Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pasākumi ātrdarbīgu digitālo tīklu izveidošanas izmaksu samazināšanai

Pasākumi ātrdarbīgu digitālo tīklu izveidošanas izmaksu samazināšanai

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2014/61/ES par pasākumiem ātrdarbīgu elektronisko sakaru tīklu izvēršanas izmaksu samazināšanai

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Tās mērķis ir atvieglot un veicināt ātrdarbīgu elektronisko sakaru tīklu (EST) (t. i., ātrdarbīga platjoslas interneta ar ātrumu virs 30 Mb/s) izvēršanu Eiropas Savienībā (ES). Galvenais šķērslis ir finansiāla rakstura, jo fiziskās infrastruktūras izvēršanas izmaksas veido 80 % no kopējām izmaksām (piemēram, ceļu pārrakšana, lai ieguldītu optiskās šķiedras kabeļus platjoslas internetam).
  • Vispārīgi runājot, tiek piedāvātas četras pieejas:
    • veicināt esošās fiziskās infrastruktūras izmantošanu;
    • radīt apstākļus inženiertehnisko darbu koordinēšanai un efektīvākai jaunas fiziskās infrastruktūras izbūvei;
    • aprīkot jaunbūvētas un lielākoties renovētas ēkas ar fizisku infrastruktūru;
    • vienkāršot procedūras atļauju piešķiršanai inženiertehniskajiem darbiem.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Turpinājumā ir aprakstīti direktīvas svarīgākie elementi.

  • 1.

    Piekļuve fiziskajai infrastruktūrai

    • ES valstīm ir jānodrošina, ka tīklu operatori* (telesakaru, kā arī enerģētikas, transporta un ūdens) nodrošina telesakaru operatoriem piekļuvi savai fiziskajai infrastruktūrai.
    • Tīkla operatoriem ir pienākums nodrošināt piekļuvi to fiziskajai infrastruktūrai saskaņā ar taisnīgiem un saprātīgiem noteikumiem, ieskaitot cenu.
  • 2.

    Inženiertehnisko darbu koordinēšana

    • ES valstīm ir jānodrošina, ka tīklu operatori apspriež līgumus ar telesakaru operatoriem, lai koordinētu inženiertehniskos darbus.
    • Ja šos darbus finansē ar publiskā sektora līdzekļiem, tīkla operatoriem ir jāizpilda visi pamatoti un savlaicīgi koordinācijas pieprasījumi, ja vien tas neradīs papildu izmaksas un nekavēs koordinācijas kontroli. Tas nozīmē, ka ir jāsedz visas papildu izmaksas, kas saistītas ar kopizvēršanu, vai arī pieprasījums var tikt noraidīts.
    • Apspriežoties par inženiertehniskajiem darbiem, ES valstīm jāpieprasa, lai tīkla operators pēc publisko sakaru tīklu nodrošinātāja pieprasījuma darītu pieejamu konkrētu minimālo informāciju par notiekošiem vai plānotajiem inženiertehniskajiem darbiem: a) darbu veikšanas vieta un to veids; b) iesaistītie tīkla elementi; c) paredzamais darbu sākšanas datums un to ilgums; d) kontaktpunkts.
  • 3.

    Pārredzamība

    Lai uzlabotu izvēršanas procesu, ES valstīm ir jānodrošina, ka uzņēmumiem, kas ierīko EST tīklus, ir piekļuve vismaz minimālajam informācijas apjomam par esošo fizisko infrastruktūru, piemēram:

    • atrašanās vieta un maršruts;
    • infrastruktūras veids un izmantojums;
    • kontaktpunkts.

Šādas informācijas sniegšana nodrošinās, ka līdz minimumam tiks samazinātas projektu izmaksas (piemēram, piekļūstot esošajai fiziskajai infrastruktūrai un koordinējot inženiertehniskos darbus). Piekļuvi šai minimālajai informācijai var ierobežot šādu iemeslu dēļ:

  • tīklu drošība un integritāte;
  • valsts drošību;
  • sabiedrības veselība vai drošība;
  • konfidencialitāte vai ekspluatācijas noslēpumi un komercnoslēpumi.

Atļauju piešķiršana

  • ES valstīm ir jānodrošina, ka visa attiecīgā informācija par nosacījumiem un procedūrām, ko piemēro, lai piešķirtu inženiertehnisko darbu atļaujas, kas vajadzīgas EST tīklu izvēršanai, ir pieejama vienotajā informācijas punktā.
  • ES valstis var atļaut iesniegt pieteikumus, izmantojot elektroniskos līdzekļus.
  • Lēmumi par atļaujām ir jāpieņem četru mēnešu laikā, un atteikumam izsniegt atļauju ir jābūt pienācīgi pamatotam.

Ēkas, kuras ir sagatavotas ātrdarbīgu tīklu izvēršanai

  • Jaunās ēkās un kapitāli renovētās ēkās ir jāizbūvē fiziskā infrastruktūra (piemēram, mazi kanāli), kas ir piemērota ātrdarbīgiem EST tīkliem. Konstrukcijās ir jābūt ierīkotam piekļuves punktam, kas ir viegli pieejams publisko sakaru tīklu sniedzējiem. Tas ir jādara tehnoloģiski neitrālā veidā (t. i., infrastruktūra nedrīkst pieprasīt vai paredzēt konkrētu tehnoloģiju). Ir iespējami atbrīvojumi (piemēram, pieminekļiem vai brīvdienu mājām).
  • Pakalpojumu sniedzējiem ir jābūt tiesībām piekļūt piekļuves punktam saskaņā ar godīgiem un nediskriminējošiem noteikumiem.

Ārpustiesas procedūras

ES valstīm ir jāizveido ārpustiesas procedūras, lai varētu laicīgi atrisināt strīdus saistībā ar šīs direktīvas piemērošanu.

Sankcijas

ES valstīm ir jāpieņem noteikumi par sankcijām, kas piemērojamas gadījumā, ja tiek pārkāpti atbilstīgi šai direktīvai pieņemtie valsts pasākumi. Paredzētajām sankcijām ir jābūt pienācīgām, iedarbīgām, samērīgām un atturošām.

Ieteikumi par pasākumiem, lai sekmētu ekonomikas atveseļošanos pēc Covid-19 krīzes

Eiropas Komisija 2020. gada septembrī pieņēma ieteikumu, kurā sniedz norādes ES valstīm par to, kā līdz 2021. gada 30. martam, izstrādāt un vienoties par kopīgu paraugprakses pasākumu kopumu, lai veicinātu ļoti augstas veiktspējas fiksēto un bezvadu tīklu izvēršanu, novēršot nevajadzīgus administratīvos šķēršļus un koordinējot radiofrekvenču spektra piešķiršanu piektās paaudzes (5G) tīkliem ar ieguldījumiem labvēlīgiem nosacījumiem, jo īpaši rūpniecības pārrobežu gadījumos. Tādēļ ES valstīm būtu jāpaziņo Komisijai īstenošanas plāns (līdz 2021. gada 30. aprīlim) un jāziņo par pasākumu kopuma īstenošanu (līdz 2022. gada 30. aprīlim).

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2016. gada 1. janvārim, un tās noteikumi ir piemērojami kopš 2016. gada 1. jūlija.

Komisija pašlaik pārskata šo direktīvu, kā tika norādīts paziņojumā “Eiropas digitālās nākotnes veidošana”.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Tīkla operatori: uzņēmumi, kas nodrošina publiskos sakaru tīklus, kā arī fizisko infrastruktūru, kura izveidota nolūkā sniegt elektroapgādes, siltumapgādes, ūdensapgādes, kanalizācijas vai transporta pakalpojumus.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/61/ES (2014. gada 15. maijs) par pasākumiem ātrdarbīgu elektronisko sakaru tīklu izvēršanas izmaksu samazināšanai (OV L 155, 23.5.2014., 1.–14. lpp.)

Direktīvas 2014/61/ES turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Ieteikums (ES) 2020/1307 (2020. gada 18. septembris) par kopīgu Savienības rīkkopu, kuras mērķis ir samazināt ļoti augstas veiktspējas tīklu izvēršanas izmaksas un nodrošināt savlaicīgu un investīcijām labvēlīgu piekļuvi 5G radiofrekvenču spektram nolūkā veicināt savienojamību, atbalstot ekonomikas atveseļošanu no Covid-19 krīzes Savienībā (OV L 305, 21.9.2020., 33.–41. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 25.11.2020

Top