EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jaunatnes darbs - būtisks ieguldījums sociālajā kohēzijā

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Jaunatnes darbs - būtisks ieguldījums sociālajā kohēzijā

 

KOPSAVILKUMS

Saskaņā ar Atjaunināto regulējumu Eiropas sadarbībai jaunatnes jomā (2010.-2018. g.) ES valstu ministri uzsver, ka ir jāveicina jaunatnes darba attīstība un tā ieguldījums nolūkā nodrošināt jauniešu sociālo iekļaušanu.

KĀDS IR ŠO SECINĀJUMU MĒRĶIS?

Secinājumos ir pievērsta uzmanība nepieciešamībai pastiprināt jaunatnes darbu, lai visā ES nodrošinātu saliedētākas sabiedrības izveidi. Sadarbība starp ES valstīm šajā jomā ir ļoti svarīga.

Secinājumi ir izstrādāti saskaņā ar pašreizējo ES darba plānu jaunatnes jomā 2014.-2015. gadam, kurā galvenās prioritātes ir jaunatnes darba, neformālās mācīšanās (piemēram, jaunatnes vai sporta klubu) un ikdienējās mācīšanās (piemēram, mācīšanās no vecākiem un draugiem) attīstīšana.

Secinājumos ir norādīts arī uz Padomes secinājumiem par kvalitatīva darba ar jaunatni ieguldījumu ES jauniešu attīstībā, labklājībā un sociālajā iekļautībā.

Ir minēta arī atsauce uz ES valstu valdību vadītāju 2015. gada 12. februāra paziņojumu, kas sekoja drīz pēc teroristu uzbrukumiem Parīzē, kurā ir uzsvērta izglītības un integrācijas nozīme radikalizācijas novēršanā un vērtību aizsargāšanā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Secinājumos atkārtoti ir norādīts uz jaunatnes darba nozīmi personības attīstīšanā un svarīgo lomu, kāda var būt jaunatnes darbam, lai sasniegtu visus jauniešus no dažādām vidēm. Īpaši ir nepieciešams sasniegt atstumtos jauniešus un tos, kas nav nedz nodarbināti, nedz iesaistīti izglītībā vai apmācībā.

ES valstis tiek mudinātas:

  • apņemties turpināt attīstīt kvalitatīva un profesionāla jaunatnes darba pakalpojumus, kurus sniedz apmaksāts personāls un brīvprātīgie;
  • izstrādāt atbalstošus pasākumus, tostarp izglītības un apmācības iespējas jaunatnes darbiniekiem;
  • paplašināt jaunatnes darba ietekmi, pievēršoties arī jauniešiem, kas vecāki par 18 gadiem, un jauniešiem, kuriem ir mazāk iespēju.

ES valstis un Eiropas Komisija tiek aicinātas:

  • iesaistīties savstarpējas mācīšanās (mācīšanās no līdzbiedriem) un labas prakses apmaiņā attiecībā uz jaunatnes darba kvalitāti;
  • stiprināt jaunatnes darba kvalitāti, izstrādājot rādītājus, instrumentus un sistēmas, ko var izmantot dažādos līmeņos visā ES teritorijā;
  • uzlabot jaunatnes darba nozīmīguma redzamību, parādot tā kvantitatīvos un kvalitatīvos aspektus un ietekmi uz jauniešiem un sabiedrību kopumā.

Komisija tiek aicināta:

  • veikt pētījumu, koncentrējoties uz jaunatnes darba pamata kvalitātes principiem, un izstrādāt īstenošanas rokasgrāmatu. Šajā pētījumā jāņem vērā rezultāti, kādus panākusi Ekspertu grupa jautājumos par jaunatnes darba kvalitātes sistēmām;
  • apsvērt iespēju nākt klajā ar priekšlikumu Padomes ieteikumam par jaunatnes darbu ar uzsvaru uz jauniešu iekļaušanas, pilsoniskuma un saliedētākas sabiedrības veicināšanu.

Plašāka informācija ir pieejama šeit:

AKTS

Padomes secinājumi par jaunatnes darba stiprināšanu, lai nodrošinātu saliedētu sabiedrību (OV C 170, 23.5.2015., 2.-3. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 24.09.2015

Top