Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kopēja sistēma enerģētikas statistikas izveidei

Kopēja sistēma enerģētikas statistikas izveidei

 

KOPSAVILKUMS

Regula (EK) Nr. 1099/2008 par ES par enerģētikas statistiku

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar to izveido sistēmu ES mēroga statistikas datu izveidei par energoproduktiem* un šo datu apkopojumam*.
  • To arī piemēro Eiropas Ekonomikas zonas valstīm.
  • Šī regula attiecas uz visu datu vākšanas, nosūtīšanas, novērtēšanas un izplatīšanas procesu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Terminoloģija

Tehniskie termini ir definēti un paskaidroti regulas A pielikumā.

Datu avoti

ES valstu pienākums ir apkopot statistiku par energoproduktiem un to datu apkopojumu no šādiem avotiem:

  • īpašiem pārskatiem, kas domāti primārās* un pārveidotās* enerģijas ražotājiem un tirgotājiem, sadalītājiem un transportētājiem, energoproduktu importētājiem un eksportētājiem;
  • citus pārskatus, kas domāti enerģijas galaproduktu lietotājiem rūpniecības, transporta un citos sektoros, tostarp mājsaimniecībām;
  • citas statistikas aprēķināšanas procedūras vai citus avotus, tai skaitā administratīvos avotus, piemēram, elektrības un gāzes tirgus regulatorus.

Datu nosūtīšana un izplatīšana

Ziņošanas valstīm ir jānosūta valsts statistikas dati Eiropas Komisijai ( Eurostat ) saskaņā ar regulas pielikumos norādītajiem nosacījumiem:

  • ikgadēji attiecībā uz B pielikumā minēto enerģijas statistiku;
  • reizi mēnesī attiecībā uz C pielikumā minēto enerģijas statistiku (dati Eurostat jānosūta 55 dienu laikā pēc pārskata mēneša);
  • īstermiņa ikmēneša — attiecībā uz D pielikumā minēto enerģijas statistiku (dati Eurostat jānosūta vien kalendārā mēneša laikā pēc pārskata mēneša).

Pielikumos ir arī izklāstīta nosūtīšanas kārtība, tostarp piemērojamie termiņi, atkāpes un atbrīvojumi no tās. Laika gaitā Komisija šo kārtību var mainīt.

Eurostat ir jāizplata ikgadējā statistika līdz otrā gada 31. janvārim pēc pārskata perioda.

Kvalitātes novērtējums un ziņojumi

ES valstis ir atbildīgas par Eurostat nosūtīto datu kvalitāti. Jo īpaši, tām jānodrošina, ka dati par enerģiju, ko tās paziņo saskaņā ar šo regulu, atbilst datiem, ko tās paziņo saskaņā ar ES Regulu par uzraudzības mehānismu.

Komisija (Eurostat) novērtē vairākus datu kvalitātes aspektus, tostarp to atbilstību, punktualitāti, pieejamību, skaidrību un salīdzināmību.

Reizi piecos gados ES valstīm Eurostat jānosūta ziņojums par nosūtīto datu kvalitāti, kā arī par jebkurām izdarītajām izmaiņām metodoloģijā.

Ikgadējie statistikas dati kodolenerģijas jomā

No 2009. gada ES valstis gatavo statistiku par kodolenerģijas nozari. Vāktā statistika attiecas uz kodolenerģijas izmantošanu civilajām vajadzībām.

Statistika par atjaunojamiem energoresursiem un enerģijas galapatēriņu

Lai nodrošinātu kvalitatīvāku un visaptverošāku statistiku par atjaunojamiem energoresursiem un enerģijas galapatēriņu, Komisija kopā ar ES valstīm pārskata to izveidē izmantoto metodoloģiju. Jo īpaši, valstīm tiek prasīts nosūtīt neapkopotākus* datus par mājsaimniecību enerģijas galapatēriņu, sākot no 2015. atsauces gada, un papildu detalizētus datus par atjaunojamajiem energoresursiem, sākot ar 2017. atsauces gadu.

Īstenošanas tiesību akts

Komisijai ir piešķirtas pilnvaras pieņemt papildu tiesību aktu šīs regulas īstenošanai.

Komiteja

Komisijai (Eurostat) palīdz un to konsultē Statistikas programmu komiteja, kuras sastāvā ir ES valstu pārstāvji un kuru vada Komisija.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2008. gada 4. decembra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Energoprodukti: kurināmais, siltumenerģija, atjaunojamā enerģija, elektroenerģija vai jebkāds cits enerģijas veids.
Datu apkopojums: dati, kas apkopoti valsts līmenī par energoproduktu izmantošanu vai apstrādi, proti:

  • dati par to ražošanu, tirdzniecību, krājumiem, pārveidošanu un patēriņu;
  • energosistēmas strukturālie raksturlielumi, piemēram, uzstādītās jaudas elektrības ražošanai vai naftas produktu ražošanas jaudas.

Primārā enerģija: enerģijas resursi, ko var izmantot tieši to dabiskajā stāvoklī, piemēram, akmeņogles, nafta, dabasgāze, biomasa, saules enerģija, vēja enerģija vai kodolsiltumenerģija.
Pārveidotā enerģija: enerģija, ko iegūst no primāra energoresursa, bet ko var izmantot tikai pārveidotā stāvoklī, piemēram, elektroenerģija, kas iegūta, elektrostacijā sadedzinot akmeņogles vai naftu.
Neapkopoti dati: dati, kas ir pieejami pa to atsevišķiem komponentiem (mājsaimniecības ūdens sildīšanas iekārtas, mājsaimniecības apgaismojums u. c.)

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1099/2008 (2008. gada 22. oktobris) par enerģētikas statistiku (OV L 304, 14.11.2008, 1.–62. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 1099/2008 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Regula (ES) 2017/2010 (2017. gada 9. novembris), ar ko attiecībā uz ikgadējās un ikmēneša enerģētikas statistikas atjauninājumiem groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1099/2008 par enerģētikas statistiku (OV L 292, 10.11.2017., 3.–54. lpp.)

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2015/1504 (2015. gada 7. septembris), ar kuru dažām dalībvalstīm piešķir atkāpes attiecībā uz statistikas datu sniegšanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1099/2008 par enerģētikas statistiku (OV L 235, 9.9.2015., 24.–25. lpp.)

Komisijas Regula (ES) Nr. 431/2014 (2014. gada 24. aprīlis), ar ko attiecībā uz ikgadējās statistikas īstenošanu par enerģijas patēriņu mājsaimniecībās groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1099/2008 par enerģētikas statistiku (OV L 131, 1.5.2014., 1.–50. lpp.)

Komisijas Regula (ES) Nr. 147/2013 (2013. gada 13. februāris), ar ko attiecībā uz ikmēneša un ikgadējās enerģētikas statistikas atjauninājumu īstenošanu groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1099/2008 par enerģētikas statistiku (OV L 50, 22.2.2013., 1.–58. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 20.02.2022

Top