EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Valsts atbalsts platjoslas tīklu ātrai izvēršanai

Valsts atbalsts platjoslas tīklu ātrai izvēršanai

 

KOPSAVILKUMS:

Komisijas paziņojums – ES pamatnostādnes valsts atbalsta noteikumu piemērošanai attiecībā uz platjoslas tīklu ātru izvēršanu

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

  • Šajās pamatnostādnēs ir apkopoti Komisijas politikas principi attiecībā uz Līguma par Eiropas Savienības darbību valsts atbalsta noteikumu piemērošanu pasākumiem, kas atbalsta platjoslas tīklu izvēršanu.
  • Valsts atbalsta kontroles mērķis platjoslas pakalpojumu jomā ir nodrošināt, lai valsts atbalsta pasākumu rezultātā būtu lielāks platjoslas pārklājums un plašāka platjoslas pakalpojumu izplatība* vai lai tā palielinātos straujāk, nekā tas būtu iespējams bez šāda atbalsta, un vienlaikus atbalstīt kvalitatīvākus un cenas ziņā izdevīgākus pakalpojumus un atbalstīt konkurenci veicinošus ieguldījumus
  • Pamatnostādnes ir balstītas uz principu, ka valsts iejaukšanās platjoslas tīklos drīkst notikt tikai tad, ja privāti ieguldījumi nav pietiekami – tirgus nepilnību jomās (t. i., jomās, kur nevar pietiekami paļauties uz to, ka tirgus/privātais sektors veiks pietiekamus ieguldījumus) Mērķis ir izvairīties no tā, ka valsts finansējums mazina privātos ieguldījumus jomās, kur tirgus operatori parasti izvēlas ieguldīt vai ir jau ieguldījuši, un šādi aizsargāt konkurenci kā vadošo dzinuli labākām cenām vai pakalpojumu kvalitātei patērētājiem un uzņēmumiem.
  • Pamatnostādnēm ievēro Eiropas Komisijas Valsts atbalsta modernizācijas (VAM) iniciatīvas principus, kuru mērķis ir sekmēt pienācīgi izstrādātu atbalstu, kas vērsts uz tirgus nepilnību novēršanu, lai sasniegtu prioritātes, kas var uzlabot attīstību, vienlaikus vienkāršojot noteikumus ātrākai lēmumu pieņemšanai.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Konsultācija

2013. gada pamatnostādnes tika izstrādātas pēc sabiedriskās apspriešanās divos posmos un intensīvu dialogu ar visiem iesaistītajiem (ES valstis, nacionālie telekomunikāciju regulatori, atbalsta piešķīrējas iestādes, telekomunikācijas operatori, uzņēmējdarbības asociācijas, patērētāju asociācijas un pilsoņu) ar mērķi iekļaut valsts iejaukšanos ātri augošajos tehnoloģiju tirgos un veicinātu konkurenci veicinošus valsts ieguldījumus.

Konteksts

  • Labāka, ātrāka platjosla ir stratēģiski nozīmīga Eiropas attīstībai un inovācijām visos ekonomikas sektoros, kā arī sociālajā un teritoriālajā kohēzijā. “Digitālā programma Eiropai” (“DPE”), kas ir stratēģijas “Eiropa 2020” pamatiniciatīva, nosaka mērķus platjoslas infrastruktūras attīstībai, lai līdz 2013. gadam nodrošinātu visiem eiropiešiem pamata platjoslu un nodrošinātu, ka līdz 2020. gadam visiem eiropiešiem ir piekļuve interneta lejupielādes ātrumam, kas pārsniedz 30 Mb/s, ar vismaz 50 % Eiropas mājsaimniecību, kurām interneta savienojums lejupielādēm ir virs 100 Mb/s.
  • 2016. gadā DPE realizēja Gigabit Communication, kas tiek definēts kā stratēģiskie mērķi 2025. gadam ar 100 % pārklājumu visām mājsaimniecībām ar lejupielādes ātrumu vismaz 100 Mb/s, kas jauninājums uz 1 Gb/s, 1 Gb/s simetriski visiem galvenajiem sociālekonomiskajiem dziļumiem, un nepārtrauktu 5 G pārklājumu visām pilsētas teritorijām un visiem galvenajiem sauszemes pārvadājumu ceļiem.

Valsts atbalsts

  • Platjoslas sektors ir ļoti dinamisks un ietver ievērojamus privātos ieguldījumus. Lai novērstu, ka valsts ieguldījumi traucē konkurencei platjoslas tirgū, principā ir aizliegts valsts atbalsts no valsts, reģionālām vai vietējām varas iestādēm. Tomēr jomās, kur tirgus nenodrošina nepieciešamos infrastruktūras ieguldījumus, valsts atbalsts ir pieļaujams, ja ir atbilstība noteiktiem apstākļiem.
  • Lai izvairītos no privāto ieguldījumu izstumšanas, valsts atbalstam ir jānodrošina, ka valsts ieguldījumi koriģē tirgus nepilnības. Līdz ar to valsts ieguldījumus drīkst veikt tikai tad, ja tirgus nenodrošina nepieciešamo savienojamību un valstiski finansēts tīkls piedāvā savienojamību, kas ievērojami pārspēj komerciālo piedāvājumu. Pamatnostādnes ietver detalizētu aprakstu par ievērojamajiem noteikumiem.

Principi un prioritātes

Pamatnostādnes koncentrējas uz tālāk norādītajiem principiem un prioritātēm.

  • Kartografēšana un sabiedriskā apspriešanās: lai nodrošinātu, ka valsts atbalsta ieguldījumi proporcionāli nosedz identificētās tirgus nepilnības, kartografēšana un sabiedriskā apspriešanās ir obligāta. Esošā platjoslas infrastruktūra ģeogrāfiskajās teritorijās, kur piemēro valsts ieguldījumus, ir skaidri jādefinē atsevišķām vietām, kur trūkst atbilstošās platjoslas infrastruktūras. Plānoto valsts ieguldījumu kopsavilkums un mērķa jomas, kas identificētas, balstoties uz kartografēšanas uzdevumu, ir jāiesniedz sabiedriskajai apspriešanai, lai pārbaudītu privāto ieguldījumu plānus mērķa jomās.
  • Konkursa procedūra: lai nodrošinātu pārredzamu, vienlīdzīgu un nediskriminējošu attieksmi, kā arī mazinātu iesaistīto potenciālo valsts atbalstu, atbalsts ir jāpiešķir ekonomiski visizdevīgākajiem piedāvājumiem, izmantojot konkursa procedūru saskaņā ar ES publisko iepirkumu direktīvu garu un principiem.
  • Tehnoloģiskā neitralitāte: pamatnostādnēm ņem vērā tehnoloģiskās priekšrocības, apstiprinot, ka pastāv dažādi tehnoloģiskie risinājumi platjoslas pakalpojumu nodrošināšanai. Līdz ar to konkursa procedūras nevar būt labvēlīgas konkrētām tehnoloģijām vai tīkla platformai vai izslēgt tās, lai varētu sniegt atbalstu nodrošināmiem pakalpojumiem.
  • Tīkli, kas spēj nodrošināt lejupielādes ātrumu vismaz 100 Mb/s apmērā: lai palīdzētu sasniegt ES mērķus, pamatnostādes pieļauj valsts finansējumu arī jomās, kur ir pašreizējie vai plānotie privātie ieguldījumi, kamēr šāds valsts ieguldījums ir saskaņā ar ES mērķiem. Uz šādu valsts ieguldījumu ir attiecināmi stingri nosacījumi, lai nodrošinātu konkurenci veicinošu rezultātu.
  • Krass uzlabojums: lai aizsargātu privātos investorus, valsts ieguldījumiem ir jāatbilst tā saucamajam krasajam uzlabojumam: tiem ir jābūt ievērojamiem jauniem ieguldījumiem platjoslas tīklā un valstiski finansētai infrastruktūrai ir jānodrošina ievērojams uzlabojums pāri citādi esošajiem un plānotajiem tīkliem attiecībā uz platjoslas pakalpojumu pieejamību, kapacitāti, ātrumu un konkurenci patērētāju labā.
  • Atklāta piekļuve: trešās puses operatoriem* ir jāļauj aktīvi piekļūt subsidētam tīklam. Atklāta vairumtirdzniecības līmeņa piekļuve nodrošina trešās puses operatoriem iespēju konkurēt ar izvēlēto pretendentu (ja tas darbojas arī mazumtirdzniecības līmenī) un šādi stiprina izvēli un konkurenci, kamēr tajā pašā laikā izvairās no monopolu radīšanas. Ja tīkls tiek izvērsts, izmantojot nodokļu maksātāju naudu, ir godīgi, ka patērētāji gūst labumu no patiesi atvērta tīkla, kur tiek garantēta konkurence.
  • Pārredzamība: pārredzamības prasības ietver saistības attiecībā uz dokumentu publiskošanu, centralizēto datubāzi esošajai infrastruktūrai un uz rezultātiem balstītu (ex post) ziņošanu Komisijai. Pārredzamības prasību mērķis ir veicināt valsts iestāžu atbildību, kas piešķir valsts atbalstu un samazina tirgus asimetrijas.

Komisija var atkal pārskatīt pamatnostādnes par tirgus, tehnoloģisko un regulējošo attīstību pamatu.

KOPŠ KURA LAIKA PAMATNOSTĀDNES IR PIEMĒROJAMAS?

Tās ir piemērojamas kopš 2013. gada 27. janvāra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Pakalpojumu izplatība: tirgus daļa vai jauna pakalpojuma vai produkta apguve.
Trešās puses operators: operators, kas izmanto tīklu, kas viņam nepieder.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas paziņojums – ES pamatnostādnes valsts atbalsta noteikumu piemērošanai attiecībā uz platjoslas tīklu ātru izvēršanu (OV C 25, 26.01.2013., 1.–26. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija – Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība – VII sadaļa – Kopīgi noteikumi par konkurenci, nodokļiem un tiesību aktu tuvināšanu – 1. nodaļa – Konkurences noteikumi – 2. iedaļa – Valsts atbalsts – 107. pants (bijušais EKL 87. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 91.–92. lpp.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Digitālā programma Eiropai (COM(2010) 245 galīgā redakcija/2, 26.8.2010.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Konkurētspējīga digitālā vienotā tirgus savienojamība – virzība uz Eiropas Gigabitu sabiedrību COM(2016) 587 final, 14.09.2016.)

Komisijas paziņojums, ar ko groza Komisijas paziņojumus par ES pamatnostādnēm valsts atbalsta noteikumu piemērošanai attiecībā uz platjoslas tīklu ātru izvēršanu, Reģionālā atbalsta pamatnostādnēm 2014.–2020. gadam, valsts atbalstu filmām un citiem audiovizuālajiem darbiem, Pamatnostādnēm par valsts atbalstu, lai veicinātu riska finansējuma ieguldījumus, un Pamatnostādnēm par valsts atbalstu lidostām un aviokompānijām (OV C 198, 27.06.2014., 30.–34. lpp.)

Komisijas Regula (ES) Nr. 651/2014 (2014. gada 17. jūnijs), ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (OV L 187, 26.06.2014., 1.–78. lpp.)

Regulas (ES) Nr. 651/2014 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Komisijas lēmumu saraksts par valsts atbalstu platjoslai

Pēdējo reizi atjaunots: 20.09.2019

Top