Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Banku stāvokļa uzraudzība: ECB atbildība un pārredzamība

Banku stāvokļa uzraudzība: ECB atbildība un pārredzamība

Eiropas Centrālā banka (ECB) atbild Eiropas Parlamentam par to, kā tā īsteno tai uzticētās banku uzraudzības pilnvaras.

AKTS

Iestāžu nolīgums starp Eiropas Parlamentu un Eiropas Centrālo banku par praktisko kārtību, kā īsteno demokrātisko pārskatatbildību un pārrauga uzdevumus, kas Eiropas Centrālajai bankai uzticēti saistībā ar vienoto uzraudzības mehānismu (2013/694/ES).

KOPSAVILKUMS

Eiropas Centrālajai bankai (ECB) kā eurozonas banku uzraudzības iestādei ir pienākums būt pārredzamai tās darbībā un atbildēt Eiropas Parlamentam (EP). Jaunais uzdevums tai ir uzticēts, reaģējot uz 2008. gada krīzi, lai nodrošinātu, ka Eiropas banku uzraudzība ir mazāk atkarīga no valstu apsvērumiem (papildu informācija ir sniegta ES tiesību aktos, ar kuriem izveido “vienotu uzraudzības mehānismu”).

Tas ir ļoti nozīmīgi ECB uzraudzības lomas leģitimitātei. Šī ir pirmā reize, kad būtiskas banku uzraudzības pilnvaras ir nodotas no valsts līmeņa Eiropas līmenim. Lēmumi var būt konfidenciāli, jo tajos tiek vērtēts banku finansiālo stāvoklis. Piemēram, ECB var pieprasīt bankai glabāt vairāk kapitāla.

Turpretim ECB saglabā pilnīgu neatkarību tās sākotnējā lomā, proti, atbildot par eurozonas monetāro politiku. Šeit galvenais mērķis ir nodrošināt cenu stabilitāti.

Praktiskā kārtība, kā EP īsteno ECB jaunā uzraudzības uzdevuma demokrātisko pārraudzību, ir noteikta abu iestāžu 2013. gadā noslēgtajā nolīgumā. Galvenie elementi ir šādi:

1.

Uzklausīšana un diskusijas

ECB ir regulāri jāpiedalās atklātajās uzklausīšanās EP. Abas iestādes var rīkot slēgtas mutiskas diskusijas. Šajā gadījumā dalībnieki ievēro konfidencialitāti. ECB ir katru gadu jāiesniedz EP pārskats par tās jaunā uzraudzības uzdevuma izpildi.

2.

Piekļuve informācijai

ECB iesniedz EP visaptverošu un saturisku ECB uzraudzības valdes sanāksmju izklāstu.

3.

Izmeklēšana

EP var sākt izmeklēšanu par iespējamām ECB kļūdām tās uzraudzības uzdevuma izpildē. Šādā situācijā ECB ir pienākums pilnībā sadarboties ar EP.

4.

Iecelšana

EP piedalās ECB uzraudzības valdes priekšsēdētāja un priekšsēdētāja vietnieka iecelšanā.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Iestāžu nolīgums 2013/694/ES

-

-

OV L 320, 30.11.2013.

SAISTĪTIE AKTI

Padomes Regula (ES) Nr. 1024/2013 (2013. gada 15. oktobris), ar ko Eiropas Centrālajai bankai uztic īpašus uzdevumus saistībā ar politikas nostādnēm, kas attiecas uz kredītiestāžu prudenciālo uzraudzību (Oficiālais Vēstnesis L 287, 29.10.2013.).

Pēdējā atjaunināšana: 15.06.2014

Top