EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pārredzami vērtspapīru finansēšanas darījumi

Pārredzami vērtspapīru finansēšanas darījumi

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) 2015/2365 par vērtspapīru finansēšanas darījumu un atkalizmantošanas pārredzamību

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar to uzlabo noteiktu finanšu tirgos veikto darbību, piemēram, vērtspapīru finansēšanas darījumu (VFD)* izmantošanas un nodrošinājuma* atkalizmantošanas* pārredzamību, lai šīs darbības varētu uzraudzīt un konstatēt riskus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Ar šo regulu izveido ES noteikumus attiecībā uz datu par VFD ziņošanu darījumu reģistriem, attiecībā uz informāciju par VFD un kopējo ieņēmumu mijmaiņas līgumiem*, kas jāatklāj ieguldītājiem kolektīvo ieguldījumu uzņēmumos, un attiecībā uz obligātajiem pārredzamības nosacījumiem, kas jāievēro pusēm, kas iesaistītas nodrošinājuma atkalizmantošanā.

Ziņošana

  • VFD partneriem ir pienākums paziņot datus par katru VFD, ko tie ir noslēguši, kā arī jebkādas izmaiņas saistībā ar tiem vai to izbeigšanu, centrālajai datubāzei (“darījumu reģistram”), kurš reģistrēts Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādē (EVTI) vai atzīts saskaņā ar šo regulu.
  • Minētos datus paziņo ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc darījuma noslēgšanas, grozīšanas vai izbeigšanas.
  • Partneriem ir pienākums vismaz piecus gadus pēc darījuma izbeigšanas glabāt informāciju par visiem to noslēgtajiem, grozītajiem vai izbeigtajiem VFD.

Šajā sakarā EVTI ir jāizstrādā:

  • regulatīvo tehnisko standartu projekts, kurā precizēta ziņojumos iekļaujamā informācija attiecībā uz dažādu veidu VFD;
  • īstenošanas tehnisko standartu projekts, kurā precizēts ziņojumu formāts un biežums dažādu veidu VFD.

Šos tehniskos standartus pēc tam izskata un pieņem Eiropas Komisija kā deleģētās regulas vai īstenošanas regulas.

Pārredzamība ieguldītājiem

  • Kolektīvo ieguldījumu uzņēmumu pārvaldniekiem regulāros pārskatos būtu sīki jāziņo par visiem gadījumiem, kad tie izmanto VFD un kopējo ieņēmumu mijmaiņas līgumus, lai ieguldītāji būtu informēti par to, kādi riski saistīti ar to izmantošanu.
  • Kolektīvo ieguldījumu uzņēmumu ieguldījumu politika attiecībā uz VFD un kopējo ieņēmumu mijmaiņas līgumiem būtu skaidri jāatklāj pirms līguma noslēgšanas sagatavotajos dokumentos.

Atkalizmantošanas pārredzamība

  • Lai palielinātu pārredzamību par finanšu instrumentu, kuri tiek piedāvāti kā nodrošinājums, atkalizmantotas apjomu, jo īpaši saistībā ar attiecīgajiem riskiem un sekām, piemēram, bankrota gadījumā, regulā ir noteiktas minimālās informācijas prasības.
  • Atkalizmantošana ir atļauta vienīgi saskaņā ar šādiem nosacījumiem:
    • darījumu partneris, kas ir nodrošinājuma sniedzējs, ir iepriekš paudis piekrišanu noslēgt vērtspapīra nodrošinājuma līgumu vai skaidri piekritis sniegt nodrošinājumu, izmantojot īpašumtiesību nodošanu; un
    • nodrošinājums tiek nodots no darījumu partnera, kas ir nodrošinājuma sniedzējs, konta.

Kompetento iestāžu sadarbība

  • Valstu kompetentās iestādes un EVTI cieši sadarbojas un apmainās ar informāciju, jo īpaši, lai apzinātu un novērstu šīs regulas pārkāpumus. Struktūras, kurām ir piekļuve darījumu reģistros glabātajiem datiem (piemēram, uzraudzības iestādes), un attiecīgie Eiropas Centrālo banku sistēmas dalībnieki arī cieši sadarbojas atbilstoši noteiktiem nosacījumiem.
  • Kompetentā iestāde ārkārtas apstākļos var atteikties atbildēt uz lūgumu sadarboties un apmainīties ar informāciju.

Dienesta noslēpums

Uz jebkādu konfidenciālu informāciju, kas saņemta, ar ko veikta apmaiņa vai kas nosūtīta saskaņā ar šīs regulas noteikumiem, attiecas dienesta noslēpuma nosacījumi.

Attiecības ar ārpussavienības valstīm

  • Ar šo regulu Komisijai piešķir pilnvaras novērtēt ārpussavienības valstu noteikumus šo valstu darījumu reģistru atzīšanas nolūkā un lai izvairītos no iespējamām dublējošām vai pretrunīgām prasībām.
  • Darījumu reģistrs, kas veic uzņēmējdarbību ārpussavienības valstī, var sniegt savus pakalpojumus struktūrām, kas veic uzņēmējdarbību Savienībā, tikai pēc tam, kad to ir atzinusi EVTI. EVTI savā tīmekļa vietnē publisko to darījumu reģistru sarakstu, kuri ir atzīti saskaņā ar šo regulu.

Sankcijas

ES valstis nodrošina, ka kompetentās iestādes ir pilnvarotas piemērot administratīvus sodus un citus administratīvus pasākumus, kas ir iedarbīgi, samērīgi un atturoši.

Piemēro konkrētas pamatprasības attiecībā uz:

  • kritērijiem, kas ņemami vērā, piemērojot sankciju vai pasākumu;
  • sankciju vai pasākumu publicēšanu;
  • sakciju un pasākumu būtību un veidiem;
  • administratīvo finansiālo sankciju apmēriem.

Deleģētie akti

Komisija ir pieņēmusi vairākus deleģētos aktus, ar kuriem papildina vai groza šo regulu. Ar šīm regulām papildina Regulu (ES) 2015/2365 attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem:

Citas deleģētās regulas attiecas uz šādiem jautājumiem:

Īstenošanas akti

Komisija ir arī pieņēmusi trīs īstenošanas aktus:

  • Regulu (ES) 2019/363, ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz darījumu reģistriem iesniedzamo ziņojumu par vērtspapīru finansēšanas darījumu datiem formātu un sniegšanas biežumu. Ar to arī groza Regulu (ES) Nr. 1247/2012 attiecībā uz ziņojumu kodu izmantošanu ziņojumos par atvasināto instrumentu līgumiem;
  • Regulu (ES) 2019/364, ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz darījumu reģistru reģistrācijas un reģistrācijas paplašināšanas pieteikumu formātu;
  • Regulu (ES) 2019/365, ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz procedūrām un veidlapām informācijas apmaiņai par sankcijām, pasākumiem un izmeklēšanām.

Progress

Komisija 36 mēnešu laikā no dienas, kad ir stājušies spēkā tās pieņemtie regulatīvie tehniskie standarti, iesniedz ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei. Tajā iekļauj informāciju par šajā regulā noteikto pienākumu efektivitāti, lietderību un samērīgumu, kā arī jebkādus atbilstīgus priekšlikumus.

Komisija 2017. gada 19. oktobrī arī iesniedza ziņojumu par progresu, kas gūts starptautiskos centienos mazināt ar VFD saistītos riskus.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2016. gada 12. janvāra, taču tajā ir paredzēts šāds pakāpeniskas īstenošanas process:

  • Ziņošana darījumu reģistriem: atkarībā no struktūras (piemēram, banka, ieguldījumu brokeru sabiedrība, centrālais darījumu partneris), ziņošana darījumu reģistriem sākas dažādos laikos: 12–21 mēnesi pēc iepriekš minēto regulatīvo tehnisko standartu stāšanās spēkā.
  • Fondu informācijas atklāšanas prasības periodiskajiem pārskatiem ir piemērojamas no 2017. gada 13. janvāra. Attiecībā uz pirms līguma noslēgšanas sagatavotajiem dokumentiem ieguldījumu fondiem, kas dibināti pirms 2016. gada 12. janvāra, informācija par VFD un kopējo ieņēmumu mijmaiņas līgumu izmantošanu pirms līguma noslēgšanas sagatavotajos dokumentos ir jāatklāj no 2017. gada 13. jūlija, savukārt fondiem, kas dibināti pēc šī datuma, tas jādara no 2016. gada 12. janvāra.
  • Nodrošinājuma atkalizmantošanas pārredzamības noteikumi: noteikumus par atkalizmantošanu piemēro no 2016. gada 13. jūlija.

Deleģētās un īstenošanas regulas piemēro no 2019. gada 11. aprīļa. Deleģētās regulas attiecībā uz Apvienotās Karalistes (1) struktūrām piemēros no brīža, kad galvenā regula vairs neattieksies uz Apvienoto Karalisti (1) pēc Brexit.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Vērtspapīru finansēšanas darījums (VFD): šis termins var attiekties uz vairāku veidu darījumiem, tostarp uz:
  • repo darījumu (kad darījuma partneris pārdod vērtspapīru, t. i., tādu finanšu aktīvu kā akcija vai valsts obligācija, un piekrīt to nākotnē atpirkt, samaksājot sākotnējo naudas summu, kam pieskaitīta peļņa par šīs naudas izmantošanu);
  • gadījumu, kad aizdevuma devējs par maksu aizdod vērtspapīrus apmaiņā pret garantiju finanšu instrumentu vai skaidras naudas formā, ko sniedz tā klients vai darījuma partneris;
  • pirkuma-atpārdevuma darījumu vai pārdevuma-atpirkuma darījumu;
  • maržinālo aizdevumu darījumu (piemēram, kad darījumu partneris izsniedz kredītu saistībā ar vērtspapīru pirkšanu, pārdošanu, glabāšanu vai tirgošanu, bet šie darījumi neietver citus aizdevumus, kas nodrošināti ar vērtspapīriem).
Nodrošinājums: aizdevuma ņēmēja aktīvu (piemēram, vērtspapīru) piešķiršana aizdevējam, lai garantētu saistību izpildi ar:
  • nodrošinājuma devēja pilnu īpašumtiesību nodošanu nodrošinājuma ņēmējam (īpašumtiesību nodošana); vai ar
  • īpašuma nodošanu, kad nodrošinājuma devējs nodod nodrošinājuma ņēmējam īpašumu saskaņā ar nodrošinājuma tiesībām un saglabā visas īpašumtiesības attiecībā uz šiem aktīviem (vērtspapīra nodrošinājuma līgums).
Atkalizmantošana: tas nozīmē, ka darījumu partneris, kas ir nodrošinājuma saņēmējs, savā vārdā un uz sava rēķina vai uz cita darījumu partnera rēķina izmanto finanšu instrumentus, kurus tas saņēmis saskaņā ar nodrošinājuma līgumu.
Kopējo ieņēmumu mijmaiņas līgums: finanšu līgums, ar kuru tiek nodots bāzes aktīva (t. i., finanšu instrumenta, piemēram, akcijas vai preces, kas ir atvasinātā instrumenta cenas pamatā) kredītrisks (piemēram, aizdevuma ņēmēja spēja atdot aizdevumu) un tirgus risks.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/2365 (2015. gada 25. novembris) par vērtspapīru finansēšanas darījumu un atkalizmantošanas pārredzamību un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (OV L 337, 23.12.2015., 1.–34. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/463 (2019. gada 30. janvāris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 groza attiecībā uz to struktūru sarakstu, kurām piemēro atbrīvojumu (OV L 80, 22.3.2019., 16–17. lpp.)

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/363 (2018. gada 13. decembris), ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz darījumu reģistriem saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 iesniedzamo ziņojumu par vērtspapīru finansēšanas darījumu (VFD) datiem formātu un sniegšanas biežumu un ar ko groza Komisijas Īstenošanas regulu (ES) Nr. 1247/2012 attiecībā uz ziņojumu kodu izmantošanu ziņojumos par atvasināto instrumentu līgumiem (OV L 81, 22.3.2019., 85.–124. lpp.)

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/364 (2018. gada 13. decembris), ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz darījumu reģistru reģistrācijas un reģistrācijas paplašināšanas pieteikumu formātu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 (OV L 81, 22.3.2019., 125–127. lpp.)

Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2019/365 (2018. gada 13. decembris), ar ko nosaka īstenošanas tehniskos standartus attiecībā uz procedūrām un veidlapām informācijas apmaiņai par sankcijām, pasākumiem un izmeklēšanām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 (OV L 81, 22.3.2019., 128–133. lpp.)

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/356 (2018. gada 13. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par darījumu reģistriem iesniedzamiem vērtspapīru finansēšanas darījumu datiem (OV L 81, 22.3.2019., 1–21. lpp.)

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/357 (2018. gada 13. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par piekļuvi darījumu reģistros glabātiem vērtspapīru finansēšanas darījumu (VFD) datiem (OV L 81, 22.3.2019., 22–29. lpp.)

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/358 (2018. gada 13. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par vērtspapīru finansēšanas darījumu (VFD) datu vākšanu, pārbaudīšanu, apkopošanu, salīdzināšanu un publicēšanu, ko veic darījumu reģistri (OV L 81, 22.3.2019., 30–44. lpp.)

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/359 (2018. gada 13. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 papildina attiecībā uz regulatīvajiem tehniskajiem standartiem, kuros konkretizēta darījumu reģistra reģistrācijas pieteikumā un reģistrācijas tvēruma paplašināšanas pieteikumā sniedzamā informācija (OV L 81, 22.3.2019., 45–57. lpp.)

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/360 (2018. gada 13. decembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2015/2365 papildina attiecībā uz Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes noteiktām maksām darījumu reģistriem (OV L 81, 22.3.2019., 58–68. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 648/2012 (2012. gada 4. jūlijs) par ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem, centrālajiem darījumu partneriem un darījumu reģistriem (OV L 201, 27.7.2012., 1.–59. lpp.)

Regulas (ES) Nr. 648/2012 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei saskaņā ar 29. panta 3. punktu 2015. gada 25. novembra Regulā (ES) 2015/2365 par vērtspapīru finansēšanas darījumu un atkalizmantošanas pārredzamību un ar ko groza Regulu (ES) Nr. 648/2012 (COM(2017) 604 final, 19.10.2017.)

Pēdējo reizi atjaunots: 05.06.2019



(1) Apvienotā Karaliste izstājas no Eiropas Savienības un 2020. gada 1. februārī kļūst par trešo valsti (valsts, kura nav Savienības dalībvalsts).

Top