EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pienācīgu darba apstākļu radīšana mājsaimniecībās nodarbinātajām personām

Pienācīgu darba apstākļu radīšana mājsaimniecībās nodarbinātajām personām

Starptautiskās Darba organizācijas (SDO) Konvencijā Nr. 189 par pienācīgu darbu mājsaimniecībās nodarbinātajām personām ir noteikti minimālie vispārējie standarti, lai ierobežotu mājsaimniecībās nodarbinātu personu ļaunprātīgu izmantošanu un ekspluatāciju, un tajā noteikts, ka parakstītājām pusēm šiem darba ņēmējiem jānodrošina taisnīgi un pienācīgi darba apstākļi.

AKTS

Padomes Lēmums 2014/51/ES (2014. gada 28. janvāris), ar kuru dalībvalstīm atļauj Eiropas Savienības interesēs ratificēt Starptautiskās Darba organizācijas 2011. gada Konvenciju par pienācīgu darbu mājsaimniecībās nodarbinātajām personām (Konvencija Nr. 189).

KOPSAVILKUMS

Eiropas Savienība (ES) 2014. gada sākumā pieņēma lēmumu, ar kuru ES valstīm atļauj ratificēt SDO 2011. gada Konvenciju par pienācīgu darbu mājsaimniecībās nodarbinātajām personām. Šis lēmums ir vajadzīgs, jo daļa konvencijas ietilpst ES kompetencē. Pati ES nevar ratificēt SDO konvencijas, jo konvencijas puses var būt tikai valstis.

Definīcija

Mājsaimniecībā nodarbināta persona ir definēta kā jebkura persona, kas veic darbu mājsaimniecībā vai mājsaimniecībai un ir darba attiecībās.

Galvenie noteikumi

Konvencijā ratificējušajām valstīm noteikts:

  • noteikt minimālo vecumu darbam mājsaimniecībās un paredzēt aizsardzības pasākumus darbiniekiem, kas ir jaunāki par 18 gadiem;
  • novērst ļaunprātīgu izmantošanu un vardarbību;
  • nodrošināt taisnīgus noteikumus un pienācīgus nodarbinātības nosacījumus;
  • pārliecināties, vai darba ņēmēji ir informēti par nodarbinātības noteikumiem un viņiem ir sīkāka informācija par nodarbinātību;
  • regulēt darbā pieņemšanu ārvalstīs un nodrošināt pārvietošanās brīvību;
  • noteikt vienlīdzīgu attieksmi pret mājsaimniecībās nodarbinātām personām un citiem darba ņēmējiem attiecībā uz atlīdzību un pabalstiem, piemēram, maternitātes gadījumā;
  • izveidot īpašu sūdzību mehānismu.

SDO un ES līdzīgās pieejas

ES tiesību aktos jau ir sniegti risinājumi dažiem SDO konvencijā iekļautajiem aspektiem. Konvencijas noteikumi ir sagatavoti saskaņā ar tādu pašu pieeju kā šis tiesību akts. Noteiktos jautājumos ES tiesību akti nodrošina lielāku aizsardzību nekā konvencija, savukārt konvencija ir precīzāka par ES tiesību aktiem attiecībā uz tiesību aktu piemērošanas jomām mājsaimniecībās nodarbinātām personām un citiem konkrētiem mājsaimniecības nodarbinātības aspektiem.

Priekšvēsture

2012. gada jūnijā savā ES Stratēģijā cilvēku tirdzniecības izskaušanai Komisija mudināja dalībvalstis ratificēt visus attiecīgos starptautiskos tiesību aktus, nolīgumus un juridiskās saistības, kuru īstenošanas rezultātā cilvēku tirdzniecības apkarošana būtu efektīvāka, labāk koordinēta un saskaņota, tostarp Konvenciju par mājsaimniecībās nodarbināto personu tiesībām.

ATSAUCES

Akts

Stāšanās spēkā

Transponēšanas termiņš dalībvalstīs

Oficiālais Vēstnesis

Padomes Lēmumus 2014/51/ES

31.1.2014.

-

OV L 32, 1.2.2014.

SAISTĪTIE AKTI

C 189 - Konvencija par mājsaimniecībās nodarbinātajām personām, 2011. gads (Nr. 189): Konvencija par pienācīgu darbu mājsaimniecībās nodarbinātajām personām.

Pēdējā atjaunināšana: 07.07.2014

Top