EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ekonomiskās un monetārās savienības stiprināšana

Ekonomiskās un monetārās savienības stiprināšana

 

KOPSAVILKUMS:

Paziņojums (COM(2015) 600 final) par pasākumiem ekonomiskās un monetārās savienības izveides pabeigšanai

Līguma par Eiropas Savienības darbību 119. pants

Līguma par Eiropas Savienības darbību 120. pants

Līguma par Eiropas Savienības darbību 121. pants

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA UN LĪGUMA PUNKTU PAR EKONOMIKAS POLITIKU UN MONETĀRO POLITIKU MĒRĶIS?

Ar paziņojumu nosaka pasākumus, kas veicami, lai līdz 2017. gada sākumam pabeigtu ekonomiskās un monetārās savienības (EMS) pirmo posmu, kas sākās 2015. gada 1. jūlijā. Vēlāk paziņojumam sekoja vairāk uz nākotni vērsts Eiropas Komisijas pārdomu dokuments par EMS padziļināšanu.

Līguma par Eiropas Savienības darbību 119., 120. un 121. pants attiecas uz ES ekonomikas politiku un monetāro politiku. Saskaņā ar šiem pantiem ES valstis apņemas:

  • koordinēt to ekonomikas politiku;
  • rīkoties, lai īstenotu to ekonomisko konverģenci;
  • rīkoties saskaņā ar atvērta tirgus ekonomikas principiem.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Paziņojums aicina:

2017. gada maijā Komisija, pamatojoties uz 2015. gada paziņojumu, publicēja pārdomu dokumentu par EMS padziļināšanu. Tajā tika apstiprināti 4 principi ar mērķi stiprināt vienoto valūtu un kopīgi risināt jautājumus, kas skar kopīgas intereses un sniedzas aiz valstu robežām. Tie ir:

  • darbvietas, izaugsme, sociālais taisnīgums, ekonomikas konverģence un finanšu stabilitāte, kas ir EMS galvenie mērķi;
  • atbildība un solidaritāte, kā arī riska samazināšana un riska dalīšana, kas ir cieši saistītas;
  • dalība EMS, kas ir atvērta visām ES valstīm (izņemot Apvienoto Karalisti (1) un Dāniju, kam ir nepiedalīšanās tiesības) — vienotais tirgus ir ļoti svarīgs vienotās valūtas sekmīgai funkcionēšanai, un ir jāsaglabā tā integritāte;
  • lēmumu pieņemšana, kam jākļūst pārredzamākai, palielinot demokrātisko pārskatatbildību.

Dokumentā tika uzsvērta nepieciešamība pēc progresa 3 jomās:

  • patiesas finanšu savienības pabeigšana, jo īpaši padarot banku sektoru noturīgāku;
  • integrētākas ekonomiskās un fiskālās savienības nodrošināšana, uzlabojot makroekonomisko stabilizāciju eurozonā;
  • EMS arhitektūras stiprināšana, uzlabojot valstu kompetenču un lēmumu koordināciju ar eurozonu saistītos jautājumos ar kopēju tiesisko regulējumu.

KONTEKSTS

2015. gada jūnijā Komisijas, Eiropas Parlamenta, Eiropas Centrālās bankas, Eurosamita un Eurogrupas priekšsēdētāji prezentēja savu ziņojumu (“Piecu priekšsēdētāju” ziņojums) par EMS izveides pabeigšanu. Paziņojumā ir plašāk apskatīts viņu ziņojumā ietvertā ceļveža pirmais posms.

Komisijas pārdomu dokuments par EMS ir daļa no publikāciju sērijas, ko 2017. gada martā aizsāka Komisijas Baltā grāmata par Eiropas nākotni un kurā ir šādi dokumenti:

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Eiropas pusgads: nodrošina sistēmu valstu ekonomikas politikas un budžeta politikas koordinēšanai visā ES.

PAMATDOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, trešā daļa — Savienības iekšpolitika un rīcība — VIII sadaļa — Ekonomikas politika un monetārā politika — 119. pants (bijušais EKL 4. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 96.–97. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, trešā daļa — Savienības iekšpolitika un rīcība — VIII sadaļa — Ekonomikas politika un monetārā politika — 1. nodaļa — Ekonomikas politika — 120. pants (bijušais EKL 98. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 97. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, trešā daļa — Savienības iekšpolitika un rīcība — VIII sadaļa — Ekonomikas politika un monetārā politika — 1. nodaļa — Ekonomikas politika — 121. pants (bijušais EKL 99. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 97.–98. lpp.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Centrālajai bankai par pasākumiem ekonomiskās un monetārās savienības izveides pabeigšanai (COM(2015) 600 final, 21.10.2015.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Pārdomu dokuments par ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšanu (COM(2017) 291 final, 31.5.2017.)

“Eiropas ekonomiskās un monetārās savienības izveides pabeigšana”, Žana Kloda Junkera ziņojums, kas sagatavots ciešā sadarbībā ar Donaldu Tusku, Jerūnu Deiselblūmu, Mario Dragi un Martinu Šulcu, 22.6.2015.

Pēdējo reizi atjaunots: 01.12.2017



(1) Apvienotā Karaliste izstājas no Eiropas Savienības un 2020. gada 1. februārī kļūst par trešo valsti (valsts, kura nav Savienības dalībvalsts).

Top