas, lai mazinātu Covid-19 uzliesmojuma izraisītās ārkārtas situācijas tiešās ekonomiskās, sociālās un ar veselību saistītās sekas.
Finansiālās palīdzības pieprasīšanas procedūra
- Finansiālo palīdzību dara pieejamu ar Padomes īstenošanas lēmumu, ko pieņem pēc Komisijas priekšlikuma, kā arī, apspriežoties ar attiecīgo dalībvalsti.
- Šajā nolūkā attiecīgā dalībvalsts sniedz Komisijai atbilstošus pierādījumus par to, ka Covid-19 uzliesmojuma dēļ pēkšņi un būtiski palielinājušies faktiskie (un, iespējams, arī plānotie) publiskie izdevumi, kas ir tieši saistīti ar dalībvalstī īstenotām saīsināta darbalaika shēmām un līdzīgiem pasākumiem, kā arī – vajadzības gadījumā – ar attiecīgajiem ar veselību saistītajiem pasākumiem.
Prudenciālie noteikumi
- Komisijai no savas puses ir pienākums īstenot šādus prudenciālos noteikumus, kas piemērojami SURE kredītportfelim:
- aizdevumu daļa, kas piešķirta trim dalībvalstīm, kuras pārstāv lielāko aizdevumu daļu, nedrīkst pārsniegt 60 % no maksimālās summas (t. i., 60 % no 100 miljardiem euro);
- summas, kas Savienībai ir jāmaksā attiecīgajā gadā, nepārsniedz 10 % no SURE instrumenta maksimālās summas (t. i., 10 % no 100 miljardiem euro);
- ja vajadzīgs, Savienības vārdā noslēgtos saistītos aizņēmumus Komisija var refinansēt.
- Padomes īstenošanas lēmumā jāietver:
- aizdevuma summa, tās maksimālais vidējais termiņš, cenu noteikšanas formula, maksimālais maksājumu skaits, pieejamības periods un citi sīki izstrādāti noteikumi, kas vajadzīgi finansiālās palīdzības piešķiršanai;
- novērtējums par dalībvalsts atbilstību SURE instrumenta izmantošanas nosacījumiem;
- apraksts par valsts saīsināta darbalaika shēmām vai līdzīgiem pasākumiem, kā arī – vajadzības gadījumā – par attiecīgajiem ar veselību saistītajiem pasākumiem, kurus varētu finansēt saskaņā ar SURE regulu.
- Padomei, pieņemot īstenošanas lēmumu, jāņem vērā pieprasītājas dalībvalsts esošās un gaidāmās vajadzības, kā arī SURE finansiālās palīdzības pieprasījumi, ko jau ir iesniegušas vai plāno iesniegt citas dalībvalstis, un vienlaikus jāpiemēro vienlīdzīgas attieksmes, solidaritātes, samērīguma un pārredzamības principi.
Aizdevumu pārvaldība, garantiju iespējamā izmantošana un SURE instrumenta pieejamība
- Komisija kopā ar Eiropas Centrālā banku sistēmu nosaka aizdevumu pārvaldībai nepieciešamos pasākumus. Saņēmējai dalībvalstij jāatver īpašs konts valsts centrālajā bankā, lai pārvaldītu saņemto finansiālo palīdzību.
- No Komisijas tiek gaidīts, ka tā pirms dalībvalstu sniegto garantiju izmantošanas izskatīs iespējas izmantot rezervi, kas līdz pašu resursu maksimālajai summai ir pieejama maksājumu apropriācijām tādā mērā, kādā Komisija to uzskata par ilgtspējīgu, cita starpā ņemot vērā kopējās iespējamās Savienības saistības, tostarp Savienības vispārējā budžeta ilgtspēju.
- SURE instruments kļūst pieejams tikai pēc tam, kad visas dalībvalstis ir sniegušas savu garantiju daļu (skatīt iepriekš). SURE instrumenta pieejamības laikposms, kura laikā var tikt pieņemts Padomes īstenošanas lēmums par finansiālās palīdzības piešķiršanu, beidzas 2022. gada 31. decembrī. Padome pēc Komisijas priekšlikuma var nolemt pagarināt instrumenta pieejamības laikposmu ik reizi vēl par papildu sešu mēnešu laikposmu, ja Komisija secina, ka smagie ekonomikas traucējumi, ko radījis Covid-19 uzliesmojums, kura dēļ tika sniegts finansējums, turpina pastāvēt.
- Šo regulu nepiemēro Apvienotajā Karalistē.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Šī regula stājās spēkā 2020. gada 20. maijā.
KONTEKSTS
Skatīt arī:
PAMATDOKUMENTS
Padomei Regula (ES) 2020/672 (2020. gada 19. maijs), ar ko izveido Eiropas pagaidu atbalsta instrumentu bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE) pēc Covid-19 uzliesmojuma (OV L 159, 20.5.2020., 1.–7. lpp.)
SAISTĪTIE DOKUMENTI
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2018/1046 (2018. gada 18. jūlijs) par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 un Lēmumu Nr. 541/2014/ES un atceļ Regulu (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 193, 30.7.2018., 1.–222. lpp.)
Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija – trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība – VIII sadaļa – Ekonomikas politika un monetārā politika – 1. nodaļa – Ekonomikas politika – 122. pants (bijušais EKL 100. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 98. lpp.)
Pēdējo reizi atjaunots: 31.08.2020
Top