Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES ūdens resursu aizsardzības plāns

ES ūdens resursu aizsardzības plāns

Eiropas Komisija 2012. gada 15. novembrī iepazīstināja ar Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālo plānu. Tajā izklāstīta trīspakāpju stratēģija, lai līdz 2015. gadam visā Savienībā garantētu šā nozīmīgā resursa kvalitāti un ilgtspēju.

AKTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai - Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālais plāns (COM(2012) 673 - nav publicēts Oficiālajā Vēstnesī)

KOPSAVILKUMS

Ūdens ir būtisks cilvēka izdzīvošanai, dabai un ekonomikai, un pēdējos 30 gados ES ir rīkojusies, lai nodrošinātu kvalitatīvu ūdeni visā Eiropā. Par spīti neapšaubāmajiem sasniegumiem, joprojām pastāv tādas problēmas kā ūdens kvalitāte, piesārņojums un trūkums. Nepieciešama aktīvāka rīcība, lai Savienība varētu sasniegt 2000. gadā pieņemtajā plašajā tiesību aktā ietverto mērķi līdz 2015. gadam nodrošināt labu stāvokli visiem tās ezeriem, upēm, strautiem un gruntsūdeņiem.

Eiropas ūdens resursu aizsardzības konceptuālajā plānā noteikts, kā sasniegt šo mērķi, identificējot šķēršļus un veidus to pārvarēšanai. Tajā uzsvērts, ka pareiza ūdens resursu apsaimniekošana ir svarīga ne tikai videi un veselībai, bet arī mūsu ekonomiskajai labklājībai. Dinamiska un inovatīva ūdens nozare var sniegt būtisku ieguldījumu izaugsmē un darbvietu radīšanā.

Konceptuālais plāns nesniedz vienu vispārēju pieeju. Tā vietā tajā noteiktas trīs dažādas stratēģijas, kuras valstu un reģionu iestādes un politikas veidotāji var īstenot, lai uzlabotu ūdens resursu apsaimniekošanu.

Pirmā stratēģija uzsver nepieciešamību uzlabot veidu, kā tiek īstenota esošā ES ūdens resursu politika un tiesību akti. To var panākt, atjaunojot mitrzemes un palienes, lai uzlabotu ūdensaizturi, vai stingrāk piemērojot principu piesārņotājs maksā. Plašāka ūdens skaitītāju izmantošana nodrošinātu arī, ka patērētāji samaksā par ūdeni, ko tie patērē.

Saskaņā ar otro stratēģiju lēmumu pieņēmējiem jāpievērš lielāka uzmanība ES ūdens resursu politikas vispārējiem mērķiem, īstenojot citas politikas, tostarp lauksaimniecības, zivsaimniecības, enerģētikas un transporta politiku, vai piešķirot finansējumu infrastruktūras projektiem.

Visbeidzot, konceptuālajā plānā uzsvērta nepieciešamība uzlabot ūdens izmantošanas efektivitāti, iespējams, nosakot valstu mērķus, samazinot noplūdi, kas dažos gadījumos sasniedz 50 %, un izstrādājot ES standartus ūdens atkārtotai izmantošanai. Piemēram, ūdens izmantošanas efektivitātes uzlabošana dzīvojamās ēkās varētu samazināt patēriņu par 10 %.

Konceptuālais plāns sniedz būtisku ieguldījumu ES plašākajā resursu efektivitātes programmā un tās vispārējā stratēģijāEiropa 2020 viedai, ilgtspējīgai un iekļaujošai izaugsmei. Tā virzīs ES ūdens resursu politiku ilgtermiņā.

SAISTĪTIE AKTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2000/60/EK (2000. gada 23. oktobris), ar ko izveido sistēmu Kopienas rīcībai ūdens resursu politikas jomā. (Oficiālais Vēstnesis L 327, 22.12.2000.)

Komisijas paziņojums: Eiropa 2020 - Stratēģija gudrai, ilgtspējīgai un integrējošai izaugsmei (COM(2010) 2020 - nav publicēts Oficiālajā Vēstnesī)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai - Ceļvedis uz resursu efektīvu izmantošanu Eiropā. (COM(2011) 571 galīgā redakcija - nav publicēts Oficiālajā Vēstnesī)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai - Ziņojums par Eiropas ūdens trūkuma un sausuma novēršanas politikas novērtējumu (COM(2012) 672 - nav publicēts Oficiālajā Vēstnesī)

Pēdējā atjaunināšana: 09.12.2013

Top