Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES stratēģija Alpu reģionam

ES stratēģija Alpu reģionam

KOPSAVILKUMS:

Komisijas paziņojums COM(2015) 366 final — ceļā uz tādu Alpu reģionu, kurā valda lielāka labklājība

KOPSAVILKUMS

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Lai Alpu reģionam palīdzētu pārvarēt dažādas ekonomiskas, demogrāfiskas un vides problēmas, šajā Eiropas Komisijas paziņojumā ir ierosināta ES stratēģija Alpu reģionam (EUSALP). Tā ietver Rīcības plānu, kura mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu ekonomisko un sociālo labklājību šajā reģionā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

EUSALP ir ceturtā ES makroreģionālā stratēģija*. Tā attiecas uz septiņām valstīm un 48 reģioniem, tostarp uz:

piecām ES valstīm: Vāciju, Franciju, Itāliju, Austriju un Slovēniju, un

divām ārpussavienības valstīm: Lihtenšteinu un Šveici.

Problēmas

Alpu reģionā ir vairākas problēmas, kurām vajadzīgs kopīgs risinājums:

demogrāfiskās tendences: iedzīvotāju novecošana, zems iedzīvotāju blīvums kalnainākos apgabalos un jaunas migrācijas tendences (t. i., iedzīvotāju pārcelšanās uz pilsētām, jo laukos trūkst nepieciešamās infrastruktūras);

vāja aizsargātība no klimata pārmaiņām un to ietekmes uz vidi, bioloģisko daudzveidību un iedzīvotāju dzīves apstākļiem;

īpašā ģeopolitiskā atrašanās vieta Eiropā, kas padara to par tranzītreģionu;

energoresursu pieprasījuma pārvaldīšana;

izteiktā sezonalitāte, jo īpaši dažos ar tūrismu saistītajos apgabalos;

būtiskas sociālās un ekonomiskās atšķirības starp dažādiem reģiona apgabaliem.

Stratēģijas mērķi: trīs tematiskie mērķi un viens horizontālais mērķis

Problēmu risināšanai ir nepieciešama efektīvāka sadarbība starp reģioniem un valstīm. Tāpēc stratēģijas pamatā ir trīs tematiski uz rīcību vērsti mērķi:

Tematiskie pasākumi

1.

Nodrošināt taisnīgu pieeju darba iespējām un izmantot reģiona augsto konkurētspēju, sekmējot ekonomisko izaugsmi un inovāciju. Pasākumi šajā jomā var ietvert Alpu reģionam raksturīgo produktu un pakalpojumu izpētes darbības un inovatīvas pieejas reģiona ilgtspējas stiprināšanai.

2.

Nodrošināt iekšējo un ārējo pieejamību un savienojamību visiem reģiona iedzīvotājiem. Pasākumi šajā jomā ir veidoti tā, lai uzlabotu mobilitāti, pasažieru un kravu pārvadājumos izmantojot dažādus alternatīvus transporta veidus (intermodalitāte un savstarpējā izmantojamība), un lai paplašinātu interneta un mobilo sakaru pieejamību attālos apgabalos.

3.

Uzlabot reģiona vides ilgtspēju un tā pievilcību, apvienojot resursus, lai:

saglabātu vidi un kultūras mantojumu;

sekmētu ilgtspējīgu energoresursu ražošanu, izmantojot uzticamus risinājumus.

Papildus tam ir paredzēts arī ceturtais horizontālais mērķis — attīstīt stabilu makroreģionālo pārvaldības modeli, lai uzlabotu sadarbību. Šajā kontekstā Komisija darbosies kā neatkarīgs koordinators un sadarbībā ar iesaistītajām valstīm un reģioniem un saskaņā ar subsidiaritātes principu nodrošinās stratēģisko koordināciju.

Īstenošana un ES pievienotā vērtība

EUSALP mērķis ir izveidot sadarbības sistēmu, kurā varētu kopīgi risināt makroreģionālus jautājumus nolūkā panākt lielāku saskaņotību, iesaistot lielāku skaitu dalībnieku no dažādiem līmeņiem un no visiem reģioniem.

EUSALP mērķis ir arī veidot jaunas attiecības starp lielpilsētām un kalnainiem apgabaliem (kā arī apgabaliem, kas atrodas starp šīm teritorijām).

Stratēģijas pamatā būs tie paši pamatprincipi, kas tiek piemēroti esošajām makroreģionālajām stratēģijām:

neveidot jaunus ES fondus;

neveidot papildu ES formālās struktūras;

neizstrādāt papildu ES tiesību aktus.

Ar stratēģiju tiks nodrošināta arī saskaņota pieeja, sinerģija un esošo ES fondu līdzekļu efektīvāka izmantošana, kā arī citu finanšu instrumentu efektīvāka izmantošana.

Stratēģija palīdzēs arī mobilizēt un apvienot ES reģionālās politikas programmas, kas paredzētas 2014.–2020. gadam (piemēram, saskaņā ar ES strukturālajiem un investīciju fondiem), kā arī citas attiecīgās reģionālās un valsts politikas sistēmas.

GALVENIE TERMINI

* Makroreģionālā stratēģija ir integrēta sistēma, kas palīdz risināt kopīgas problēmas, ar kurām saskaras noteikts ģeogrāfiskais apgabals.

Patlaban ir izstrādātas četras ES makroreģionālās stratēģijas:

ES stratēģija Alpu reģionam.

KONTEKSTS

AKTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par Eiropas Savienības stratēģiju Alpu reģionam (COM(2015) 366 final, 28.7.2015.)

SAISTĪTIE AKTI

Komisijas dienestu darba dokuments. Rīcības plāns, kas pievienots dokumentam “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par Eiropas Savienības stratēģiju Alpu reģionam” ( SWD(2015) 147 final, 28.7.2015.)

Eiropadomes secinājumi, 2013. gada 19.–20. decembris

Pēdējo reizi atjaunots: 16.11.2015

Top