EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Patērētāju strīdu alternatīva izšķiršana

Patērētāju strīdu alternatīva izšķiršana

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2013/11/ES par tirgotāju un patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Ar to nodrošina, ka ES patērētāji var iesniegt savu līgumstrīdu ar ES tirgotāju* saistībā ar kādu produktu vai pakalpojumu izskatīšanai strīdu alternatīvas izšķiršanas (SAI) vienībai — atzītai struktūrai, kuras uzdevums ir izšķirt strīdus, izmantojot SAI procedūras, t. i., nevēršoties tiesā.
  • Tajā ir izklāstītas saistošas kvalitātes prasības SAI vienībām un procedūrām, lai nodrošinātu tādus aspektus kā pārredzamība, neatkarība, taisnīgums un efektivitāte.
  • Atbilstību direktīvas prasībām nodrošina ES valstu izraudzītas valsts kompetentās iestādes.
  • Ar šo direktīvu tirgotājiem uzliek pienākumu informēt patērētājus par SAI, ja šie tirgotāji apņemas izmantot vai viņiem ir jāizmanto SAI un ja viņi nevar divpusējā kārtā atrisināt strīdu ar patērētāju.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • ES valstīm ir jānodrošina, ka visus līgumstrīdus saistībā ar preču pārdošanu vai pakalpojumu sniegšanu starp patērētājiem un tirgotājiem, kuri dzīvo vai veic uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā, var iesniegt SAI vienībai. Tas attiecas gan uz tiešsaistē, gan uz bezsaistē veiktu tirdzniecību un pakalpojumiem.
  • Šī tiesību akta mērķis ir nodrošināt ES vienotā tirgus pienācīgu darbību.
  • SAI piedāvā patērētājiem cenas ziņā pieņemamu, vienkāršu un ātru strīdu izšķiršanas veidu, piemēram, gadījumos, kad tirgotājs atsakās remontēt preci vai izmaksāt kompensāciju, uz ko patērētājam ir tiesības.
  • SAI vienībās darbojas neitrāla puse, piemēram, starpnieks, tiesībsargs vai sūdzību izskatīšanas padome, kas cenšas izšķirt strīdu, izmantojot SAI procedūru. Atkarībā no attiecīgās SAI vienības izmantotā SAI procedūras veida šī neitrālā puse var:
    • ierosināt vai piemērot risinājumu;
    • savest kopā strīdā iesaistītās puses un palīdzēt tām atrast risinājumu.
  • Visām SAI vienībām ir jāizpilda saistošas kvalitātes prasības, kas garantē, ka tās darbojas efektīvi, godīgi, neatkarīgi un pārredzami.
  • Katrai ES valstij ir jāizraugās viena vai vairākas kompetentās iestādes, kuras valsts līmenī uzrauga SAI vienības un nodrošina, ka tās ievēro kvalitātes prasības. Kompetentās iestādes izveido valstu SAI vienību sarakstus. Šajos sarakstos kā “SAI vienības” drīkst iekļaut tikai tās strīdu izšķiršanas struktūras, kas atbilst kvalitātes prasībām.
  • Tirgotāji, kuri piekrīt izmantot vai kuriem ir jāizmanto SAI, informē patērētājus par SAI to tīmekļa vietnēs, kā arī to vispārīgajos noteikumos. Viņi arī informē patērētājus par SAI, ja strīdu nevar atrisināt tieši starp patērētāju un tirgotāju.
  • Lai nodrošinātu pārredzamību, ES valstīm ir jānodrošina, ka SAI vienību tīmekļa vietnes sniedz skaidru un saprotamu informāciju. Tā ietver kontaktinformāciju, strīdu veidus, kuru risināšana ir šo vienību kompetencē, kā arī izmaksas, SAI procedūras vidējo ilgumu un tās iznākuma juridiskās sekas. SAI vienības savās tīmekļa vietnēs dara publiski pieejamus gada darbības pārskatus par to risinātajiem strīdiem.
  • SAI vienības sadarbojas strīdu izšķiršanā ES teritorijā. Tās arī apmainās ar paraugpraksi savā starpā un ar valsts iestādēm strīdu risināšanas jomā.
  • Šī direktīva ir piemērojama visiem tirgus sektoriem, izņemot veselības aprūpi un augstāko izglītību.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2013. gada 8. jūlija. ES valstu tiesību aktos tā bija jāiekļauj līdz 2015. gada 9. jūlijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

* GALVENIE TERMINI

Tirgotājs: persona vai uzņēmums, kas pārdod kādu preci vai pakalpojumu.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/11/ES (2013. gada 21. maijs) par patērētāju strīdu alternatīvu izšķiršanu un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 2006/2004 un Direktīvu 2009/22/EK (Direktīva par patērētāju SAI) (OV L 165, 18.6.2013., 63.–79. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 2006/2004 (2004. gada 27. oktobris) par sadarbību starp valstu iestādēm, kas atbildīgas par tiesību aktu īstenošanu patērētāju tiesību aizsardzības jomā (“Regula par sadarbību patērētāju tiesību aizsardzības jomā”) (OV L 364, 9.12.2004., 1.–11. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 2006/2004 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/22/EK (2009. gada 23. aprīlis) par aizliegumiem saistībā ar patērētāju interešu aizsardzību (OV L 110, 1.5.2009., 30.–36. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/52/EK (2008. gada 21. maijs) par konkrētiem mediācijas aspektiem civillietās un komerclietās (Mediācijas direktīva) (OV L 136, 24.5.2008., 3.–8. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 17.10.2016

Top