Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Robežu un krasta apsardze

Eiropas Robežu un krasta apsardze

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2019/1896 par Eiropas Robežu un krasta apsardzi

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar to tiek izveidota Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra, lai:
    • nodrošinātu integrētu ES ārējo robežu pārvaldību;
    • efektīvi pārvaldītu robežšķērsošanu; un
    • padarītu efektīvāku ES atgriešanas* politiku, kas ir ilgtspējīgas migrācijas politikas būtiska sastāvdaļa.
  • Tās mērķis ir risināt migrācijas problēmas un nākotnē iespējamus apdraudējumus pie robežām, vērsties pret smagiem noziegumiem un nodrošināt iekšējo ES drošību, vienlaikus pilnībā ievērojot pamattiesības un nodrošinot brīvu pārvietošanos.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Pastāvīgais korpuss ar 10 000 robežsargu:

  • nodrošinās to, ka aģentūra var sniegt atbalstu ES dalībvalstīm, kad un kur tas ir nepieciešams;
  • apvienos aģentūras personālu, kā arī robežsargus un atgriešanas ekspertus, kuri ir norīkoti vai izvietoti dalībvalstīs, kas sniegs atbalstu vairāk nekā 100 000 valstu robežsargiem to pienākumu pildīšanā.

Turklāt aģentūras rīcībā būs budžets sava aprīkojuma, piemēram, kuģu, lidmašīnu un transportlīdzekļu, iegūšanai.

Izpildpilnvaras

Pastāvīgais korpuss varēs veikt robežkontroles un atgriešanas uzdevumus, piemēram, identitātes pārbaudes, ieceļošanas atļaušanu uz ārējām robežām un robežuzraudzību – tikai pēc vienošanās ar uzņēmēju dalībvalsti.

Plašāks atbalsts attiecībā uz atgriešanu

  • Papildus kopīgu atgriešanas operāciju organizēšanai un finansēšanai aģentūra tagad varēs arī sniegt atbalstu dalībvalstīm visos atgriešanas procedūras posmos, dalībvalstīm saglabājot atbildību par atgriešanas lēmumu pieņemšanu.
  • Tagad šis atbalsts var arī ietvert, piemēram, palīdzības sniegšanu atgriežamajām personām pirms un pēc atgriešanas un tās laikā, kā arī trešo valstu valstspiederīgo bez uzturēšanās tiesībām identificēšanu vai ceļošanas dokumentu iegūšanu.

Spēcīgāka sadarbība ar trešām valstīm

Aģentūra varēs – pēc vienošanās ar attiecīgo valsti – uzsākt kopīgas operācijas un izvietot personālu ārpus ES tālāk par valstīm, kas robežojas ar ES, lai sniegtu atbalstu robežu pārvaldībā.

Vietējie biroji

Aģentūra varēs izveidot vietējos birojus dalībvalstīs un trešās valstīs (pēc statusa nolīguma), lai sniegtu loģistikas atbalstu tās operacionālajām darbībām un garantētu raitu operāciju norisi.

Eiropas Robežu uzraudzības sistēma (EUROSUR)

  • Lai uzlabotu EUROSUR darbību, ar šo regulu tā tiek ietverta Eiropas Robežu un krasta apsardzes darbībā.
  • Ar šo regulu tiek paplašināta EUROSUR darbības joma, lai ietvertu lielāko daļu no Eiropas integrētās robežu pārvaldības sastāvdaļām. Tas nozīmē spēju labāk atklāt un sagaidīt krīzes situācijas un reaģēt uz tām pie ES ārējām robežām un trešās valstīs.
  • Eiropas Komisijas īstenošanas akts – Īstenošanas regula (ES) 2021/581 – paredz noteikumus par informācijas apmaiņu un sadarbību EUROSUR vajadzībām, t. sk. situācijas apzināšanos, riska analīzi un robežkontroles operāciju plānošanas un veikšanas atbalstīšanu. Tā nosaka:
    • noteikumus par ziņošanu EUROSUR, t. sk. sniedzamās informācijas veidu un ziņošanas termiņus;
    • informācijas slāņu* elementus situācijas attēlos*;
    • konkrētu situācijas attēlu izveides procedūras;
    • pienākumus saistībā ar ziņošanu, situācijas attēlu pārvaldību un dažādu tehnisko sistēmu un tīklu, kas atbalsta EUROSUR, darbību un uzturēšanu;
    • EUROSUR datu drošības un datu aizsardzības noteikumus;
    • kvalitātes kontroles mehānismus.

Atcelšana

Ar to atceļ Regulu (ES) Nr. 1052/2013 par EUROSUR no 2019. gada 4. decembra un Regulu (ES) Nr. 2016/1624 no 2020. gada 31. decembra.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

  • Tā ir piemērojama kopš 2019. gada 4. decembra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Atgriešana: procedūra trešās valsts valstspiederīgā brīvprātīgai vai piespiedu nogādāšanai tā izcelsmes vai tranzīta valstī (pēc vienošanās) vai citā dalībvalstī, kurā konkrētā persona brīvprātīgi nolemj atgriezties un kur tā tiks pieņemta.
Informācijas slāņi: situācijas attēliem (sk. nākamo definīciju) ir 3 informācijas slāņi:
  • notikumu slānis (ziņojumi par notikumiem, kas var ietekmēt ārējo robežu);
  • operacionālais slānis (ziņojumi par dalībvalstu pašu rīcībā esošajiem aktīviem, ziņojumi par operacionālajiem plāniem, kā arī ziņojumi par vides informāciju, t. sk. it īpaši meteoroloģisko un okeanogrāfisko informāciju); un
  • analīzes slānis, pamatojoties uz riska analīzes ziņojumiem. Analīzes ziņojumu mērķis ir uzlabot izpratni par notikumiem pie ārējās robežas, kas var atvieglot tendenču prognozēšanu, robežkontroles operāciju plānošanu un veikšanu, kā arī stratēģisko riska analīzi.
Situācijas attēli: tie satur informāciju par situāciju pie Eiropas robežām un pierobežas zonā.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/1896 (2019. gada 13. novembris) par Eiropas Robežu un krasta apsardzi un ar ko atceļ Regulas (ES) Nr. 1052/2013 un (ES) 2016/1624 (OV L 295, 14.11.2019., 1.–131. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2021/581 (2021. gada 9. aprīlis) par Eiropas Robežu uzraudzības sistēmas (EUROSUR) situācijas attēliem (OV L 124, 12.4.2021., 3.–39. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/399 (2016. gada 9. marts) par Savienības Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) (OV L 77, 23.3.2016., 1.–52. lpp.)

Regulas (ES) 2016/399 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 29.05.2021

Top